Календар робіт в саду і на городі на січень
Що необхідно робити в саду, в квітниках і на городі в січні.
Перелік робіт на дачі в січні
Назва місяця походить від імені римського бога світу - Януса. «Посаду» бога в чомусь співзвучна народному імені січня: «просинец» (просиявший, сонячний). Справді, у першому місяці року все частіше показується сонце, стоїть ясна погода з яскраво-синім небом. Додається день.
Українська назва місяця інше: «сечень» (розсікає зиму навпіл, переломний місяць). Сечень немов вказує на мінливий характер погоди просинца: тріскучі морози, холод, хуртовина.
Це також місяць «глухої зими»: природа в стані глибокого спокою, холоду постійні, відлиги вкрай рідкісні. Менш популярна назва «Василь-місяць». У січні християни вшановують святого Василія Великого, звідси й ім'я.
Прикмети на січень
У січні багато бурульок - урожай буде хороший.
Холодні январи поспіль не бувають.
Коли в січні березень, бійся в березні січня.
Якщо в січні часті хуртовини, в липні часті дощі.
У січні луна далеко йде - морози будуть міцнішати.
Застукав дятел по дереву в січні - до ранньої весни.
Ясні дні в Різдвяний піст (28 листопада - 6 січня) до хорошого врожаю.
Васильєва ніч на 13 січня) звездиста - до врожаю ягід.
Богоявлення (в ніч з 18 на 19 січня) під повний місяць - до великого розливу.
На Богоявленье (Хрещення) (19 січня) день теплий - хліб темний (густий), на полудень сині хмари - до урожаю.
На Богоявленье сніг пластівцями - до урожаю, ясний день - до неврожаю.
Коли ополонку повна води, розлив буде великий.
Звездистая ніч на Богоявленье - урожай на горох і ягоди.
Якщо на Омеляна (21 січня) подує від Києва (з півдня) - літо грізне.
На Григорія Никийского (23 січня) іній на стогах - до мокрого році.
Якщо холодний січень, значить, у липні буде спекотно і сухо.
Якщо січень минулого року був теплим, то в цьому році буде холодним.
Якщо взимку грім - до сильних морозів.
Якщо сніг пішов на Різдво, то урожайний рік буде.
Якщо іній на Різдво, то хороший урожай хліба буде.
Коли небо зоряне на Різдво - рік урожайний на горох буде.
Якщо часті хуртовини, снігопади в січні, то липень буде багатий на часті дощі.
Якщо в січні, а в березні, значить, у березні буде січень.
Якщо 5 січня вітер подув - до урожаю.
Якщо 6 січня сніг пластівцями падає - до урожаю. Зірки на Святвечір - до врожаю ягід, особливо чорниці, грибів і багатого приплоду худоби. Сильні холоди обіцяють надійний урожай.
Якщо 8 січня день ясний - урожай огірків, проса, а похмурий - недорід.
Якщо 17 січня починають спускатися ранкові тумани - до урожаю ярових.
Багато снігу на деревах, значить, будуть добре роїтимуться бджоли.
Якщо 24 січня морозно - ярий посієш пізно. День теплий, без снігу і заметіль, то весна буде рання.
Другий місяць зими - саме холодну пору року. Середньомісячна температура в січні не піднімається вище О °С.
Для теплого січня характерні різкі перепади температур: на початку місяця у бік зниження, а в кінці - в позитивну сторону. Підвищення температури повітря до позначки -2 °С і тепліше називають хвилями тепла. Хвиля тепла зазвичай має тривалість від 2-х днів до 2-х тижнів. Крім цього, в теплому січні спостерігаються і хвилі холоду, при яких температура опускається до -18 °С і нижче, але це рідкісне явище.
В холодному січні переважають мінімальні температури і хвилі холоду, найчастіше припадають на кінець місяця. Температура при цьому в Середній смузі Росії опускається до -28 градусів і нижче (у найбільш морозні роки до -50 °С). Хвилі тепла в холодному січні практично не спостерігаються, а при настанні тримаються недовго (до 5-ти днів).
Нормальний січень можна умовно розділити на 5 періодів: 2 відносно теплих і 3 відносно холодних. Холодні періоди нормального січня припадають на початок, середину і кінець місяця, решту часу займають відносно теплі періоди. Хвилі холоду менш різання і припадають на холодні періоди, а хвилі тепла можуть зовсім бути відсутнім. В нормальному січні хвилі тепла і холоду невеликі за тривалістю: до 3-х днів.
Середньомісячний рівень опадів дорівнює 25 - 35 мм. Третина усіх днів місяця в середньому обходиться без опадів.
Звичайні опади січня - це сніг, причому товщина покриву до кінця місяця в Середній смузі не повинна бути менше 25 див. Промерзання грунту і у середньому становить 40 см і залежить від висоти снігового покриву: чим він вище, тим менше промерзання.
У січні іноді спостерігаються хуртовини, тумани, ожеледь, короткочасні відлиги. Кожне з цих явищі займає в загальній складності не більше тижня від усього місяця.
Для січня характерно південно-західний напрям вітру, часті також південні і західні вітри. Швидкість вітру, як правило, становить від 35 до 5 м/с.
Роботи за місячним календарем на січень
При зростаючому Місяці можна сіяти овочі на розсаду, зелень на вигонку, садити цибулинні, а також сланкі рослини.
He рекомендують в цей період садити вже пророслі насіння і пересаджувати рослини. Сприятливий час для боротьби з бур'янами і шкідниками.
Повня - час внесення добрив, обробітку грунту рослин у закритому ґрунті, пересаджувати в цей час рослини вкрай небажано.
Щербатий Місяць - пора пересадки кімнатних рослин, посадки і посіву декоративних і лікарських культур, зелені на вигонку. Не рекомендуються посів і садіння овочів і фруктів. Можна працювати з насінням. Ближче до молодика кімнатні рослини не слід ділити при пересадці.
В молодик можна сіяти зелень: петрушку, кріп, селеру, цибулю і т. п.
Роботи в саду і на городі в січні
У другому місяці зими рослини у відкритому грунті продовжують перебувати в стані природного спокою.
Виняток становлять субтропічні сади. Світловий день прибуває, сонце стає яскравішим, проте велика небезпека сильних морозів. І те, і інше може негативно позначитися на стані не укритих рослин.
У січні можна пересаджувати хвойні крупноміри (хвойні дерева заввишки 2 м і більше) з цільним і добре промерз грудкою землі.
Приймуться і листяні крупноміри (від 3 м і вище).
З необхідних робіт, які залежать від погодних умов, можна виділити наступні:
? після сильних снігопади струшують сніг з гілок дерев і чагарників, заново втоптують його навколо штамбів,
? у відлигу проводять ущільнення снігу навколо стовбурів дерев,
? якщо в саду є штучна водойма, у ньому роблять фіксовані ополонці з використанням трубок із стебел очерету або інших пустотілих рослин,
? щоб захистити сад навесні від шкідників, прикормлюють птахів,
? у теплі дні проводять ранню побілку дорослих дерев,
? перевіряють укриття багаторічників, підгортають снігом кущі, підкидають сніг або дерев на безсніжні ділянки. На момент настання сильних морозів всі багаторічники повинні бути укриті. В малосніжну зиму актуальні «снігозатримувачі»: з купи хмизу, лапника. Сланкі рослини повинні бути вкриті шаром до 50 см,
? перевіряють і оновлюють захист від шкідників кори, обв'язку декоративних чагарників та укриття їх від сонячних опіків (наприклад, мішковиною).
Підготовка грунту
Багато в січні набувають добрива для дачних ділянок: нітрофоску, суперфосфат, сульфат калію, сечовину, мідний купорос, залізний купорос, марганцевокислий калій (марганцівка), деревну золу, гірчицю, перець мелений чорний або червоний, тютюнову пил.
Також закуповують захисні засоби від шкідників і хвороб - «Кінмікс», «Ф'юрі», «Іскра», «Конфідор», «Медветокс», «Фосбецид», «Карате», «Цимбуш», «Фастак», «Актара», «Топаз», «Хом» (хлорокис міді), «Оксихом», колоїдну сірку», бордоську суміш.
Грунт можна купити в магазині або підготувати привезену з ділянки. В куплені суміші не додають добрива.
Підготовку грунту починають з термічної обробки. Грунт розсипають на деко шаром приблизно 5 см, ставлять у духовку на 40-60 хв при температурі 100-110 °С.
Потім пересипають грунт в тканинний мішечок і виставляють на балкон для проморожування на 1-2 тижні.
Необхідно підготувати тару для посадки насіння: пластикові та торф'яні стаканчики, дерев'яні ящички, баночки з-під кільки, оселедця та ін.
Також слід обзавестися ручним обприскувачем.
Проводять ревізію наявних насіння, сортують, провітрюють, перевіряють на схожість.
Роботи у квітнику в січні
Квітники у відкритому грунті, як і на початку зими, повинні бути утеплені снігом, укриті «снігозатримувачами» (лапник, хмиз) або підручними матеріалами. Необхідно стежити, щоб шар снігу при цьому не був занадто великим інакше декоративні рослини можуть зіпрівати. У цьому місяці можна починати посів багаторічників в закритий грунт для ранньої висадки. Сприятливі дні для загальних садових робіт застосовні і до квітника.
Продовжують стежити за станом збережених бульб, не допускаючи перевищення температури +7 °С. В кінці січня виробляють посадку насіння пеларгонії (герані), також сіють гвоздику.
Перевіряють наявність насіння для посадки, при необхідності їх докуповують. Також перевіряють наявні насіння на схожість.
Догляд за виноградником у січні
Цей час добре підходить для ознайомлення з новою літературою з робіт у винограднику.
На самому винограднику виробляють снегозадержательные роботи.
При необхідності, закривають снігом, тирсою, гноєм або торфом. Також треба провести інвентаризацію інструментів. Слід турбуватися наявністю добрив (аміачної селітри, калійної солі, суперфосфату), отрутохімікатів (мідного купоросу, негашеного вапна, колоїдної сірки, хлороокису міді, купрозана та ін), дріт для шпалер, шпагату для підв'язки та ін. Також треба перевірити посадковий матеріал.
Продовжують заготівлю молодого вина, знижують при необхідності кислотність у ньому з допомогою крейди (чистого вуглекислого кальцію).