Як навчити дитину говоритиБагато батьків задають питання: як навчити дитину говорити? Якщо дитина розвивається за віком і без відхилень, говорити віна навчиться сама і не потрібно спеціально це робити. Дитина чує, як кажуть дорослі, і вчиться сам. Зазвичай діти починають говорити окремі слова у віці півтора років, більш активна мова формується, як правило, до двох років. Буває, що цей період зміщується на більш ранній вік, або, навпаки, більш пізній. Тому, якщо дитина не заговорла до двох років, не варто сильно лякатися. Не існує індивідуальних норм розвитку мовлення з прив'язкою до певного віку.
Першим словом дитини зазвичай є слово «мама». І це не дивно, так як мама є самим першим і самим близьким для нього людиною, з яким малюк практично не розлучається.
Як навчити дитину говоритиНавіть якщо в період півтора-двох років дитина нічого не говорить, він при цьому все розуміє. Звичайно такі діти починають говорити раптово і відразу цілими реченнями, при цьому випереджаючи в розвиток мовлення своїх однолітків, які почали говорити набагато раніше. Такий розвиток мови також не вважається відхиленням. Діти оволодівають мовленням в спілкуванні, і якщо його достатньо, то вчити дитину говорити не варто.
Однак, якщо дитина мовчить у віці трьох-чотирьох років, це може означати наявність проблем. Найчастішою причиною мовчання дитини є недостатність спілкування з батьками. Відставання мовного розвитку напряму пов'язано із зайнятістю і втомою тата і мами, адже якщо вдома з дитиною не розмовляють, це тільки уповільнює його розвиток. Часто батьки виправдовують свою відсутність і небажання спілкуватися з дитиною наявністю телебачення. Однак, це помилкова думка. Телевізор не стимулює мова й не справляє належного впливу на дитину. Для правильного розвитку мови велику роль відіграють два фактори: присутність мови в оточенні дитини та індивідуальна спрямованість мовлення.

Як навчити дитину говоритиБуває і зовсім протилежна ситуація, пов'язана з підвищеною увагою дорослих до дітей, коли батьки розуміють дитину з півслова, випереджаючи своїми діями його мова.
Або намагаються спілкуватися з дитиною на «дитячому» мовою, перекручуючи слова. Щоб дитина говорила правильно, важливо показувати йому приклад, правильно і чітко вимовляти кожне слово.
Підвищена активність і збудливість дитини також викликає відхилення в розвитку мови. Дитина постійно відволікається, не може сконцентрувати свою увагу, не слухає дорослих. Все це призводить до затримки не тільки мовленнєвого розвитку, а й психічного розвитку в цілому.

У будь-якому випадку, уважно спостерігайте за розвитком мови своєї дитини, частіше розмовляйте з ним. Якщо вам здається, що у малюка неправильне мовленнєвий розвиток, проконсультуйтеся з фахівцем.

Ось кілька порад, які допоможуть навчити дитину говорити і будуть сприяти правильному розвитку мовлення:
- Якомога більше спілкуйтеся з дитиною, читайте йому книжки, показуйте і називайте різні предмети. При цьому самі стежте за правильністю і чіткістю своєї мови, адже дитина бере з вас приклад.
- Розвивайте моторику дитини. Необов'язково для цього грати дорогими іграшками, можна використовувати будь-які дрібні підручні предмети, головне, щоб вони володіли різними властивостями. Баночки, пляшечки, шишки, фантики, гудзики - допоможуть урізноманітнити гри з дитиною.
- Після року намагайтеся не застосовувати мову жестів. Всі свої дії описати словами і не бійтеся, що дитина вас не зрозуміє. Поступово дитина навчиться розуміти ваші слова і без жестів.

- Не обмежуйте дитину у спілкуванні зі старшими дітьми, що вміють говорити.
Маленькі діти орієнтуються на інших і легко їм наслідують, спілкування дуже сильно стимулює розвиток мови.