Чому розпадаються шлюби. Що необхідно зробити, щоб шлюб не розпався

Чому стався розлучення? Чому розпався шлюб? Чому руйнуються шлюби?
За яким же причин шлюби руйнуються, рвуться в один момент всі нитки, і дві людини, ще вчора не мыслившие життя один без одного, розходяться в різні боки, переживаючи сильні емоційні потрясіння. Що сталося? З'явився хтось третій? Чи пройшла любов? Це, звичайно, теж може бути серйозною причиною розриву, але основною причиною є часто наші страхи.
Страх номер один - це страх потрапити в залежність від свого партнера. Всі ми боїмося втратити контроль над емоціями, своїм часом і зоною особистого комфорту. Боїмося також віддати більше, ніж отримати, і тому відміряємо почуття і вчинки, приємні іншій людині, прямо-таки на аптекарських вагах - тільки б не перекласти уваги і любові! Ми ретельно підраховуємо, скільки хто для кого зробив і чим довелося поступитися. І цей страх говорить про те, що ми вже розучилися (або не вміли) довіряти своєму обранцеві. Негативний минулий досвід і страх бути знову відкинутої і покинутою - ось що зазвичай стоїть за цим страхом.
Погляньте на цю проблему з іншого боку. Хіба так вже погано бути в чомусь залежною від чоловіка? Хіба це применшує ваша гідність? Він чоловік, він сильніший, він витривалішими вас, нехай так і буде! Ви ж не підете рубати дрова, коли в будинку є чоловік, і вам не прийде в голову при цьому вважати себе залежною. Так що перш за все треба розібратися, що ви хочете: бути звичайною дружиною і покладатися на допомогу чоловіка або залишатися повністю незалежною. Але в останньому випадку вам доведеться прожити все життя одного. Неможливо ніколи ні від кого не залежати.
Страх номер два - це страх нездійснених надій. Нам чомусь здається, що, перебуваючи поруч з нашим обранцем, ми втрачаємо в житті щось нездійснене істотне. А раптом він зовсім не той ідеальний чоловік, яким ми його звикли собі уявляти, а ідеал цей десь поруч, і саме щастя знаходиться на інший «біговій доріжці»? Вся біда в тому, що ідеал-то це ми придумуємо собі самі, і потім йдемо до нього, змітаючи на своєму шляху все інше. Ми намагаємося втиснути в рамки своєї мрії реального людини, яка поруч з нами, і сердимося, що це не виходить зробити. Невже ми самі - втілений ідеал? Ах, ми лише прагнемо до нього, щоденно докладаючи масу зусиль? Що ж, прекрасно! «Тим ідеал священний і великий, що ми його вершин досягти не в силах», - сказав знаменитий поет-філософ. А ще він сказав, що реальна людина володіє набагато більшою цінністю, чим людина ідеальний, вигаданий. Про це і треба подумати в першу чергу. І про те, що проблема може бути і не в чоловікові, а в нас самих, і саме в свій образ необхідно внести деякі корективи?
Одна моя знайома через рік після весілля сказала: «Я зрозуміла, що переробити нікого не можна. Тому, якщо мене щось не влаштовує, змінюватися треба мені». Дуже розумна постановка питання. Перебудову треба починати з себе. Що виходить, коли її починають з інших (іншого), ми можемо спостерігати на сумних прикладах чи не щоденно.
Страх номер три - це страх відповідальності за іншу людину. Зрозуміло, що найзручніше зняти цю відповідальність з себе і зайняти в родині місце слабкої дитини, постійно вимагаючи турботи, уваги, вередуючи і нічого не пропонуючи взамін. Коли ж ховатися під маскою інфантильності воліють обидва партнера, така пара напевно розпадеться при першій же серйозній ситуації, що вимагає відповідального, дорослого рішення. Не буває гри в одні ворота. Завжди доводиться не тільки брати, але й віддавати. Як казав Маленький принц у Антуана де Сент-Екзюпері: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили».
Страх номер чотири - це страх, що тебе не захочуть прийняти такою, яка ти є. При такому положенні справ, відчуваєш себе вимушеної постійно грати якусь обрану і часто, чудово відрепетирувану роль. І замість того, щоб самій змінюватися і починати вибудовувати в родині теплі, довірчі відносини, доводиться відповідати образу героїні якогось нескінченного серіалу. Якщо вас вибрали в дружини, значить, полюбили саме таку, яка ви є (важко закохатися в схему!). Так навіщо забивати собі голову неіснуючими проблемами? А потім, ви все одно не зможете грати себе все життя, ця роль нікому не під силу.
Будь страх - це відсутність віри в себе, в той об'єктивний факт, що ви цікава і самостійна особистість. Але ж є і чим себе потішити - страхи можна (треба!) подолати.
Вдала, щаслива сім'я - це насамперед союз рівних партнерів. Рівність і любов - неодмінна умова довговічного союзу цивілізованих людей. І коли немає рівності, гасне любов. І справа зовсім не в рівному освіту, займаної посади чи спеціальності. Суть в тому, який внесок - духовний, емоційний, економічний - привноситься в сім'ю обома сторонами. Таким внеском може бути і високий авторитет, і справжнє духовне благородство, і ті величезні зусилля, які вкладені у виховання дітей.
Коли дружина та чоловік стануть однаково розуміти життя і її колізії, буде в сім'ї і рівність, і щастя, і любов, і повага. Хоча не всі і не завжди буває гладко та рівно, якою б не була зразковою сім'я. Ідеально тихо буває тільки в байдужих сім'ях.
Якщо ж після років чоловікові або дружині хтось інший здасться і краще, і красивіше, то саме в таких випадках повинна сказати своє слово відповідальність почуття. Доведеться вирішувати, що володіє великим значенням - спільний, скріплений роками шлюбу сімейний фонд або ж дещо інтригуюче приємних тижнів з іншою людиною. А якщо переважить друге, то говорити про таку любов можна тільки як про якийсь не самої «корисною» звичкою. Найцікавіше, що наступний фігурант через короткий час стане копією попереднього. Не пам'ятаю, хто сказав: «Певного типу жінок подобається певний тип чоловіків, і навпаки». Якщо ж ваш чоловік задивляється на інших жінок, а то й задивився на іншу, задайте собі питання: «Я хочу розлучитися або зберегти сім'ю?» Адже ви не знаєте, як поведе себе чоловік після затіяного вами скандалу. А раптом збере речі? Розумна і любляча дружина відчує інтерес чоловіка до іншої жінки раніше, ніж він зрозуміє це сам, і швиденько прикине: що вона робить не так? Може, треба серйозно зайнятися собою, або різноманітніше готувати, особливо враховуючи смаки чоловіка, так і поменше його пиляти?
А якщо у чоловіка та дружини все разом: одні переживання, одні радості, одна-єдина любов, яку вони всупереч усім спокусам зберігають і бережуть, така сім'я ніким і нічим не буде переможена ніколи!