Всі ми знаємо, що кішки дуже люблять помурликати. І робити вони це можуть в самих різних ситуаціях. Але чому ж ці милі тварини муркочуть? З-за чого вони можуть робити це постійно?

Що відбувається під час мурликання?


Взагалі, муркотанням називають вібруючий ритмічний і часто досить тривалий звук, видаваний тваринами. Як правило, муркочуть всі представники сімейства котячих. Але і деякі інші тварини, такі як гієни, мангусти, борсуки і навіть ведмеді теж можуть видавати подібні звуки.
Чому коти муркочуть?

Що ж відбувається під час мурликання? Довгий час зоологи і вчені не могли зрозуміти, як кішки муркочуть, так як ніякого органу, відповідального за цей процес, в організмі кішок просто немає. Але все ж у ході нещодавно проведених досліджень було встановлено, що муркотіти кішки починають в результаті якихось електричних імпульсів, що виникають в головному мозку.
Ці імпульси потім по нервових закінченнях надходять до м'язів, розташованим поруч з голосовими зв'язками. Але ж м'язи таких звуків видавати не можуть. І тут в хід йдуть під'язикові кісточки, тонко пов'язані між собою і розташовані між підставою мови і основою черепа.
Чому коти муркочуть?

Скорочення м'язів провокують вібрацію цих самих кісточок, у результаті й виникають звуки мурлыкания, які всі ми чуємо. Такі звуки виходять з носа і рота тварини, але при цьому вібрації поширюються по всьому тілу. А виникають вони як на видиху, так і на вдиху. Цікаво, що саме муркотіти можуть лише дрібні котячі, будова під'язикових пластинок великих дещо інше, тому вони можуть лише гарчати (а часом хрюкати або бурчати).
До речі, якщо кішка починає муркотіти на прийомі у ветеринара, то він не може прослухати її легені і серце. В ході досліджень були з'ясовані і деякі характеристики мурликання. Так, частота становить приблизно від 22 до 24 герц.

Навіщо кішки це роблять?


Чому коти муркочуть?

Чому коти все ж муркочуть? Багато вважають, що таким способом вони показують свої позитивні емоції, але насправді є і деякі інші причини, і їх немало:
  • Найчастіше муркотіння кішок є проявом того, що їм добре. Таким звуком супроводжуються майже всі приємні емоції, тому брати наші менші муркочуть, коли відчувають себе захищеними (на руках у господаря або в зручному кріслі), коли їдять (адже це теж задоволення, особливо коли їжа смачна), коли їх гладять.

  • Муркочуть навіть кошенята, подібні інстинкти (до них також відноситься і шипіння, адже кішки це уміють робити з самого раннього віку) у тварин з сімейства котячих закладені практично на генетичному рівні. Доведено, що кошеня може починати муркотіти вже на другий день життя. Цим звуком він може намагатися покликати кішку або повідомити їй, що з ним все добре. Майже всі кошенята мугикають під час годування, показуючи, що вони задоволені.

  • Нещодавно окотившася кішка буде за допомогою мурликання спілкуватися з кошенятами: закликати їх до себе, заспокоювати і так далі.

  • Іноді кішки муркочуть, щоб привернути увагу господаря, наприклад, коли просять є або хочуть бути у нього на руках. А іноді вихованці таким способом вітають свого господаря або навіть дякують йому за щось.

  • Є теорія, згідно з якою котячі допомогою мурликання проводять стимуляцію вироблення особливих гормонів. Вони синтезуються в мозку і надають розслаблюючу, заспокійливу, знеболювальну та спазмолітичну дії. Вченими були зафіксовані випадки, коли активно муркотіли поранені кішки або отримали травми. Мурчати кішка може і в тому випадку, якщо переживає із-за чогось або відчуває страх. Нерідко такі звуки видають хворіють кішки, просячи про допомогу або намагаючись покращити свій стан. Це всього лише припущення, але адже кішки дуже розумні, тому все можливо.

  • А вчені з Каліфорнійського університету провели дослідження і з'ясували, що вібрації, стимулюючі муркотання, допомагають зміцнювати кістки. То є кішки, які ведуть малорухливий спосіб життя (знижена активність може привести до деяких захворювань опорно-рухового апарату), захищають себе від переломів і інших проблем. Крім того, вібрації також і покращують кровообіг, а при малорухливому способі життя воно сповільнюється. Але і це лише припущення, хоча цілком обґрунтовані.

  • Багато хто помічав, що коли людині стає погано, кішка чудесним чином розпізнає проблемне місце, спрямовується на нього і починає посилено муркотіти. Деякі вірять в те, що так вихованці лікують своїх господарів. Муркотання багато вже намагалися використовувати для усунення деяких людських захворювань і проблем, але поки що даний метод лікування вивчається, а ефективність його не доведена. Але зате муркотання вже активно використовується психіатрами і психологами для покращення стану пацієнтів. У деяких містах і країнах навіть працюють цілі центри «котячої допомоги», які можуть приходити всі охочі, щоб отримати свою порцію «мурликання».

  • За допомогою мурликання кішки можуть спілкуватися між собою. Так, одна тварина з сімейства котячих може такими звуками показувати своє бажання поспілкуватися або познайомитися ближче. А сильний і домінуючий кіт може муркотіти в тому випадку, якщо бажає показати іншій тварині, що не хоче на нього нападати і вплутуватися в бійку. Іноді котячі муркотанням повідомляють про те, що їм страшно, що вони слабкі. Тим самим тварини захищають себе від нападу і намагаються привернути до себе ворога.

  • Що, якщо кішка не муркоче?


    Як вже було зазначено, муркочуть всі кішки . Але що думати, якщо кішка не робить цього? Це може бути досить тривожним сигналом, що повідомляє про проблеми. Уважно огляньте тварина, щоб виключити ймовірність хвороби або нездужання.
    Чому коти муркочуть?

    Ймовірно, у вихованця просто немає настрою. Спробуйте взяти його на руки, погладьте, ласкаво поговоріть з ним. Якщо муркотіння відсутнє довго, покажіть кішку ветеринара. Відсутність мурликання може говорити про проблеми зі зв'язками або навіть з роботою мозку.
    Вище було відзначено, що під час вібрацій лікар не може прослухати серцебиття. Але багато ветеринари використовують цікавий прийом. Вони включають кран з водою, збавляючи напір до мінімуму. Звук поточної цівки води, імовірно, схожий на вібрації, що видаються під'язикова кісточками. І коли кішка такий звук чує, муркотіти перестає.
    Чому коти муркочуть?

    Тепер ви дізналися трохи більше про таких начебто рідних, то при цьому абсолютно невідомих і непередбачуваних тварин як кішки. Нехай ваш вихованець завжди радує вас своєю муркотанням.