Дуже часто буває так, що ви не можете відмовити прохання свого начальника або прохань колег, і вони з задоволенням звалюють на вас без всякої подяки купу своїх справ. Як бути в цій ситуації? Як навчитися говорити " ні " і при цьому не втратити роботу і не втратити підтримки колег. На ці та інші питання спробуємо дати вам відповідь.
Взагалі-то, в ситуації, коли в колективі кожен сам за себе, немає нічого хорошого. Ну яка спільна робота без взаємовиручки? Але все добре в міру, якщо ми будемо регулярно безвідмовно виконувати чужі прохання, придбаємо репутацію офісної попелюшки, і наш безкорислива праця на загальне благо буде сприйматися як належне. Пам'ятайте библиотекаршу з фільму «Закоханий за власним бажанням»? Ось вже хто завжди був готовий прийти на допомогу колегам: підмінити, зробити чужу роботу, позичити грошей В результаті, коли ця добра душа одного разу все-таки наважилася відмовити сослуживице (яку, до речі кажучи, бачила вперше в житті), та була страшенно обурена: «Як це не можете мене підмінити?! А мені вас характеризували зовсім інакше!»
«Колег-то не проблема на місце поставити, а от як відмовиш начальнику? Хочеться ж зарекомендувати себе з кращого боку», - так говорять дуже багато. Насправді практика показує: постійно «брати вогонь для себе» в надії на підвищення - безперспективна затія. На жаль, кількість роботи часом самим жалюгідним образом позначається на її якості - у стані стресу офісні попелюшки починають допускати все більше помилок і від цього нервують ще сильніше. І в результаті замість жаданого підвищення або надбавки до зарплати часом отримують емоційне і професійне вигоряння.
«Переробки ведуть до того, що офісного трудівника починає здаватися, його трудовий героїзм недостатньо оцінений начальством, - говорить тренер жіночої школи «Миламар» Сергій Артем'єв. - В якийсь момент він може зірватися - звинуватити роботодавця у чорній невдячності, тим самим спровокувати конфлікт і, можливо, навіть втратити роботу». Але її втрата - не найгірше, що може статися з корпоративним альтруїстом. Набагато гірше, якщо, постійно виконуючи чужі побажання, така людина перестає розуміти, чого ж хоче сам. Він розриває з собою зв'язок, втрачає себе
Чому іноді важко відмовити?
Причин тому безліч. Одна з головних, мабуть, - низька самооцінка. Деякі люди так невпевнені в собі, що їм здається, лише допомагаючи іншим, вони стають по - справжньому комусь потрібними і необхідними. Чиїсь почуття і бажання для них завжди стоять на першому місці. А про власних вони забувають, відсувають їх на другий план. В колективі таких людей зазвичай швидко розпізнають і перетворюють в корпоративних «віслюків». Інша причина безвідмовності - бажання бути незамінними. Ми навьючиваем на себе чужі проблеми взамін на репутацію унікального фахівця, яка (що вже тут приховувати?) дуже лестить нашому самолюбству.
Деякі (як правило, це милі, скромні люди начебто бібліотекарки з фільму просто не люблять конфліктів або бояться образити людину. Їм простіше погодитися зробити те, про що просять, ніж втягнутися у з'ясування стосунків.
Дізналися в описі себе? Що ж, пора вчитися давати відсіч.
Вчимося говорити «ні»
? Пояснюючи свою відмову, частіше використовуйте займенник «я». Не Говорите: «Ви мене дістали своїми проханнями», а «Я цього робити не буду», «Мені не підходить» Потім коротко поясніть причину відмови («У мене немає часу», «Я зайнята іншими справами»).
? Вас все одно не почули? Озвучте свою позицію ще раз, якщо знадобиться, то й два, три, п'ять Ця техніка називається «Заїжджена платівка»: ви не сперечаєтесь з співрозмовником, не підвищуєте голосу, а лише нудно і методично гнете свою лінію. Важлива умова: ваші поза і інтонація повинні бути впевненими і спокійними. Не мнитесь, не заискивайте і не вибачайтеся - тоді ваш вибір буде звучати переконливо.
? Даючи прохачеві «від воріт поворот», можна підсолодити пігулку і використовувати «Відмова з розумінням»: «Так, я бачу, тебе нелегко, але в подібній ситуації нічим не можу тобі допомогти». Ця техніка особливо ефективна в спілкуванні з тими людьми, які намагаються зіграти на наших почуттях. До того ж іноді слова співчуття бувають не менш важливі, ніж реальна допомога.
? Якщо вам важко відмовити начальнику, прислухайтеся до поради психолога Сергія Артем'єва: «Керівник може не знати про те, як сильно ви завантажені. Для нього головне, щоб бізнес працював за будь-яку ціну. Вам потрібно всього лише повідомити боса реальний стан справ і запропонувати своє рішення проблеми. Наприклад: «Іван Петрович, якщо я займуся цим проектом, інший мені доведеться відкласти, інакше постраждає якість. Швидше за все, мені знадобиться співробітник допомогу, або ж доведеться вибрати з двох проектів найбільш пріоритетний».
Поради від психолога В'ячеслава Ільїна
Чому потрібно говорити «ні»
Люди - істоти соціальні, вони слідують інстинктам, завдяки яким групові тварини виживали протягом мільйонів років. Один з головних таких інстинктів - психологічне злиття людини з групою. Це коли замість «я» з'являється «ми». Таке злиття допомагає «зграї» діяти більш злагоджено, переживати однакові почуття, емоції, хотіти одного й того ж, мати одні і ті ж переконання Завдяки психологічному злиття між колегами в колективі створюється доброзичлива, безпечна атмосфера. Відмовити колегам буває важко тому, що нам хочеться бути об'єднаними з ними в загальне «ми», а слово «ні» може створити між нами дистанцію. (З'явилася дистанція - значить, нас можуть відкинути, а це страшно.)
Це злиття небезпечно втратою себе як особистості, тим, що людина проживає чуже життя. І все це заради хороших відносин, безпечного співіснування з іншими. Занадто висока ціна
Автор: Марина Ніконова