Народження дитини в цивільному шлюбі: міфи і реальність
У наш час нікого не здивуєш цивільним шлюбом. Це стало настільки поширеним явищем, що до нього ставляться як до чогось само собою зрозумілого. З'явилося це поняття ще в 16 столітті, коли закохані в Голландії, які належать до різним релігійним громадам, не могли обвінчатися в церкві. Тоді влада вирішили реєструвати такі шлюби в стінах міської мерії. Такий союз і отримав назву «цивільного».
Причини спільного проживання чоловіка і жінки без штампа в паспорті можуть бути самими різними. Наприклад, не вистачає грошей зіграти весілля або люди дуже зайняті і на такі «формальності» в них немає часу. А когось просто влаштовує така форма відносин, адже, в разі чого, завжди можна зібрати речі і піти.
Дитина в цивільному шлюбі
Але це за умови, що в сім'ї ще немає малюка. А ось як бути, якщо жінка вагітна? Чи реєструвати шлюб або малюк народиться у неодружених батьків? Звичайно, рішення за парою, але варто пам'ятати про те, що міняти документи - це довгий процес, який забирає час. У молодої мами вистачає інших турбот, які після народження малюка виходять на перше місце. Так що правильним рішенням буде оформлення відносин до появи малюка. Тоді він народиться в повноцінній родині, а у жінки буде впевненість у завтрашньому дні.
Однак народження дитини в цивільному шлюбі також має місце бути. І це зовсім не означає, що жінка, яка народила дитину поза шлюбом (мається на увазі зареєстрованого), автоматично перетворюється в матір-одиначку. Зовсім ні. Такий статус отримає жінка, якщо у свідоцтві про народження у її малюка в графі «батько» буде стояти прочерк. А так як в цивільному шлюбі батько у дитини є, і він визнає дитину, то в наявності практично повноцінна осередок суспільства, алебез штампа в паспорті.
Одружуватися чи ні?
Вагітність цивільної дружини - привід задуматися про реєстрацію шлюбу не тільки з практичних міркувань (щоб уникнути бюрократичної тяганини при оформленні документів), але і з морально-психологічних мотивів (уявіть, як в майбутньому буде почувати себе дитина, в якої мама і тато офіційно не одружені, і скільки раз йому доведеться відповідати на запитання «чому в твоїх батьків різні прізвища»). Уявили? Погодьтеся, для маленького, ще тільки формується людини, це вкрай складно: не тільки пояснити іншим саме таке положення речей, а й самому зрозуміти, чому все так, а не інакше.
Що стосується прізвища, то при народженні дитини та при виписці матері, якщо батько був присутній при цьому, свідоцтво за бажанням батьків вписується прізвище батька. Але якщо він з якихось причин відсутній (скажімо, перебував у відрядженні), то в свідоцтві вкажуть прізвище матері, а переоформити документи можна буде після повернення батька. Але, знову ж таки, це трата часу і грошей.
Приймаючи рішення про народження дитини поза шлюбу, подумайте і про майбутнє. Адже в житті бувають різні обставини. Наприклад, ви з сім'єю захочете поїхати на відпочинок за кордон, а у дитини прізвище матері. В такому випадку потрібно буде прикладати певні документи, що свідчать про спорідненість, причому вони повинні бути нотаріально посвідчені.
У разі розставання
Якщо раптом трапиться так, що цивільне подружжя вирішать розлучитися, це зовсім не означає, що батько буде звільнений від виплати аліментів. Точно так само, як і законний чоловік, він повинен підтримувати свою дитину матеріально і несе за нього таку ж відповідальність. Права спільної дитини не повинні обмежуватися навіть при розриві відносин між батьками.
Раціональним цивільний шлюб можна вважати лише в той період, поки пара визначається, чи зможе вона жити разом чи ні. Якщо відносини переходять вже на новий етап, етап планування дітей, задумайтеся про реєстрації вашого шлюбу, щоб уникнути в майбутньому непотрібної тяганини і головного болю.