Саркоптоз у собак: симптоми, лікування та профілактика
Саркоптоз - одне з найпоширеніших і неприємних заразних захворювань. З ним можуть зіткнутися багато власників домашніх тварин. Саркоптоз у собак зазвичай викликана так званими акариформными кліщами. Ці організми паразитують на собаках, але іноді можуть бути небезпечні і для людей. Так що профілактики та лікування захворювання потрібно приділити максимум уваги.

Симптоми саркоптоз

Перші клінічні ознаки:

почервоніння на шкірі тварини,

поява лусочок,

свербіж,

облисіння цілого ділянки.


Паразити, що викликають саркоптоз у собак, воліють області тулуба, покриті короткою шерстю:

колінні суглоби,

вуха,

поверхню живота.

Саркоптоз у собак: симптоми, лікування та профілактика
Однак якщо захворювання буде прогресувати, то можлива поразка всього тулуба. При цьому тварина відчувають досить сильний свербіж, який важко усунути, оскільки він не контролюється глюкокортикоїдами. Таким чином, клінічні ознаки захворювання пропустити неможливо. Але якщо ви недостатньо в них упевнені, варто подивитися фото. При появі перших же ознак необхідно звернутися до ветеринара, оскільки якщо вчасно цього не зробити, на шкірі тварини можуть утворитися гнійники, а в особливо важких випадках розвиваються серйозні ускладнення (загальне інфікування, пігментація та ороговіння шкіри).

Як діагностують саркоптоз?

Для лікування захворювання вкрай важлива правильна його діагностика. Адже саркоптоз може проявлятися так само, як інші кліщові або грибкові інфекції. Сверблячка і короста вважаються одним з найбільш характерних ознак, однак і вони не дають достатньо чіткої картини. Єдиний спосіб переконатися в тому, що ми маємо справу саме з саркоптозом - це мікроскопічні дослідження, для яких береться поверхневий зіскрібок шкіри, бажано з ліктів, скакательных суглобів і вушних раковин.
На жаль, приблизно в 40% випадків негативний результат мікроскопії не дозволяє повністю виключити ймовірність захворювання. При наявності його симптомів ветеринари призначають пробне лікування певними препаратами. Протягом 3-4 тижнів стає ясно, як діяти далі.
Саркоптоз у собак: симптоми, лікування та профілактика


Як лікують саркоптоз?

У більшості випадків ветеринари призначають антибактеріальні та протипаразитарні препарати, як загальної, так і місцевої дії. Найбільш ефективні акарициди, тобто ліки, призначені для боротьби з кліщами. В комплексі з ними можуть застосовуватися і інсектициди - препарати, які пригнічують активність будь-яких членистоногих. Зазвичай кошти і того, і іншого типу нерозчинні у воді. Тому їх застосовують у вигляді емульсії. Якщо в будинку живе кілька собак потрібно лікувати всіх, незалежно від того, є у них симптоми захворювання. Адже саркоптоз можна успішно зупинити на ранній стадії.

Але для цього, крім прийому препаратів зазначеного типу, потрібно провести очищення шкірних покривів собаки. Діють для цього так само, як при витяганні будь-яких інших кліщів. Кільце прикладається до ураженої ділянки шкіри. З піпетки на місце ураження капають рослинним маслом. Через деякий час кліща буде нічим дихати, тоді його можна буде витягнути так, щоб його щелепи не залишилися під шкірою. Після того, як паразит буде витягнуто, уражену ділянку протирають спиртом.

Профілактика саркоптоз

Це захворювання небезпечне тим, що може передаватися людині. Тому при спілкуванні з хворим тваринам важливо дотримуватися правил особистої гігієни. Для профілактики захворювання потрібно час від часу проводити клінічний огляд собаки у ветеринара і не допускати контакту вашого вихованця з бродячими тваринами. При появі перших же симптомів саркоптоз потрібно провести дезакаризацию приміщень. Це робиться за допомогою 2%-ного розчину лугу. Повторити процедуру потрібно через тиждень після закінчення основного лікування.