Ігри для розвитку пам яті дитини. Розвиваючі ігри для дітей

Пам'ять - одна з вищих функцій психіки, що забезпечує повноцінне пристосування людини до навколишнього світу. Пам'ять - це процес фіксації, збереження та відтворення інформації. Розвиток пам'яті починається у дитини з моменту народження (за деякими даними, навіть в утробном періоді). Однак цей процес не спонтанний, а включений у діяльність дитини і суттєво цією діяльністю обумовлений. А основний вид діяльності дитини - дошкільника - гра. Отже, якщо ми будемо певним чином організовувати гру, то ми можемо і управляти розвитком пам'яті. Більшість батьків в тій чи іншій мірі організують діяльність дітей для розвитку пам'яті. Наприклад, кому не знайома кохана гра дітей, яку ми умовно назвали «артисти»!
Мама каже своїй дочці: «Скоро в тата день народження. Давай вивчимо до його свята вірш. Ти йому розкажеш, і він дуже зрадіє». Дівчинка із задоволенням і старанням вчить вірш і потім «виступає» перед папою. Це складна рольова гра, а процес виучування вірша є прекрасним тренуванням пам'яті.
Існує багато ігор, спеціально розроблених для тренування пам'яті.

? Гра «Відтворення тексту»


Групу дітей розділити на дві команди. Всій групі прочитати текст.
Ворона
Жила ворона. Прилетіла вона одного разу на сільський двір, поклювала зерен пшениці, решта залишила людям; похватала висівок в хліві, решта коровам залишила; поласувала в городі у бабки стиглою полуницею, решта бабці залишила; поцупила з мішка діда окраєць хліба, решта діду залишила; отщипнула у хлопчика шматок пирога, решта хлопчикові залишила; покуштувала з собачої миски вівсяної каші, решта собаці залишила; хильнула з котячого блюдця ковток молока, інше кішки залишила.
У клопотах у ворони непомітно весь день пройшов. Ввечері видерся ворона на гілку дерева, почистила дзьоб, солодко позіхнула і каже:
- Ось яка я, ворона, велика годувальниця. Сама наїлася і світ нагодувала.
Потім дається 5 хвилин на те, щоб згадати текст як можна ближче до оригіналу. Беруть участь всі діти, кожен у своїй команді. Капітан команди відтворює текст. Яка команда точніше прочитає текст, та і виграла. За помилку вважаються як пропуски в тексті, так і зайві додавання.
Для більшої чіткості роботи можна запропонувати наступний спосіб. Після прослуховування тексту один учасник команди відтворює, а решта додають те, що запам'ятали, і так уточнюється весь матеріал переказу.
Іншим варіантом цієї гри є «Переказ по колу».
Всі діти встають в коло і уважно слухають текст, який читає ведучий, знаходиться в центрі кола.
Потім відразу починають переказ. Перша дитина говорить перша пропозиція, другий, «за земельку», говорить друге, і т. д., поки не буде переказаний весь текст.
Лісовий воробей
В зимовий день літав горобець в пошуках корму і нічого не знайшов, бідолаха.
Ось і ночі час. Став воробей шукати собі місця для ночівлі. Злетів він на вершину величезної сосни, не сподобалося йому на сосні - високо, чи що?
А ніч близько. Сутінки наступають. Забився в сніг, під траву. І тут недобре - низько, чи що?
А ніч ще ближче. Потемніло навколо. Сховався горобець в похмурий ялинник, і в ельнике йому не по собі - голки колються, чи що?
А ніч зовсім близько. Ось-ось прийде.
Горобець стрибає по гілках, перелітає з куща на дерево, з берези на горобину. Ніде не може знайти відповідного місця: там йому незручно, там ненадійно, там вітряно.
Побачив він на узліссі голий кущик травиці, прилаштувався на тоненькому стеблинці, поклевал насіння.
- Ну, здається, тут в самий раз, - сказав. Позіхнув, закрив очі і заснув. Тут і ніч настала.
З великим інтересом сприймаються багатьма дітьми різні варіанти ГРИ «Слова і букви».
Ця гра призначена для дітей шкільного віку. У цій грі обмежується час.
1 варіант. Наприклад, за 5 хвилин хлопцям пропонується написати якомога більше назв тварин, посуду, героїв мультиків або професій і т. п. Виграє той, у кого більше назв.
2 варіант. Інший варіант гри передбачає написання слів із зазначеним обмеженням. Наприклад, напишіть як можна більше слів, де немає літери А (або Е, К і т. д.).
3 варіант . Написати якомога більше слова, що починаються і закінчуються на одну і ту ж літеру. Наприклад, А - акула, автобаза, ангіна, атака, айва, алгебра і т. д.
4 варіант . Можна вибирати слова за ознакою: одна і та ж буква зустрічається кілька разів. Наприклад, буква - близько, молоко, долото, толокно, болото, золото, повінь і т. д.
5 варіант. Самий загальновідомий варіант гри - скласти з букв одного слова як можна більше інших слів.
Ці і багато інші варіанти гри «Слова та літери» можуть широко використовуватися в практиці навчання дітей російської мови та літератури і ефективно розвивають пам'ять на слова і мова дитини.
Наступна гра, яку з задоволенням сприймають діти, називається «Мнемический ряд».
Варіанти тут будуть найрізноманітніші.
1 варіант. Наприклад, прочитайте дитині ряд цифр (чим старша дитина, тим довший ряд): 174 5. Запропонуйте дитині повторити цей ряд, але тільки з кінця (5471).
2 варіант . Тепер, читаючи ряд цифр, запропонуйте дитині запам'ятати і повторити останню (або першу) букву в назві цієї цифри (Ь) вважати): 3970. Відповідно дитина повинна назвати: І, Т, М, Л.
3 варіант . Попросіть дитину прорахувати від 1 до 20 пропускаючи кожну четверту цифру. Така робота тренує не тільки пам'ять, але і уважність.
Грати в мнемічні ряди можна і в груповому варіанті. Читайте групі дітей слова, в яких вони повинні запам'ятати першу букву (або другу, або кількість складів, або все слово, або ударний склад тощо). Запропонуйте першій дитині відтворити потрібну літеру першого слова, другого, другого і т. д. Потім можна повторити це в різнобій.

? Гра «Геній пам'яті»


Всі учасники гри (можуть грати від двох і більше осіб) сідають за стіл і визначають, хто починає гру. Перший учасник називає якесь слово, наприклад, метелик. Наступний по колу повторює назване слово і додає до нього будь-яке інше. Наприклад, метелик, ліс. Третій гравець повторює два перші і додає ще одне: метелик, ліс, вікно і т. д. Все по черзі один за одним повторюють і додають назви різних предметів. Той, хто не зміг перерахувати всі предмети, вибуває з гри. В кінці гри залишається переможець, володіє самою видатною пам'яттю, - «геній пам'яті».

? Гра «Згадай рух»


У цій грі розвивається рухова пам'ять. Серед учасників гри вибирається ведучий, а іншим учасникам присвоюються номери по порядку. Учасники гри стають (або сідають) перед ведучим і по черзі демонструють йому якийсь рух. Наприклад, як летить птах, або вмивається людина, їсть, плаває, рухається якась тварина або механізм і т. п. Все це відбувається беззвучно. Ведучий уважно дивиться і намагається запам'ятати ці рухи. Потім по названому дорослим керівником гри номером ведучий показує рух, який демонстрував учасник під відповідним номером.

? Гра «Повтори танець»


Це групова гра, спрямована на розвиток рухової пам'яті. Групу дітей ділять на дві команди і - обирають журі для оцінки результатів гри. Команди шикуються в два ланцюжки, як для естафети. Перші два учасники кожної команди виходять на сцену (всього на сцені знаходяться чотири людини) і починають танцювати під музику. Рухи танцю абсолютно довільні. Можна танцювати під спів журі й інших учасників гри. Журі та члени команд уважно спостерігають за танцюючими. По команді ведучого «Стоп», танець припиняється. Танцюристи залишають сцену, а на їх місце виходять такі представники команд. Вони повинні повторити рухи танцюристів як можна точніше. Журі оцінює результат і визначає переможця. Чиї учасники були точніше в рухах, та команда і виграла.

? Гра «Йдемо е магазин»


У цю гру можна грати з досить маленькими дітьми, для цього треба тільки міняти завдання гри. Назва «Йдемо в магазин» достатньо умовно. Дитині пропонується взяти на себе роль мами або тата при виконанні якого-небудь звичного домашнього справи. Наприклад, «піти в магазин». Він повинен представити і розповісти всю послідовність своїх дій: «Я одягаюся, беру сумку, гроші. Йду по дорозі. Входжу в магазин. Дивлюся, скільки коштує хліб, сметана, молоко. Підходжу до каси. Плачу гроші, отримую чек. Йду до прилавка. Отримую хліб. І так далі».
Можна запропонувати дитині «зібратися і піти гуляти», «відправитися, як тато, на полювання, риболовлю», «зводити, як мама, доньку до лікаря», «привітати бабусю з днем народження» і т. п.
У цій грі поряд з пам'яттю розвиваються уява, здатності до виявлення причинно-наслідкових зв'язків, ряд особистісних якостей. Крім цього в грі закріплюються типові побутові поведінкові схеми, що дозволяють дитині краще адаптуватися до різної соціальної обстановці.
При наявності декількох гравців, гру можна перетворити в рольову, коли сюжет послідовних дій не просто розповідається, а й відтворюється в ігровому поведінці. Наприклад, одна дитина грає роль мами, а інший продавщиці, у якої мама купує хліб. Участь дорослого у самій грі у другому випадку бажано, але не обов'язково. Проте контролювати процес гри, хоча би з боку, все ж необхідно.
Розвиток оперативної пам'яті, розподілу і переключення уваги одночасно з тренуванням запам'ятовування чисел відбувається в грі «Знайди число». Дитині пропонується знайти числа від 1 до 50 в будиночку, в якому вони живуть.
Ігри для розвитку пам яті дитини. Розвиваючі ігри для дітей

Тут є кілька варіантів.
1 варіант. Знайти усі «товстенькі» числа по порядку, а потім «тоненькі».
2 варіант . Знайти в прямому порядку числа «товстенькі», а в зворотному «тоненькі».
3 варіант . Знайти в прямому порядку числа «товстенькі» і «тоненькі», але через одне. (Наприклад, 1 - «товстенькі», 1 - «тоненькі», 2 - «товстенькі», 2 - «тоненькі», 3 - «товстенькі», 3 - «тоненькі» тощо).
4 варіант . Знайти числа одного зображення в прямому порядку, а іншого в зворотному, але через одне. (Наприклад, 1 - «товстенькі», 50 - «тоненькі», 2 - «товстенькі», 49 - «тоненькі» тощо).
Можна запропонувати й інші варіанти. При наявності декількох гравців можна включити елемент змагання (хто швидше знайде всі числа) і розділити варіант на двох (один шукає червоні в зворотному порядку, а інший - зелені в зворотному порядку).
Всі вышепредлагаемые ігри можуть використовуватися як з невеликою групою дітей (від 2 осіб) з участю дорослого, так і в колективі дитячого садка або класу школи.
Людська психіка має системне будова. Всі функції в ній взаємопов'язані. Тому говорити про розвиток лише пам'яті можна лише відносно. В активний процес при даних іграх включені і увагу, мислення, уяву. Ми поділяємо гри по розділах за принципом психічної функції, що виявляється у даній грі з найбільшою активністю.