Перш, ніж ви приступите до чищення улюблених сережок або кольє, запам'ятайте одне золоте правило.
Це важливо! Перед тим, як почати очищати прикраса, необхідно чітко визначити: по-перше, з яким саме видом золота ми маємо справу. По-друге, необхідно точно знати, який тип забруднення ми збираємося очищати.
Простий спосіб для чищення прикрас із будь-якого виду золота
Нескладні забруднення на прикраси у вигляді пилу можна легко видалити за допомогою мильного розчину. Для цього нам буде потрібно:
звичайне мило. Альтернативними варіантами звичайного мила можуть бути: шампунь, рідке засіб для миття посуду, рідкий порошок;
вода 300-500 мл (температура 50-60 °С);
ємність для води;
ганчірка з м'якої тканини;
зубна щітка (з м'якою щетиною).
Опустіть золоті прикраси розведений мильний розчин. Залиште ювелірні вироби у воді приблизно на 2-3 години. Після того, як бруд розмокне, необхідно приступати до процедури чищення. Легкодоступні поверхні прикрас ви без праці очистіть за допомогою ганчірки з м'якої тканини. Проблема виникне при чищенні різних канавок, виїмок, гвинтиків, а також місць біля кріплень та ін. Такі важкодоступні місця очистяться за допомогою зубної щітки з м'якою щетиною. Однак, така робота вимагає ювелірної точності. Тому до вибору зубної щітки варто підійти з обачністю. Для зручності подрежьте щетину на звичайної зубної щітки. Відмінним варіантом є використання дитячої щітки.
Увага! Чистити зубною щіткою біле золото категорично заборонено!
Нашатирний спирт на сторожі чистоти ваших коштовностей
На жаль, звичайний мильний розчин не завжди ефективно справляється з сильними забрудненнями, тому на допомогу господиням сережок і кілець приходить нашатирний спирт. Дуже часто на прикрасах із золота утворюються забруднення внаслідок окислення металів, що входять у сплав ювелірного виробу. Домішки інших металів (срібло Ag, мідь Cu, нікель Ni, цинк Zn) у складі прикраси є необхідною умовою, так як саме золото дуже м'яке і крихке.
Окислені елементи легко видаляються за допомогою аміаку, який, вступаючи в реакцію з оксидами міді та срібла, що призводить до утворення сполук, згодом легко розчинних у воді.
Для очищення золотих прикрас нам знадобиться:
аміак;
невелика ємність.
На дно ємності викладіть всі прикраси, які необхідно почистити від забруднення, залийте все розчином аміаку. Зачекайте 2-3 години, злийте розчин, а прикраси промийте в проточній воді і гарненько просушіть. У разі сильного забруднення виробів залиште їх у розчині на всю ніч.
Біле золото
Перш ніж давати рекомендації з чищення ювелірних виробів з білого золота, потрібно визначити, що входить до складу цього сплаву.
Біле золото являє собою сплав золота, міді, нікелю або паладію. Саме нікель надає ювелірним прикрасам білий колір. Ювелірні вироби, виконані з білого золота, зверху покривають родієм. Цей матеріал надає виробу додаткову міцність, проте з часом родій стирається. Саме тому при чищенні виробів з білого золота від пилу та іншого нальоту слід використовувати ганчірку з м'якої тканини.
Очистити вироби з білого золота можна за допомогою добре відомого нам розчину аміаку. Отже, нам знадобиться:
аміак;
шампунь;
чиста вода;
ємність.
Насамперед, необхідно приготувати розчин для чищення виробів з білого золота. Для цього потрібно змішати нашатирний спирт і воду в пропорції 1:1. Потім додати трохи шампуню і помістити в одержаний розчин ювелірні вироби на 30-40 хвилин. Після цього, акуратно витягти прикраси, промити в проточній воді, а потім висушити. Важливо, щоб золоті вироби не перебували у вологому стані, бо це може погано позначитися на металі. Як ми вже писали вище, біле золото боїться грубого поводження, тому забороняється чистити ювелірні прикраси з цього сплаву за допомогою зубної щітки, порошків і паст.
Ювелірні прикраси з дорогоцінним камінням
Чистка золотих прикрас, що містять дорогоцінні камені, заслуговує більш пильної уваги. Щоб не пошкодити сам дорогоцінний камінь, а також кріплення необхідно проводити чистку з ювелірною точністю. В такому випадку нам на допомогу прийдуть звичайні ватні палички. Отже, нам знадобляться:
ватяні палички;
одеколон або спиртовий тонік.
Акуратно змочіть ватяну паличку в одеколоні або спиртовому тоніки і починайте акуратно обробляти оправу та саму поверхню каменю. Ні в якому разі не використовуйте гострі предмети для чищення прикрас з дорогоцінним камінням, в іншому випадку ви зможете легко пошкодити ювелірний виріб.
Це важливо! Варто пам'ятати, що такі дорогоцінні камені, як бурштин і бірюза погано переносять вологість. Тому ні в якому разі не залишайте прикраса вологим. Їли дорогоцінні камені приклеєні до прикраси, забороняється опускати такий виріб у воду.
Народні способи чищення золотих прикрас
- Сода. Сода допоможе впоратися з забрудненнями на золотих прикрасах. Нам знадобиться:
2 столових ложки соди;
2 столових ложки оцту;
каструля з невеликою кількістю води.
Спочатку розведіть розчин для очищення, з розрахунку дві ложки соди на 100 грамів води. Ретельно перемішайте і налийте отриманий розчин в каструлю. Помістіть золоті прикраси на дно каструлі і поставте посуд на вогонь. Після закипання, зменшіть вогонь, додайте в розчин дві столові ложки соди, і залиште розчин кипіти на 20 хвилин. По закінченні процедури, вийміть всі ваші прикраси, дайте їм гарненько просохнути.
Сік свіжої цибулі. Сік цибулі відмінно допомагає очистити золото від забруднень. Нанесіть сік свіжої цибулі на чисту серветку, акуратно обробіть ювелірні вироби. Для усунення запаху промийте прикраси в проточній воді, а потім акуратно протріть м'якою ганчіркою.
Помада. До складу косметичної помади входить діоксид титану, який є відмінним абразивом. Нанесіть помаду на ювелірні прикраси, почекайте 20-30 хвилин, а потім ретельно протріть прикраса. Після такої процедури ваші сережки і кільця засяють, як нові.
Візьміть на замітку! Щоб зберегти ювелірна прикраса у первозданному стані, і не мучитися, намагаючись видалити плями або бруд з виробів, візьміть за правило чистити свої коштовності раз в місяць.
Основні правила зберігання золотих прикрас
Щоб сережки та браслети із золота радували вас довгі роки, дотримуйтесь елементарних правил зберігання прикрас:
- Кожне ювелірний виріб має лежати окремо від іншого. Ви можете розділити коштовності за допомогою будь-якої тканини, наприклад, фланелі.
Зберігати золото необхідно не на полиці або на підвіконні, а в скриньці, де коштовності не будуть припадати пилом, і на них не буде падати сонячне світло.
Завжди знімайте прикраси, коли виконуєте щоденну роботу по дому.
Щоб ювелірні прикраси прослужили вам довгий час, не забувайте регулярно чистити вироби хоча б 1 раз на місяць. Крім того, виконувати правила, наведені в статті, якщо ви збираєтеся чистити біле золото або прикраси з дорогоцінними каменями. Своєчасне і правильне очищення коштовностей від бруду і пилу дозволить вам насолоджуватися первозданним блиском і красою своїх ювелірних виробів.
- Кожне ювелірний виріб має лежати окремо від іншого. Ви можете розділити коштовності за допомогою будь-якої тканини, наприклад, фланелі.