Шлюб за розрахунком. Плюси і мінуси

Часті шлюби за розрахунком?
Шлюбний союз з розрахунком зовсім не рідкість. Але головне - розраховуючи, не помилитися. Хоча майже у всякому союзі якийсь розрахунок, та присутній. За статистикою, трохи більше п'ятдесяти відсотків шлюбів укладається по любові, інші - з боязні самотності, з-за того, що прийшов вік і час для створення сім'ї, з бажання мати стабільну старість або з корисливих міркувань.
Бути може, в цьому винен провідний лозунг, він же життєва установка останніх десятиліть - заробляйте, збагачуйтеся і витрачайте потім як можна більше? Зрозуміло, що навіть якщо сам ти не можеш заробити, то завжди знайдеться людина, що вміє це робити. Але ж шлюби за розрахунком існували завжди, ще в дуже віддалені від нас часи: коли дві дуже знатні родини приймали рішення об'єднатися з міркувань «для користі справи», вони одружили своїх дітей на взаємовигідних умовах.
Так що ж таке шлюб за розрахунком? Сумісний він з любов'ю чи ні?
Такий шлюб вірніше всього визначити як альянс двох людей, щонайменше один з яких переслідує який-небудь матеріальний інтерес і ставить його на місце щирого почуття. Але на чому такий шлюб заснований? Та все на тому ж кропіткій пошуку ідеалу, тільки вимоги до ідеалу визначені дуже чітко. Для значної частини жінок ідеал справжнього чоловіка напряму асоціюється з його здатністю заробляти великі гроші (а, значить, забезпечувати, підтримувати сім'ю, створюючи їй комфортні умови). У той час як інша частина жінок розраховує вийти заміж за вірного, доброго, постійний у своїх уподобаннях людини, третя - за красивого і високого, нарешті, четверта, сама наївна частина, шукає взагалі якогось принца з казки, що втілює в собі всі можливі чоловічі чесноти. Як легко побачити, розрахунок присутня у всіх цих очікуваннях.
Насправді немає нічого поганого в шлюбі з надійним і заможною людиною, оскільки соціальна успішність чоловіки найчастіше означає, що він реалізував себе, його за це можна поважати. Соціальна ж «неуспішність» майже завжди свідчить про зворотне, якщо, звичайно, чоловік цей не «вільний художник» з числа визнаних суспільством геніїв. Втім, прекрасний принц цілком може вас покинути, розоритися, а то і зовсім померти. Що з перерахованого не сталося, це буде тяжким ударом для тієї жінки, яка не має ні освіти, ні спеціальності, і нічого не вміє, крім як вести домашнє господарство і виховувати дітей, повністю довіряючи матеріальної опіки багатого чоловіка.
А що думають з цього приводу всезнаючі психологи і «філософи життя»? Перші стверджують, що шлюби за розрахунком в більшості своїй є міцними, бо будуються не на піску, а на цілком осяжному фундаменті; другі визнають їх навіть більш міцними спілками, ніж шлюби по любові, бо вони, на відміну від останніх, служать користь індивідів (чоловіка і дружини), а не роду. В шлюбі за розрахунком є одна позитивна сторона - одружуються з відкритими очима, ніхто не будує ілюзій, отже, менше розчарувань. До цього шлюбу єдина вимога - взаємна повага, тоді згодом може прийти і любов, навіть більш міцна і надійна, ніж у тих, хто одружується в пориві пристрасті.
Моя думка, що саме в шлюбі за розрахунком зовсім непогано б скласти шлюбний контракт, де буде все прописано. Мало що в житті трапиться.
Років 10-15 тому, за даними статистики, шлюби за розрахунком укладали лише 5% росіян, а в XXI столітті більше половини молодих жінок не виходять заміж, не оцінивши попередньо обсяг гаманця майбутнього чоловіка. Втім, чоловіки і самі не проти вступити до цього роду «нерівний шлюб». Досить успішні немолоді жінки охоче стають подружжям молодих симпатичних і послужливих чоловіків (і навіть невідомо, для якого боку тут більше вигоди). Вони закономірно викликають заздрість у своїх приятельок-однорічок: добре складений, симпатичний молодий чоловік поруч - відмінний ескорт на святах та ділових заходах, так і в ліжку з ним не засумуєш. Він же отримує все, що тільки можна придбати на грошову суму, що знаходиться в межах фінансових можливостей вікової подружжя і розмірів її щедрості.
Вельми приваблива молода особа «обмінює» свою свіжість і красу на грошові знаки великого достоїнства, завидний статус подружжя заможної людини і всі блага, цьому статусу супутні. Але ж і її чоловік в цьому «нерівному» шлюб у програші не залишається: юна дружина-красуня обов'язково підніме самооцінку такого чоловіка, союз з нею лестен для нього і його самолюбства.
Є й чимало інших приводів вступити в шлюб за розрахунком: бажання здобути славу або більш високий соціальний статус, багато мріють вийти заміж за іноземця. Часто фінансове благополуччя майбутнього чоловіка хоч і важливо, але все ж не першочергово; в «нерозважливу» шлюбному союзі жінки хочуть отримати емоційну стабільність і психологічний комфорт.
Звернемося до статистики. Наприкінці минулого сторіччя було проведено дуже цікавий опитування серед подружніх пар з чималим стажем. Половина опитаних москвичів і 46% жителів Санкт-Петербурга підтвердили, що для них головним приводом для вступу в шлюб з'явилася справжня любов. За минулі роки думка про те, що ж саме надійніше всього скріплює шлюб, однак, помітно змінилося. І сьогодні на животрепетне питання: «Який фактор забезпечує щастя в шлюбі?» - лише шоста частина опитаних чоловіків і четверта жінок відповіли: «Любов». Інші ж залишили першість у цьому питанні за більш приземленими «субстанціями». На питання: «Що значить добре жити?» майже ніхто не відповів: «Любити одне одного», перевага надавалась таким категоріям, як пристойна робота (близько 34% чоловіків), матеріальний достаток (приблизно 31% чоловіків), 30% жінок поставили на перше місце сімейне благополуччя.
Отже, шлюб за розрахунком. У чому його плюси і мінуси?

Явні плюси шлюбу за розрахунком
Партнерів не можуть засліпити почуття, а це значить, що вони схильні об'єктивно оцінювати свого обранця, зважуючи всі за і проти. Шлюб з розрахунку - це, насамперед, вигідна угода, і звичайно обидві сторони прекрасно розуміють, що саме тут «купується» і що саме «продається».
? Обоє розуміють, на що йдуть, роблять це цілком свідомо і, отже, не створюють собі зайвих ілюзій, які з часом могли б впасти, як це, на жаль, часто трапляється в шлюб по любові.
? Подружжя рідко вимагають один від одного неодмінною «вірності до гробу», не чекають постійного прояву ніжних почуттів і трепетного уваги.
? При обопільній дотриманні умов договору (нехай навіть і неписаного) не може виникнути приводів для великих сварок.
? Виключається ризик, що любов закінчиться.
? Побутові чвари і сварки через гроші також виключені.
Трапляється, шлюб за розрахунком стає шлюб по любові. Люди звикають один до одного, а раз вони дружні, поступово виникає міцне почуття, яке вже можна вважати любов'ю. Треба постаратися досягти такого результату, зрештою, в ньому немає нічого неможливого.
Очевидні мінуси шлюбу за розрахунком
Завжди існує можливість того, що розрахунок не виправдається. Приміром, житлова площа майбутнього чоловіка може виявитися знятої в оренду або що належить якимось родичам, а не йому особисто. У дуже багатого старика, за якого ви виходите, впевнено розраховуючи при цьому на швидке спадщину, може знайтися сім'я від невідомого вам першого шлюбу, якій і заповідана значна частина, якщо не все майно, вам ж дістанеться те, що в просторіччі позначають словом «шиш». Нарешті, вас можуть і нахабно обдурити. Припустимо, ви всерйоз націлилися на представницького чоловіка в сверхэлегантном костюмі і при дорогій іномарці, який представився генеральним директором великої фірми, насправді ж це лише шофер того самого директора. І, крім того:
? такий шлюб не «присмачений» любов'ю (хоча вона і може виникнути при певному везінні згодом, але покладатися на це не варто);
? інтим з нелюбом цілком може доставити вам масу негативних емоцій і переживань;
? напевно всі фінанси будуть зосереджені в руках «багатою половини»;
? велика ймовірність постійного, досить жорсткого контролю та обліку (грошей, часу, поведінки, друзів тощо). Життєва мудрість свідчить: без смутку жити, будучи вільним бідняком, часто краще, ніж тужити, будучи багатим затворником;
? ризик отримати з боку іншого ставлення до себе як до купленої речі. А це цілком може собі дозволити той, у кого гроші;
? якщо умови шлюбного контракту (або усного договору) порушені, винуватиця цього порушення може залишитися ні з чим.
Як одного разу сказав Оскар Уайльд, «шлюб без кохання - це жахливо, але є ще щось гірше: шлюб, в якому любов хоч і є, але тільки з одного боку, вірність тільки з одного боку в такому шлюбі одне з двох сердець, безсумнівно, розбите».