Роботи на дачі в грудні

Календар робіт в саду і на городі на грудень


Що необхідно робити в саду, в квітниках і на городі в грудні.

Перелік робіт на дачі в грудні


Грудень на Русі називали «холодець», що дуже точно відображало характер цього місяця. Були й інші назви: ветрозвон (з-за сильних вітрів), хмурень (із-за короткого дня), ознобень (з-за низьких температур), лютовей (через «лютої» погоди).
? Назва «грудень» походить від римської назви цифри «10» (decern): у римлян цей місяць був десятим у календарі, тому отримав найменування «december», яке перейшло на Русі в декемврий, а пізніше - грудень.
Традиційно в селах в цей час не проводили жодних сільських робіт. Селяни робили останні запаси дров на зиму, ремонтували і прикрашали житло, ткали і пряли, оновлюючи гардероб.
З плином часу майже нічого не змінилося. Кількість різних видів багаторічних рослин, які сьогодні можна зустріти в саду, значно збільшилася, але багато з них все ж сплять всю зиму. Однак це не означає, що про сад на цей час можна зовсім забути.

Прикмети на грудень


Яка погода в перший день грудня, така і вся зима.
В день св. Варвари зрізали гілки вишні, сливи або троянди і ставили їх у воду. За повір'ям, распустившаяся до Різдва «гілка Барбари» приносить щастя в новому році.
На Андрія Первозванного (13 грудня) наслушивают воду: тиха вода - хороша зима, шумна вода - морози, бурі, заметілі.
Коли на Михайлів день (21 листопада) закує, то на Ніколу (19 грудня) раскует.
Перед Миколи іній - овсы гарні будуть (до хорошого врожаю).
На пророка Огія і Данила (29 і 30 грудня) іній - теплі святки.
Ясні дні в Різдвяний піст (28 листопада - 6 січня) - до хорошого врожаю.
Холодний грудень з снігопадами - до хорошого врожаю влітку.
Якщо 12 грудня погода хороша, значить, вона збережеться весь місяць, якщо мете заметіль, значить, така погода буде до 19 грудня.
Якщо хуртовини в грудні стійкі, значить, бджоли будуть гарно роїтися в наступному році.
Якщо з'являється іній у грудні, значить, на наступний рік буде добрий урожай вівса.
Якщо на Спиридона годувати курей гречкою з правого рукава, то вони раніше починають нестися.
Якщо на Святки темно, в наступному році корови даватимуть багато молока, а якщо світло - кури будуть нестися.
Якщо на Святки багато зірок на небі, значить, буде багато гороху, якщо хуртовина - бджоли роїтися будуть, якщо іній - до врожаю хліба, якщо шлях хороший - до врожаю гречки.
Якщо ніч на Василя зоряна, значить, влітку буде багато ягоди.
Якщо в грудні сніг лежить впритул до паркану, значить, літо очікується неврожайні, якщо є проміжок між парканом і снігом - літо врожайне.
Коли 3 грудня йде сніг, значить, 3 червня очікується дощ.
Якщо 4 грудня на Введення лягати глибока зима, значить, необхідно готувати великі засіки, так як буде хороший урожай хліба.
Якщо 5 грудня в день Филимона і Прокопа випадає сніг, значить, встановлюються зимові дороги.
Якщо 12 грудня в день Парамона сніг падає великими пластівцями, значить, очікується відлига.
Якщо до 12 грудня поля не покриються великим шаром снігу, наступний рік буде неврожайним.
Говорили на день Миколи зимового: скільки снігу, стільки ж очікується трави на Миколу весняного.
У грудні, як правило, відзначається різке похолодання порівняно з попереднім місяцем: середньодобова температура може знизитися на 10 градусів. Якщо сад розташований недалеко від водойми, в грудні можуть спостерігатися та сильні морози і відлиги (тривалістю до 5-ти днів). Сприятливою в Середній смузі Росії вважається груднева погода зі снігом: якщо ні час заморозків земля покрита снігом, вона менше промерзає.
Грудень - не найхолодніший зимовий місяць, але сильні морози все ж бувають, а з урахуванням того, що снігу в грудні в останні роки випадає все менше, кожне наступ мороза при сніговому покриві менше 10 см небезпечно для рослин. Хуртовин та морозів часто немає до дня «сонцестояння» - 22 грудня. Потім настає різке похолодання.
У грудні найкоротший день і найдовша ніч у році, не дарма цей місяць називають «вночі року».
У той же час дні рідко бувають похмурими, і тому в грудні набагато менше опадів, ніж у попередньому місяці. З опадів переважає сніг: дощ і град бувають лише під час відлиг. Найбільш часте напрямок вітру - північне, кілька разів в місяць можуть спостерігатися сильні вітри зі швидкістю більше 5 м/с.
Слід також пам'ятати, що у різні фази Місяця настає сприятливий час для різних садових робіт.

Роботи за місячним календарем у грудні


При зростаючому Місяці треба зайнятися побілкою і внесенням добрив, обробкою грунту, посадкою дерев і рослин на вигонку, доглядом за кімнатними і тепличними рослинами.
Повня - період відпочинку, в цей час астрологи радять займатися переважно механічною обробкою грунту, і то за необхідності.
Під час убування Місяця корисно прибирати ділянку, вносити добрива, обробляти грунт, видаляти хворі частини рослин і боротися з шкодь - 5 приятелями.
У цей період добре приймаються цибулинні і зелень на вигонку, рослини з коротким вегетаційним періодом.
Період молодого місяця сприятливий для знищення шкідників, за винятком самого дня молодика: у цей день краще відпочити.

Перелік робіт в саду і на городі в грудні


У грудні в саду повинен лежати сніг (його відсутність говорить про те, що потрібно штучно утеплити сад). Дерева стоять без листя, а багаторічні рослини перебувають у стані спокою, проте вони як і раніше мають потребу в догляді. Насамперед потрібен захист підземної частини рослин і стовбурів дерев і чагарників від гризунів.
Основні роботи грудня мають підготовчу функцію - це збір і підготовка добрив, перевірка насіння і плодів, підготовка інвентарю.
Не забувайте регулярно струшувати з чагарників і дерев мокрий сніг, не даючи йому з приходом наступного заморозка перетворитися в брили льоду, під вагою яких можуть зламатися гілки. На багаторічних трав'янистих рослинах (наприклад, полуниця) потрібно затримувати сніг, а плодові дерева і чагарники буквально підгортати снігом, згрібаючи його до основи стовбура. Для цього можна використовувати сніг, знятий з доріжок. Особливу увагу при укритті снігом приділяють вишні і сливи.
Якщо восени в саду були прикопані саджанці для посадки у весняний час, після снігопаду слід втоптати навколо них сніг, також окучив саджанці снігом. А ось озимі посіви слід звільняти від занадто великого шару снігу, щоб вони не зопрівали і не покривалися настом. Також слід сніг знімати з дахів теплиць, розвантажуючи конструкцію і тим самим поліпшуючи проникнення сонячних променів.
Якщо на ділянці є газон, не варто по ньому ходити, поки шар снігу не досягне хоча б 10 см, інакше трава може виявитися зіпсованою, з бурими плямами. Не слід залишати поверх газону крижану кірку і великі кучугури снігу.
Для захисту стовбурів плодових дерев і кущів від дрібних гризунів можна втоптати сніг навколо стовбура, зібравши його в конусоподібну гору, і полити водою: тварини не зможуть підібратися до кори і завдати шкоди дереву. Якщо снігу мало, підійде варіант з обертанням стовбура рогожею, толем або металевою сіткою. Обертати стовбури бажано до настання стійких морозів.
Більш великих шкідників кори (наприклад, зайців) можна відвадити з саду з допомогою собаки або спеціальної суміші, якою слід обробити стовбури (можна придбати готову суміш або приготувати самостійно з глини, гною і води з додаванням невеликої кількості карболової кислоти). Для натирання гілок з метою захистити чагарники від зайців ще використовують сало.
Невеликі дерева зі слабкими гілками, особливо хвойні, слід перев'язати для захисту від снігопадів.
Якщо не було часу побілити дорослі дерева восени, слід зробити це в грудні до настання морозів. Те ж саме стосується зрізання хворих плодів і гілок. Їх треба видалити з дерев і чагарників і спалити разом із знайденими гніздами комах-шкідників, впали в сплячку.
Час до настання грудневих морозів сприятливо для нарізки живців на підщепу, якщо це не було зроблено восени. Їх слід обернути плівкою і прикопати на північній стороні ділянки до весни.
Не варто забувати про зимовий сад, теплицях міні-садках на підвіконні: ці рослини вимагають догляду круглий рік. Роботи в зимовому саду нічим не відрізняються від літніх. Слід ретельно стежити за температурою повітря в приміщенні: для субтропічного саду вона повинна становити +5-10 °С, для тропічного - +20 °С. Якщо на деревах і чагарниках залишилися лялечки комах, їх необхідно зняти. Не слід забувати про птахів, які є захисниками від комах: їх треба підгодовувати, особливо синиць, покласти в годівницю побільше несолоного сала, насіння, зерна, хлібних крихт.
Взимку необхідно перевіряти, як захищені на грядках культурні рослини від морозів і вітру. При необхідності, слід утеплити грядки додатковою кількістю снігу.
Слід зазначити грядки, на яких є добриво, і які необхідно навесні додатково удобрити.
Також це вдалий час для планування на ділянці грядок різних культурних рослин, не слід забувати про зміну ділянок для одних і тих же рослин. Цей час підходить для перевірки запасів, а також наявності насіння, добрив.
Можна почитати статті, роботи відомих городників, підвищуючи свої знання та набираючись досвіду.
В теплицях в цей час вирощують цибулю, петрушку, селеру, щоб на столі були свіжі вітаміни. Також цей час підходить для перегляду інвентарю, придбання відсутнього, підготовки для наступного городнього сезону. Можна зайнятися ремонтом парникових рам. Грудень використовують для накопичення золи, добрив, пташиного посліду, гною і т. д., які будуть застосовуватися на наступний рік для підгодівлі рослин.

Роботи в грудні в квітнику


Клумби багаторічних декоративних рослин слід вкривати снігом, при необхідності подновляя покрив. Якщо зима безсніжна і морозна, сніг можна замінити шаром тирси або гілками полину. Для захисту декоративних рослин (наприклад, цибулинних) від мишей слід розкласти в мишачі нірки або закопати поруч з корінням дрібно посаджених квітів заздалегідь придбану отруту.
Якщо у квітниках (наприклад, в альпійській гірці) присутні декоративні хвойні рослини (ялівець, кипарисовик тощо), слід стягнути їх крони шпагатом і вкрити спеціальним матеріалом (можна замінити його мішковиною в кілька шарів).
Зробити це необхідно до початку снігопадів і лютих морозів, щоб сніг не пошкодив гілки, а хвоя не отримала опіки від яскравого зимового сонця.
Грудень - сприятливий час для вигонки декоративних цибулинних рослин. Наприклад, якщо ранньою весною хочеться побачити цвітіння тюльпанів, то вже зараз варто зайнятися підготовкою цибулин. Цибулини на посадку повинні бути міцними і важкими. Їх садять в горщик з грунтом і присипають дернової землею для квітів, піском і торфом, попередньо змішавши їх. Відстань між сусідніми цибулинами має становити 15-2 див. Цибулини витримують при зниженій температурі (наприклад, в холодильнику) 2-4 місяці в залежності від виду рослини. Над поверхнею весь цей період повинна виступати третя частина цибулини. Полив проводять 1 раз в 1-2 тижні.
Цей час добре підходить для перегляду покладених на зберігання бульб: не загнили вони, в хороших умовах зберігаються і т. д.
Квітники в теплицях або на підвіконні вимагають звичного догляду.

Догляд за виноградником в грудні


У грудні ремонтують шпалери, закуповують отрутохімікати, інвентар, добрива. Виноградник перевіряють, закладають тріщини, виробляють снегозадержательные роботи. При сильних морозах вкривають снігом, тирсою, гноєм або торфом.
Триває процес виробництва вина. Необхідно стежити за молодими винами і видаляти утворюється осад, також необхідно фільтрувати вина.
Слід перевірити посадковий матеріал на майбутній рік. Якщо живці відсиріли, то їх необхідно відкрити і провітрити. Якщо, навпаки, сухі, то треба трохи полити.