Співбесіда з роботодавцем. Як підготуватися до співбесіди

І ось вас запросили на співбесіду. Завтра чекає серйозна розмова, яка, можливо, стане поворотним у вашій кар'єрі. Від нього залежить, чи будете ви працювати в цій компанії чи ні. Нерви напружені, жижки заздалегідь трусяться, ви не можете думати ні про що інше і не виходить розслабитися? У такому разі американський психолог, автор багатьох книг і статей про пошук роботи Кетрін Хансен вважає, що для того, щоб не перенервувати перед співбесідою, потрібно розпланувати свій день на добу вперед. Ось як має виглядати приблизно ваше розклад до співбесіди (припустимо, що його призначили на 9 ранку):
8:00: Вирушайте туди, де завтра буде проходити співбесіда. Це допоможе вам визначитися з транспортом і часом на дорогу. Якщо поїдете на своїй машині - разведаете, де її краще завтра припаркувати. Якщо чомусь здійснити пробний вояж не виходить, доведеться вивчити маршрут по карті, прикинути варіанти об'їзду пробок. Але краще з'їздити самої, нехай навіть і в інший час.
9:00: В ідеалі потрібно приїхати на місце в 8:45. Запізнення підривають шанси самого професійного і привабливого здобувача. Якщо запізнитеся, швидше за все, вас все одно приймуть, але неприємний осад залишиться. І він спливе, коли будуть приймати остаточне рішення. Тому, якщо дорога зайняла більше часу, ніж ви розраховували, врахуйте це завтра і виходите з дому раніше.
Увійдіть в будівлю і розшукайте офіс, в якому буде співбесіду, щоб завтра відчувати себе впевненіше. Зверніть увагу, як одягнені співробітники, як вони спілкуються один з одним і відвідувачами. А тепер повертайтеся додому і уявіть, що співбесіда вже пройшла найкращим для вас чином.
10:00: Якщо на зворотному шляху в голову прийшли якісь питання з приводу майбутнього співбесіди - саме час їх вирішити. Якщо ви зателефонуйте і ще раз уточніть перелік необхідних документів або сам час зустрічі, ніхто вас за це не поб'є.
Діловий дрес-код
Тепер можна зайнятися зовнішнім виглядом. Найважливіший етап вашого успішного кар'єрного зростання - правильний підбір гардеробу. А це означає прощання з зручними джинсами та кросівками та перехід на діловий дрес-код , який необхідно здійснити вже зараз, поки ви знаходитесь в пошуках роботи. Погодьтеся, навряд чи ваша кандидатура викликає особливий інтерес, якщо ви з'явитеся на співбесіду в широких спадаючих штанях і улюбленій футболці, ледве закриває «стратегічні» ділянки.
Класичний крій, строгий діловий костюм в тонку смужку, білосніжна блузка і елегантні човники перетворять вас на справжню леді. Конструкція жакета повинна підкреслювати достоїнства фігури, приховувати недоліки і добре комбінуватися з іншим одягом з вашого гардеробу. Елегантний шарф - це єдина яскрава деталь, яку ви можете собі дозволити в діловому костюмі.
Для того щоб не відчувати себе «синім панчохою», достатньо трохи «розбавити» суворий стиль непомітними ювелірними прикрасами. Срібна ланцюжок і маленькі сережки підкреслять вашу жіночність куди краще, ніж оголений живіт і спадаючі штани.
Одяг, взуття, прикраси - все це повинно бути не просто підходящим до ділової розмови, але і елементарно чистим. Так що проінспектуйте одяг на предмет плям, дірочок, поломок і інших прикрих дрібних неприємностей. Помийте, де треба, погладьте, якщо потрібно.
12:00: Війна війною, а обід за розкладом. Та й відпочити не завадить у будь-якому випадку.
13:00: Обміркуйте питання, які, на вашу думку, вам поставлять, і ваші відповіді на них. На співбесіді можуть задавати і каверзні питання. На відміну від звичайних - про освіту, досвіді роботи, місце проживання - підступні приховують в собі підступ. Їх задають, щоб подивитися на реакцію кандидата в несподіваною для нього ситуації, перевірити на кмітливість, винахідливість, володіння мовою. Вважайте, що це тестові завдання, на які не варто ображатися, - їх треба вирішувати.
Розглянемо найбільш типові каверзні питання при співбесіді
Назвіть свої недоліки?
Це питання на кмітливість і почуття міри. Не намагайтеся остроумничать, браво заявляючи, що ви ледащо або схильні до службових романів. Краще відбутися жартами помірно, наприклад: «Я, буває, так зарабатываюсь, що перестаю відчувати хід часу». Або відповісти нейтрально: «У мене є, звичайно, недоліки, але вони ніяк не впливають на роботу».
А справжні недоліки не видавати ні під яким приводом.
Чому ви пішли з попереднього місця?
Головне: ніколи не озивайтеся погано про колишнього начальника або колег - це сумнівно і некрасиво. Краще всього сказати, що там не було перспектив для професійного або кар'єрного росту. Можна послатися на одні й ті ж обов'язки і рутину, на те, що територіально незручно, не влаштовував графік, - і краще, якщо все це правда. Тільки, вибираючи один з цих відповідей, треба бути впевненою, що з кар'єрним зростанням, обов'язками і іншим в новій компанії все в порядку.
Про бажання отримувати більше краще говорити в останню чергу, як би між іншим, мовляв, гроші - не єдина причина зміни роботи. Багато роботодавців чомусь люблять думати, що всі хороші співробітники працюють за ідею.
Як довго плануєте у нас працювати?
Питання на перевірку щирості. Відповідь відповідний: «Щоб відповісти на це питання, я повинна трохи попрацювати і зрозуміти, чи подобається колектив, цікаві завдання доводиться вирішувати, чи близька мені атмосфера в колективі. Якщо все сподобається, то наша співпраця буде довгою і взаємовигідною».
Розкажіть про свої досягнення?
Перевірка самооцінки та розсудливості. Розкажіть про те, як збільшили продажі, вдало реалізували проект, отримували підвищення по службі. Якщо сверхдостижений за вами не значиться, можна повідомити, що на попередньому місці ви освоїли нову комп'ютерну програму, підвищили рівень іноземної мови. Головне - показати вашу здатність до творчого і професійного зростання.
Як ви переносите великі виробничі навантаження?
Швидше за все, вас готують до переробкам. Задайте зустрічний питання: «А що, можливі переробки? Якої тривалості? Скільки разів в місяць?» Якщо все влаштовує, впевнено говорите: «До великим виробничим навантаженням готова».
Якщо ви влаштовуєтеся у велику організацію, вас, швидше за все, запитають: «Що ви знаєте про нашу компанію?»
Це питання підступний тільки для ледачих. Якийсь мінімум про компанії, в яку влаштовуєшся, потрібно знати обов'язково, хоча б ознайомившись з її сайтом. А щоб не сплутати одну компанію з іншого, не ходіть більше ніж на 2 співбесіди в день.
Чому хочете працювати у нас?
Зазвичай це продовження питання «про компанію» - спроба остаточно збити кандидата з пантелику і витягнути з нього якусь таємну причину працевлаштування. Про гроші спочатку краще промовчати. Тут треба потішити: компанія багато років на ринку, а це говорить про стабільність (вам саме це і потрібно), компанія - революціонер на ринку (вам саме це і потрібно), цікаво попрацювати у такій сфері, влаштовує посада, обов'язки, зручне розташування офісу і т. п.
В ідеалі ви заздалегідь підготували ваші відповіді в письмовому вигляді. Зараз ваша мета не вивчити їх напам'ять, а просто ознайомитися з питаннями і знати, як краще на них відповісти.
14:00: Попросіть кого-небудь з домашніх провести з вами співбесіду. Для більшої правдоподібності одягніться так само, як збираєтеся одягнутися на даний співбесіду. А співрозмовник нехай оцінить по всій строгості і ваш наряд, і ваші слова, і голос, і поведінка.
15:00: Постарайтеся розслабитися: почитайте що-небудь, займіться йогою, послухайте музику, прийміть ванну. Крім того, напевно у вас накопичилося безліч справ крім підготовки до співбесіди. Забудьте на час про нього.
17:00: Зверніть увагу на свій зовнішній вигляд. Навряд чи бойова розфарбування на обличчі або стирчать в різні боки волосся допоможуть вам у працевлаштуванні. Передусім доведеться подумати про пристрасті досить консервативних роботодавців. Ідеальні зачіска, манікюр і колір обличчя - необхідні складові образу сучасної ділової жінки. Підготуйте косметичку до ранкового макіяжу. А може, варто заздалегідь відвідати салон краси?
18:00: На вечерю уникайте страв, які можуть послужити причиною нетравлення шлунка або безсонної ночі.
19:00: востаннє перегляньте всі ваші папери, пов'язані з завтрашнім співбесідою. Покладіть потрібні документи на чільне місце або відразу в сумочку. Ще раз обдумайте ваші відповіді на передбачувані питання.
20:00: Закрийте очі і уявіть, як буде проходити співбесіда. Постарайтеся зробити це можна ретельніше і детальніше, починаючи з того, як ви ввійдете в офіс, і закінчуючи прощанням.
21:00: Дайте мізкам відпочити: подивіться телевізор, почитайте журнали. Любите вишивати або в'язати? Вишивайте і в'яжіть в своє задоволення. Забудьте на час про співбесіді.
23:00: Пора спати. Якщо ви лягаєте спати пізніше і вам не спиться - все одно лягайте і почитайте що-небудь в ліжку. Якщо ж у цей час ви зазвичай давно спите, то вам навіть не знадобиться книга, щоб швидко заснути, незважаючи на всю вашу нервозність.
6:00: Підйом! Почистіть зуби, прийміть душ. Не забудьте про дезодорант, парфуми, але не перестарайтеся. Приведіть в порядок волосся. Бажано зробити таку зачіску, щоб обличчя було відкрито. Світлий лак на нігтях і невелика кількість косметики допоможуть вам справити сприятливе враження і запевнять потенційного шефа у ваших серйозні наміри.
7:00: Ймовірно, ви занадто взволнованны, щоб поснідати, як звичайно. Але все одно треба чимось підкріпитися. Фрукти, шоколад, кава допоможуть протриматися до обіду, коли все вже буде позаду і до вас повернеться апетит.
Тепер одягайтеся. Переконайтеся, що ви - сама досконалість. А щоб нічого не зіпсувало це відчуття, покладіть в сумочку пару колготок (якщо ви наділи колготки), голку з нитками потрібного кольору, серветки, гребінець, гель лак для волосся, косметичку і що-небудь для свіжого дихання. Після того як все це умістилося в сумочці, перевірте наявність всіх необхідних документів, портфоліо (якщо є) та оригіналу вашого резюме. Не забудьте мобільний телефон на випадок, якщо станеться щось непередбачене і вам доведеться дзвонити і попередити, що трохи запізнилися.
8:00: Ви їдете по вже знайомому маршруту. Правда, ви відчуваєте себе впевненіше тому, що вам не потрібно дізнаватися дорогу і шукати офіс?
8:45: От ви й на місці. Відразу ж прямуйте в дамську кімнату, щоб ще раз оглянути свій зовнішній вигляд. Якщо з ним щось не так, у вашій сумочці знайдеться все, щоб виправити становище. Потім прямуйте на співбесіду. Представтеся секретарю і заведіть з ній (або з нею) дружня розмова. Після співбесіди кадровик або керівник
може запитати секретаря, яке враження на нього справили.
9:00: Не хвилюйтеся і не нервуйте. Співбесіда пройде чудово, як ви і представляли добу тому.
В кабінет входите впевнено, спокійно привітайтеся і, не видаючи хвилювання, опустіться в крісло. Відомо, що перше враження формується за кілька секунд і в 75% випадків виявляється вірним. А значить, зробити його можна тільки тут і зараз, іншого випадку не буде. Поза повинна бути відкритою: без схрещених рук, згорбленої спини і погляду спідлоба. Постава рівна, зацікавлений погляд.
Можна зробити пару компліментів компанії, похвалити інтер'єр, якщо він того заслуговує. Це зніме напругу і зробить спілкування менш формальним.
Швидше за все, спочатку вас попросять розповісти про себе. Тут головне - не брехати і не боятися! Намагаючись не повторювати змісту резюме, сконцентруйтеся на моментах, які виграшно характеризують вас як професіонала і відповідають вимогам вакансії. Розповідь про особисте життя, якщо це перша зустріч з роботодавцем, бажано звести до мінімуму. При цьому слід стежити за промовою, слів-паразитів звучати не повинно.
Тримайте паузу перед відповіддю на важке запитання - цим ви продемонструєте, що знаєте собі ціну і вас нелегко збентежити. До того ж на співбесіді іноді важливіше не зміст відповіді на підступне питання, а його подача. Будьте спокійні, відповідайте впевнено, чітко вимовляйте слова, задавайте зустрічні питання. Боятися нема чого, ви - найкраща.
Але ось відповідь пролунала, а інтерв'юер мовчить. Не приймайте це на свій рахунок. Краще вичікувально помовчати і запитати: «чи Треба щось додати?»
В кінці вам, можливо, запропонують поставити запитання. Якщо у претендента їх немає, це трактується як незацікавленість. Запитаєте що-небудь про корпоративної культурі, уточніть майбутні обов'язки, тільки не питайте, як часто підвищують зарплату. Ця розмова краще відкласти до того моменту, коли вам зроблять пропозицію про роботу.