Міміка і жести людини
Кожен з нас, крім величезного словникового запасу, володіє особливою мовою невербального спілкування, здатного багато розповісти про опонента знає співрозмовника. Міміка і жести людини передають його справжнє настрій і найпотаємніші, приховувані навіть від себе думки. Як же навчитися розшифровувати те, про що на самому насправді думають інші?
Будь-які, навіть самі непомітні, рухи іншої людини, що ми здатні сприймати за допомогою зору, називаються кинесическими почуттями. Жести, міміка, пози і навіть погляди, несуть якусь інформацію, вивчаються кинесикой, однією з найцікавіших галузей психології.
Міміка
У передачі інформації основна роль належить, звичайно ж, міміці - різноманітним рухам особових м'язів, що виражають ті чи інші почуття. Згідно з даними вчених, при абсолютно нерухомому або невидимому обличчі співрозмовника втрачається не менше 20% переданої інформації. Будь-яка з шести основних емоцій, що виражаються під час розмови, передається строго регламентованими рухами м'язів обличчя, ось чому мова міміки найчастіше більш зрозумілий і звичний навіть для людей, що живуть на різних континентах.
- Відраза. Зморщений ніс, оттопыренная нижня губа і сощуренные очі нагадують вираз обличчя, коли людина чимось подавився.
- Радість. Губи мимоволі посміхаються, а навколо очей збираються ледь помітні зморшки.
- Інтерес. Трохи підняті брови і розширені очі супроводжуються невеликим розтягування губ усмішку.
- Гнів. Насуплені брови, щільно стислі губи і розширені ніздрі можуть супроводжуватися загальним почервонінням особи.
Погляд
Погляд, або, як його ще називають, візуальний контакт, не менш важливий у розмові. Відомий афоризм американського філософа Р.У. Емерсона звучить: «Що б не говорили уста людини, але якщо його погляд бреше, варто вірити очам, а не вухам». Чим більше дві людини, які ведуть діалог, дивляться один на одного, тим більше кожен з них зацікавлений у розмові. А той, хто відводить очі, скоріше за все сумує або не поділяє точку зору співрозмовника.
Міміка і жести людини
Звужуються або розширюються зіниці - один з найбільш точних і правдивих ознак настрою людини. Оптимізм, життєрадісність і бажання спілкуватися виражаються в широко розкритих очах. Це дозволяє більшій кількості сонячного світла відбитися в зіницях, змушуючи очі блищати і привертати увагу інших.
Гнів і пригніченість, навпаки, призводять до мимовільного звуження зіниць. «Очі, як шпилькові головки» або «зміїний погляд» якраз з цієї серії.
- Бігаючі очі говорять про спроби співрозмовника щось приховати або збрехати.
- Моргання - збудження або внутрішня неврівноваженість.
- Блискучі очі виражають збудження або ж, якщо людина хвора, це може говорити про високій температурі.
Поза
Мова міміки і жестів був би неповним без характеристики пози людини. Незважаючи на те, що більша частина людства звертає підвищену увагу на вираз обличчя, мова тіла іноді буває більш правдивий і красномовний. Згідно зі спостереженнями вчених-кисетиков, чим вище статус людини, тим більш невимушені і вільні пози він приймає.
Психологічний стан також виражається тими чи іншими положеннями тіла. Недарма опущені плечі або високо піднята голова знаходяться на різних полюсах людського настрою і позначають абсолютно різний психологічний стан.
Під час діалогу варто звертати увагу на розташування тіла відносно співрозмовника. Найчастіше більш закриті, займають менше місця в просторі, пози говорять про те, що людина щось приховує або ж недоговорює. Більш вільні позиції характеризують людину як щирого і правдивого співрозмовника.
Неусвідомлені спроби наблизитися до іншого розмовляє ще один знак явно видимого розташування людини. Чим більшу симпатію і довіру викликає співрозмовник, тим більшим буде мимовільний нахил тіла в його бік.
Жести
Більшість жестів без праці читаються іншими людьми. Крім цілком визначених рухів руками не менш важлива також інтенсивність жестикуляції. Незалежно від національності, освіти і виховання, більшість людей збільшують кількість жестів, коли напруження емоцій зростає. У всіх культурах існують подібні рухи рук, що виражають більшість базових понять (згоду або заперечення, жах, радість, сумнів).
Психологія міміки і жестів людини передбачає збіг висловлювань та рухів руками і головою, що супроводжують розповідь. В іншому випадку існує величезна ймовірність, що той, хто бреше.
- Брехня. Спроби доторкнутися до носа або просто почухати його.
- Інтерес. Нахил у бік мовця або кивки головою.
- Невпевненість. Дотик до тіла або почісування голови.
- Агресія. Стискання долонь в кулаки або похрускування пальцями.
- Збентеження виражається в метушливих, знервованих рухах, спробах скинути невидиму ворсинку з одягу.
Як бачимо, будь-які емоції і почуття відразу ж відбиваються на обличчі і дублюються людським тілом. Знаючи найбільш поширені прояви тих чи інших емоцій, можна з високою точністю вгадати, що ж насправді думає опонент.