Користь хріну
Ефірні масла, що містяться в хроні, володіють яскраво вираженими антисептичними властивостями, знищуючи хвороботворні віруси і бактерії нітрохи не гірше антибіотиків. По суті, хрін і є природним антибіотиком, що захищає організм від більшості інфекційних захворювань. У невеликих кількостях він підвищує апетит і стимулює роботу кишечника.
У хріні у великій кількості містяться вітаміни РР і групи В, а вітаміну С в ньому в кілька разів більше, ніж у лимоні та інших цитрусових. Мікроелементи натрій, калій, фосфор, залізо і сірка роблять його надзвичайно корисним. Але він корисний не для всіх. Слід з обережністю вживати в їжу хрін людям, страждаючим захворюваннями нирок і травної системи, а вагітним жінкам він просто протипоказаний.
Велика частина корисних речовин «живе» в свіжо приготованому хріні не більше тижня. Після закінчення цього часу він перетворюється в гостру приправу. Навряд чи вам вдасться знайти магазинний хрін, приготований менше тижня тому. Саме тому далі йтиметься про самостійному приготуванні соусу з хріну.
Підготовчі роботи
Для приготування гострої приправи необхідно відібрати добротні, міцні і соковиті корені хріну, без дефектів та пошкоджень. Бажано, щоб товщина коренів була не менше товщини вказівного пальця, оскільки соус з тонких коренів хріну буде мати недостатньо виражену гостроту.
0,5 кг або близько 10 коренів середнього розміру потрібно ретельно очистити гострим ножем, а потім промити під струменем холодної води. Тривалий полоскання, а тим більше замочування коренів у воді призведе до вимивання з хріну пекучої гостроти, що є його родзинкою.
Подрібнення хріну
Є любителі хріну, віддають перевагу подрібнювати його корені за допомогою дрібної терки. Крім того, що такий процес трудомісткий, він ще й пов'язаний з виділенням величезної кількості ефірних масел, в результаті чого повітря в кухні стає пекучим і розташовує до рясного виділення сліз.
Щоб не плакати і не виходити сльозами під час цього «пікантного» процесу рекомендується використовувати м'ясорубку, як з механічним приводом, так і електричну. Головне - одягти на її вихідний отвір поліетиленовий пакет, зафіксувавши його на розтрубі м'ясорубки гумкою. При такому підході повітря на кухні буде свіжим і не буде дратувати слизову оболонку очей.
Фінальна частина
Подрібнений хрін потрібно перекласти в скляну банку, додати 1 столову ложку цукру і 1 чайну ложку солі. У більшості рецептів вказують на необхідність додавання в хрін ще й 2 столові ложки оцету, проте багато виключають оцет з рецептури домашнього хріну, вважаючи, що без оцету хрін володіє м'яким і ніжним смаком одночасно зі пекучої гостротою. У всякому разі, потрібен оцет у хроні чи ні - вирішувати вам.
Що стосується буряка. Для додання гострого соусу привабливого і нарядного виду буряк натирають на дрібній теркою, а потім сік з бурякової кашки через бавовняну тканину віджимають в банку з хріном. Допускається додавання у хрін та самої кашки. У такому разі пекучість і гострота хрону значно зменшуються.
У будь-якому випадку, одержаний продукт необхідно гарненько перемішати і при необхідності додати в нього кип'яченої води з таким розрахунком, щоб вся приготовлена з хріну кашка була саму малість покрита водою.
Залишилося дати хріну визріти і настоятися в холодильнику протягом 12 годин. За цей час всі його інгредієнти наберуть однакову гостроту, колір і смак.
Правильне вживання хрону
Хрін слід відправляти в рот лише тільки після того, як невелика кількість їжі, що знаходиться в ньому, буде злегка прожевано. При такому підході сльози і загарбання дихання виключені геть, в той час, як вживання навіть мізерних доз хріну без дотримання цього правила загрожує досить неприємними відчуттями.
Приємного вам апетиту!