Пошук роботи. Як не стати жертвою шахраїв на ринку праці

Передусім доведеться поговорити саме про це. Сьогодні ринок праці рясніє пропозиціями вакансій. І навіть досвідчені фахівці при пошуку роботи іноді стикаються з тим, що їм доводиться ретельно відсіювати сумнівні вакансії, витрачаючи на це багато часу і сил.
З одного боку, таке життя. У кожної компанії свої умови роботи, різні обов'язки, нюанси і дивацтва, тому вибір і оцінка потенційного роботодавця - обов'язковий момент у пошуку роботи. Це факт, і не варто нервувати при кожному розчарування. Краще відразу налаштуватися на те, що далеко не всі пропозиції будуть за визначенням стоять.
З іншого боку, кожному хочеться процес спілкування з «лівими» роботодавцями звести до мінімуму. Чи є для цього якісь дієві рецепти?
В першу чергу, потрібно чітко уявляти собі, що саме потрібно знайти. Можна написати список обов'язкових умов роботи і обговорювати його ще при телефонній розмові з кадровиком. Після докладного з'ясування деталей зазвичай стає ясно, чи варто взагалі їхати на співбесіду.
По-друге, сподівання на диво краще поберегти для інших сфер життя. У працевлаштуванні чудес практично не буває. І якщо з самого початку є якісь сумніви в адекватності роботодавця, а по телефону представник компанії не дає чітких роз'яснень - можна сміливо викреслювати цю вакансію.
По-третє, при аналізі списку вакансій в Інтернеті або газеті вже на першому етапі можна відсіяти сумнівні пропозиції і не витратити час даремно в походах по співбесідах.

В оголошенні про вакансії повинні бути розділи:


Назву вакансії, на яку потрібно кандидат.
Назва вакансії повинно бути чітко сформульоване. Якщо позиція передбачає декілька спеціалізацій, роботодавці, як правило, уточнюють продукт/групу товарів/галузь, підкреслюючи таким чином, що здобувачі з аналогічним досвідом будуть мати переваги перед іншими кандидатами.
Назва і опис компанії-роботодавця, яка опублікувала вакансію. Вакансія може бути розміщена також від імені кадрового агентства, якщо роботодавець вирішив перекласти функції первинного відбору кандидатів на посередника. У тому випадку, якщо імена організацій, що опублікували вакансії на сайтах з пошуку роботи, не «на слуху», перед тим як відправляти резюме, слід пошукати на теренах Інтернету (в різних ком'юніті, блогах, коментарях до статей) оцінки ефективності їх роботи, щоб потім не розчаруватися у зробленому виборі. Як правило, поряд з назвою компанії вказується посилання на сайт, на якому ви зможете ознайомитися з останніми новинами з життя» роботодавця, отримати деяке уявлення про корпоративну культуру і докладний опис діяльності компанії. Це допоможе вам зрозуміти обстановку, в якій буде проходити ваша робота, за згодою обох сторін. У рідкісних випадках великі компанії анонімно публікують свої вакансії для того, щоб уникнути «ажіотажу» і організувати підбір персоналу конфіденційно.
Основні вимоги, що пред'являються до кандидатів.
У цьому розділі повинні бути зазначені основні критерії, за якими буде проходити відбір претендентів на вакансію. Як правило, це:
? освіта (вища, неповна вища, середня). Іноді роботодавцями висловлюються побажання щодо профілю отриманої в навчальному закладі спеціалізації, а також наявності у претендентів сертифікатів;
? досвід роботи. У більшості випадків вказується необхідний стаж роботи на даній посаді (від одного року, 1-3 роки, більше 3 років). Якщо потрібно вузькопрофільний фахівець, в описі вакансії будуть вказані більш жорсткі критерії;
? рівень володіння іноземними мовами, якщо розглядається позиція в західній компанії і/або посада передбачає знання іноземних мов;
? рівень володіння комп'ютерними програмами, наявність сертифікатів, що підтверджують спеціалізацію кандидата;
? наявність водійських прав і власного автомобіля, якщо позиція передбачає велику кількість роз'їздів;
? готовність до відряджень. Дуже часто зазначається процентне співвідношення: наприклад, відрядження можуть займати до 40% робочого часу;
? у більшості випадків зазначаються особисті якості, якими повинен володіти потенційний працівник.
Опис майбутніх функціональних обов'язків потенційних співробітників і умов роботи
? Як правило, обговорюється графік роботи (з 9:0010:0011:00 2/2 дня, 1/3 доби) або передбачуваний тип зайнятості: повний робочий день, часткова зайнятість (із зазначенням кількості робочих годин за певний проміжок часу), віддалена робота, фріланс, контрактна, тимчасова або разова проектна робота.
? У більшості випадків у графі «рівень доходу» зазначається «вилка зарплат» або фраза «рівень оплати праці за результатами співбесіди». Обмовляється також принцип, за яким буде нараховуватися заробітна плата (фіксований оклад, можливо, плюс відсотки «за результатами роботи»), різні бонуси у вигляді так званого «компенсаційного пакету» або «постійної премії» за виконаний обумовлений обсяг роботи і соціальний пакет, що включає в себе поліс медичної страховки і інші методи мотивації співробітників.
? Як правило, відразу обмовляється можливість корпоративного навчання, оплата поточних витрат (мобільного зв'язку, заправки бензином), надання службового автомобіля в особисте користування і т. п.
Контактна інформація для відправки резюме і зв'язку з роботодавцем . На деяких сайтах спілкування роботодавців з шукачами відбувається виключно через сайт, в цьому випадку контакти компаній недоступні для кандидатів. Для того щоб відправити резюме на цікаву вакансію, треба скористатися підказками системи і відгукнутися допомогою механізму сайту. Якщо в тексті вакансії вказані контактні дані роботодавця, слід відправити на вказану електронну адресу резюме та супровідний лист, де обґрунтувати свою зацікавленість саме в цій конкретній вакансії, а через 3-5 робочих днів, можна зателефонувати в компанію та поцікавитися результатом.
При пошуку роботи не слід ігнорувати неприємну ймовірність бути обдуреної шахраями, головна мета яких - витягнути у вас гроші. Особливі надії вони зв'язують із молодими мамами, яким після декретної відпустки робота особливо потрібна.
Будь обманщик найчастіше - хороший психолог. Він прекрасно уявляє собі, що відбувається з жінкою, змученої довгими пошуками роботи і мріє нормально заробляти. Там, де працювала до декрету, - скоротили, в іншій фірмі - відмовили, тільки почувши про дітей, у третій - зразок пообіцяли мати на увазі, але ось уже третій місяць не дзвонять І тут з'являється «ідеальний роботодавець». Вісім дітей? Не проблема. Хочете влаштуватися на неповний робочий день? Ви просто наші думки читаєте! Обов'язки? Та пусте, потім розповім. Зарплата? Трьох тисяч доларів вистачить на перший час? Зрозуміло, що здобувачка зіткнулася з нечесним роботодавцем. Питання в тому, чи зможе вона це зрозуміти і не потрапити в пастку. Ймовірність того, що всі ці обіцянки виявляться правдою, практично дорівнює нулю. Між тим принадні оголошення - перший крок шахраїв з відбору потенційних жертв.
ОБЕРЕЖНО: ОБМАН
Подібні оголошення про прийом на роботу можна побачити на парканах і стовпах, в газетах і в Інтернеті. Пропоновані суми в них абсолютно нереальні. «Від $ 1000 на тиждень або місяць! Легально і законно! Достатньо всього однієї години в день!» А головне - не потрібно ніякої спеціальності та досвіду роботи. Шахраї роблять ставку на вічне очікування дива: заробити швидко і легко за помахом чарівної палички!
В таких оголошеннях відсутня будь-яка конкретика. Нічого не сказано хоча б про мінімальні вимоги до кандидатів. Обіцяється дуже велика зарплата. Тому, перш ніж приступити до пошуків роботи, обов'язково дізнайтесь, скільки «коштують» такі фахівці, як ви. «Приміряйте» на себе вимоги роботодавців. Якщо вам пропонують істотно більше, а вимог пред'являють значно менше - тут щось нечисто.
І вже зовсім зайве говорити про те, що серйозна компанія не стане розвішувати видрукувані на офісному принтері або навіть просто написані від руки оголошення. Не призначені для серйозних пропозицій і паркани, телеграфні стовпи, ліхтарі і трансформаторні будки.
Подібні моменти повинні насторожити і під час телефонних переговорів. На початку короткої телефонної бесіди часто слідують звичайні питання, які і прийнято задавати при прийомі на роботу. Ця психологічна пастка згодом грає на шахрая. Хочеться вірити всім спокушає обіцянкам: зарплата, обрахована завжди виключно в тисячах доларів, перспектива кар'єрного росту аж до директора фірми, робота в офісі з кадрами, з кореспонденцією, відвідувачами і т. п. При цьому ніякої конкретної інформації про роботі по телефону не видається. Іноді приховують інформацію про компанії, посилаючись на комерційну таємницю, чи відповідають загальними словами: «потрібен тлумачний помічник», «потрібні керівні працівники». І можуть додати: «По телефону всього не розкажеш». Вас скоріше кличуть на співбесіду або просять надіслати резюме. В цьому випадку будьте насторожі і задавайте якомога більше питань. Як називається фірма? Де знаходиться офіс? Хто керівник?
У чесних компаніях на співбесіду всіх підряд не кличуть. Зазвичай телефонне інтерв'ю - це перший етап відбору кандидатів. Компаніям, якщо тільки вони не ставлять перед собою мету взяти всіх, хто прийде, немає сенсу витрачати час на знайомство з явно невідповідними здобувачами.
У серйозній компанії по телефону вам назвуть точний розмір окладу або чітко опишуть систему оплати, а також сформулюють ваші посадові обов'язки. Також без праці ви дізнаєтеся її докладний адреса, телефон адміністратора, а також адресу в Інтернеті.
Ще один нюанс: деколи в привабливих оголошеннях зазначено регламентований час для дзвінків, наприклад, з 10:00 до 12:00. Пояснюється це просто: навіть якщо в оголошенні вказано «робота в офісі», телефони в ньому дані, як правило, домашні. І розмовляють з претендентом теж з квартири, в офісі ж призначають зустріч. Причому шахраї з одних фірм такого роду орендують офіс на добу-дві, після чого, як правило, зникають, інші ж дійсно розмовляють з офісу, але телефони в ньому розподілені строго за графіком серед агентів-вербувальників, завдання яких полягає зовсім не в тому, щоб вас реально працевлаштувати.

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Якщо ви шукаєте роботу через агентство по працевлаштуванню, відразу ж з'ясовуйте: безкоштовні послуги для шукачів? Справа в тому, що сумлінні агентства з роботодавцями працюють за договором, який передбачає винагороду за кожного запропонованого кандидата. Тому, якщо агентство вимагає оплати від вас, краще всього відразу ж піти. Як правило, такі фірми не працюють безпосередньо з роботодавцями, а збирають вакансії тим же способом, що цілком доступний і вам, - з газет та Інтернету, причому запропоновані вакансії цілком можуть бути вже давно зайняті. Чи варто за це платити? Адже гроші агентство вам не поверне в будь-якому випадку.
І ось ви відправляєтеся на першу зустріч з можливим роботодавцем до нього в офіс. Якщо до цих пір у вас були якісь сумніви щодо серйозності його намірів, то перший контакт допоможе розібратися в цьому остаточно. Тому головне завдання на співбесіді - дивитися в обидва і не розслаблятися, оскільки винахідливості шахраїв можна тільки позаздрити. Ось кілька випадків з реального життя.
В оголошенні було сказано, що солідна фірма шукає працівників для надомної роботи. Люди приходили в шикарний офіс, під зав'язку набитий оргтехнікою. З шукачами проводили попередню співбесіду, обіцяли хорошу зарплату. Але неодмінна умова - будинку повинен бути факс, комп'ютер, ксерокс і т. д. Але якщо й ні, не біда! Претендентам пропонували викупити всю необхідну для роботи оргтехніку і обіцяли завантажити роботою, щоправда, не відразу, а через деякий час. Зрозуміло, через певний термін люди розуміли, що роботи вже не отримають, а на руках залишалася напівжива оргтехніка, яку можна тільки викинути.
Часто недобросовісні роботодавці заманюють людей в піраміду, по-науковому - багаторівневий мережевий маркетинг. Небезпеки цього варіанту ми вже розглядали. Зустріч з такими спритниками, як правило, буде пишно обставлена, але як і раніше залишиться багато незрозумілого, тому що мета такої співбесіди - виманити гроші. З вами проведуть ретельне співбесіду, будуть показувати незрозумілі графіки і схеми, а на питання про суть бізнесу дадуть відповідь, що розуміти-то, власне, нічого й не потрібно, адже схеми налагоджені роками. Потрібно тільки оплатити сировину, яке ви в домашніх умовах легко переробить в високооплачуваний товар, після чого отримаєте солідний заробіток. Фіналів такої зустрічі може бути два. Або ця фірма приймати «готовий продукт» відмовляється під будь-яким приводом, або зовсім зникає.
Нерідко пропонується «нескладна робота з листами на дому». Щоб її отримати, потрібно надіслати на якийсь абонентський ящик конверт із зворотною адресою. Далі з'ясовується, що за «програму роботи» треба заплатити маленьку суму - поштовим переказом на а/я. Потім просять прислати ще трохи - за «документацію» і т. д.
Ще один спосіб шахрайства на ринку праці виглядає так. Починається все звичайно - з оголошення в газеті. Така-то фірма набирає співробітників. Далі з'ясовується, що зарплату будуть переводити на рахунок в банку, а тому потрібно заплатити певну суму за оформлення пластикової карти. Отримавши гроші, роботодавці обіцяють у недалекому майбутньому передзвонити
Гроші можуть зажадати і на реєстрацію спеціальних документів або на навчання, яке ви зобов'язані пройти перед початком роботи, або на виготовлення спеціальної атрибутики співробітника (портфель, значок, папка з методички), або ще що-небудь в тому ж роді. Ми вже звикли, що в наш час за все треба платити. Тому, коли роботодавець пропонує заплатити за навчання, зовсім не дивуємося, а ліземо в гаманець за грошима. А даремно. Чесна фірма візьме вас на роботу, надавши при необхідності безкоштовно техніку, документацію та інші Пластикові карти на зарплату оформляє підприємство.
І не в інтересах серйозних роботодавців оббирати майбутніх співробітників. В гіршому випадку витрати на навчання, якщо раптом воно знадобиться, потім вирахують із зарплати, але ніяк не заздалегідь.
Дещо інакше діють хитруни, залучаючи громадян на різні платні курси «з гарантією подальшого працевлаштування в престижних инофирмах». Вам насправді шанують лекції. По закінченні курсів вас дійсно можуть працевлаштувати - ви сольетесь з масою життєрадісних «колег», які намагаються всучити кожному другому перехожому всяку погань: від «самозагострювальних» ножів до запрошення на презентацію новітнього засоби від пітливості ніг. Ви просто втратите і гроші, і час, за який могли б все - таки підібрати дійсно непогану роботу.
Інший варіант: вам пропонують пройти відбірковий тур», який реально не проходить ніхто. При цьому довести, що вас обдурили, практично неможливо. Обіцяли повчити - так адже і повчили.
При першій же зустрічі з роботодавцем необхідно обов'язково з'ясувати, чи збирається він укладати з вами трудовий договір, причому і на випробувальний термін в тому числі. Висловити невдоволення зробленою роботою і під цим приводом грошей не заплатити, але роботу використати - досить частий прийом роботодавців-шахраїв. Класикою жанру стали «відбіркові випробування» для «досвідчених наборщиц тексту» або перекладачок. Обработавшим великий за обсягом матеріал претенденткам пропонують пройти «другий тур», але до укладення контракту не доходить ніхто. Не заради цього затівалася вся історія з тестами: у продажу напевно з'явиться книга без жодних вихідних даних та прізвища перекладача.
Самий неприємний для здобувача варіант - коли його беруть на роботу спеціально, щоб підставити. Відомі випадки найму на бухгалтерську роботу випускниць економічних факультетів безпосередньо напередодні майбутніх перевірок. На місцях, де робота пов'язана з матеріальною відповідальністю, особливо у роздрібній торгівлі, окремі роботодавці самі влаштовують нестачі новим співробітникам. А потім відпускають - без грошей - на всі чотири сторони: «Скажи спасибі, що відпускаємо, а то в суд подамо і всю нестачу виплатити примусимо». І люди йдуть. Випробувальний термін часом перетворюється в ідеальний спосіб обдурювання.
Буває, що людину беруть без договору на випробувальний термін (від півтора до трьох місяців) на мізерні гроші, обіцяючи надалі, якщо працівник влаштує компанію, підвищити зарплату в три рази. Коли час закінчується, з працівником прощаються, не заплативши йому навіть обіцяних крихт: договору не було. А на наступний випробувальний термін відразу ж запрошують нового працівника, такого ж наївного. Адже здобувачі, як правило, розраховуючи на постійне працевлаштування, викладаються на всі сто.
Тому, навіть якщо умовою прийому неодмінно є випробувальний термін, ваші роботодавці зобов'язані укласти з вами трудовий договір. У ньому повинні бути чітко обумовлені всі позиції: який термін вважається іспитовим, яка оплата праці передбачена, в яких випадках її можуть не заплатити, знизити або підвищити. У трудовому договорі повинні бути обумовлені та соціальні гарантії: щорічна відпустка, оплата лікарняного і т. п. Не пошкодуйте часу на з'ясування репутації фірми або підприємця і не ігноруйте «чорні списки» роботодавців та агентств, що складаються все тими ж горе-здобувачами (як правило, в Інтернеті). До того ж, перш ніж щось вирішити, добре б особисто помилуватися на реєстраційне свідоцтво і ліцензію, при цьому бажано потримати в руках оригінали. Будьте уважні і терплячі, і тоді рано чи пізно ви знайдете по-справжньому гідну роботу.