Неважко помітити: в рекламних текстах і в популярній літературі, присвяченій питанням корекції фігури, одні обіцяють «ефективне схуднення», інші - «ефективне схуднення». Є думка, що другий варіант - професійний термін, тим більше що він часто зустрічається в книгах визнаних дієтологів. Потрібно вибирати, яке з цих слів застосовувати в мовленні і на письмі, або вони рівноправні у мові? Слова, які нас цікавлять, є отглагольными іменниками. Прочитайте словосполучення: «хочу схуднути» і «хочу схуднути». Що звучить природніше і звичніше? Вибір очевидний. Але чому обидва іменників залишаються в нашій мові, і навіть ніби на рівних правах?
Деякі сучасні словники пояснюють слово «схуднення» як «поява хворобливої худини» (словник Ожегова). Є й таке трактування: написання через «е» означає процес зміни тіла (завдяки спорту, дієтам), а через «а» - результат (викликаний, наприклад, хворобою). Не зовсім зрозуміло, на чому грунтується така думка. Результатом зусиль людини або підсумком захворювання з таким же успіхом може бути і «схуднення». Щоб не стикатися з дієсловом «схуднути», можна згадати інший, більш звичний дієслово - «худать» (зазвичай в результаті хвороби, нестатки тощо). Нюанс лише в тому, що від цього дієслова неможливо утворити іменник.
Словник труднощів відомого мережевого порталу «Грамота.ру», де зібрані основні правила сучасного російської мови, пропонує таке тлумачення. Іменник «схуднення» утворене від дієслова «схуднути», використовується тільки в розмовній мові. У тлумачному словнику Єфремової знаходимо: «схуднення» - «те ж, що схуднення», з позначкою: «розм.-сниж.» (що означає розмовно-знижене, відмінне мовленнєвої недбалістю, грубувате). Отже, відмінність між словами «схуднення» і «схуднення»- чисто стилістичне.
Висновок: в літературній мові, на листі краще використовувати слово «схуднути». У повсякденній мові припустимо варіант «схуднення». У популярних виданнях, далеко не завжди чітко дотримуються літературні норми, можна з однаковою ймовірністю зустріти обидва написання.