Аквілегія. Вирощування з насіння

Аквілегія. Посадка і догляд


Догляд: рослина потребує нескладному догляді. Терміни посадки і цвітіння: аквілегія відноситься до багаторічних рослин, які садять навесні і восени. Вона цвіте з травня по червень. Цвітіння починається на другий рік після посадки.
Морозостійкість : допустима посадка в зиму.
Аквілегія більш відома як водозбір і колумбіна. Її зображення зустрічається на полотнах старих фламандських художників. У Середньовіччі ця квітка вважалася символом Святого Духа.
Загальний опис
Аквілегія росте в природі в Північній півкулі. Утворює пишні кущі з махровими квітками. У висоту вони досягають 80 див. В них міцні численні стебла. Квітки мають різноманітне забарвлення ніжних тонів. Їх віночок складається з двох рядів пелюсток. Квітки можуть мати шпорці.

Сорти Аквілегії


Найбільш популярною в садівництві є аквілегія гібридна, представлена безліччю сортів (табл.).

Таблиця. Сорти




Назва сорту


Короткий опис



Мак Кана Джайнт


Великі квіти зі шпорцямі, розташовані на довгих квітконіжках. Найбільш часто коронка квітка жовта, а віночок - бузковий, фіолетовий, рожевий, бордовий. Зустрічаються аквілегії гібридні і з однотонним квіткою. Цей сорт аквілегії продовжує цвісти до осені, але менш рясно і дрібними квітками



Містер Скотт Еліот


Квітки за формою нагадують метелика, за забарвленням бувають жовті, сині, фіолетові, малинові, часто двоколірні



Махрові гіганти


Квітки з подвійним віночком і короткими і загнутими всередину шпорцямі. Вони бувають білого, рожевого, червоного, пурпурного, фіолетового кольору



Вогненна зірка


У квіток коронка біла, а віночок яскраво-червоний, дуже довгі шпорці з легким вигином



Кришталева зірка


Квітки ніжні, білого забарвлення, зовні виглядають як порцелянові



Нора Барлоу


Квітки по вигляду нагадують жоржини. У них відсутні шпорці, вони утворюють пухкі суцвіття-мітелки білого, рожевого, червоного, пурпурного, фіолетового кольору. Кінчики пелюсток можуть бути білими


Умови вирощування і догляд


Для вирощування аквілегії підходять легкі пухкі грунту з помірною вологістю і підвищеним вмістом поживних речовин. Рослина віддає перевагу затінені місця, але може рости і на відкритому просторі. Тоді період цвітіння у нього скоротиться, а квітки будуть менш великі.
Для того щоб аквілегія добре росла, грунт навколо неї необхідно поливати, розпушувати і прополювати. Це рослина стійкий до посухи, але полив призводить до більш рясному цвітінню. Протягом літа аквилегию 1-2 рази підживлюють органічними або повними мінеральними добривами.
Після закінчення періоду цвітіння стебла рослини обрізають на рівні верхівки прикореневих листя. Це дозволить підтримати кущі в більш декоративному стані, а також запобігатиме потраплянню насіння в грунт і поява нечистосортных самосевных сходів. На одному місці аквілегія може зростати до 5-6 років. При цьому необхідно щороку підсипати її кущі родючим грунтом. Старі рослини втрачають свою декоративність і цвітуть менш привабливо, тому їх замінюють на нові.
Рослина піддається перехресному запиленню, і для одержання насіння його краще посадити в стороні від інших.

Розмноження та особливості зростання


Аквілегія розмножується насінням і при поділі куща. Перед посадкою в грунт додають натуральні органічні добрива (компост, перегній). Їх вносять на глибину 20 див.
Насіння цієї рослини висаджують у відкритий грунт восени або в ящики з ґрунтом навесні (у березні). Восени аквілегія дає добрі сходи. В якості грунту для вирощування розсади використовують суміш з рівних частин дернової землі, листового перегною і піску. Перед весняною посадкою насіння попередньо гартують. Їх змішують із землею і витримують в снігу або холодильнику. Насіння садять в зволожене і ущільнений грунт. Їх рівномірно розсипають по його поверхні і злегка присипають. Потім накривають папером, щоб захистити від пересихання. При температурі навколишнього середовища 18 °С сходи з'являються через 1-2 тижні і добре підростають.
Якщо насіння не першого року, то перед посадкою їх замочують. Ящики з посіяної аквилегией протягом 3-4-х днів тримають у теплому приміщенні, а потім виносять на холод на 2-4 дні і знову повертають в тепло. Через 3-4 тижні з'являються паростки.
Сходи поливають помірно, щоб не створювати в ґрунті надмірної вологи.
При появі 2-3-х справжніх листків аквилегию пікірують і пересаджують в іншу тару, а на початку літа - у відкритий грунт. У першій половині серпня або навесні наступного року аквилегию пересаджують на постійне місце, і вона почне цвісти. На третій рік життя це рослина досягає максимального розквіту.
На 1 м 2 грунти зазвичай розташовують 10-12 рослин. Між аквилегиями низькорослих сортів витримують відстань 25 см, а між більш високими - до 40 див.
Аквілегії погано переносять пересадку, і поділу їх піддають рідко. Найкраще пересаджувати рослину ранньою весною або з кінця серпня по початок вересня. За час, що залишився до зими час кущ встигне прижитися на новому місці.
Для пересадки кущ викопують із землею, обрізують листки, крім 2-3-х молодих, і гострим ножем розрізають корінь по довжині таким чином, щоб на кожній частині були дрібні корінці і по 2-3 бруньки. Зрізи посипають товченим деревним вугіллям. Після посадки кущі регулярно щедро поливають.
Аквилегию можна розводити живцями. Для цього використовують пагони з нерозпустилися листям. Укорінюють живці під укриттям (в парнику).

Проблеми при вирощуванні аквілегії


Аквілегії найбільш часто уражуються борошнистою росою. До їх хвороб також відносяться сіра гниль, іржа, плямистість. З шкідників для рослини становлять небезпеку павутинний кліщ, совки, хризантемная й галові нематоди, попелиці, листові мінери.

Використання в оформленні


Низькорослі аквілегії використовують при створенні альпінаріїв. Там вони добре виглядають у поєднанні з крупками, горечавками, камнеломками. Гібридні високорослі аквілегії висаджують при оформленні берегової лінії водоймищ, садять в рабатки, мискбордеры. Ці рослини красиво виглядають поруч з астильбою, ірисами, дзвіночками, люпином, баданом, бруннерой, купальницей, папоротями, хо - стій, декоративними злаками.