Розповіді про війну для початкової школи
Розповіді про ВВВ для молодших школярів. Розповіді про захисників нашої Батьківщини. Розповідь про героїзм жінок у роки ВВВ.
Володимир Железников. У старому танку
Він вже зібрався їхати з цього міста, зробив свої справи і зібрався їхати, але по дорозі до вокзалу раптом натрапив на маленьку площу.
Посередині площі стояв старий танк. Він підійшов до танка, помацав вм'ятини від ворожих снарядів - видно, це був бойовий танк, і тому йому не хотілося відразу від нього йти. Поставив валізку близько гусениці, заліз на танк, спробував люк вежі відкривається. Люк легко відкрився.
Тоді він заліз всередину і сів на сидіння водія. Це було вузеньке, тісне місце, він ледве туди проліз без звички і навіть, коли ліз, подряпала руку.
Він натиснув педаль газу, помацав рукоятки важелів, подивився в оглядову щілину і побачив вузеньку смужку вулиці.
Він вперше в житті сидів у танку, і це все для нього було так незвично, що він навіть не чув, як хтось підійшов до танка, заліз на нього і схилився над баштою. І тоді він підняв голову, тому що той, нагорі, загородив йому світло.
Це був хлопчисько. Його волосся на світлі здавалися майже синіми. Вони цілу хвилину-дивились мовчки одне на одного. Для хлопчиська зустріч була несподіваною: думав застати тут кого-небудь з своїх товаришів, з якими можна було б пограти, а тут на тобі, дорослий чужий чоловік.
Хлопчисько вже хотів сказати йому щось різке, що, мовляв, нічого забиратися в чужій танк, але потім побачив очі цього чоловіка і побачив, що у нього пальці ледь тремтіли, коли він підносив сигарету до губ, і промовчав.
Але мовчати без кінця адже не можна, і хлопчик запитав:
- Ви чого тут?
- Нічого, - відповів він. - Вирішив посидіти. А що - не можна?
- Можна, - сказав хлопчик. - Тільки цей танк наш.
- Чий - ваш? - запитав він.
- Хлопців нашого двору, - сказав хлопчик.
Вони знову помовчали.
- Ви ще довго будете тут сидіти? - запитав хлопчик.
- Скоро піду. - Він подивився на годинник. - Через годину їду з вашого міста.
- Дивіться-но, дощ пішов, - сказав хлопчик.
- Ну, давай заползай сюди і закривай люк. Дощ переждем, і я піду.
Добре, що пішов дощ, а то довелося б піти. А він ще не міг піти, щось його тримало в цьому танку.
Хлопчисько абияк примостився поруч з ним. Вони сиділи зовсім близько один від одного, і було якось дивно і несподівано це сусідство.
Він навіть відчував подих хлопчаки і кожен раз, коли він підіймав очі, бачив, як стрімко відвертався його сусід.
- Взагалі-то старі, фронтові танки - це моя слабкість, - сказав він.
- Цей танк - хороша річ. - Хлопчисько зі знанням справи поплескав долонею по броні. - Кажуть, він визволяв наше місто.
- Мій батько був танкістом на війні, - сказав він.
- А тепер? - запитав хлопчик.
- А тепер його немає, - відповів він. - Не повернувся з фронту. У сорок третьому пропав без вісті.
У танку було майже темно. Через вузеньку оглядову щілину пробивалася тоненька смужка, а тут ще небо затягнуло грозовою хмарою, і зовсім потемніло.
- А як це - «пропав безвісти»? - запитав хлопчик.
- Пропав без вісті, значить, пішов, приміром, в розвідку в тил ворога і не повернувся. І невідомо, як він загинув.
- Невже навіть це можна дізнатися? - здивувався хлопчик. - Адже він там був не один.
- Іноді не вдається, - сказав він. - А танкісти сміливі хлопці. Ось сидів, наприклад, тут якийсь хлопець під час бою: світлі всього нічого, весь світ бачиш тільки через цю щілину. А ворожі снаряди б'ють по броні. Бачив, які вибоїни! Від удару цих снарядів по танку голова могла тріснути.
Десь у небі вдарив грім, і танк глухо задзвеніла. Хлопець здригнувся.
- Ти що, боїшся? - запитав він.
- Ні, - відповів хлопчик. - Це від несподіванки.
- Нещодавно я прочитав у газеті про одного танкіста, - сказав він. - Ось це була людина! Ти послухай. Цей танкіст потрапив у полон до фашистів: може бути, він був поранений або контужений, а може бути, вискочив з палаючого танка і вони його схопили. Загалом, потрапив у полон. І раптом одного разу його садять в машину і привозять на артилерійський полігон. Спочатку танкіст нічого не зрозумів: бачить, стоїть новенький «Т-34», а вдалині група німецьких офіцерів. Підвели його до офіцерів. І тоді один з них каже:
«Ось, мовляв, тобі танк, ти мусиш пройти на ньому весь полігон, шістнадцять кілометрів, а по тобі будуть стріляти з гармат наші солдати. Проведеш танк до кінця - значить, будеш жити, і особисто я тобі дам свободу. Ну, а не проведеш - значить, загинеш. Загалом, на війні як на війні».
А він, наш танкіст, зовсім ще молодий. Ну, може бути, йому було двадцять два роки. Зараз такі хлопці ходять ще в інститути! А він стояв перед генералом, старим, худим, довгим, як палиця, фашистським генералом, якому було наплювати на цього танкіста і наплювати, що той так мало прожив, що його де чекає мати, - на все було начхати. Просто цьому фашистові дуже сподобалася гра, яку він придумав з цим радянським: він вирішив нове прицільне пристрій на протитанкових гармат випробувати на радянському танку.
«Злякався?» - запитав генерал.
Танкіст нічого не відповів, повернувся і пішов до танку А коли він сів у танк, коли вліз на це місце і потягнув важелі управління і коли вони легко і вільно пішли на нього, коли він вдихнув звичний, знайомий запах машинного масла, у нього просто голова закрутилася від щастя. І, віриш, він заплакав. Від радості заплакав, він уже ніколи й не мріяв, що знову сяде в свій улюблений танк. Що знову опиниться на маленькому клаптику, на маленькому острівці рідній, милій радянської землі.
На хвилину танкіст схилив голову і заплющив очі: згадав далеку Волгу і високий місто на Волзі. Але тут йому подали сигнал: ракету пустили. Це означає: пішов вперед. Він не поспішав, уважно глянув в оглядову щілину. Нікого, офіцери сховалися в рів. Обережно вичавив до кінця педаль газу, і танк повільно пішов уперед. І тут вдарила перша батарея - фашисти вдарили, звичайно, йому в спину. Він відразу зібрав всі сили і зробив свій знаменитий віраж: один важіль до відмови вперед, другий назад, повний газ, і раптом як скажений танк крутнувся на місці на сто вісімдесят градусів - за цей маневр він завжди отримував в училищі п'ятірки - і несподівано стрімко помчав назустріч ураганної вогню цієї батареї.
«На війні як на війні! - раптом закричав він сам собі. - Так, здається, казав ваш генерал». Він стрибнув танком на ці ворожі гармати і розкидав їх у різні сторони.
«Для початку непогано, - подумав він. - Зовсім непогано».
Ось вони, фашисти, зовсім поряд, але його захищає броня, викуваний умілими ковалями на Уралі. Ні, тепер їм не взяти. На війні як на війні!
Він знову зробив свій знаменитий віраж і припав до оглядової щілини: друга батарея зробила залп по танку. І танкіст кинув машину в сторону; роблячи віражі вправо і вліво, він кинувся вперед. І знову вся батарея була знищена. А танк уже мчав далі, а знаряддя, забувши всяку черговість, почали шмагати по танку снарядами. Але танк був як скажений: він крутився дзигою на одній, то на іншій гусениці, змінював напрям і тиснув ці ворожі гармати. Це був славний бій, дуже справедливий бій. А сам танкіст, коли пішов в останню лобову атаку, відкрив люк водія, і всі артилеристи побачили його обличчя, і всі вони побачили, що він сміється і щось кричить їм.
А потім танк вискочив на шосе і на великій швидкості пішов на схід. Йому слідом летіли німецькі ракети, вимагаючи зупинитися. Танкіст цього нічого не помічав. Тільки на схід, його шлях лежав на схід. Тільки на схід, хоча б кілька метрів, хоча б кілька десятків метрів назустріч далекій, рідній, милій своїй землі
- І його не спіймали? - запитав хлопчик.
Чоловік подивився на хлопчика і хотів збрехати, раптом йому дуже захотілося збрехати, що все скінчилося добре і його, цього славного, геройського танкіста, не спіймали. І хлопчисько буде тоді так радий цьому! Але він не збрехав, просто вирішив, що в таких випадках не можна ні за що брехати.
- Піймали, - сказав чоловік. - В танку скінчилося пальне, і його зловили. А потім привели до генерала, який вигадав усю цю гру. Його вели по полігону до групи офіцерів два автоматники. Гімнастерка на ньому була розірвана. Він ішов по зеленій траві полігона і побачив під ногами польову ромашку. Нахилився і зірвав її. І ось тоді дійсно весь страх з нього пішов. Він раптом став самим собою: простим волзьким хлопчиною, невеликого росту, ну, як наші космонавти. Генерал щось крикнув по-німецьки, і пролунав одинокий постріл.
- А може бути, це був ваш батько?! - запитав хлопчик.
- Хто його знає, добре б, - відповів чоловік. - Але мій батько пропав без вісті.
Вони вилізли з танка. Дощ скінчився.
- Прощай, друже, - сказав чоловік.
- До побачення
Хлопчик хотів додати, що він тепер докладе всі сили, щоб дізнатися, хто був цей танкіст, і, може бути, це дійсно виявиться його батько. Він підніме на цю справу весь свій двір, та що там двір - весь свій клас, та що там клас - всю свою школу!
Вони розійшлися в різні боки.
Хлопчик побіг до хлопців. Біг і думав про це танкіста і думав, що дізнається про нього все-все, а потім напише цьому чоловікові
І тут хлопець згадав, що не впізнав ні імені, ні адреси цієї людини, і мало не заплакав від образи. Ну, що тут поробиш
А чоловік ішов широким кроком, на ходу розмахуючи валізкою. Він нікого і нічого не помічав, йшов і думав про свого батька і про слова хлопчика.
Тепер, коли він буде згадувати батька, він завжди буде думати про це танкіста. Тепер для нього це буде історія батька.
Так добре, так нескінченно добре, що у нього нарешті з'явилася ця історія. Він буде її часто згадувати: ночами, коли погано спиться, або коли йде дощ, і йому робиться сумно, або коли йому буде дуже-дуже весело.
Так добре, що у нього з'явилася ця історія, і цей старий танк, і цей хлопчисько
Володимир Железников. Дівчина у військовому
Майже цілий тиждень пройшла для мене благополучно, але в суботу я отримав відразу дві двійки: з російської та арифметики.
Коли я прийшов додому, мама запитала:
- Ну як, тебе сьогодні викликали?
- Ні, не викликали, - збрехав я. - Останнім часом у мене щось зовсім не викликають.
А в неділю вранці все відкрилося. Мама влізла у мій портфель, взяла щоденник і побачила двійки.
- Юрій, - сказала вона. - Що це значить?
- Це випадково, - відповів я. - Вчителька викликала мене на останньому уроці, коли майже вже почалося неділю
- Ти просто брехун! - сердито сказала мама.
А тут ще тато пішов до свого приятеля і довго не повертався. А мама чекала його, і настрій у неї було зовсім погане. Я сидів у своїй кімнаті й не знав, що мені робити. Раптом увійшла мама, одягнена по-святковому, і сказала:
- Коли прийде тато, погодуй його обідом.
- А ти скоро повернешся?
- Не знаю.
Мама пішла, а я важко зітхнув і дістав підручник з арифметики. Але не встиг я розкрити його, як хтось подзвонив.
Я думав, що прийшов нарешті тато. Але на порозі стояв високий широкоплечий незнайомий чоловік.
- Тут живе Ніна Василівна? - запитав він.
- Тут, - відповів я. - Тільки мами немає вдома.
- Дозволь почекати? - Він простягнув мені руку: - Сухов, товариш твоєї мами.
Сухов пройшов у кімнату, сильно припадаючи на праву ногу.
- Шкода, Ніни немає, - сказав Сухов. - Як вона виглядає? Все така ж?
Мені було незвично, що чужий чоловік називав маму Ніною і питав, чи така вона чи ні. А яка вона ще може бути?
Ми помовчали.
- А я їй фотокартку привіз. Давно обіцяв, а привіз тільки зараз. Сухов поліз у кишеню.
На фотографії стояла дівчина у військовому костюмі: в солдатських чоботях, в гімнастерці і спідниці, але без зброї.
- Старший сержант, - сказав я.
- Так. Старший сержант медичної служби. Не доводилося зустрічатися?
- Ні. Перший раз бачу.
- Ось як? - здивувався Сухов. - А це, брат ти мій, не проста людина. Якби не вона, не сидіти б мені зараз з тобою
* * *
Ми мовчали вже хвилин десять, і я почував себе незручно. Я помітив, що дорослі завжди пропонують чаю, коли їм нема чого говорити. Я сказав:
- Чаю не хочете?
- Чаю? Немає. Краще я тобі розповім одну історію. Тобі корисно знати.
- Про цю дівчину? - здогадався я.
- Так. Про цю дівчину. - І Він почав розказувати: - Це було на війні. Мене важко поранили в ногу і в живіт. Коли ранять в живіт, це особливо боляче. Навіть поворухнутися страшно. Мене витягли з поля бою і в автобусі повезли в госпіталь.
А тут ворог став бомбити дорогу. На передній машині поранили шофера, і всі машини зупинилися. Коли фашистські літаки відлетіли, в автобус влізла ось ця сама дівчина, - Він показав на фотографію - і сказала: «Товариші, вийдіть з машини».
Всі поранені підвелися на ноги і стали виходити, допомагаючи один одному, поспішаючи, бо десь недалеко вже чути гуркіт повертаються бомбардувальників.
Один я залишився лежати на нижній підвісний ліжку.
«А що ви лежите? Вставайте зараз же! - сказала вона. - Чуєте, ворожі бомбардувальники повертаються!»
«Ви що, не бачите? Я тяжко поранений і не можу встати, - відповів я. - Ідіть ви самі швидше звідси».
І тут знову почалося бомбардування. Бомбили особливими бомбами, з сиреною. Я закрив очі і натягнув на голову ковдру, щоб не поранили шибки автобуса, що від вибухів розліталися вщент. Зрештою вибуховою хвилею автобус перекинуло набік і мене чимось важким вдарило по плечу. В ту ж секунду виття падаючих бомб і розриви припинилися.
«Вам дуже боляче?» - почув я і відкрив очі.
Переді мною навпочіпки сиділа дівчина.
«Нашого шофера вбили, - сказала вона. - Нам треба вибиратися. Кажуть, фашисти прорвали фронт. Всі вже пішли пішки. Тільки ми залишилися».
Вона витягла мене з машини і поклала на траву. Встала і подивилася навколо.
«Нікого?» - запитав я.
«Нікого, - відповіла вона. Потім лягла поруч, обличчям вниз. - Тепер спробуйте повернутися на бік».
Я повернувся, і мене сильно занудило від болю в животі.
«Знову лягайте на спину», - сказала дівчина.
Я повернувся, і моя спина щільно лягла на її спину. Мені здавалося, що вона не зможе навіть рушити з місця, але вона повільно поповзла вперед, несучи на собі мене.
«Втомилася, - сказала вона. Дівчина встала і знову озирнулася. - Нікого, як в пустелі».
У це час з-за лісу виринув літак, що пролетів бреющим над нами й дав чергу. Я побачив сіру цівку пилу від куль ще метрів за десять від нас. Вона пройшла вище моєї голови.
«Біжіть! - крикнув я. - Він зараз розгорнеться».
Літак знову йшов на нас. Дівчина впала. Фьють, фьють, фьють просвистело знову поруч з нами. Дівчина підвела голову, але я сказав:
«Не руш! Нехай думає, що він нас убив».
Фашист летів прямісінько наді мною. Я закрив очі. Боявся, що вона побачить, що у мене відкриті очі. Тільки залишив маленьку шпаринку в одному оці.
Фашист розвернувся на одне крило. Дав ще одну чергу, знову промазав і полетів.
«Полетів, - сказав я. - Мазило».
Потім дівчина потягла мене далі. Коли вона мене дотащила до залізничної станції, було вже темно. Ми повзли десять годин.
* * *
- От, брат, які бувають дівчата, - сказав Сухов. - Один поранений сфотографував її для мене на пам'ять. І ми роз'їхалися. Я - в тил, вона назад на фронт.
Я взяв фотографію і став дивитися. І раптом дізнався в цій дівчині у військовому костюмі мою маму: мамині очі, мамине ніс. Тільки мама була не такою, як зараз, а зовсім дівчиськом.
- Це мама? - запитав я. - Це моя мама врятувала вас?
- Саме так, - відповів Сухов. - Твоя мама.
Тут повернувся тато і перебив нашу розмову.
- Ніна! Ніна! - закричав тато з передпокою. Він любив, коли його мама зустрічала.
- Мами немає вдома, - сказав я.
- А де ж вона?
- Не знаю, пішла кудись.
- Дивно, - сказав папа. - Виходить, я даремно поспішав.
- А маму чекає фронтовий товариш, - сказав я.
Тато пройшов у кімнату. Сухов важко підвівся йому назустріч. Вони уважно подивилися Один на одного і потиснули руки. Сіли, помовчали.
- А товариш Сухов розповідав мені, як вони з мамою були на фронті.
- Так? - Тато подивився на Сухова. - Шкода, Ніни немає. Зараз би обідом нагодував.
- Обід дурниця, - відповів Сухов. - А що Ніни немає, шкода.
Розмова у батька з Суховим чомусь не виходив. Сухов скоро піднявся і пішов, пообіцявши зайти в інший раз.
* * *
- Ти будеш обідати? - запитав я тата. - Мама звеліла обідати, вона не прийде скоро.
- Не буду я обідати без мами, - розсердився тато. - Могла б у неділю посидіти вдома!
Я розвернувся і пішов в іншу кімнату. Хвилин через десять папа прийшов до мене.
- Юрка, - голос у тата був винуватий, - як ти думаєш, куди пішла мама?
- Не знаю. Одяглася по-святковому і пішла. Може, в театр, - сказав я, - або влаштовуватися на роботу. Вона давно говорила, що їй набридло сидіти вдома і доглядати за нами. Все одно ми цього не цінуємо.
- Нісенітниця, - сказав папа. - По-перше, в театрі в цей час вистав немає. А по-друге, в неділю не влаштовуються на роботу. І потім, вона б мене попередила.
- А ось і не попередила, - відповів я.
Після цього я взяв зі столу мамину фотографію, яку залишив Сухов, і став на неї дивитися.
- Так-так, по-святковому, - сумно повторив папа. - Що в тебе за фотографія? - запитав він. - Та це ж мама!
- Ось саме, мама. Це товариш Сухов залишив. Мама його з-під бомбардування витягла.
- Сухова? Наша мама? - Тато знизав плечима. - Але ж він у два рази вище мами і в три рази важче.
- Мені сам Сухов сказав. - І я повторив папі історію цієї маминої фотографії.
- Так, Юрка, чудова у нас мама. А ми з тобою цього не цінуємо.
- Я ціную, - сказав я. - Тільки іноді у мене так буває
- Виходить, я не ціную? - запитав тато.
- Ні, ти теж цінуєш, - сказав я. - Тільки в тебе теж іноді буває
Батько походив по кімнатах, кілька разів відкривав вхідні двері й прислухався, чи не повертається мама.
Потім він знову взяв фотографію, перевернув і прочитав вголос:
- «Дорогому сержанта медичної служби в день її народження. Від однополчанина Андрія Сухова». Стривай-стривай, - сказав папа. - Яке сьогодні число?
- Двадцять перше!
- Двадцять перше! День маминого народження. Цього ще не вистачало! - Тато схопився за голову. - Як же я забув? А вона, звичайно, образилась і пішла. І ти хороший - теж забув!
- Я отримав дві двійки. Вона зі мною не розмовляє.
- Хороший подаруночок! Ми просто з тобою свині, - сказав папа. Знаєш що, сходи в магазин і купи мамі торт.
Але по дорозі в магазин, пробігаючи повз нашого скверу, я побачив маму. Вона сиділа на лавці під розлогою липою і розмовляла з якоюсь бабою.
Я відразу здогадався, що мама нікуди не йшла. Вона просто образилася на тата і на мене свій день народження і пішла.
Я прибіг додому і закричав:
- Тато, я бачив маму! Вона сидить в нашому сквері і розмовляє з незнайомою старою.
- А ти не помилився? - сказав папа. - Жваво тягни бритву, я буду голитися. Дістань мій новий костюм і вичисти черевики. Як би вона не пішла, хвилювався тато.
- Звичайно, - відповів я. - А ти сів голитися.
- Що ж, по-твоєму, я повинен йти неголеним? - Тато махнув рукою. - Нічого ти не розумієш.
Я теж взяв і надів нову куртку, яку мама не дозволяла мені ще носити.
- Юрка! - закричав батько. - Ти не бачив, на вулиці квіти не продають?
- Не бачив, - відповів я.
- Дивно, - сказав тато, - ти ніколи нічого не помічаєш.
Дивно виходить у тата: я знайшов маму та я ж нічого не помічаю.
Нарешті ми вийшли. Тато пішов так швидко, що мені довелося бігти.
Так ми йшли до самого скверу. Але, коли тато побачив маму, він відразу уповільнив крок.
- Ти знаєш, Юрка, - сказав папа, - я чомусь хвилююся і відчуваю себе винним.
- А чого хвилюватися, - відповів я. - Попросимо вибачення у мами, і все.
- Як у тебе все просто. - Папа глибоко зітхнув, точно збирався підняти якусь вагу, і сказав: - Ну, вперед!
Ми увійшли в сквер, крокуючи нога в ногу. Ми підійшли до нашої мами.
Вона підняла очі і сказала:
- Ну от, нарешті.
Стара, яка сиділа з мамою, подивилася на нас, і мама додала:
- Це мої чоловіки.
Сторінки: 1 2