Склад, властивості і користь льняної олії
Масло лляного насіння, або просто лляне масло, що добувається методом холодного віджиму - тобто цей процес відбувається без впливу високих температур. Того ж принципу необхідно дотримуватися згодом при зберіганні цього продукту. Виробники і продавці забезпечують відповідні умови на складах, а в домашніх умовах зберігати лляне масло слід при кімнатній температурі, що не перевищує 20-23°С. Такі суворі вимоги - прямий наслідок особливостей хімічного складу лляної олії, головна перевага якого - високий вміст поліненасичених жирних кислот омега-3 і омега-6 (лінолевої - до 30%, ліноленової - до 60%, олеїнової - до 25%). Навіть риб'ячий жир, знаменитий як потужне загальнозміцнюючий засіб, містить їх у меншій кількості. А в натуральному вигляді (не у вигляді капсул), погодьтеся, приймати рослинне масло і приємніше простіше, ніж риб'ячий жир. Всього лише 2-3 чайних (або 1 столовій) ложок лляної олії в добу достатньо, щоб налагодити моторику кишечника і роботу всієї травної системи.
Якісне лляне масло, не зіпсоване неправильним зберіганням, при регулярному вживанні допомагає знизити артеріальний тиск, очистити судини від холестерину і зміцнити їх стінки. Відповідно, ризик розвитку захворювань серця, в тому числі інсульту, значно знижується. Лляна олія вкрай корисно для захисту від атеросклерозу, ішемічної хвороби і навіть діабету. Гінекологи прописують його пацієнткам з порушеннями менструального циклу, а гастроентерологи - людям, які страждають печією, гастрит та/або виразкою. Поліненасичені кислоти активно включаються в жировий обмін людського організму, балансують його і тим самим допомагають позбутися (не набрати) від зайвої ваги. Вони необхідні для зволоження шкіри, блиску волосся і зростання нігтів. Новітні дослідження навіть довели здатність лляної олії оберігати від онкологічних захворювань. А що стосується його властивостей по очищенню організму від токсичних речовин і паразитів - то вони відомі давно і використовуються як в традиційній, так і в народній медицині.
Правила зберігання лляної олії
Вимоги до умов зберігання лляної масла не випадкові - вони зумовлені особливостями його складу. І, навіть якщо вам здається, що в цьому немає нічого настільки важливого, не нехтуйте ними. На відміну від інших олій (соняшникової, оливкової), широко використовуються в кулінарії і побуті, масло насіння льону є значно більш вразливим і псується під впливом навколишнього середовища. Це легко помітити: воно висихає і покривається прозорою, але щільною плівкою. Цей процес називається полімеризацією масла, і відбувається він під дією кисню в повітрі. Щоб уникнути цього та інших ефектів, до яких схильне лляне масло, дотримуйтесь при його зберіганні такі умови:
- Упаковка лляного масла повинна бути міцною і не вступати в хімічні реакції з вмістом. Ідеальний варіант - скляна пляшка коричневого, зеленого або будь-якого іншого темного відтінку, з вузьким горлечком. Переконайтеся в її цілісності та наявності щільно закриває шийку пробки. Таку тару зручно мати серед домашнього начиння, щоб перелити в неї лляне масло, куплене на розлив. При цьому не купуйте відразу багато - лляна олія вживається в невеликих кількостях, ви просто не встигнете його використовувати. По цій же причині і для домашнього зберігання вибирайте тару невеликого об'єму - не більше 350-500 мл Кераміка теж умовно підходить для зберігання лляної олії, але тільки в тому випадку, якщо внутрішня поверхня тари якісно оброблена. А от пластик і картон протипоказані однозначно.
Температурний режим зберігання лляної олії коливається в межах 20-23°С, тобто звичайної кімнатної температури. В холодильник його краще не ставити (замерзне і затвердіє), а в льох або прохолодну комору - запросто. Але ніколи не нагрівайте. При смаженні, додаванні в дуже гарячу їжу і інших способах нагріву корисні жирні кислоти утворюють вільні радикали, що руйнують живі клітини. Існує й інша небезпека: при тривалому нагріванні лляне масло стає настільки вогненебезпечним, що, щоб уникнути його запалення, навіть промислові процеси з його участю замінені на альтернативні, не кажучи вже про ризикованість експериментів в побутових умовах.
Освітлення небажано для лляної олії, особливо потрапляння сонячного світла. Приберіть темну пляшку з маслом кухонний шафа з щільно закриваються непрозорими дверцятами. Сонячні промені запускають процеси окислення жирних кислот, зводячи нанівець всю корисність продукту.
Доступ повітря до льняного масла слід перекрити, тому що кисень для нього - найсильніший окислювач. Тому пробка повинна щільно прилягати до шийки пляшки, а ви - не повинні забувати її закупорювати. В іншому випадку при реакції з киснем лляне масло, як мінімум, швидко висохне і покриється плівкою, як максимум - утворює руйнівні вільні радикали.
Термін зберігання лляного масла в запаяній заводській упаковці, що починається з моменту виробництва - 1 рік. Але після відкриття пляшки олія насіння льону потрібно використати протягом місяця. Розкриваючи фабричну пломбу, підпишіть на пляшку календарну дату, щоб напевно її не забути і не переплутати.
Народний рецепт радить покласти в льняне масло кухонну сіль (1 чайна ложка на 1 літр), щоб цей природний консервант продовжив термін його придатності. Але це не врятує продукт, якщо правила його зберігання не дотримуються. Не шкодуйте викидати прострочене, згіркле лляне масло - навіть при його відносно високу вартість, здоров'я дорожче. Але і швидше використовувати, щоб не пропало, теж не намагайтеся: надмірне вживання лляної олії, як біологічно активного продукту, призводить до згущення крові, порушень обміну речовин і інших неприємностей. Однієї столової ложки лляної олії натще вранці або протягом дня у складі їжі абсолютно достатньо дорослій людині. Смак у нього досить приємний, трохи нагадує арахіс. Але якщо вам він припав не до душі - заправляйте лляною олією салати і каші, будь-які не надто гарячі страви. І, дотримуючись цих нескладних правил зберігання і вживання лляної олії, ви дуже допоможете своєму організму підтримувати імунні властивості, добре виглядати і зберігати здоров'я на довгі роки.