Як почистити золото в домашніх умовах?Будь-які ювелірні прикраси забруднюються з часом. Бруд забивається в дрібні отвори, курний наліт тонкою плівкою осідає на поверхні виробу, внаслідок чого прикраса втрачає блиск металу і гру кольору каменів.
Навіщо чистити золото?
Золоті прикраси покликані радувати око своєю красою, а збляклі кільця і сережки не привертають уваги. Крім цього, брудні вироби несуть небезпеку для здоров'я. Бактерії, що знаходяться на забруднених поверхнях сережок для пірсингу або вух, можуть викликати різні запальні процеси. В цілях гігієни та краси золоті прикраси необхідно періодично чистити. Для цього можна звернутися в ювелірну майстерню, де за певну плату їх очистять. Але є багато способів очищення прикрас в домашніх умовах, які допоможуть заощадити час і гроші.
Як почистити золото в домашніх умовах
Щоб вирішити, як чистити золото, визначте ступінь його забруднення. Якщо вироби трохи брудні і після останньої чистки пройшов невеликий період, помийте його в мильному розчині.
Досить поширений вид забруднення на золотих виробах - плями, що виникають в результаті окислення. У виготовленні золотих прикрас золото застосовується у вигляді сполук з іншими дорогоцінними металами. Це пов'язано з тим, що золото за своєю структурою - метал м'який, і виріб з чистого золота не буде тримати форму. Добавки до золота - сплави, які під дією води та повітря окислюються і проявляються на виробах у вигляді плям, чорних і зелених.
Миття - один із способів чищення золота
У гарячу воду додайте будь пінне засіб (мило, шампунь), залиште в ній прикраси на пару годин. Акуратно почистіть вироби зубною щіткою з м'якими волосками, промийте водою і висушіть. Не очищені сильно забруднені ділянки замочіть ще раз і повторіть процедуру. Якщо зовнішній вид прикраси не змінився, застосуйте наступний етап очищення.
Хімічна чистка золота
Для видалення плям від окислення застосуйте розчин аміаку. Аміак взаємодіє з сріблом і міддю, утворюючи з'єднання, легкорозчинні у воді.
Придбайте в аптеці розчин аміаку 25% і вище.
Налийте аміак в неметалічну посуд, на 3 години покладіть в нього вироби.
При сильному забрудненні залиште на 12 годин, почистіть і промийте водою.
Обов'язково дотримуйтесь заходів безпеки при роботі з аміаком.
Механічна чистка золота
Якщо виріб настільки забруднене, що не очищається не миттям, ні з допомогою хімічної чистки, необхідно застосувати механічну чистку абразивними матеріалами. Не рекомендується використовувати для цього харчову соду або порошок для чищення посуду. Вони подряпають виріб, і воно втратить свій блиск. Крім того, знімається верхній шар, в результаті втрачається вага. Рекомендується використовувати пасту для чищення прикрас.
Трохи пасти нанесіть на м'яку тканину і протріть поверхню в одному напрямку. Залишки пасти приберіть чистою тканиною, промийте спиртом або горілкою, яка розчинить жирову плівку з поверхні. Промийте водою і висушіть виріб.
Пасту можна приготувати своїми руками. Візьміть за основу зубну пасту, додайте товчений крейда, стружку мила, воду і вазелін в рівних частинах. Суміш нанесіть на прикрасу, протріть м'якою тканиною, змийте теплою водою.
Як чистити золото: народні способи
Ну а тепер поговоримо про те, як можна почистити золото в домашніх умовах перевіреними народними способами.
Очистіть за допомогою зубного порошку. Спосіб ефективний і не пошкоджує поверхню.
Змішайте пиво і яєчний білок. Цією сумішшю змочіть м'яку тканину, протріть прикраса.
Використовуйте столовий оцет для чищення поверхні виробу.
Цибульним соком протріть виріб, прополощіть і висушіть.
Чорні плями з поверхні приберіть за допомогою губної помади, в складі якої знаходиться діоксид титану. Сухим м'яким тампоном нанесіть невелику кількість, потріть, приберіть залишки. Бархаткою відполіруйте до блиску.
Пляма від йоду виведіть за допомогою розчину гідросульфіту, який використовують фотографи при друкуванні фотографій. Опустіть в нього вироби на 30 хвилин, промийте чистою водою і просушіть.
Протріть забруднену поверхню водним розчином бури, яка продається в аптеці.
Чистка золота в домашніх умовах нашатирним спиртом - дуже ефективний спосіб. Протріть прикраса сумішшю нашатирю і крейди, промийте в мильній воді, потім промийте в проточній воді і висушіть.
Як почистити золоті прикраси?
Чистка золотих прикрас з дорогоцінними каменями
Чистка золотих прикрас з камінням вимагає великої акуратності. Чистка виробів з каменями проводиться з допомогою палички, на один кінець якої накручений ватний тампончик. Умочіть її в одеколон і почистіть камінь зверху і знизу. Можна одеколон замінити спиртом. Приклеєні, а не закріплені «лапками» камені опускати у воду не рекомендується. Жирні плями з каменів зніміть за допомогою м'якої зубної щітки, змоченої в бензині.
Дорогоцінні і напівкоштовні камені - діаманти, смарагди, сапфіри, топази та ін. чистіть в будь-якому мильному розчині, після чого промийте водою. Чистіть прикраси з камінням один раз в місяць.
Прикраси з діамантами чистіть з допомогою рідкого миючого засобу щіточкою з м'якими волосинками.
Бережіть камені від прямих сонячних променів - під їх впливом деякі камені можуть змінити свій колір (гранат, бірюза).
Особливості очищення виробів з білого золота
З'єднання міді, золота, нікелю в певних пропорціях - це «біле золото». Такий метал за кольором нагадує срібло чи платину. Верхній шар готових виробів обробляють іонами радію. Дуже елегантними і витонченими вважаються прикраси з білого золота з діамантами. Чищення таких виробів виконуйте за допомогою води і нашатирного спирту. З них приготуйте розчин у співвідношенні 50 на 50, додайте трохи миючого засобу, залиште на півгодини прикраси в цьому розчині. Промийте та добре висушіть.
Пам'ятайте: не можна чистити прикраси з білого золота абразивними порошками та пастами.
Догляд за прикрасами з перлів
Натуральні перлини складаються з органічних сполук і мають неповторний перламутровий блиск. Мийте перлини теплим мильним розчином за допомогою м'якою щіточкою або невеликий пензликом, промийте водою і просушіть. Не можна мити перли з додаванням оцтової або інший кислоти. Шари перлів будуть розчинятися в кислоті.
Очищення позолочених прикрас
Позолочені прикраси - це вироби, виготовлені з різних сплавів і покриті тонким шаром сусального золота. Сучасні технології дозволяють виконувати напилення дрібних золотих крапельок на сплав. Такі прикраси дешевше, а за зовнішнім виглядом нічим не відрізняються від золотих. При правильному догляді за позолоченими прикрасами вони будуть довго радувати око своїх господинь.
Позолочені прикраси не можна чистити абразивними засобами, так як шар позолоти дуже тонкий. Для очищення таких прикрас використовуйте винний спирт, пиво, оцет, ячний білок. Будь-який з цих коштів нанесіть на поверхню, промийте і просушіть.
Кілька порад по догляду за ювелірними прикрасами
Зберігайте прикраси в скриньці.
Оберніть прикраси тканиною, щоб вони не дряпали один одного.
Закривайте прикраси від тепла і сонячного світла.
Знімайте прикраси при виконанні домашньої роботи.
Чистіть прикраси раз в місяць.
Ці прості правила допоможуть зберегти на довгі роки блиск і красу золотих прикрас.
Чому чорніє золото
У ряді випадків золоту властиво чорніти, що нерідко в народі приймають за пристріт. Проте існують цілком з'ясовні причини потемніння золота. Розглянемо їх докладно.
В процесі виготовлення ювелірних прикрас відбувається порушення лігатурної прописи. Золото ніколи не використовується в чистому вигляді. У сплав додаються також мідь, срібло, паладій, які надають виробу міцності і зносостійкості. І якщо лігатура порушена при виробництві (часто навмисно, в цілях економії), то такий виріб краще за все повернути назад в магазин, нехай навіть і зі скандалом.
Особливості людського організму, коли через шкіру виводяться відходи його життєдіяльності. Екологія в даний час залишає бажати кращого, що не може не відбитися на людському організмі. Тому на поверхні золотих прикрас утворюється темна плівка з сульфідів, пилу та жиру. Така плівка легко видаляється з допомогою нашатирного спирту і рідкого мила.
Надмірне використання косметичних засобів і медикаментів. В цих засобах у певній кількості містяться йодні та ртутні з'єднання. При перевищенні норми на золоті можуть з'являтися сірі плями, які не підлягають видаленню із-за руйнування самого золота.