Як скласти резюме. Детальна інструкція по складанню резюме

Головні правила складання резюме.


Зазвичай роботодавці приймають рішення про проведення інтерв'ю з кандидатом саме на підставі перегляду резюме, яке є візитною карткою претендентів на вакансії. Грамотно складене резюме є одним із секретів вдалого пошуку роботи. І тільки на перший погляд здається, що нічого складного в цьому немає. Добре, якщо у вас великий досвід і хороші рекомендації, але і цю інформацію теж треба вміти «подати» грамотно. А що писати в резюме, якщо ви тільки що закінчили ВУЗ або вирішили знову почати працювати після декрету?
Існує величезна кількість вітчизняних та переказні друкованих керівництв і посібників, присвячених створенню ефективного резюме або CV. Чимало корисної інформації можна відшукати в Інтернеті: окремі сторінки з корисними порадами, об'ємні керівництва, присвячені виключно цієї проблеми, а також численні приклади і безкоштовне програмне забезпечення для створення привабливого зовнішнього вигляду і змістовного документа. Навіть широко поширений текстовий процесор Word з пакету Microsoft Office містить кілька шаблонів резюме.
У той же час наше суспільство на відміну від Заходу ще не виробило чітких правил складання резюме. З одного боку, відсутність жорстких вимог дає можливість для імпровізації. З іншого боку, свобода часом призводить до того, що багато резюме неможливо читати без посмішки, так як вони являють собою справжній вінегрет.
Мета складання резюме - не тільки показати своє вміння володіти пером, але і домогтися, щоб роботодавець захотів зустрітися з вами особисто. Кадровик, який приймає рішення про запрошення вас на співбесіду, витрачає на прочитання резюме в середньому 10 - 20 секунд. Читати багатосторінкові автобіографію у нього просто не буде часу. З цього випливає перше правило : обсяг резюме не повинен перевищувати 1-2 сторінок друкованого тексту.
Саме друкований текст на гарному білому папері, а не закарлючки, написані на наспіх листочку в косу лінійку, справить належне враження. Доведено, що документи, написані від руки, викликають більше довіри і жалості до написав. Ви ж зараз не просіть, а, навпаки, пропонуєте. На хвилину перестаньте думати про себе як про жінку, фахівця і т. д. Уявіть, що ви продавець, а також одночасно товар. І вам - Продавцеві треба вас - Товар продати якомога вигідніше. Резюме - це реклама, яка переконує роботодавця в тому, що, взявши вас на роботу, він вирішить всі свої проблеми. Тому друге правило : текст слід набрати на комп'ютері і потім роздрукувати на принтері. В крайньому випадку - віддрукувати текст на друкарській машинці. Причому всілякі рамочки, прикраси, віньєтки, різні шрифти тут недоречні. Вертикальні або горизонтальні лінії використовувати можна, але тільки в невеликих кількостях. Використовувати тільки стандартні шрифти: Times або Arial розміром 10-14 п. Прізвище, ім'я та по батькові можна виділити шрифтом побільше. Такий заголовок дозволить швидко відшукати ваше резюме серед подібних паперів. Далі варто виділяти заголовки розділів («Мета», «Освіта» тощо) напівжирним шрифтом або підкресленням.
З тези про рекламних властивості резюме випливає і третє правило: текст повинен бути написаний грамотно. Співробітники відділу кадрів компаній або професійних рекрутингових агентств зазвичай люди досить освічені і, побачивши фразу «харашо пичатаю на кампутере», навряд чи запросять автора на співбесіду. Тому обов'язково перевірте текст, хоча б засобами того ж MS Office, а краще попросіть кого-небудь із знайомих.
Правило четверте. Стислість, конкретність, активність, чесність - ось що визначають стилю резюме. Віддавайте перевагу позитивну інформацію негативною: не перешкоджала зниження частки продажів», а «підвищив потенціал продукту на ринку». Не допускайте професійних, двозначних і хитромудрих слів. Використовуйте дієслова дії, такі як: навчила, керувала, підвищила, поліпшила і т. д. Постарайтеся сконцентрувати увагу на ваших досягненнях. Фразу: «Я пропрацювала три роки» - краще представити так: «За три роки отримала підвищення в посаді і два підвищення оплати» - або як-небудь в цьому дусі. В резюме немає місця удаваної скромності.
Правило п'яте . Не пишіть в резюме про ваших слабких сторонах, фізичних даних, стан здоров'я.
Правило шосте. Фотографія до резюме додається тільки в тому разі, коли ця вимога особливо зазначено в оголошенні про вакансії.

РЕЗЮМЕ - ДОКЛАДНО


Почнемо з назви. Хтось пише «Резюме», хтось «Curriculum Vitae» або «СV». Друге більш підходить, якщо ви влаштовуєтеся на роботу в іноземну компанію і пишете резюме англійською або іншою іноземною мовою. Але, влаштовуючись у вітчизняну фірму, не варто зловживати латиною, особливо якщо не знаєте точного значення цих слів.
Тепер розглянемо 5 основних розділів резюме: бажана посада, особисті дані, освіта, досвід роботи і додаткові відомості. Їх послідовність може бути довільною і відповідати вашим цілям і того, що є найбільш важливим для роботодавця. Освіту можна винести у початок, якщо це є обов'язковою кваліфікаційною вимогою до посади або вашим найбільш важливим досягненням (наприклад, ви - недавня випускниця з невеликим досвідом роботи). В ситуації, де ви хочете підкреслити особисті досягнення і досвід попередніх місцях роботи, вперед можна висунути відповідний розділ.
Бажана посада . Це не обов'язковий, але бажаний розділ, короткий опис того, на отримання якої посади і чому ви претендуєте. Зміст формулювання цілей полягає в тому, щоб повідомити про вашу кваліфікації і кар'єрні устремління. Не варто перераховувати через кому декілька прийнятних варіантів, які ви можете розглянути. Краще всього створювати окреме пристосоване резюме для кожного конкретного конкурсу на позицію, яка вас зацікавила. У тому разі, якщо вас цікавить відразу кілька вакансій, краще зробити декілька резюме, а посаду написати саме так, як вона сформульована в тексті вакансії. Якщо ваша професія має декілька спеціалізацій, бажано уточнити в дужках вашу основну спеціалізацію, щоб не отримувати пропозиції про роботу, які вам не підходять.
Не варто писати такі фрази: «Хочу знайти найкраще застосування своїм знанням і досвіду, отримати перспективну, цікаву, стабільну і високооплачувану роботу в крупній мультинаціональної або вітчизняної компанії з метою збільшення добробуту, розвитку і росту фірми, а також свого професійного росту, де я зможу реалізувати свій творчий потенціал, отримати моральне і матеріальне задоволення. Хочу мати можливість розвиватися як спеціаліст і творча особистість в організації» Така мета - таємне бажання кожного претендента і тому не оригінальна. До того ж подібне формулювання сильно звужує поле діяльності для консультантів з персоналу, а прямих роботодавців може збентежити і змусить задуматися про те, чи відповідає його компанія вашим вимогам. Та й місця цей текст займе чимало.
Безумовно, питання про те, включати чи не включати цей розділ резюме, є спірним. Якщо не вдається чітко сформулювати мету - можна її взагалі не писати або вказати тільки конкурсну вакансію або позиції, рівень посади і орієнтири по оплаті, які вас цікавлять. Це заощадить час вам і потенційним роботодавцям. Правда, деякі фахівці не радять вказувати бажаний рівень оплати: ця інформація може послужити підставою для виключення передчасного вашого резюме з розгляду.
Однак у тих випадках, коли ви просто робите розсилку по фірмам або рекрутинговим компаніям, необхідно дуже добре продумати свої цілі і викласти їх виразно і зрозуміло.
Особисті відомості . Тут зазначаються персональні дані здобувача і способи зв'язку з ними. Резюме - це офіційний документ, який вимагає дотримання деяких формальностей. Бажано не обмежуватись прізвище з ініціалами, а вказати повне прізвище, ім'я та по батькові. Дата і місце народження, національність і відомості про сімейний стан, загалом, не є обов'язковими для заповнення. Але, якщо ви вважаєте ці відомості здатними вплинути на процес вашого працевлаштування, впишіть цю інформацію. Наявність дітей бажано вказати відразу, щоб потім не було неприємних з'ясувань стосунків з керівництвом.
Громадянство потрібно вказувати в тому випадку, якщо ви громадянка іншої держави. Якщо ви хочете чи готові змінити місце проживання, відобразіть цей факт в резюме, вказавши можливі варіанти переїзду.
В якості способів зв'язку слід вказати номери телефонів (домашній, мобільний), за якими роботодавець зможе оперативно зв'язатися з вами. Якщо ви в даний момент працюєте і вже поставили нинішнє керівництво до відома, що шукаєте собі нове місце, можна вказати і робочий, але якщо є якісь часові обмеження, обов'язково вкажіть це в коментарі поруч з телефонними номерами. Не забудьте вписати код міста для стаціонарного телефону, якщо живете в іншій місцевості.
Можна також вказати адресу особистої електронної пошти. Він є бажаним і на той випадок, якщо менеджерам по персоналу знадобиться отримати від вас якісь уточнюючі матеріали, що підтверджують вашу кваліфікацію, наявність яких ви позначили в резюме, або відправити вам тестове завдання.
Якщо ви віддаєте перевагу якийсь один вид зв'язку для отримання пропозицій від роботодавців, виділіть резюме найбільш прийнятний для вас.
При бажанні ви можете вставити в резюме посилання на сторінку в Інтернеті, яка містить вашу фотографію і елементи портфоліо, якщо ця інформація має відношення до посади, на яку ви претендуєте. Однак не варто перевантажувати резюме зайвою інформацією, що безпосередньо не відноситься до вашої нової роботи. Навряд чи роботодавцю цікаво дивитися, як ви проводите час з друзями на природі і в яких країнах побували.
Освіта . У цей розділ необхідно включити підсумкову інформацію про вашу освіту в хронологічному порядку, починаючи з останнього: дати початку та завершення часу навчання, назву та місце розташування навчальних закладів, факультет, отриману спеціальність і ступінь. Не слід обмежуватися тільки фразами: «вище», «середнє», «профільне». Бажано поруч з абревіатурою дати повну розшифровку назви навчального закладу.
Цей розділ можна використовувати, щоб доповнити вашу мету, висунувши на перший план особливі академічні досягнення, спеціальні навички і знання. Якщо ви навчалися на яких-небудь курсах або тренінгах, вкажіть їх назви та предмети, які там вивчали. Але не захоплюйтеся - якщо їх було багато, краще обрати найбільш значущі для позиції, на яку ви претендуєте, щоб не перевантажувати резюме. І повідомляючи, наприклад, про закінчення бухгалтерських курсів, будьте готові до того, що вас прямо на співбесіді попросять розповісти, чим відрізняється податок на прибуток від податку на додану вартість.
Всю додаткову інформацію, не пов'язану безпосередньо до вашої професійної діяльності, але характеризує вас з позитивного боку, ви можете вказати у відповідному розділі.
В резюме студентки слід вказати планований рік отримання диплому, можна додати дати і місця проходження практики або виконані курсові, дипломні роботи, пов'язані з майбутньою професією. Здобувачкам без досвіду роботи треба як можна детальніше повідомити про своїх професійні навички у графі «Додаткові відомості», щоб резюме було інформативнішим.
Досвід роботи . Якщо ваша трудова книжка списана вздовж і впоперек, немає сенсу вказувати, що 30 років тому ви почали трудовий стаж лаборанткою, а через рік пішли в декрет. Опишіть свій трудовий шлях за останні 5-10 років або відобразіть тільки ті дані, які можуть стати позитивним чинником при розгляді вашої роботодавцем кандидатури.
Можна дотримуватися наступної схеми:
? назва компанії;
? місце діяльності компанії;
? напрямок діяльності компанії (1-2 головних);
? терміни роботи (місяць та рік приходу, місяць і рік догляду);
? посаду;
? посадові обов'язки (4-б обов'язків, не менше);
? підпорядкування (кому?);
? кількість підлеглих (якщо є);
? причина пошуку роботи (якщо у вас був конфлікт з роботодавцем, краще про це не писати, а пояснити на співбесіді окремо);
? досягнення (вкрай важливий для вас пункт, в якому повинно бути більше цифр і фактів).
У тому випадку, якщо ви ще продовжуєте працювати, залиште графу з датою закінчення останнього місця роботи незаповненою. Якщо ви знаєте точну дату закінчення вашого поточного контракту, вкажіть у резюме цю інформацію. При наявності в вашому трудовому стажі частих або тривалих перерв у роботі бажано пояснити цей факт потенційним роботодавцям. Уточніть, що ви були зайняті в той часовий період, коли не працювали, наприклад були в декретній відпустці або займалися домашнім господарством.
Якщо ваш робочий стаж не збігається з записами в трудовій книжці, при перерахуванні компаній, в яких ви працювали, можна уточнити в дужках факт відсутності у вас офіційного підтвердження якогось періоду вашої трудової діяльності. У цьому випадку бажано вказати способи зв'язку з вашим керівництвом і колегами для підтвердження цієї інформації і отримання вашої характеристики.
В рамках роботи в одній компанії вказуйте усі посади, які займали, це наочно продемонструє роботодавцям ваш кар'єрний ріст. Не варто писати: «Обов'язки згідно посадової інструкції», бажано докладно перелічити всі обов'язки, які були на вас покладено. Обов'язково вкажіть, яких результатів вам вдалося досягти на попередніх місцях роботи, наприклад «обсяг продажів збільшився в 2 рази», «підготовлена і впроваджена система електронного документообігу» і т. п. Постарайтеся називати речі своїми іменами, але не плутати службові обов'язки з робочими операціями, які ви виконували (не «телефонувала», а «вела переговори з клієнтами»).
Опишіть сумарний досвід, навички, досягнення та всі сильні сторони вашої особистості, які виявилися в процесі попередньої роботи. В резюме представниць творчих професій обов'язково має бути посилання на приклади робіт (портфоліо).
Додаткові відомості . Дані цього розділу несуть важливу інформацію і виділять вас з загального конкурсу.
Обов'язково вкажіть свою рідну мову і перерахуйте всі іноземні мови, які ви хоч трохи знаєте, в категоріях «професійно», «вільно», «технічний», «вільне читання і переклад». Але не варто згадувати мови, з яких ви знаєте тільки «Здрастуйте» і «Спасибі», інакше неминучий конфуз. У такому випадку просто пропустіть цей пункт.
Вкажіть ваш рівень комп'ютерної грамотності. Немає необхідності перераховувати всі програмне забезпечення, яке ви коли-небудь запускали, достатньо вказати ваш рівень у категоріях «професіонал - користувач» і основні програми, якими ви дійсно володієте. Тільки не включайте в цей перелік Windows (крім тих випадків, коли ви влаштовуєтеся на роботу системним адміністратором) - це те саме, що написати «вмію натискати на кнопку включення комп'ютера». Зате, якщо вільно орієнтуєтеся в Unix - середовищі, це варто вказати. Якщо ці відомості мають безпосереднє відношення до ваших функціональних обов'язків, слід дати більш детальну інформацію про наявність у вас сертифікатів, що підтверджують вашу кваліфікацію, і послідовно перерахувати програми, з якими вам доведеться працювати. Також вкажіть швидкість набору тексту на клавіатурі.
Корисним буде відзначити і наявність закордонного паспорту, водійських прав та досвід водіння.
Обов'язково напишіть імена та контактні телефони керівників з попередніх місць роботи або колишніх колег, партнерів по бізнесу, заздалегідь заручившись їхньою згодою прокоментувати період вашої спільної роботи. Якщо з тих чи інших причин ви не готові надати в Інтернеті контактну інформацію людей, які можуть за вас поручитися, можна обмежитися фразою: «Рекомендації можуть бути надані за запитом». Якщо досвіду у вас не так багато, можна написати викладачів вузу або відомих у професійних колах колег, які знають вас. Але в будь-якому випадку краще це зробити самій. В іншому випадку рекрутер все одно знайде спосіб перевірити ваші рекомендації.
Зазначати в резюме свої непрофесійні інтереси, питання спірне. Так, зарубіжні консультанти радять згадувати тільки ті заняття, які прямо або побічно пов'язані з вашою майбутньою роботою, оскільки не відноситься до справи інформація може послужити підставою для передчасного негативного рішення. Тому розповідь про своїх інтересах і захопленнях в резюме для іноземних компаній включати не варто.
Тим не менше при влаштуванні на роботу у вітчизняну фірму це може стати гарною темою для початку бесіди з боку наймача. Даний пункт додасть резюме неповторність і несхожість на інших. Хобі має відображати вашу енергійність, показати, що ніщо людське вам не чуже і ви не тільки хороший фахівець, але й особистість чудова.
Особливо варто відзначити питання про психологічної самооцінки, які часто включають в типове резюме штатні психологи великих компаній. Самооцінки кшталт «креативна інтелектуалка, самомотивирована, орієнтована на групу, багато і старанно працюю» подобаються іноземцям. Однак у нас вони виглядають шаблонно і не завжди доречні, оскільки сприймаються як необґрунтоване хвастощі, особливо якщо перераховуються психологічно несумісні якості. І оскільки захоплення психоаналізом в нашій країні не зайшло ще так далеко, як на Заході, краще обійти цей пункт стороною, якщо на його заповненні не наполягає співробітник відділу кадрів або якщо ви сама не психолог.
Додатковим плюсом буде вважатися, якщо ви напишете, скільки часу вам знадобиться для виходу на роботу.
Студенткам і молодим мамам, які тільки закінчили навчання і не мають великого досвіду роботи, можна порадити використовувати функціональний тип резюме. У такому резюме треба акцентувати увагу роботодавця на особистих навички та якості, і основним пунктом стане якраз пункт «додаткові відомості».
Ось так, наприклад, може виглядати функціональне резюме студентки, що мала тільки стажування і підробітку в перервах між навчанням.
ЗЕМЛЯНСЬКА МАРИНА ОЛЕКСІЇВНА
Контактна інформація:
р. Зарубинок, вул. Світла, д. 5 кв. 3. Тел.: (123) 456-78-99
Дата народження: 09051987 р.
Місце народження: сел. Лісове Белореченского району Центральній області
Сімейний стан: одружена, 1 дитина (15 року)
E-mail: marinazeml233@mail.ru
Мета: Отримання вакансії менеджера з персоналу в торговій або виробничої компанії.
Досвід роботи:
052003-072003: менеджер по персоналу представництва німецької компанії «Папір-прес Ltd»;
052002-082002: помічник консультанта з підбору персоналу в кадровому агентстві «Корисні люди»;
052000-092000: стажер у відділі персоналу компанії «Рікон».
Підпорядкування: Директору з персоналу, заст. директора з персоналу.
Досягнення:
- особисто підібрала 12 осіб на вакансії середнього і початкового рівня;
- організувала 2 тренінги з продажів для менеджерів компанії.
Освіта: 2003-2008 рр. Державний педагогічний університет, факультет психології. Магістр психології.
Тренінги:
2003 р.: «Мистецтво проведення співбесіди»;
2002 р.: «Відділ кадрів: перспективи та його роль в компанії»;
2000 р.: «Огляд зарплат працівників виробничих і торгових компаній».
Додаткова інформація:
Англійська - розмовний.
Комп'ютер - грамотний користувач.
Захоплення - історія, плавання.
Рекомендації:
Степанова Ольга Дмитрівна, директор з персоналу представництва компанії «Папір-прес Ltd», т. 123-45-67. До роботи можу приступити протягом 2-3 тижнів.
Отже, резюме складене. Його можна пустити в хід за такими напрямами:
? шукати роботу через знайомих (залишити знайомим, які працюють в цікавій для вас сфері діяльності);
? опублікувати своє міні-резюме в газетах;
? шукати роботу через Інтернет;
? безпосередньо звернутися до роботодавця (надіслати резюме на його електронну адресу);
? шукати роботу через агентства по працевлаштуванню;
? звернутися в жіночий центр з працевлаштування;
? залишити своє резюме у державній службі працевлаштування;
? на ярмарку праці залишити по примірнику у кожного стенду потенційного роботодавця.
Якщо ви зателефонуйте в компанію за номером з телефонного довідника або за оголошенням про вакансії, як правило, вас попросять передати резюме поштою, факсом або E-mail. Виберіть будь-який можливий для вас, не нав'язуючи особистої зустрічі. Не варто посилатися на те, що по пошті довго, що у вас немає ні факсу, ні E-mail (ці послуги можна отримати в першому-ліпшому Інтернет-кафе або на поштамті в будь-якому місті). На співбесіду вас обов'язково запросять, як тільки буде необхідно, зате в 9 з 10 випадків принести резюме особисто запропонують, якщо за «постановку на облік у базу даних» потрібно заплатити. Але про те, «Як не стати жертвою шахраїв на ринку праці», ми вже розмовляли.
Відправляючи резюме по пошті, ви можете для посилення ефекту або на вимогу вкласти фотографію, копії сертифікатів і рекомендацій. Це хороший метод, проте із-за низької швидкості доставки він зажадає від вас великого терпіння.
Відправляючи резюме по факсу, врахуйте, що факс-копія може помітно відрізнятися від оригіналу. (Ось чому не варто вставляти в бланк фотографію - чорна пляма в правому кутку вашого резюме навряд чи є окрасою, так і займе цінну площа.) Тому, вирушаючи на інтерв'ю, обов'язково беріть з собою оригінал, а якщо є можливість, то й файл з резюме на якому-небудь носії.
Розсилка по електронній пошті - найбільш зручний і оперативний метод зі своїми правилами етикету і традиціями. Але щоб ваше повідомлення було сприйнято як спам, не варто відправляти повідомлення типу «Hi, All! Знайдіть моє резюме на моїй Веб-сторінці. До наймачам і в рекрутингові компанії по E-mail щодня надходять десятки і сотні повідомлень, практично всі з назвою «СV» або «Resume». Тому своє електронний лист із резюме краще всього назвати як-небудь інакше. Для цього в полі «Тема» пишете (розділяючи слова пробілами): «Прізвище Ім'я спеціальність вакансія». Наприклад: «Землянська Марина психолог на менеджера по персоналу».
Продублюйте цю інформацію в тексті листа, сформувавши закінчену зрозумілу пропозицію, і, якщо необхідно, додайте коментарі. Вкладені файли перейменуйте аналогічним чином.
Постарайтеся зробити ваше повідомлення як можна більш компактним, не більше 100 кілобайт. Не вкладайте свою фотографію, якщо вона займає багато місця, спробуйте перетворити його за допомогою стандартних графічних редакторів. Повідомлення великого обсягу при поганому зв'язку можуть блокувати поштову скриньку. У таких випадках ваш лист просто видалять на сервері, не читаючи.
Переконайтеся в тому, що вкладений файл резюме не заражений вірусом і не захищений паролем.
Тепер все готово. Але де взяти список E-mail потенційних роботодавців? Цю інформацію можна знайти в каталогах ресурсів Інтернет популярних порталів, інформаційно-пошукових, банерних і рейтингових систем. Вийшовши на такий сайт, перейдіть в розділ «Бізнес», виберіть «Послуги» - «Пошук та підбір персоналу», «Працевлаштування», або вас цікавить сферу бізнесу, наприклад «Оптова торгівля», а далі переходьте за посиланнями на Веб-сторінки компаній. У цьому випадку ефективно кожну відкривати посилання в новому вікні.