Як вибрати навігаторЖиття сучасної людини неможливо уявити без GPS-навігатора. Ці диво-прилади - справжня знахідка для мандрівників і тих, хто цінує свій час і не хоче витрачати його на поневіряння в нескінченних лабіринтах великих міст. Навігатори поєднують в собі функції GPS - приймача і комп'ютера. Приймач зосереджений на обробці супутникових сигналів, комп'ютер займається їх розшифровкою. Більшість побутових навігаторів підтримуються системою Navstar, права на використання якої належать міністерству оборони Сполучених Штатів Америки. Супутники Navstar розташовані на відстані 20180 км. Основний конкурент Navstar - система Глонасс. Супутникова угруповання цієї системи та права на його використання належать міністерству оборони Росії. Супутники Глонасс розташовані в трьох площинах на відстані 19100 кілометрів. На стадії розробки своїх систем знаходяться європейські, китайські та індійські компанії. Про те, як вибрати навігатор мова піде далі.
Типи навігаторів
Серед типів GPS-навігаторів зустрічаються морські, авіаційні, універсальні, мотоциклетні, велосипедні, автомобільні моделі. Мабуть, найбільшою популярністю серед городян користуються саме автомобільні навігатори, тому питання, як вибрати автомобільний навігатор, дуже популярний в наші дні. Цей тип навігаторів оснащений голосовим движком, що підказує маршрут, функція розрахунку маршруту і можливістю завантаження карт міст.
Також навігатори поділяють на дві великі групи - самостійні і стаціонарні. Самостійні не вимагають для функціонування наявності зовнішнього комп'ютера. Вони мають дисплеєм, який відображає необхідну інформацію. Живлення цих приладів здійснюється за допомогою вбудованого акумулятора високої ємності. Навігатори, призначені для автомобіля, є стаціонарними. Заряджаються вони від прикурювача.
Конструкція навігатора
На що ще звернути увагу, як вибрати GPS-навігатор самому? Не хвилюйтеся, адже прилад сконструйований досить просто. До складу приладу входять, крім самого приймача, процесор, оперативна пам'ять, корпус, оснащений дисплеєм, і батарея. Від потужності процесора, вбудованого в навігатор, залежить швидкість роботи GPS-приймача. Чим він потужніший, тим швидше виконує свою роботу (розрахунок маршруту, завантаження карт тощо). Параметр потужності вимірюється в мегагерцах. Показник частоти коливається від 266 до 600 МГц. Обов'язково зверніть увагу на цей параметр.
Процесор
Процесором називається чіпсет, який виробляє обчислення для визначення координат. Також він відповідає за прийом сигналу. Найбільш популярними на сьогоднішній день вважаються чіпи SiRF Star III, SiRF Atlas III і SiRF Atlas IV і SiRF 3i. В останніх поколіннях навігаторів використовується апаратний графічний прискорювач вбудований в кристал процесора. Він необхідний для відображення неадаптованого до навігаційного пристрою відео і створення 3D моделей всіляких будівель, які відображаються на навігаційних картах.
У навігаційних процесорах працюють системи WAAS/EGNOS. Вони створені для того щоб поліпшити точність визначення координат. Процесори сучасного зразка мають можливість застосовувати поправки даних систем. Проте працюють поправки систем тільки в тих точках, де присутні базові станції, передають їх.
Ще один тип чіпсетів від SiRF - Centrality Atlas III, поступово набирає популярність сруди користувачів навігаторів. Рівень їх енергоспоживання відносно невисокий, крім того, вони підтримують близько 51 каналу. Чітко відстежуючи супутники, ці чіпсети використовують їх сигнали для роботи з визначенням координат. Тим не менш, на сьогоднішній день ці моделі чіпів істотно поступаються розробок SiRF Star Atlas IV і SiRF 3i+, які підтримують до 64 паралельних каналів.
Час старту
Час старту в кожній моделі може бути різним. Поділяють так званий холодний, теплий і гарячий початок роботи.
Холодний старт. Якщо GPS відключено від харчування на тривалий час, процес холодного старту відновить його роботу, частково використовуючи інформацію, що зберігається в пам'яті пристрою. Незважаючи на те, що інформація буде дещо застарілою, вона все одно може бути використана для переходу в робочий режим. Час холодного старту може тривати від 100 до 300 секунд.
Теплий старт. Процес, що запускається у випадку відключення пристрою на нетривалий час. Саме час запуску відносно недовгий у порівнянні з тим же холодним стартом - від 1 до 60 секунд. При цьому GPS-приймач зберігає у своїй пам'яті всю інформацію про супутники, системному часу і координат. Всього кілька десятків секунд потрібно для того, щоб повністю відновити роботу приймача в звичному для вас режимі.
Гарячий старт. Режим практично моментального відновлення роботи GPS, застосовний після втрати живлення внаслідок втрати супутникового сигналу. Це відбувається, наприклад, у випадку, коли ви опиняєтеся в тунелі. При настанні такого випадку, зв'язок із супутником хоч і втрачається, а зберігається достовірна інформація, що стосується координат місця знаходження. Вона залишається збереженою від попереднього місця координат. Час гарячого старту зазвичай триває не більше десяти секунд. Чим менше цей показник, тим точніше ваш приймач відстежує заданий маршрут.
Дані про місцезнаходження оновлюються з високим рівнем частоти. Цей параметр дорівнює показнику в діапазоні від 0.1 до 10 разів/с. Переважна більшість моделей оновлюють дані про місцезнаходження щомиті. Провідний показник приймача по цьому параметру - 10 оновлень в секунду.
Робота навігаторів дуже щільно пов'язана з мобільними мережами. Найпоширеніші з них всього дві, це GSM і 3G. Мобільні мережі використовуються для того, щоб розрахунок місцеположення був максимально точний і швидкий. Взаємодія з мобільними мережами розширює можливості девайса. Серед таких можливостей завантаження карти розташування супутників щодо місцевості, визначення часу та місця розташування користувача. Реалізується ця опція за допомогою GPRS-з'єднання через інтернет.
Поправки точності координат
Дана опція є практично у всіх сучасних моделях навігаторів. Мова йде про поправки спеціальних систем, службовців для збільшення показника точності координат. Системи носять назви WAAS і EGNOS. Однак опція реалізується тільки на територіях, на яких розташовані базові станції, здатні ці поправки передавати. Час, що витрачається на розрахунок координат в мікросхемі, відповідає часу проходження радіохвилями відстані від супутника до мікросхеми контролера.
Система EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Services) створена спеціально для того, щоб збільшити точність роботи навігаційних приладів з групи супутникових. Система діє на європейській території. У Росії, на жаль, використовувати систему практично неможливо. Виключення складають Ленінградська, Смоленська, Псковська та Новгородська області, а також республіка Карелія. На цих територіях встановлюються базові станції, координати яких заздалегідь відомі. Станції отримують дані від супутників і свої координати. В результаті станції обчислюють похибка, актуальну для даного часу і місцевості. Є кілька причин появи похибки: затримки в іоносфері, неважливі погодні умови, помилки в безпосередньому розташуванні супутників і деякі інші.
Система WAAS (Wide Area Augmentation System) має аналогічний з EGNOS принцип роботи. Система коригує дані, отримані від супутника. Цей процес контролюється базовими станціями. Станції коригують дані, використовуючи спеціальні поправки, самі ж станції встановлені безпосередньо в зонах обслуговування WAAS. Дія системи не поширюється на територіях Російської Федерації, але діє в межах США.
Дисплей
Дисплей - це частина навігатора, без якої ви просто нічого не змогли б дізнатися ваші координати, не іншу інформацію. Дисплей відображає всю необхідну інформацію про місцезнаходження, а також моделює карту місцевості. Крім того, по дисплею ви відстежуєте траєкторію вашого маршруту. Всі сучасні моделі, які випускаються на ринок побутової техніки сьогодні, оснащені дисплеями з кольоровим екраном. Діагональ екрану може досягати 7 дюймів. Мінімальний розмір - 3,5 дюйма. Звичайно ж, велика діагональ екрану забезпечує максимум комфорту при експлуатації GPS-приймача. Важливим параметром дисплея є роздільна здатність екрану. За кількістю пікселів величина цього параметра складає від 320 до 800 одиниць. Якщо користувач часто дивиться на екран з великої відстані, розмір екрану може зіграти важливу роль у прийнятті остаточного рішення при покупці.
Найбільше число моделей оснащено сенсорним дисплеєм. Таке рішення виробників продиктовано заходами безпеки. Тепер, під час їзди на автомобілі ви витратите мінімум своєї уваги на навігатор. Для того щоб перемістити карту туди куди потрібно, вам потрібно провести пальцем по екрану.
Крім того, сенсорний дисплей більш зручний при виконанні вашим пристроєм мультимедійних функцій. Необхідні кнопки, в незалежності від режиму, в якому працює прилад, будь то навігація або програвання файлів, що виводяться на екран автоматично. Також, ви можете регулювати на GPS-навігаторі рівень яскравості і час підсвічування дисплея. Яскравий, подсвечивающийся дисплей дуже зручний для водіїв, які прямують за маршрутом, у тому числі, і в темний час доби. Підсвітка екрану збільшує яскравість зображення на екрані і дозволяє користуватися GPS в темний час доби.
Пам'ять навігатора
Вбудована пам'ять навігаторів дозволяє завантажити у пристрій одну або декілька карт одночасно. На кількість карт, які можливо завантажити безпосередньо, впливає об'єм вбудованої пам'яті пристрою. Відповідно, чим більше карт завантажено одночасно, тим вище продуктивність вашого GPS-приймача. Ряд пристроїв можна модернізувати, збільшивши обсяг вбудованої пам'яті. Цей параметр набуває велике значення, якщо пристрій неможливо завантажити контент з знімних карт пам'яті. Спеціальними слотами для карт пам'яті оснащують всі GPS-навігатори. Пам'ять вашого GPS-пристрою ви можете, крім іншого, використовувати і для зберігання медіафайлів.
Програмне забезпечення
Навігатори, як і будь-яка техніка на ринку, постійно модернізується. Це продиктовано високим рівнем конкуренції. Конкуренція зачіпає не тільки самі GPS-приймачі, але і різні супутні товари. Наприклад, програмне забезпечення. Серед виробників софту для навігаторів десятки конкуруючих компаній. Ми розповімо про найбільш затребуваному софті з цього довгого списку.
Навітел. Програмне забезпечення від російської компанії, яка наділена всіма необхідними і функції і самим потрібним вмістом. З допомогою Навітел ви можете оптимально розрахувати свої маршрути. Навітел, що важливо, підтримує можливість завантаження інформації про наявність або відсутність пробок на дорогах.
На сьогоднішній день Навітел підтримує карти міст Російської Федерації.
Garmin. Програмне забезпечення від флагмана ринку пристроїв для навігації вважається одним з кращих в світі. ЗА Garmin містить карти всіх міст і країн світу. Софт цієї компанії відрізняється найвищим рівнем вмісту і можливістю працювати з продуктами самих високих технологій. Система, що розпізнає мова, система захисту від крадіжок, система синхронізації з Google - все це підтримується програмним забезпеченням від Garmin. Софт від Garmin - найкращий, мабуть, вибір для людей, які подорожують по світу.
City Guide . ПО, головною особливістю якого є щоденне надання оновлених міських карт і дорожньої ситуації. Оновлюються карти також щоденно в автоматичному режимі. Під дорожньою ситуацією крім усього іншого мається на увазі також і різні дорожні знаки, рівень швидкісного режиму, пробки. Крім того, City Guide - це ще й сервіс інформаційних послуг, що функціонує цілодобово. Інформаційні послуги включають в себе надання інформації про пробки і альтернативні варіанти маршруту. City Guide працює з усіма відомими платформами. Серед них знайомі вам ios, android, windows mobile.
Sygic-програмне забезпечення, що відноситься до інноваційного софту в світі програм для GPS навігації. Sygic Mobile Maps мобільних пристроїв працює на базі популярних сучасних платформ. Серед них Windows Mobile, Symbian, Linux, Ios та інші. Крім того, софт має інтерфейсом і голосовими командами російською мовою.
«Прогород». Софт, призначений для роботи, переважно на території міст Росії. Відрізняється високим ступенем деталізації карт місцевості. Прогород розроблений для навігаторів, які працюють з супутниками ГЛОНАСС. Контент, з яким працює Прогород вражає. Кількість населених пунктів, покрываемое софтом «Прогород» досягає 33 тисяч, а регіонів налічується близько п'ятдесяти. Дорожня мережа, включена в карти З «Прогород» налічує 800 тисяч кілометрів. «Прогород» підтримує платформу Windows Mobile і автомобільні навігатори - PND, серію класичних моделей GPS-приймачів.
IGO - софт, призначений для дорожніх мереж Москви, Санкт-Петербурга і Європи. Відмінна риса IGO - особлива клавіатура. Клавіатура залишає активними лише ті клавіші при наборі назв вулиць, які можливі при поєднанні уже введених символів.
TomTom - програма, що зустрічається як на оригінальних навігаторах, так і на пристроях сторонніх компаній. Одна з особливостей - можливість завантаження останньої інформації від метеостанцій.
Автоспутник - російська програма, що покриває більше 200 міст і населених пунктів Росії, України, Вірменії, Білорусії, Казахстану і ряд європейських територій. За програмою «Автоспутник» ви можете шукати адреси, знаючи тільки номер будинку, корпусу або будови. Дозволяє шукати адреси не тільки за номерами будинків, але і з корпусів та будівель. Крім того, за допомогою «Автоспутника» ви можете побудувати маршрут з урахуванням автомобільних заторів.
Navteq - програма, що забезпечує на сьогоднішній день навігацію в Москві і Московській області, Санкт-Петербурзі і Ленінградській області, а також на території Європи.
Карти
Карти для навигатораКак правило, виробники навігаторів вже заздалегідь піклуються про необхідному програмному забезпеченні для своїх пристроїв. Вбудовані карти, передвстановлений софт роблять ваш навігатор повністю готовим до роботи, коли той ще знаходиться на вітрині магазину.
При необхідності завантаження якогось контенту і установки програм від певних виробників, ви зможете без проблем все це придбати і встановити. Найбільш докладні карти для GPS-приймача все ж необхідно купувати окремо або завантажувати в пам'ять з будь-яких підходящих flash-носіїв. Завантаження відбувається за допомогою відповідних flash-карт, картриджів та інтерфейсів.
На встановлених в пристрій картах, користувач може позначати шляхові точки, які служать знаками місць призначення. У більшості випадків це різноманітні місця відпочинку. Якщо мандрівники пропрацювали маршрут заздалегідь, точками будуть вважатися ключові відмітками маршруту і будуть пов'язані пов'язані з будь-якими змінами напрямків руху, місцями стоянок, ночівель, переправ, розташування пам'яток, які хотілося б відвідати.
Маршрути
Як прокласти маршрут з допомогою навігатора? Маршрут - набір шляхових точок, послідовно розташованих на ключових ділянках шляху. Один маршрут може містити не більше 50 шляхових точок. Сучасна модель GPS-приймачів підтримує близько 20 маршрутів. Перемикаючи навігатор самостійно, користувач супроводжується по маршруту від точки до точки.
При цьому користувач рухається відносно лише двох точок - початкової і кінцевої. Маршрут, що складається з групи невеликих ділянок, буде більш точним, якщо враховувати труднощі дорожньої мережі. Адже практично на всіх ділянках рух, так чи інакше, може бути складно з ряду причин. Серед них можуть бути дорожні роботи, пробки, розмітка і багато іншого.
Способи створення маршрутів
Автоматична генерація. Спосіб, який вважається найбільш зручним і ефективним. Він доступний в більшості сучасних моделей навігаторів. Користувач виставляє кінцеву точку. А навігатор расчитывапает маршрут автоматично. Даний спосіб підтримується функцією «автороутинг». Автороутинг - це автопрокладка маршруту. Також для реалізації функції автороутинга необхідно завантажити в навігатор карти з актуальної дорожньої інформації.
Збережений трек. Проїхавши певний шлях, користувач конвертує його в маршрут. Збережений трек використовується у подальших поїздках по цьому шляху.
Введення шляхових точок вручну. Користувач самостійно вибирає потрібні йому місця на карті і додає точки. Назви точок при цьому можна вибрати свої.
Завантажити з ПК. Ви можете завантажити шляхові точки зі свого персонального комп'ютера в пам'ять пристрою за маршрутом. Складеним заздалегідь.
Вибір точок зі списку. Якщо список шляхових точок підготовлений заздалегідь, користувач має можливість варіювати послідовність точок, додаючи або видаляючи їх.
Якщо ви не хочете пропустити потрібну вам точку. Налаштуйте спеціальний попереджувальний сигнал. Сигнал прозвучить, коли ви будете наближатися до обраної точці. Крім того, навігатор оцінить залишився до точки відстань, і кількість часу, необхідне для її досягнення. Навігатор також збільшить масштаб карти, для спрощення маневрування автомобілем. Коли потрібна точка буде досягнута, пристрій перейде на наступну точку, згідно заданому вами списком.
Треки
В GPS-навігаторах треки - це певна послідовність точок, яка відображає, пройдений вами маршрут. Точки треку іноді плутають з точками, але це різні поняття. Точки треку інформують користувача про актуальні на дану хвилину часу координатах, про значення висоти і швидкості авто. Швидкість обчислюється виходячи з сусідніх точок координат, а також різниці, що обчислюється часом запису. Трек має можливість повернути користувача до початку шляху. Це робиться за допомогою спеціальної функції, яка називається trackback.
Деталізація
Деталізація маршруту характеризується кількістю точок в треку. Пропорції такі: чим вище кількість точок в треку, тим вище деталізація маршруту. Кількість точок в треку може бути різним. Моделі сучасних навігаторів можуть містити до 5 тисяч точок в треку, при цьому один трек, якщо він збережений, не може містити в собі більше 256 точок. Відповідно, це не кращим чином позначається на якості деталізації. Крім того, збережений трек не залишає свідчень про висоті і часу, тільки координати. Варто додати, що у вимкненому стані GPS-пристрій не буде записувати трек. Тому з'єднання точок відбудеться перед вимкненням приладу і відразу після його включення.
Комутації
До них відносяться знімні карти флеш-пам'яті, інтерфейси, слоти, покликані підтримати зв'язок вашого пристрою з мережею.
Слоти карт пам'яті
Знімні карти пам'яті застосовуються для того, щоб збільшити об'єм вбудованої пам'яті GPS - приймача. Це необхідно для розширення можливостей навігатора. Зберігати докладні карти, маршрути, шляхові точки можна у великій кількості, якщо ви використовуєте додаткову карту пам'яті. Існує кілька видів карт пам'яті, що працюють з сучасними моделями навігаторів.
CompactFlash. Найпоширеніший і самий дешевий вид карт пам'яті.
MicroSD (Micro Secure Digital) - вид карт флеш-пам'яті, відрізняється мінімальним розміром. Спосмобен збільшити обсяг пам'яті навігатора в кілька разів.
SD (Secure Digital) самий швидкісний стандарт з усіх карт флеш-пам'яті, що працюють з навігаторами. Крім підвищеної швидкості передачі і запису даних має також і високим ступенем захисту даних. Карти SD міцні, мають невеликі розміри і економлять енергію пристрою. В SD-слот також можна ставити карти формату MMC, однак SD-карти в стлот для карт MMC ставити не можна.
Картридж. Картридж не призначений для зберігання і передачі файлів, проте на ньому вже записані всі необхідні карти місцевості. Картриджі випускаються виробниками навігаторів.
Роз'єми
Більшість навігаторів оснащено роз'ємом для навушників. Це потрібно для реалізації мультимедійних можливостей GPS-пристроїв. До таких можливостей відносяться програвання музичних файлів, відео, запис звуку на диктофон і система звукових повідомлень.
Входи
Навігатори мають AV-входом. Він може служити для передачі аудіосигналу і відеосигналу. Також вхід використовується для підключення сигналу від деяких портативних пристроїв. Наприклад, відеокамери або TV-тюнера.
Інтерфейси
Bluetooth. Можливість передачі даних без використання проводів або кабелю. Bluetooth використовується для завантаження у пристрій нових карт та маршрутів, а також передачі необхідних даних на персональний комп'ютер.
COM-порт або RS-232. Ще один інтерфейс передачі даних, що використовується так само, як і Bluetooth. За допомогою нього можна завантажувати карти, треки і маршрути. Останнім часом цей тип інтерфейсів втратив свою популярність. Це пояснюється тим, що COM-порт забезпечує досить низьку швидкість передачі в порівнянні з аналогами.
GSM/GPRS. Модуль з підтримкою bluetooth, який забезпечує з'єднання з інтернетом. Модуль може бути як зовнішнім, так і вбудованим. Цей інтерфейс завантажує дані, використовуючи технологію GPRS. Однак, для того щоб користуватися цією послугою, власнику GPS-навігатора необхідно придбати окрему sim-карту. Прокладаючи маршрут, вам обов'язково знадобиться врахувати існуючі автомобільні пробки і дорожню ситуацію в цілому. Враховуючи цю умову, користувачі віддають перевагу браузеру Opera міпі.Этот браузер підтримується технологією GPRS і не вимагає серйозних фінансових витрат при завантаженні даних. Для підтримки роботи Opera mini потрібно також внутрішній модем і можливість підключення до інтернету зовні. Якщо ж таких можливостей у вашого пристрою немає, ви можете використовувати для цих цілей або CFIO-Bluetooth модуль або мобільний телефон.
USB (Universal Serial Bus) -це ще один інтерфейс, службовець для передачі даних. Він вважається найбільш зручним у використанні. Цим інтерфейсом оснащені всі ноутбуки та персональні комп'ютери.
Стандарти
В GPS-приймачах використовується протокол передачі даних NMEA 0183. Оскільки NNEA 0183 є загальноприйнятим стандартом, під нього адаптовано більшість відповідних пристроїв. Протокол передачі даних гарантує сумісність вашого пристрою з популярним софтом, написаним для підтримки роботи GPS-навігації.
Додаткові функції
Навігатори на сьогоднішній день дотримуються курсу, взятого виробниками більшості побутових електронних і цифрових пристроїв. Мова йде, насамперед, про багатофункціональності, універсальності приладів. В силу сучасних тенденцій, виробники змушені виробляти свої пристрої з досить великим переліком додаткових функцій. Серед таких функцій можна виділити наступні:
Пульт. Прилад, який здійснює дистанційне керування навігатором. Наявність пульта обумовлено багатофункціональністю пристрою. Пульт має окремими кнопками для кожної функції.
Гучний зв'язок. Використовуючи цю функцію, ви можете спілкуватися по телефону з допомогою мікрофона та динаміка та з'єднання Bluetooth. Функція зручна при телефонних переговорах під час водіння, так як відволікатися від ведення автомобіля не потрібно.
MP3-плеєр. Вбудований програвач - функція, яка набирає все більшу популярність серед користувачів. Програвач дозволяє прослуховувати музичні композиції і інші файли, що зчитуються зі знімною флеш-карти.
Вбудовані ігри. Відмінно впораються з вашої тугою під час довгих очікувань у дорожніх пробках магістралей великих міст.
Вбудований диктофон. Диктофон потрібен користувачеві при створенні аудіозаписів або коротких голосових заміток.
FM-трансмітер. Це радіопередавач. Він транслює звук на звичайну магнітолу і працює в діапазоні FM-хвиль. Користувачеві, для використання трансмітера потрібно встановити вільну частоту на навігаторі та магнітоли.Під вільною частотою мається на увазі частота, не зайнята, наприклад, який-небудь радіостанцією. Трансмітер, що дозволяє слухати медіафайли, голосові записи і підказки прямо через автомобільну акустику. Однак, при використанні трансмітера нерідко виникають складнощі. Приміром, під час в'їзду на територію, де використовується ним частота зайнята радіоефіром. У такому випадку робота трансмітера буде ускладнюватися перешкодами, нову частоту знайти в подібних ситуаціях буває досить складно.
Магнітний компас. Використовує інформацію супутників. Примітно, що компас не перериває свою роботу навіть при вимкненому GPS-навігаторі.
Відео. Функція забезпечує перегляд відеофайлів у форматах, підтримуваних пристроєм, прямо на дисплеї GPS-приймача.
Фото. Кольорові дисплеї сучасних навігаторів дозволяють переглядати різноманітні графічні файли без втрати якості зображення. До графічних файлів відносяться, в тому числі, фотографії.
Висновок
Вибір навігатора, як самі бачите, справа досить непроста. Ускладнюється процес вибору і регулярним оновленням модельного ряду навігаторів і нескінченним ускладненням функціоналу цих пристроїв. З'явилося програмне забезпечення для цих пристроїв, деталізація карт і продуктивність чіпів досягла небувалих висот. Найпростіші пристрої досягли рівня багатофункціональних гаджетів, які мають можливість поєднати в собі безліч пристроїв. Тим не менш, ми впевнені, що ви зробите правильний вибір, адже тепер ви знаєте про GPS-навігаторах все.