Дуже насторожено ставиться громадськість до нерівних за віком, шлюбним союзам, звичайно розцінюючи такі випадки як предосудительную спробу більш молодого партнера по шлюбу «поправити» свої матеріальні проблеми за рахунок багатства або видів на майно партнера більш зрілого. Останній, само собою, представляється тоді необережної і легковажною жертвою «трюкацтва» афериста (або аферистки). Ну, а якщо явного фінансово-майнового підтексту простежити не вдається, люди тут же намагаються знайти інше пояснення, найчастіше пов'язуючи його з якими-небудь фізіологічними або психологічними факторами. Якщо говорити відверто, то я ніколи не могла зрозуміти, яка справа широкої громадськості до того, хто на кому одружується або хто за кого виходить заміж. Це справа лише двох, і більше нікого воно не повинно стосуватися.
Нерівні шлюби, їх називають ще мезальянсами, існували завжди, і в будь-якому суспільстві ставлення до неї було неоднозначним. З початку історії людства були, є зараз і будуть завжди пари, які хочуть будувати своє сімейне життя за власною індивідуальною міркою, не оглядаючись на пануючі в суспільстві уявлення. І якщо гарненько придивитися до оточуючих, то з'ясується, що мезальянс явище аж ніяк не рідкісне! У часи «рукавички і шпаги» мезальянсом називали союз представників різних станів (згадайте, «одружитися по любові не може ні один король»). Рідкісні герої (або відважні божевільні?) вирішувалися піднести кохану людину до свого рівня (або впасти до рівня обранця?), оскільки крім титулів велика різниця була і ступеня освіченості, і у світоглядних, ціннісних орієнтирах, і в звичках.
Якщо говорити про сьогоднішні дні, то під поняття мезальянсу підпадають наявність між подружжям різниці у віці, в зростанні (так званий «італійський шлюб»), різного положення в соціальній ієрархії (наприклад, багач і безприданниця), контрасту у зовнішній привабливості («красуня» і «чудовисько», як у казці «Аленький цветочек»).
Так що шлюбом можуть поєднуватися абсолютно несхожі один на одного люди, але тільки для одних пар подібне невідповідність може стати серйозною проблемою, призвести до розриву, а інші зовсім обійдуть увагою як самі відмінності, так і ставлення до них інших членів суспільства.
Приклади мезальянсу
Велика різниця у віці
Що говорить наука про таких шлюбах? Якщо значно старша за чоловіка, то це відчутно скорочує тривалість життя його молодої дружини. Дані були отримані в ході скрупульозних досліджень, проведених великою групою фахівців Інституту демографічних досліджень імені Макса Планка. Було також доведено, на підставі численних фактів, що зрілі чоловіки, які щасливо одружувались на молоденьких, безумовно живуть довше за тих, хто узяв собі в дружини ровесниць. Ризик смерті у літніх чоловіків, чиї дружини молодше їх на 7-9 років, на 11% нижче, ніж у чоловіків, що проживають з дружиною одного з ними віку.
Між іншим, багато вчені довго вважали, що ця «вікова залежність» одно справедлива для представників обох статей. Результати нових досліджень, тим не менш, спростовують це припущення. Вченими були проаналізовані дані про тривалість життя цілих 2 млн данських подружніх пар. В результаті цієї копіткої роботи з'явилася така тенденція: тривалість життя жінок зменшується прямо пропорційно їх різниці у віці з чоловіками, причому незалежно від того, хто з подружжя віком.
Дослідження показали, що ризик смерті у тих жінок, чиї чоловіки старше на 7-17 років, більш ніж на 10% збільшується порівняно тими, хто живе з подружжям-однолітками. Парадоксально, але з більш молодим чоловіком жінка ще сильніше ризикує померти передчасно: при соответстующих різниці у віці 7~9 років цей ризик збільшується на 20%, і на цілих 30%якщо різниця становить 11-13 років. Ймовірно, причина в підвищеному стресі. Наявність у віковій жінки молодого чоловіка розглядається більшою частиною суспільства як порушення сформованих норм, що нерідко призводить до соціального відчуження, стресу і, в результаті, до значного зниження якості життя. До того ж, коли чоловік молодший років на 10 то мимоволі будеш весь час хвилюватися, щоб він не задивлявся на ровесниць.
Ким-то коли-то підраховано, що оптимальний вік партнерів при вдалому шлюбі варіюється в межах 10 років. У цих шлюбах часом дуже вдало поєднується молодість і досвід, взбалмошность і розсудливість. Шлюби між ровесниками, особливо коли їм років по 19-20 дуже рідко складаються вдало. Думки кожного наповнені інтересом до себе, кожен хоче самостверджуватися, і в основному за рахунок іншого, розпоряджатися грошима вони не звикли, будувати сімейний бюджет - теж. Виникають конфлікти, і тоді молода дружина вважає, що єдиний спосіб зберегти сім'ю завести дитину. Але все одно незабаром слід неминучий розлучення. І хто при цьому щасливий? Недарма і лікарі, і психологи стверджують, ідеальна різниця у віці подружжя від 3 до 6~7 років. 10 років теж нормально.
Тепер поговоримо про вікові відмінності як про детермінанти у відносинах між двома людьми. Будь-яка жінка хоче пишатися своїм обранцем, а тут вона відразу бачить, що перед нею особистість яскрава, неординарна. Ну як можна встояти, якщо така людина стане за вами доглядати? І секрет не в тому, що ви хочете доторкнутися до його славі, справа в його магнетизм, розумі, життєвої досвідченості. Він притягує, і вам вже все одно, скільки йому зараз років і що буде через 10-15. Цього знати не можна.
Здобув світову популярність Пабло Казальс одружився 70 років на двадцятирічної дівчини. Він - відомий на весь світ, вона - з дуже заможної сім'ї, нестачі шанувальників у неї не було. Він повертав собі молодість, вона набувала любов, поклоніння, повагу. І вона була дівчиною з багатим внутрішнім світом, щиро бажала духовної близькості зі своїм чоловіком.
Мій дядько одружився 49 років на 27-річній жінці з двома дітьми. Погодьтеся, різниця немаленька. Причому до цього шлюбу у неї був зовсім іншого віку чоловік, якого вона залишила заради мого дядька. Скандали були в обох сім'ях. Її батьки не хотіли визнавати дядька, вважаючи його старим; дядины мати і дочка запевняли, що вона його дуже скоро кине, і він буде страждати. На що він резонно відповів: «Зате хоч якийсь час я буду щасливий. Ніхто не знає, що буде потім». Оскільки я зберігала нейтралітет і вважала, що він має право сам розпоряджатися своїм життям, то в очах усіх його домочадців швидко перекочувала в категорію «поганих». Але все у мого дядька і його молодої дружини склалося просто чудово!
Що приваблює в нерівному шлюбі літніх чоловіків? Вони намагаються почати нове життя, а інакше - що попереду? Пенсія і забуття. Так, є діти, онуки, але ж я теж сповнений сил і хочу повноцінного життя - так, або приблизно так, думає літній чоловік. А якщо стане можливим ще й завести дитину? Ті діти, які народилися в молоді роки, звичайно, дорогі й улюблені, але тоді було стільки інших проблем, що і особливо займатися ними було колись. А тут улюблена жінка, набагато молодше, і спільну з нею дитина, як подарунок долі. Як не пишатися собою і не бути вдячним молодій дружині!
Крім усього, коли статеве потяг у дружини - ровесниці поступово починає згасати, вона, йдучи від близькості, все частіше посилається на те, що у неї болить голова, чоловік впадає в паніку. Життя скінчилася. І тут з'являється молода, красива і (несподівано!) бажана і відповідає його пориву жінка. Як встояти? А ніхто і не намагається, оскільки виявляється, що попереду є ще радощі життя. І сили в чоловіка звідкись беруться, і робота спориться краще, і планів громаддя». І виявляється, літній чоловік виграє від цього шлюбу навіть більше, ніж жінка.
Коли різниця у віці вже зовсім велика, то чоловік часто просто отримує насолоду від залицяння за своєю дружиною. Він згадує молодість, і заново переживає кращі її моменти, у нього посилюється статевий потяг. Знову ж виграє він. А що думає при цьому жінка? Скажіть мені, кому не подобається поклоніння? А ще якщо такі, літні чоловіки добре забезпечені, можуть виконувати примхи своєї обраниці? Знову ж таки, не влаштовують сцен ревнощів, обходяться без дріб'язкових причіпок, доводять свою спроможність. Через роки молода дружина буде віддано доглядати за поважним чоловіком і дарувати тепло і ніжність. Мабуть, ніжність, довіра, і трохи поклоніння, згуртовують міцніше, ніж божевільна юнацька пристрасть.
Шлюб, заснований на любові і взаємоповазі, різниця у віці байдужа. Добре пам'ятаю, як обговорювали шлюб Табакова і Зудиной. Та ви тільки подивіться на нього, в ньому і тоді і зараз море чарівності. Дивишся - бачиш Особистість.
Тепер про шлюби іншої властивості. У мами була подруга, батько якої був молодший дружини років на 20.
До того моменту, як вони одружилися, у неї від першого шлюбу було двоє дітей, потім з'явилося двоє спільних. Вони прожили дуже щасливе життя. Правда, будучи набагато молодше дружини, чоловік помер раніше. Він був лікарем, їхав на санях через річку. Лід не витримав, він провалився в крижану воду, схопив запалення легенів
«Зіркова» історія знає приклади щасливих і тривалих шлюбів з дуже великою різницею у віці подружжя. Лені Ріфеншталь, приміром, була старша за чоловіка на 40 років (!), і жили вони прекрасною, творчо насиченим життям. Настільки успішні випадки пояснюються досить просто: при значній різниці у віці (20 і більше років) у «старшій половинки» є стимул «триматися». Якщо жінка буде стежити за собою, якщо у них з чоловіком загальні інтереси і вона від них не віддаляється, при чому тут вік.
Сімейне життя може скластися невдало з тисячі причин, і вік у подружжя тут не головне.
Цікаво, а знайдена взагалі ідеальна формула для різновікового шлюбу?
На думку деяких психологів, є кілька пояснень того, чому людина вибирає собі в супутники партнера, значно старше або молодше себе. Ось найбільш поширені з них.
Жінки з віком стають непоганими знавцями душевного світу, так сказати, сердцеведами, їм легше вдається стати другом своїм чоловікам, дати правильну пораду. Вони чітко знають, коли похвалити, щоб він відчув себе лицарем. Навчені життєвим досвідом жінки не сваряться через дрібниці, на багато що, несуттєве, вміють «закривати очі», не принижують, чоловік живе в атмосфері ніжності і турботи. Жінка не заважає його кар'єрі і не вимагає нескінченно великих грошей.
Крім усього, є особлива категорія нестарих чоловіків, яким нудно не те що з молодими дівчатами, але навіть і зі своїми ровесницями. Вони воліють їм суспільство навчених життям жінок в літах.
Можна почути думку, що фактором при укладанні нерівного шлюбу служать фізіологічні мотиви. Авторитетні сексологи пояснюють, що досвід одного, старшого і, відповідно, більш досвідченого партнера може зробити такий союз дуже гармонійним в сексуальному плані.
Осмисливши все сказане, є спокуса прийти до висновку, що люди різних поколінь поєднують свої долі виключно через яких - небудь психологічних комплексів або банальних фізіологічних потреб. Безсумнівно, такі випадки мають місце. Однак зводити все до комплексам і фізіології було б явним спрощенням і навіть помилкою. Далеко не всі учасники нерівних шлюбів - люди «з проблемами». Тому далеко не виняток сім'ї, члени яких - зрілий чоловік і молода жінка (або навпаки) - живуть разом багато років душа в душу. Подружжя щасливі!
Мезальянс соціальний
Якщо партнери по шлюбу є вихідцями з різних соціальних верств, у них може істотно відрізнятися і сприйняття дійсності. Згідно зі статистикою, такі шлюби найчастіше розпадаються, коли настають непрості будні сімейного і побутового життя. Примітно також, що того, хто вищий за соціальним статусом, як раз таки рідко вдається переробити партнера «під себе». Більше шансів, що станеться навпаки: той, хто на сходинці нижче, наблизить до свого рівня іншого. Соціальна різновид мезальянсу часто супроводжується ще й великою відмінністю інтелектуальних здібностей подружжя. Якщо жінка поступається в розвиненості розуму, то, як правило, чоловікові навіть заздрять, адже дружина в такому випадку стає повністю підконтрольною чоловікові і без залишку присвячує себе сім'ї і дітям. Характеризуючи таких жінок, прийнято говорити, що вони зробили все, щоб їхні чоловіки стали талантами або геніями, так як просто не заважали їм розвивати свої здібності. А якщо розумом в шлюбі не блищить чоловік, то його дружина зазвичай викликає жалість у колі рідних і близьких, так і всіх інших посвячених людей. У нього можуть бути зовсім інші достоїнства (хоробрість, сила, доброта), але це в розрахунок не приймається. Якийсь приклад у цьому роді казка «Попелюшка». Так, принц одружився з бідною, простодушної дівчини. А що, цікаво, було потім? Як вони жили і виховували дітей? Не сильно дорікали принца члени королівської родини, не соромилися діти своєї простакуватою матері, не тушувалася сама Попелюшка на розкішних балах? Іншими словами, вистачило їм однієї любові для щастя?
Сьогодні не так вже складно вийти заміж за іноземця. За кордоном у росіянок створилася репутація «хороших дружин». Зазвичай жінки виїжджають за кордон з надією на прекрасне майбутнє і не дуже замислюються про ментальних, культурних і національних особливостях приймаючої їх країни. Між тим кожна народність має своїми уподобаннями, звикнутися з якими і прийняти їх для себе виходить не у всіх. І, якщо до переїзду на батьківщину своєї «другої половинки», деякі риси натури новоспеченої дружини таїлися
Мезальянс національний
десь глибоко і далеко, в чужій країні вони вийдуть на перший план.
Знову ж таки все залежить від почуттів. Якщо вона любить чоловіка, то постарається пристосуватися до нової для неї середовищі, до нових родичів. Складніше, на мій погляд, виглядає шлюб, коли наречена переїздить на Кавказ. Там дійсно виникають дуже складні проблеми. Там вже точно вас не прийме з розпростертими обіймами жодна свекруха. Так вам і самої навряд чи сподобається завжди знаходитися під жорстким контролем чоловіка і його матері. Особливо це відноситься до малих поселень, де традиції складалися століттями і їх шанують нескінченно. В європейських країнах спокійніше ставляться до таких речей. Там дітей відокремлюють досить рано, мовляв, живіть, як хочете.
«Красуня» і «чудовисько»
Помітна різниця в зрості, коли чоловік нижче жінки, давно вже не хвилює народ. Шлюб цих подружжя прийнято називати «італійським». Але і різниця у зовнішній привабливості між подружжям зустрічається не рідко, при цьому необов'язково «гарну сторону» являє жінка. Красень і «сіра мишка» - тут такий розклад.
Коли я відпочивала в пансіонаті на море. Поряд з нами жила жінка. Вона була висока, і навіть не худа, а якась худа, зовнішністю далеко не блищала, якщо не сказати гірше. Так ось вона всім відпочиваючим розповідала, який у неї красень чоловік, капітан далекого плавання, і він за нею приїде. Чесно кажучи, їй ніхто не вірив. Яке ж було наше потрясіння, коли в один прекрасний день вона кинулася назустріч красеню чоловікові і повисла у нього на шиї. Він-то і виявився її чоловіком. Високий, ставний, гарний, дуже розташовує до себе, усміхнений, коротше, одні переваги і ніяких мінусів. Коли ця жінка гуляла з ним увечері, тримаючи під руку, вона з гордістю дивилася на всіх, і на її обличчі було прямо написано: а у вас такого чоловіка немає! Треба сказати, жінки їй здорово заздрили, і аж ніяк не білою заздрістю.
Тому не переживайте, якщо ви не маєте довгих ніг моделі та її параметрів, не страждайте, якщо вам здається, що ви недостатньо гарні, не бійтеся любити. Тому що справжня любов змушує людину закрити очі на зовнішні, і навіть «внутрішні», недоліки. Для того щоб вас любили, не потрібно бути писаною красунею або володіти душею ангела - це факт доведений.
Різниця у фінансовому становищі
Тут все зрозуміло: один з подружжя багатий (як Крез), інший бідний (як казанська сирота). Скільки юних красунь, без копійки в кишені і без досвіду в любові, але зате з величезним бажанням проживати в розкішному особняку, кататися на яхті і відвідувати вишукані ресторани, роблять все можливе і неможливе, сподіваючись прибрати до рук якогось багатія або знаменитість!
Звичайно, у разі рівноцінних гравців на цьому терені, шлюб, сім'я та спільне життя стають об'єктами самої цієї матеріальної угоди. У таких шлюбах загроза розлучення малоймовірна - всі правила відомі, потрібно лише дотримуватися неухильно.
А от якраз коли в гру вступає та сама юна дівчина, що не має за душею нічого, крім симпатичної мордочки, шанси на шлюб мінімальні, на розлучення (якщо шлюб все ж таки відбудеться) непомірно високі.
Я б таким дівчатам порадила піти куди-небудь вчитися, щоб мати освіту, коли вони, нарешті, зберуться працювати. І добувати блага життя власною працею і розумом.
Необхідно пам'ятати, що для збереження міцних сімейних відносин в нерівному шлюбі і взаємних ніжних почуттів від кожного з двох потрібна самовіддача, більша, ніж при звичайному, «дорівнює» шлюбі. Повернемося до думки Екзюпері з цього приводу: міцний шлюб не тоді, коли подружжя дивляться один на одного, а тоді, коли вони дивляться в одному напрямку.