Як планувати сімейний бюджет

Ведення домашньої бухгалтерії. Планування сімейного бюджету
Гроші, гроші, гроші Вони, як пісок, що сиплеться крізь пальці і, як вода, йдуть у землю. Можна скільки завгодно міркувати про нікчемність матеріальних цінностей, називати гроші «знехтуваним металом» і міркувати про високе. Але якщо грошей ні, то робити це доведеться голяка, під відкритим небом і на голодний шлунок. Скупитися, звичайно, теж не треба. Всіх грошей все одно не заробиш. Зате можна навчитися раціонально витрачати кошти, реально наявні в сімейному бюджеті. Ділові люди кажуть, що гроші треба вміти заробляти. Так, не сперечаємося. Але не менш важливо вміти зароблені гроші правильно витрачати. Давайте вчитися разом.

Домашня бухгалтерія


У самому широкому розумінні бюджет - це перелік всіх статей доходів і видатків за певний період. Як правило, бюджет складається на один місяць, тому саме такий термін буде надалі вказуватися в тексті. Однак ви можете вибрати той відрізок часу, який зручний конкретно для вашої родини.
У спеціалізованій літературі можна знайти безліч порад щодо ведення домашньої бухгалтерії і різні стратегії планування сімейного бюджету. Деякі з цих джерел доповнюють один одного, деякі полемізують між собою.
Наприклад, одні автори дотримуються думки, що для успішного ведення домашньої бухгалтерії необхідно точно фіксувати всі витрати, інші стверджують, що подібна педантичність надлишкова і марна. Хтось радить жорстко планувати бюджет від і до, хтось вважає, що практичніше звернути увагу на спірні статті витрат, наприклад, розваги або солодощі.
Прихильники сучасних технологій активно пропагують спеціальні комп'ютерні програми, створені для ефективного ведення домашньої бухгалтерії.
Їх опоненти, не заперечуючи плюсів автоматизованої бухгалтерії, наполягають на тому, що нічого краще ручки і зошити все одно ще не придумано.
Насправді ніяких строгих і точних правил ведення домашньої бухгалтерії не існує. Тільки ви самі можете зрозуміти, як зручніше робити саме вам.

Види сімейного бюджету


Розрізняють три види сімейного бюджету : спільний, часткової і роздільний.
1. Спільний бюджет: доходи всіх членів сім'ї йдуть у «загальний котел» і розподіляються теж спільно. Такий бюджет є найзручнішим як з фінансової, так і з психологічної та моральної точок зору. Однак, на жаль, такий варіант прийнятний не для всіх сімей, так як передбачає максимальну прозорість сімейних фінансів, відсутність у подружжя або партнерів секретів про розміри індивідуального доходу.
2. Часткової бюджет: всі сімейні витрати діляться порівну між членами родини, що мають дохід. Залишилися від індивідуального доходу надлишками кожен член сім'ї розпоряджається на власний розсуд. Цей спосіб викликає безліч конфліктів і образ. По-перше, не завжди буває легко визначити, яка частина «загальних» грошей витрачається на кожного члена сім'ї. Наприклад, дружині, яка постійно сидить на дієті, навряд чи сподобається, що вона віддає на харчування стільки ж грошей, скільки і чоловік, не відмовляють собі у численних обідах і вечерях. Крім того, такий бюджет обмежує права члена сім'ї з більш низьким індивідуальним доходом, адже у нього залишається менше грошей на особисті витрати.
3. Роздільний бюджет: члени сім'ї самі розпоряджаються своїм індивідуальним доходом і оплачують власні рахунки. Загальні сімейні витрати (навчання дітей, комунальні платежі, спільні кредити) оплачуються в складчину. Така модель широко поширена в Західній Європі.

Як вести домашню бухгалтерію


Визначтеся з формою ведення домашньої бухгалтерії. Ви можете записувати все в звичайну зошит, вносити в таблицю комп'ютерної програми Excel, скористатися однією з численних спеціальних програм, призначених для ведення сімейного бюджету.
1. Спеціальні комп'ютерні програми . На сучасному ринку представлені найрізноманітніші програми, як платні, так і безкоштовні. Пам'ятайте, що не всі вони перекладені на російську мову. Якщо ви на належному рівні володієте іноземними мовами, це не проблема. Якщо ж ні, бажано підібрати російськомовну програму. Ведення бухгалтерії - досить складна справа, яка потребує уваги та зосередженості. Не варто ускладнювати собі завдання і користуватися програмою малозрозумілою мовою.
Серед спеціалізованих програм можна перерахувати X-Crash «Сімейний бюджет», АсеМопеу Lite, «Ноті Station 1.2. Бухгалтерія для вдома».
2. Таблиці комп'ютерної програми Microsoft Office Excel . Це одна з найвідоміших програм для роботи з електронними таблицями. Її можна використовувати не тільки для ведення домашньої бухгалтерії, але і для будь-яких інших завдань, пов'язаних зі складанням таблиць. По суті, це електронний аналог паперової зошити в клітинку, розкресленій на графи і рядки. Перевага Excel в тому, що програма автоматизує більшість дій, пов'язаних з веденням бюджету, полегшує ведення розрахунків.
У спеціальних програм і Excel загальні переваги і недоліки, тому оцінка їх буде зведеної.
Переваги електронних способів ведення бухгалтерії:
? автоматизація більшості операцій (підрахунки, упорядкування): вам не потрібно сподіватися на свої арифметичні знання, машина все підрахує за вас;
? можливість роботи з шаблоном: один раз зробивши шаблон, вам вже не потрібно перерисовувати його кожен місяць, ви можете просто скопіювати його;
? можливість зберігання і перенесення даних на знімних носіях, а також віддаленої роботи з даними: ви можете скопіювати вашу електронну книгу бухгалтерського обліку» на CD-диск, флешку або інший носій і працювати з нею на іншому комп'ютері.
Недоліки електронних способів ведення бухгалтерії:
? необхідність володіння комп'ютерною грамотністю. Навряд чи розумно в спішному порядку освоювати комп'ютер тільки для того, щоб вносити в програму свої доходи і витрати. Якщо у світі комп'ютерів ви новачок, постарайтеся адекватно оцінити свої навики: чи ви зможете освоїти потрібні програми і працювати з ними або вам все ж зручніше записувати свої доходи і видатки на папері;
? важкодоступність даних для самого користувача: якщо ваш комп'ютер включений цілодобово, проблеми не існує. Ви можете в будь-який момент сісти за комп'ютер, швидко відкрити потрібну програму і занести в неї дані. В іншому випадку вам доведеться витрачати додатковий час на те, щоб включити комп'ютер і дочекатися, поки він завантажиться. Лише після цього ви зможете зробити потрібні записи. Швидше все, через деякий час вам не захочеться включати комп'ютер лише для того, щоб записати одну - дві цифри. Ви будете відкладати занесення поточних витрат в таблицю, станете про них забувати, і ваша домашня бухгалтерія просто розвалиться. Подумайте, чи не простіше завести звичайну зошит, яка буде весь час під рукою;
? ризик втрати або крадіжки даних: комп'ютер, як і будь-який механізм, може зламатися; якщо зіпсується жорсткий диск, ви, швидше все, не зможете відновити втрачені дані; якщо ваш комп'ютер підключений до Інтернету, завжди є ризик зараження вірусом або злому даних.
3. Звичайна зошит . Для ведення загальна зошит у клітинку. Крім домашньої бухгалтерії підійде того, вам потрібна буде лінійка і кулькові ручки, бажано декількох кольорів, щоб можна було наочніше виділити залишок, резерв або якісь особливі статті витрат. Незручність її полягає в тому, що вам доведеться кожен місяць вручну розкреслювати і заповнювати таблицю, а також самостійно робити всі розрахунки. Перевага такої форми ведення бухгалтерії вже наголошувалося: зошит завжди буде у вас під рукою, і ви зможете швидко зафіксувати інформацію навіть про самих дрібних витратах.

Стратегії ведення домашньої бухгалтерії


1. Теоретичне планування доходів і витрат . Для цього потрібно скласти таблицю із зазначенням щомісячного доходу сім'ї і ймовірно витратами, а потім порівняти обидві суми. Якщо стаття «Доходи» перевищує статтю «Витрати», слід вирішити, як розпорядитися залишком. Можна відкласти всю цю суму про запас, «резервний фонд родини». Можна розподілити її між іншими статтями витрат, збільшивши таким чином ліміт на них. Нарешті, можна піти шляхом компромісу, поділити залишок на 2 або більше частин, одну частину відкласти в резерв, іншу витратити.
Якщо сума в графі «Витрати» перевищила статтю «Доходи», доведеться коригувати бюджет. Тут можна піти двома шляхами.
Якщо ви не хочете або не можете скоротити заплановані видатки, вам доведеться підшукати додатковий заробіток, який покриє різницю, що утворилася. Не обов'язково міняти своє життя кардинально і влаштовуватися на другу (третю) роботу. Це може бути разова подработка, плата за яку задовольнить ваші потреби в поточному місяці. Проте в цьому випадку вам доведеться докласти певних зусиль, змінити звичний розпорядок дня, знайти в своєму графіку час для підробітку. Далеко не всім людям підходить такий спосіб урівноваження доходів та витрат.
Другий спосіб - переглянути графу «Витрати» і урізати суми, виділені на деякі її позиції. Можливо, ви заклали занадто велику суму на покупку солодощів або запланували похід в ресторан. Не обов'язково викреслювати ті чи інші позиції повністю. Достатньо зменшити виділені на них суми.
Очевидно, що теоретичне планування має як переваги, так і недоліки. Позитивна сторона такої стратегії в тому, що вона істотно знижує ризик виходу за рамки щомісячного доходу сім'ї. Ви заздалегідь продумуєте, як витратите знаходиться у вашому розпорядженні суму. Перешкодити цим планам можуть тільки форс-мажорні обставини або ваша власна недисциплінованість.
Однак, якщо ви тільки замислюєтеся над тим, щоб вести домашню бухгалтерію, стратегія теоретичного планування може вам не підійти. Справа в тому, що її застосування можливе лише в тому випадку, якщо вам хоча б приблизно відомі ваші щомісячні витрати. Але часто нам складно навскидку сказати, яку частину грошей ми витрачаємо на продукти, яку - на проїзд, одяг, а яку просто «спускаємо» на абсолютно непотрібні покупки. Виняток становлять рахунку: комунальні платежі, стаціонарний і мобільний телефон, телеантена.
Якщо це відноситься до вас, краще піти другим шляхом і відштовхуватися від реальних щомісячних витрат.


Сторінки: 1 2