Згідно з Федеральним законом «Про захист прав споживачів» у кожного покупця є право на повернення товару в торгову точку в двох випадках: коли придбаний товар виявився неякісним, або коли якісний товар за яким-або характеристиками не влаштовує покупця. В обох випадках закон стоїть на боці споживача і гарантує заміну товару або повернення грошей. Право покупця на пред'явлення претензії магазину можливо реалізувати при виконанні деяких обов'язкових умов.
Як повернути товар без чека
Більшість людей недостатньо серйозно ставляться до збереження чеків, що видаються при продажу товару. Досить часто трапляється, що при покупці побутової техніки, одягу, взуття чи іншого товару, чек відразу ж летить у смітник. І лише вдома з'ясовується, що куплена річ має вади, а її якість не відповідає очікуванням покупця.
Для того, щоб ваша вимога про заміну товару або повернення грошей було задоволено без пред'явлення чека, вам необхідно заручитися свідченнями свідка, який підтвердить, що покупка була зроблена в даному магазині. Крім того, ви можете пред'явити магазину гарантійні талони, належним чином заповнені в день придбання товару співробітниками магазину, а також будь-які інші документи, які прямо чи побічно підтверджують факт купівлі. Але навіть у разі відсутності документів магазин зобов'язаний прийняти неякісний товар.
Щоб повернути неякісний товар без чека, вам необхідно написати заяву-претензію . У документі потрібно вказати точну назву торгового підприємства, свої ім'я, прізвище, по батькові, місце проживання і номер телефону.
У тексті заяви необхідно вказати дату придбання, назву, марку (модель) товару, його вартість. Після чого слід вказати, за яких обставин і коли був виявлений дефект. Чітко сформулюйте свою вимогу повернути гроші за товар або обміняти його на якісний. Якщо все-таки придбана річ в цілому вас влаштовує, ви можете вимагати від магазину усунення виявленого дефекту; зменшення вартості товару пропорційно виявленого дефекту, а також відшкодування витрат, понесених вами на самостійне усунення недоліків товару. Ваше вимогу слід коректно відобразити в заяві.
В документі можна написати, що чек був втрачений, і вказати свідка, який готовий підтвердити факт купівлі товару в даному магазині. Заява пишеться у двох примірниках, ставиться дата та підпис покупця. Один примірник передається представнику торговельного підприємства, а другий заявник залишає собі. На екземплярі заявника обов'язково повинна стояти відмітка відповідальної особи. Зазвичай це товарознавець або директор. Вони повинні поставити дату отримання заяви, вказати свою посаду, прізвище, ім'я, по батькові та поставити підпис.
Що стосується термінів, то повернути неякісний товар в магазин можна протягом усього гарантійного періоду покупки, а також терміну придатності товару. Інше можливо в тих випадках, коли термін повернення товару обумовлений особливими умовами договору при купівлі дорогих речей.
Однак не зайвим буде знати, що існує перелік товарів, які не підлягають поверненню ні при яких умовах. Насамперед, це - косметика і парфумерія, текстильні вироби та ряд інших товарів, перелік яких визначений Постановами уряду РФ.
Якщо покупка просто не подобається
Повернути можна не тільки товар з дефектами, але і той, який просто перестав вас влаштовувати.
Заяву на повернення товару має містити точну назву торгового підприємства, повні дані про покупця. У тексті заяви необхідно вказати, коли, який товар і за якою ціною був придбаний вами. Потім потрібно чітко сформулювати претензію: не підійшов розмір, колір, комплектація і т.д. Як і у випадку з неякісним товаром, покупець має право вимагати надання йому взамін товар, який влаштує його за всіма характеристиками, або зажадати повернення грошей.
Заяву на повернення грошей або заміну товару потрібно подати не пізніше 14 днів з моменту покупки. Ви можете розраховувати на прийняття позитивного рішення за вашою заявою лише в тому випадку, якщо:
куплена вами річ не була у вживанні;
товарний вигляд речі зберігся в бездоганному стані;
товар не втратив своїх споживчих властивостей;
присутні фабричні ярлики;
пломби не порушені.
Звичайно, якщо при цьому у вас зберігся чек, проблем з поверненням грошей не буде. Якщо ж чек втрачений, вам необхідно представити свідка, який підтвердить, що товар був придбаний у даному магазині.
Заяву на повернення товару містить точну назву торгового підприємства, повні дані про покупця. У тексті заяви необхідно вказати, коли, який товар і за якою ціною був придбаний вами. Потім потрібно чітко сформулювати претензію: не підійшов розмір, колір, комплектація і т.д.
Заява пишеться у двох примірниках, один з яких передається представнику магазину, а другий, з розпискою товарознавця або директора про отримання претензії, залишається у заявника.
Цього достатньо, щоб продавець здійснив прийом непотрібного вам товару і повернув гроші.
Якщо ж торговельне підприємство затягує вирішення питання або взагалі відмовляє в задоволенні претензії, слід звернутися в комітет по захисту прав споживача, де вам допоможуть скласти позовну заяву і вирішити ваше питання в судовому порядку.