Акантокалициум (Acamhocalycium)

Акантокалициум - рід кактусів з Північної Аргентини. Любителі культивують 4 або 5 його видів. Найчастіше це дуже колючі рослини з колючими ж квітковими бутонами, схожими на бутони чортополоху.
Кулясті кактуси ростуть по одному, не утворюючи скупчень (хоча іноді, приблизно через 5 років, можуть з'явитися відростки), і досягають 12-15 см в діаметрі. Їх чорні, коричневі або сірі колючки розташовуються на вертикальних ребрах темно-зеленого стебла. Ці кактуси круглий рік потребують в дуже хорошому освітленні. Якщо їх утримувати в дуже темному місці, то вони втрачають форму: верхня частина подовжується і колючки на верхівці стають слабкими.
Кактуси зацвітають, коли доростають до 7-8 см у діаметрі, що відбувається приблизно у віці 4 років. Для цвітіння їм необхідно інтенсивне сонячне освітлення, тому влітку краще всього тримати їх на яскравому сонці або в теплиці. Їм рідко бувають потрібні великі горщики (більше 13 см), хіба тільки після 8-10 років зростання. Acanthocalycium violaceum має довгі, що згинаються, жовтувато-коричневі колючки, які з'являються з серцевин навесні і влітку. У нього бузкові квітки (незвичайна забарвлення для кактуса), у інших різновидів - білі, рожеві, оранжево-червоні або жовті.
Acanthocalycium brevispinum менш поширений, ніж A. violaceum. Колючки у нього більш короткий і більш жорсткі, а жовті квіти виростають збоку. Як і інші види, рослина вимагає уважного ставлення до поливу, який повинен припинятися при зниженні температури до 4 °С. Деякі більш рідкісні, заслуговують уваги види: A. brevispinum або A. thionanthum з витягнутими жовтими Квітками і короткими, жорсткими колючками; А. spiniflorum з рожевими квітками; A. klimpelianum з чисто білими квітками; A. peitscheranum, з білими квітками, вишукано оттененными рожевим; різноманітно забарвлені квітки A. variiflorum з гамою забарвлення від жовтого до оранжево-червоного або кармін квітів.

Умови утримання акантокалициума


Освітленість : щоб кактус зацвів, а його колючки були красивими і сильними, необхідний яскраве сонячне світло. У літні місяці краще тримати рослину на відкритому повітрі, поступово збільшуючи освітлення, якщо взимку світла було не дуже багато. Кактусу, вирощеного в теплиці, затінення буде не потрібно.
Температура : взимку - не нижче 4 °С; у літні місяці підтримуйте температуру не вище 38 °С і забезпечте хорошу вентиляцію.
Полив : поливайте кактус рясно (зверху, за винятком періоду цвітіння). У літні місяці - приблизно раз в 2 тижні. Рослина в невеликому горщику (8 см і менше), можливо, треба буде поливати трохи частіше. Перед поливом завжди перевіряйте, чи достатньо просохла грунт після попереднього поливу. Не поливайте протягом 3 найбільш холодних місяців, однак обприскуйте зверху через кожні 2 місяці.
Підгодівля : підгодовуйте рослина раз на місяць навесні і влітку добривами з високим вмістом калію (як для томатів).
Грунт: суміш 2 частин глинистого ґрунту для кімнатних рослин або збідненої грунтової суміші з 1 частини грубозернистого піску (не будівельного і не морського).
Пересадка: кожну весну пересаджуйте рослину в горщик на розмір більше попереднього, але не більш ніж у 13-сантиметровий горщик. Надалі пересаджуйте тільки в тому випадку, якщо кактус переросте свій горщик.
Догляд за зовнішнім виглядом і захист від шкідників: якщо рослина припадають пилом, обприскати його зверху водою з потужного розпилювача. Приблизно 3 рази на рік додавайте інсектицид у воду для обприскування.

Особливості догляду за акантокалициумом


Вирощування з насіння. Навесні підготуйте піддон для насіння або маленькі горщики (не більше 5 см). Наповніть їх ґрунтом з домішкою піску для посадки насіння, або хорошою глинистої сумішшю для насіння, або ж грунтовою сумішшю для кімнатних рослин. Насипте зверху шар дрібного піску, залишаючи простір в 1 см між його поверхнею і верхньою кромкою горщика.
Посійте насіння в невеликій кількості на підготовлену поверхню і постукайте по боках горщика (піддону), щоб вони краще вляглися. Потім налийте в нижній піддон розчин фунгіциду, розведений до концентрації, рекомендованої для обробки сходів. Почекайте, коли поверхня грунту в піддоні намокне. Щоб забезпечити необхідну вологість, закрийте горщики або піддон поліетиленовим пакетом, підвернувши під піддон або запечатавши клейкою стрічкою. Залиште на світлі (але не на сонці) при температурі 21 °С. Не поливайте, поки конденсат на поліетилені не висохне.
Через 6 місяців або, для гарантії, наступної весни розсадіть сходи в окремі 5-сантиметрові горщики або в піддони для пророщування насіння на відстані 1 см один від одного.