У наш час автомобіль - це не розкіш, а життєво необхідний засіб пересування. Власна машина дає змогу людині відчути себе більш вільним, так як він перестає залежати від розкладу громадського транспорту та обмеженого маршруту його руху.
Коли у вас є особистий автомобіль, то вам вже не потрібно поспішати на останній автобус або їхати в переповненій маршрутці, а потім ще йти якась кількість часу від зупинки до свого будинку. Ви просто сідаєте в свою машину і їдете туди куди побажаєте, і в той час, який найбільше вам підходить. Це може значно спростити ваше життя, і подарувати вам більше вільного часу, який можна витратити на свій розсуд.
Як можна отримати водійські права?

Ось чому ми так прагнемо до того, щоб мати власну машину. І якщо у вас є можливість придбати нову транспортний засіб, то потрібно в першу чергу подумати про водійських правах. До їх отримання потрібно поставитися дуже відповідально.
Адже ставши водієм ви берете на себе дуже велику відповідальність: саме від вас буде залежати здоров'я і життя оточуючих людей (пасажирів та інших учасників дорожнього руху). Як же отримати водійські права?

З чого почати?


Найголовніше не сам документ, в якому буде зазначено, що ви тепер водій, головне те, які знання й уміння ви отримали під час навчання для його отримання.

Ви повинні вміти добре водити, швидко орієнтуватися в ситуації на дорозі, і, звичайно, дотримуватися правил дорожнього руху. Тільки тоді ви будете вважатись справжнім водієм. Виникає питання: як і де можна всьому цьому навчитися? І, звичайно ж, скільки коштує це навчання?
Для того щоб навчитися водити автомобіль ви можете скористатися кількома варіантами:
  • Піти вчитися в автошколу.

  • Звернутися за допомогою до приватного інструктора з водіння.

  • Навчитися водити автомобіль самостійно.

  • У кожного способу є свої переваги і недоліки.

    Здрастуй, автошкола


    Найпоширеніший варіант - це навчання в автошколі. Головною перевагою даного виду отримання азов водіння є те, що програма, за якою ви будете вчитися, розроблена у повній відповідності та з урахуванням всіх вимог «Правил дорожнього руху (ПДР).
    Крім того, вона включає в себе отримання необхідних навичок при проходженні найбільш поширених ситуацій, трапляються під час дорожнього руху. Також в автошколі у вас буде можливість заздалегідь дізнатися про нюанси та особливості прийому іспиту з водіння в окремо взятому підрозділі ГИБДД.
    Як можна отримати водійські права?

    Крім того, важливою перевагою для недосвідчених водіїв є те, що швидше за все іспит в ГИБДД ви будете здавати на тому ж автомобілі, на якому проходили навчання. Погодьтеся, що у звичній для вас машині, ви будете почувати себе впевненіше, і ймовірність помилки на іспиті у вас буде менше.

    Є й недоліки цього способу навчання. До них можна віднести:


  • Відсутність гнучкості навчання, тобто якщо у вас щось ніяк не виходить під час водіння, то навряд чи інструктор автошколи дасть вам додатковий час для удосконалення даного навику. Є програма навчання, і він буде її дотримуватися. Будь-які відступи від неї потрібно додатково оплачувати.

  • Найчастіше на теорію відводять більше часу, ніж на практику. А у водінні практика відіграє найголовнішу роль.

  • Графік навчання може бути не зовсім зручним для вас.

  • Інструктори в автошколах не завжди мають високу кваліфікацію, так як зарплата у них найчастіше невелика, і не кожен зважиться на таку нервову роботу. Тому можна «нарватися» на поганого фахівця в цій області, і відповідно він вас і навчить.

  • Як же знайти хорошу автошколу?


    Самий кращий спосіб - це дізнатися думку своїх знайомих, які нещодавно навчалися у цій автошколі. Якщо у вас немає такої можливості і не у кого спитати, то тоді слід уважно поставитися до всіх деталей і як можна більше довідатися про вас цікавить навчальному закладі.

    Отже, на що потрібно звернути увагу при виборі автошколи?


    1. Найголовніше - це наявність спеціальної ліцензії, завдяки якій за автошколою закріплено право, на законних підставах здійснювати навчання водіїв різних категорій, і в першу чергу категорії Ст.
    2. Укладення договору. Після того як ви визначилися з автошколою, ви повинні в обов'язковому порядку ознайомитися з договором, в якому повинні бути прописані наступні моменти:
  • термін та вартість навчання;

  • кількість годин, які відводяться на теоретичні заняття і практичну частину;

  • наявність додаткових послуг та їх вартість;

  • відповідальність кожної із сторін, які уклали цей договір.

  • Цей документ повинен бути підписаний вами та представником автошколи, і закріплений круглою печаткою.
    3. В автошколі після того, як ви заплатите за навчання зобов'язані надати вам касовий чек або інший платіжний документ, який підтвердить вашу оплату.
    4. Стан машин, на яких ви будете навчатися. Поставтеся до цього серйозно, так як вчиться на автомобілі, який потребує ремонту, ні до чого доброго не приведе. Замість того щоб дати вам навички водіння, ваш інструктор буде займатися ремонтом несподівано несправній машини. Тому вибирайте автошколу, у якої є хороший автопарк.
    5. Важлива умова для хорошої автошколи - це наявність гнучкого графіку навчання, тобто у вас буде можливість самостійно обирати зручний для вас розклад занять.
    6. Також потрібно заздалегідь дізнатися, чи буде у вас можливість замінити інструктора, якщо він вас не влаштовує з якихось причин.
    7. Найголовніше для початківця водія - це оформлення страховки на навчальний автомобіль. У цьому договорі чітко повинно бути прописано, що транспортний засіб, на якому ви пересуваєтеся, є саме навчальною машиною, а не який-небудь ще. Це дозволить захистити вас від відповідальності у разі конфліктної ситуації або аварії на дорозі. Якщо у вас не буде такого договору з автошколою, то навчаючись на навчальній машині і без прав - всю провину за ДТП вам доведеться взяти на себе. Якщо ж у вас буде така страховка, то в будь-якому випадку відповідальність за аварію буде нести ваш інструктор, хоча ви і були за кермом.
    Ось, мабуть, і всі основні вимоги при виборі автошколи.
    Вартість послуг у даному навчальному закладі в середньому починається від 20 тис. рублів - це лише оплата за навчання в автошколі. Але без додаткових витрат вам не обійтися. Доведеться викласти певну суму грошей за отримання медичної довідки, на придбання необхідної навчальної літератури.
    Як можна отримати водійські права?

    Також потрібно буде зробити фотографії на документи, оплатити додаткові уроки водіння, якщо вам необхідно. Крім того потрібно буде заплатити за саме свідоцтво про закінчення автошколи. Іспит в ДАІ обійдеться вам в наступну суму: теоретична частина - 60 рублів; практична частина - 100 рублів; оренда автомобіля - 400 рублів. Також потрібно буде заплатити за виготовлення водійських прав.
    У підсумку, перед тим як йти в автошколу, ви повинні розраховувати, що вам знадобитися сума в 15 рази більше, ніж заявлена вартість навчання.

    Знаходимо приватного фахівця


    Другий спосіб навчання водінню - це допомога приватного інструктора. Перевага даного методу полягає в тому, що інструктор може підібрати для вас індивідуальну програму навчання, та практичної частини в ній відводиться значно більше часу, ніж з теоретичною.
    До того ж рівень кваліфікації приватного інструктора, як правило, набагато вище. Адже він спочатку зацікавлений залишити про себе позитивні враження, так як сам повинен створювати свою клієнтську базу. Також плюс такого навчання в тому, що ви займатися будете в будь-який влаштовує вас час, і інструктор буде підлаштовуватися під вас.
    Але є і недоліки у даному способі навчання. На іспиті в ГИБДД ви можете зіткнутися з дещо упередженим ставленням екзаменатора. Якщо ви навчилися добре і впевнено водити, то проблем бути не повинно. Але якщо у вас все-таки є якісь невеликі помилки, то, швидше за все, він поставиться до них суворіше, ніж до таким, помилок учня автошколи.
    Також істотний недолік - це те, що ви будете здавати іспит на незвичній вам машині.

    На що ж варто звернути увагу при виборі фахівця?


  • У нього повинна бути ліцензія на навчання водіїв категорії Ст.

  • Також з ним повинен укладатися договір, в якому будуть вказані такі ж пункти, як і в договорі з автошколою. Єдина відмінність в тому, що інструктор може працювати без печатки.

  • Він повинен видати вам чек або інший платіжний документ при отриманні від вас грошей.

  • Його машина повинна бути в гарному стані, а також обладнана як навчальний автомобіль у відповідності з ПДР.

  • Також в страховці повинно бути зазначено, що даний транспортний засіб є «навчальним».

  • Вчимося самі


    Третій спосіб навчання - це самостійне водіння. Але в ньому є дуже істотний недолік - якщо ваш автомобіль не обладнаний як навчальний, і у вас немає ліцензії, то ви будете вважатися порушником ПДР, і каратися відповідно. Тому від самостійного навчання краще відмовитися.

    Правила та іспити


    Для отримання посвідчення, вам потрібно буде скласти іспит в ГИБДД. Існують єдині правила, в яких чітко прописані вимоги до допуску і прийому іспитів у всіх підрозділах ДАІ.
    Отже, до складання іспиту допускаються:
  • Особи, які досягли віку 18 років, або 17 років (якщо є напрямок з військкомату) для отримання водійських прав категорії «В». Верхньої межі віку не існує, якщо дозволяє здоров'я.

  • Також в обов'язковому порядку потрібно пройти медичну комісію на водійські права та подати відповідну довідку.

  • Іспит складається за місцем прописки або постійного місця проживання. У разі якщо немає офіційної реєстрації та прописки, то вам можуть запропонувати оформити довідку про тимчасову реєстрацію.

  • Якщо у вас немає невирішених проблем із законом: ви не перебуваєте в розшуку; у вас раніше не забирали водійські права у зв'язку з грубим порушенням ПДР; у вас немає неоплачених штрафів.

  • Для того щоб отримати допуск на іспит в ГИБДД потрібно подати такі документи:
  • Паспорт або інший документ, що посвідчує особу майбутнього водія.

  • Документ, в якому вказані дані про місце реєстрації або постійному місці проживання. Якщо ні, то тоді довідка про тимчасову реєстрацію.

  • Оригінал і копія медичної довідки за формою 083/у-89.

  • Квитанція про сплату держмита в ГИБДД. За водійські права доведеться заплатити 800 рублів, держмито за тимчасовий дозвіл становить 500 рублів.

  • Заяву.

  • Свідоцтво про те, що ви закінчили автошколу (якщо проходили у ній навчання).

  • Водійське посвідчення, яке раніше вам не видавалося. Наприклад, якщо ви здаєте іспит на отримання водійських прав іншої категорії.

  • Коли ви представите всі ці документи - це ще не означає, що ви відразу ж будете допущені до іспиту. Якщо ви проживаєте або прописані в даному районі, де розташовується місцевий підрозділ ГИБДД, менш 15 року, то ваші дані додатково перевірятися.
    Буде зроблений запит в ГИБДД за місцем вашого попереднього місця проживання про те, що у вас раніше не забиралися права. Відповідь доведеться чекати від 1 до 2 місяців. Якщо ви живете в даному районі понад 15 року, то ваші документи не потребують додаткових перевірок, і ви відразу можете бути допущені до іспиту.

    Отже, що являє собою іспит в ГИБДД?


    Він складається з трьох частин.
    Перша частина - це перевірка теоретичних знань. Вам потрібно буде пройти тест, що складається з 20 запитань, до кожного з яких пропонується декілька варіантів відповідей, один з них є правильним. Відповідати можна в будь-якому зручному для вас порядку. Для того щоб успішно скласти теоретичну частину можна допустити не більше 2 помилок.
    Після того як ви вдало здали теорію, вас допускають до другої частини іспиту - майданчик. Вам потрібно буде разом з інспектором ГИБДД проїхатися по автодрому і виконати кілька вправ. За кожну помилку будуть зніматися штрафні бали. Якщо ви набрали не більше 5 балів, то вправа вважається не зданим.
    Всього існує п'ять варіантів завдань: змійка, естакада, розворот, паралельна парковка і в'їзд в гараж заднім ходом. Якщо ви брали уроки водіння в автошколі, то всі ці вправи повинні бути вам добре знайомі. На іспит виноситься лише три завдання, вибраному у випадковому порядку.
    Естакада здається обов'язково. Якщо у вас вийшло здати правильно дві вправи, а в третьому було кілька помилок, то інспектор може дати вам другу спробу для його перескладання. Якщо ж ви з цим вдало впоралися, то друга частина іспиту вважається зданою. І вас можуть допустити до наступного етапу.
    Як можна отримати водійські права?

    Третя частина іспиту - місто. Ви виїжджаєте разом з інспектором у місто і відправляєтеся здавати іспит за визначеним маршрутом. За кожну помилку з вас також будуть зніматися штрафні бали. Зазвичай існує всього декілька варіантів маршрутів для здачі іспиту, знаючи їх, ви зможете заздалегідь підготуватися і врахувати всі складні моменти, на яких вас може підловити ваш інспектор.
    Для того щоб швидко здати цю практичну частину, потрібно бути дуже уважним, щоб не допустити безглуздих помилок. І тоді у вас вийде здати цей іспит з першої спроби, а це значно заощадить ваш час, так як перездачу можуть призначити лише через кілька місяців.
    Коли ви успішно складете третю частину іспиту, то вас можна привітати з отриманням вашого заповітного водійського посвідчення.

    Міжнародний варіант


    Але якщо ви хочете подорожувати на машині в інших країнах, то для цього вам обов'язково знадобляться міжнародні водійські права. Для їх отримання не потрібно здавати ніяких іспитів.
    Цей документ видається на підставі вашого російського водійського посвідчення. Міжнародні права вважаються дійсними протягом 3 років, але за умови, що російські права також дійсні 3 роки. Якщо термін їх дії становить менше 3 років, то міжнародні права також видаються на такий же термін. Отримати їх можна в тому ж підрозділі ГИБДД.
    Для цього потрібно надати оригінали все тих же документів, що і на російські права, тільки до них потрібно додати матову фото 35х45см і ваше посвідчення водія. Також потрібно буде заплатити держмито у розмірі 1000 рублів. Оформлення міжнародних водійських прав займе близько 30 хвилин.
    Існують кілька різновидів транспортних засобів, право управляти якими, вказується у вашому водійському посвідченні. Їх можна розділити на наступні категорії:
  • А - мотоцикли та інші мототранспортні засоби;

  • «В» - легкові машини з масою не більше 3500 кг і кількістю сидячих місць не більше 8 крім сидіння водія;

  • «З» - машини з більшою масою 3500 кг;

  • «D» - автомобілі для перевезення пасажирів з кількістю більше 8 сидячих місць, крім сидіння водія;

  • «Е» - це транспортні засоби з причепом.

  • Сподіваємося, тепер ви маєте всю необхідну інформацію, для того щоб отримати ваше нове водійське посвідчення і стати справжнім водієм!