Гелеві акумулятори мають ряд відмінностей, які ставлять їх у лінійці продукції на перше місце. По-перше, всередині них міститься не звичайний рідкий електроліт, а склад двоокису кремнію, який у процесі роботи формує желеподібну масу у вигляді гелю, а він навіть при підвищених температурах безпечний для людини. По-друге, у гелевих акумуляторів велика зносостійкість і тривалість роботи за умови правильної підзарядки, про яку сьогодні піде мова.
Переваги гелевого акумулятора
Основний плюс гелевого акумулятора полягає в рекомбінації газів, що утворюються при роботі. Шкідливі пари не виходять назовні, вони знову проходять цикл переробки в гелевому електроліті, коли здійснюється підзарядка пристрою. Фахівці підрахували, що відсоток рекомбінації доходить до 999%. Це означає, що необхідність в обслуговуванні акумулятора відпадає зовсім, експлуатаційні характеристики зберігаються протягом тривалого часу, а рівень зарядки за рік постійного користування знижується лише на 20% (це говорить і про низький струм саморозряду). Щоб правильно заряджати гелевий акумулятор, напруга зарядного пристрою не повинна перевищувати 14 Ст.
Метод зарядки акумулятора
У момент зарядки на клеми повинен подаватися безперервний струм, що не перевищує 144 В. Якщо акумулятор, встановлений в автомобілі, намагайтеся відстежувати і контролювати рівень реле, яке регулює імпульси. Струм в 16 В неприпустимий для гелевого пристрою, оскільки корпус акумулятора з двоокисом кремнію повністю герметизований. При високому струмі звичайний акумулятор починає "кипіти", виділяючи пари газу назовні, гелевий при неправильній зарядці (мається на увазі струм високої потужності) спучується, всередині відбувається корозія, корпус ніби роздувається зсередини. У новому акумуляторі вказується рівень розрядного струму (це статична величина), а ось зарядний струм буде дорівнює 01 від ємності пристрою (наприклад, акумулятор, ємність якого дорівнює 7Ah, буде заряджатися 700ma).
Як заряджати гелевий акумулятор за допомогою спеціального пристрою, який йде в комплекті з акумулятором? Процедура підживлення являє собою двухшаговую процедуру, перший етап якої - зарядка струмом, що не перевищує 01 від ємності батареї, другий - стабілізація напруги, коли заряд досягне критичної точки. Коли це відбувається, всередині поступово знижується рівень струму, а коли він досягає 1/3 від пікового, пристрій зарядки автоматично відключається. Слідкуйте за температурою всередині акумулятора: якщо при підзарядці вона стала вище 50°C, негайно вимкніть струм, поки вона не впаде до 35°C.
Є ще одна цікава властивість зарядки гелевих акумуляторів: якщо ви забули вимкнути струм, напруга буде знижуватися знову і знову, поки не досягне мінімального, а після знову піде вгору. Виходить, що перезарядити такий пристрій просто неможливо! Для користувача залишається лише слідувати інструкції щодо правильної експлуатації і застосовувати спеціальні зарядні пристрої з низьким рівнем струму, призначені виключно для гелевих акумуляторів.