Освітлення в інтер єрі

Як створити правильне освітлення в інтер'єрі. Гра зі світлом і кольором


Ефектного інтер'єру не можна досягти без використання особливостей освітлення, яке впливає на сприйняття приміщення і має колосальний вплив на емоційний стан людини. Наприклад, освітлення може бути яскравим, радісним, теплим, насиченим або розташовує до релаксації, створює відчуття інтимності, загадковості, похмурості, холодності.
Значною мірою це визначається специфікою джерела освітлення: яскраві сонячні промені, або коливний вогонь у каміні, або м'який світло торшера. Природне світло бажаний для людини і сприятливий для використання в інтер'єрі. Природно освітлення повинно бути передбачено вже на стадії архітектурного планування та розробки об'ємно-просторової композиції майбутньої будови: воно повинно бути орієнтоване по сторонах світу з урахуванням рівня інсоляції, тобто освітлення прямими сонячними променями. Такий світ можливий, коли вікна дивляться на південь, схід і захід. Сонячні промені вбивають хвороботворні бактерії та піднімають людині настрій, хоча можуть заважати роботі. Тому, щоб розсіяти прямі промені світла, іноді доцільно використовувати сонцезахист. Якщо ж потрібно створити мальовничу гру світла і тіні, то сонячне світло «розбивають» за допомогою спеціальних отворів різних обрисів, тоді промені дають різнокольорові відблиски і тіні. Дуже сприятливий м'який, заспокійливий, природний розсіяне світло, який не стомлює очей і розширює простір. Такий світло створюється при певній орієнтації вікон або вставкою у них матового скла та склоблоків.
Освітлення в інтер єрі

З точки зору фізіології, найкращим є напрям схід - південь, хоча все ж варто брати до уваги функціональне призначення приміщення. Наприклад, буде краще, якщо робоча кімната (кухня, майстерня) буде орієнтована на північ. Для художників це особливо актуально, оскільки при такому освітленні стають особливо помітні численні відтінки різних кольорів.
Ступінь освітленості залежить від призначення приміщення. Якщо у вітальні, кухні, ванній кімнаті світло може бути яскравим, то у вітальні або спальні його краще трохи приглушити.
ШТУЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ буває місцевим і загальним. У першому випадку використовують бра, підлогові торшери, різноманітні настінні світильники, а в другому - підвісні люстри або вбудовані світильники.
Природне освітлення роблять або верхнім, або бічним. Якість освітлення залежить від кількості, форми, розмірів світлових прорізів в кімнаті і від її орієнтації по сторонах світла. Між цими факторами потрібно дотримувати баланс. Наприклад, через великі вітражні вікна відмінно проходить світло, але якщо вони виходять на північ, то для обігріву приміщення знадобляться додаткові витрати. Коли вікна орієнтовані на південь, приміщенню загрожує перегрів. Тому архітектори оцінюють коефіцієнт природної освітленості, який являє собою відношення площі підлоги до площі віконних прорізів. Природно, цей коефіцієнт буде різним для приміщень з різним призначенням. Рівномірне освітлення - це освітлення двостороннє та верхнє.
Освітлення в інтер єрі

Освітленість безпосередньо пов'язана з колірним рішенням інтер'єра . Необхідно враховувати характер і рівень освітленості природним сонячним або штучним світлом, а також призначення приміщення.
Вже давно відомо про те, як впливає світло на сприйняття кольору. При цьому саме вірне враження від кольору ми отримаємо опівдні, коли на поверхні падають яскраві сонячні промені.
Втім, професійні дизайнери в підборі колірної гами рекомендують орієнтуватися на освітлення, яке, імовірно, буде переважати в приміщенні. Колір міняє відтінок, насиченість, настрій в залежності від ступеня освітленості і характеру світла.
Крім того, слід знати, що світло найкраще відбивається від поверхні, пофарбованої в колір променів природного освітлення, тоді приміщення буде дуже світлим днем. Чим ближче колір обробки до природного, тим світліше приміщення - це потрібно враховувати.
Ступінь освітленості приміщення визначається орієнтацією будівлі по сторонах світу. Вікна на південну сторону зовсім необов'язково будуть забезпечувати житло достатньою кількістю світла - вони можуть бути дуже маленькими або шлях сонячним променям перекриє сусідню будівлю або високі дерева. Про це забувати не варто.
Найчастіше приміщення потрібно робити тим світліше (стіни, інтер'єр), менше ніж його освітленість. Непогано будуть виглядати стіни у світло-жовті або світло-рожевих тонах. Фахівці не рекомендують білий колір, оскільки, якщо освітлення недостатньо, то білі поверхні справляють враження сірих і сірих. Для приміщень з низькою освітленістю (передпокій, коридор) більше підходять холодні тони.
Справа в тому, що зниження рівня світла викликає різке зменшення насиченості кольорів, але при цьому зміни в блакитних, синіх, фіолетових відтінках менше, ніж трансформації червоного, помаранчевого, жовтого тонів.
Тобто дизайн погано освітленого передпокою синюватого кольору не буде здаватися сірим і нудним при збереженні фарбами обробки своєї колірної насиченості. Світлі поверхні краще відбивають світло, ніж темні, які його поглинають. Щоб освітленість була рівномірною, можна використовувати матові поверхні, що відбивають світло в різні боки, розсіюючи його.
Навпаки, глянсові поверхні відображають світло в певному напрямку. Характер природного світла змінюється протягом усього дня: світло на зорі значно відрізняється від світла опівдні або на заході. Наприклад, вранці, коли голубувате небо, світло розсіяний і сприймається як більш холодний порівняно зі світлом полуденного сонця: прямі сонячні промені, виглядають червоними, а не зеленими, синіми і фіолетовими, вранці або в сутінках.
Тому приміщення, не відчувають нестачі в сонячному світлі, краще оформляти у прохолодні, синювато-зелених тонах, що може бути актуально для південних регіонів, де очі втомлюються від інтенсивного сонячного випромінювання. Воно, по-перше, негативно позначається на зорі, а по-друге, спотворює сприйняття кольорів, роблячи їх бляклими.
Якщо ж приміщення орієнтована вікнами на північ, то оформлення повинно бути в теплих тонах. Меблі в таких приміщеннях рекомендують теплих тонів, білу, з вкрапленнями кольорових плям.