У цій публікації буде розказано, як автолюбителю можна знизити ймовірність попадання в таку небажану ситуацію, як ДТП. Аналізуючи статистику можливих причин, які сприяють виникненню ДТП і дотримуючись певних правил - уникнути неприємностей можна в переважній більшості випадків. До таких можна зарахувати майже 97% всіх випадків, і тільки 3% - це ситуації коли ДТП відбувається з незалежних від водія причин, при дотриманні ним ПДР.
В результаті ситуацію можна розглядати в ракурсі поведінки автолюбителя, при якому можна попередити ДТП і заходів уникнути зіткнення, якщо водій не з власної вини потрапив у провідну до можливого ДТП ситуацію.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
В цілому необхідно завжди бути готовим до різноманітних ситуацій на дорозі, щоб не розгубитися в такий момент і правильно зреагувати. Реакція і можливість тверезо мислити в таких ситуаціях - дуже корисні якості. Не дуже розумно покладатися на кмітливість і хорошу реакцію свого можливого «опонента» в такій ситуації. Разом із цим досвід і самовладання водія не зовсім все, що необхідно. Важливу роль відіграє технічне стану автомобіля і вміння адекватно оцінювати можливості своєї машини. Від стану техніки залежить безпека автолюбителя і не тільки його, але і інших учасників дорожнього руху - це побита істина.


Як убезпечити автомобіль і виключити аварію? Технічні моменти
Спершу треба розглянути найбільш класичні і значущі технічні неполадки, не усунення яких може призвести до аварії в дорозі. Почати варто з гальмівної системи, де всі елементи повинні злагоджено і ефективно працювати з найменшого вимогу. Рекомендується періодично оглядати стан таких елементів гальмівної системи, гальмівні шланги, робочі циліндри системи. Герметичність гідроприводу, гальмівні колодки, диски (барабани) і шини - повинні знаходитися в робочому стані. До цього переліку можна додати стан елементів підвіски, системи керування підсилювач керма) і так далі. Все це в комплексі називається елементами активної безпеки водія.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Існують так елементи пасивної безпеки, до яких можна віднести:

Наявність у комплектації автомобіля подушок безпеки;

Посиленого кузова автомобіля;

Ременів безпеки;

Спеціальної обробки салону авто.

Все це сприяє зниженню ризику отримання травм людьми, що знаходяться в автомобілі під час ДТП.
Особлива вимога до стану автомобільних шин (знос, дефекти) і відповідність їх погодних умов і стану дороги (сезонність). В роботі гальмівної системи при певних обставинах багато залежить від обраного водіям методу гальмування (наявність ABS і стан дорожнього покриття). При відсутності ABS необхідно вибирати переривисте гальмування, наприклад, якщо дорога слизька. Різко гальмувати допустимо тільки при наявності системи ABS, чий принцип роботи це передбачає технологічно. Для зниження швидкості на слизькій дорозі застосовується гальмування двигуном.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Джерелом дорожньої аварії може послужити і просто заглохнувшая на дорозі машина! Адже це для інших учасників руху несподівана подія, яке неможливо передбачити. Мова ведеться до того, що автомобільний двигун вимагає серйозного ставлення - за ним треба стежити (періодична діагностика).
Оптика (скло, фари, дзеркала) і ходова частина - теж вимагають періодичних оглядів в цілях профілактики несправностей і ретельного догляду. Справність фар і якість їх освітлення (дальнє і ближнє світло) дуже важливе, в нічний час, якість для безпечного пересування. Це покращує видимість елементів руху і позначає сам автомобіль на дорозі (автомобіль помітний на дальній дистанції). Ситуація, коли працює лише одна фара, також дуже небезпечна, адже автомобіль в темряві легко прийняти на дистанції за мотоцикл. Водієві, заметившему «одноокий» автомобіль, рекомендується обходити його «з запасом» відстані.
Важливий колір автомобіля! У світі провели чимало статистичних досліджень і з'ясували такий факт, що на гостроту сприйняття іншими учасниками руху впливає колір вашого автомобіля, що позначається, безумовно, на вашу безпеку. Найбільш помітними на дорозі вважаються рудий, жовтий і білий колір (хоча взимку навпаки, якщо ми говоримо про білому кольорі). Автомобілі темного кольору менш помітні на дорозі в темний час доби. Вся ця інформації тільки дана до вашого відома і, природно, ніхто вам не пропонує бігти в автосервіс і перефарбовувати кузов вашого автомобіля, просто це варто знати і враховувати можливі наслідки.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?

Як уникнути ДТП дорогах (поради водіям)?
Від машини залежить не мало, а від самого водія ще більше. В першу чергу водій повинен повною мірою, сідаючи за кермо, усвідомлювати свою відповідальність перед пасажирами, учасниками дорожнього руху іншими водіями і пішоходами), ну і думати про себе. Водіння автомобіля вимагає уважності, задовільного фізичного і душевного стану, так як адекватність прийняття рішень і реакція дуже сильно залежать від цього.
Правильна зручна посадка в кріслі, не допускає невиправданої перезавантаження м'язів, впливає на безпеку, особливо під час тривалих поїздок. Водій, що сидить неправильно, раніше часу стомлюється, що негативно позначається на його пильності та реакції. Тіло водія повинно розташовуватися вертикально дорожньої смуги, так як це зменшує навантаження на вестибулярний апарат і дає можливість водієві відмінно бачити панує на дорозі обстановку. Ніколи не потрібно нехтувати ременями безпеки, і це стосується не тільки водія, але і всіх його пасажирів.
На увагу водія негативно впливає музика в авто, адже він може не почути попереджувальні сигнали інших учасників дорожнього руху або шуму поруч їде автомобіля. В машині не бажані різкі запахи, адже це може викликати у водія алергічну реакцію або просто прискорити процес стомлення.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Поради автолюбителям

Варто враховувати важливе правило кожного водія - руки завжди знаходяться на кермі, хіба що виключенням можуть бути маніпуляції з важелями управління. При цьому можна на час прибрати тільки одну руку. Різко вивернути кермо при екстреній ситуації однією рукою не вийде. Це правило допоможе пережити ситуацію, коли авто наїде передніми колесами на камінь або вскочить у яму (дороги у нас не подарунок) або того гірше - несподіваний пробій колеса.

В процесі руху не рекомендується дивитися в одну точку, це стомлює зір водія і позбавляє його можливості контролювати всю дорожню обстановку. Необхідно намагатися контролювати весь простір на дорозі, користуючись дзеркалами і приладовою дошкою (часто не варто). Пріоритет, звичайно, залишається за лобовим склом. Потрібно контролювати дотримання безпечної дистанції з котрі їдуть попереду авто.

В снігову або дощову погоду на дорозі потрібно бути уважним, як ніколи. Гальмівна система і шини на слизькій дорозі вирішують не все, на жаль. Водій зобов'язаний дотримуватися на перехрестях, поворотах, підйомах і спусках дистанцію, і дотримуватися адекватних даного моменту бічних інтервалів з іншими учасниками руху, а також контролювати свій швидкісний режим. У момент гальмування і початку руху на слизькому покритті можуть виникати замети, це теж потрібно враховувати і бути готовим. Ситуація така може статися з вашим або чужим автомобілем, а загальна небезпека.

Висока швидкість на слизькій дорозі - фатальна дурість, не забувайте про це, те ж саме стосується і обгону.

Необхідно прогнозувати будь-яку ситуацію на дорозі і вчиться на чужих (у цій ситуації-це, як не можна актуальне) помилки.

Досвід, звичайно, зменшує ймовірність водія потрапити в ДТП, як твердить статистика, але не рідко дуже досвідчений водій часто нехтує обережністю, починаючи вважати себе асом на дорозі, в результаті отримує підсумок, гідний осла. Це говорить про те, що досвід без пильності і бажання удосконалювати своє мистецтво водіння - малоценен. На додачу - ніколи не варто зловживати швидкістю, як би вам цього не хотілося, адже це підвищує рыск попадання в ДТП.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Весна й осінь - це час, коли в процесі дорожнього руху водіїв підстерігає безліч небезпек на дорозі, які можуть стати причиною аварійних ситуацій. Автолюбитель зобов'язаний бути до них готовим, а автомобіль - повністю технічно адаптований (відповідна гума). Найкраще в такі періоди, щоб автомобіль відпочивав в гаражі, якщо це можливо або хоча б використовувати його рідше.
Категорично не рекомендується в ожеледь, рухаючись по трасі з двостороннім рухом, знаходиться в лівому ряду. Цілком ймовірно, що із зустрічної смуги може виринути автомобіль (при заносі) і уникнути лобового зіткнення тоді буде дуже важко, незважаючи навіть на хорошу реакцію. Все це ми ведемо до того, що в лівий ряд без крайньої необхідності краще не лізти. По правді кажучи, і крайня права смуга несе певні небезпеки, пов'язані з несподіваною появою на дорозі пішоходів. В такій ситуації оптимально вибирати для свого пересування середні ряди.
З усього сказаного можна підійти до логічного висновку, що найбільш небезпечними з точки зору аварійності є дороги з двома смугами по одній смузі руху в кожну зі сторін. Тут найнебезпечніше здійснювати обгін, адже потрібно виїжджати в процесі маневру на зустрічну смугу, що вважається одним із найнебезпечніших видів обгону.

Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Перед тим, як приступити до обгону, варто оцінити дистанцію до першого зустрічного автомобіля (враховуючи його швидкість наближення і ваш час на проведення маневру). Потрібно попередньо пересвідчитися, що там ніхто не планує подібне і смуга вільна. Починаючи ж маневр, можна трохи відстати від обганяємо ТЗ, що дасть вам перевагу безпеки розгону на своїй смузі і кращого огляду дороги. При обгоні ваша швидкість повинна перевершує швидкість обганяємо вами ТЗ на 20-35 км/год. Загрожує неприємностями гальмування в процесі обгону, адже недавнє ваше місце вже може бути зайняте або за вами ще хтось кинувся на обгін «паровозиком». У випадку, коли немає можливості (навіть з вашим прискоренням) завершити обгін, а маневр вже розпочато, краще включити лівий поворот і виїхати на узбіччя, а не чекати, що це зробить зустрічний транспортний засіб. Це тому, що винні в провокуванні такій ситуації тільки ви, так як не розрахували безпеку свого маневру.
Не пов'язаний з виїздом автомобілів на зустрічну обгін таїть небезпеку, якщо хто-то одночасно з вами затіє маневр переміщення в інший ряд. В процесі перестроювання ви можете не розминутися (вина лягає на того, хто зліва, хоча буває вже і не важливо).
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Варто бути гранично уважним у моменти перетину нерегульованих перехресть і не сподіватися на надання вам законного переваги в русі. Не варто намагатися проскочити перед змінюють кольору (миготливий зелений) світлофором. Зупинятися на перехресті необхідно плавно, включаючи стоп-сигнал, як і рушати (своєчасно) при включенні належного сигналу.
У разі усвідомлення водієм неминучості ДТП, рекомендується застосовувати певні, направлення на зниження масштабу події екстрені дії. Найнебезпечніше зіткнення - це лобове, а тому краще вибирати менше зло, як говориться. Швидкість в такій ситуації необхідно максимально можливо знизити перед зіткненням. При комплектації авто системою АБС все це виконати на практиці набагато простіше. Доведеться в іншому випадку більше працювати педаллю гальм і кермом. З цієї ситуації можна використовувати і ручне гальмо для коригування руху автомобіля, що може на час заблокувати колеса для необхідного вам розвороту. У момент зіткнення краще якомога щільніше притиснутися до сидіння, ліва нога повинна упиратися в підлогу. Руки повинні міцно стискати кермо і бути злегка зігнуті в ліктях.

Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Що стосується безпеки водія під час зіткнення, то вітчизняні автомобілі серйозно поступаються іноземним аналогам. Класичні вітчизняні моделі авто рідко коли мають елементи навіть якісної пасивної безпеки, а комплектація належать до елементів активної безпеки досить бідна. Кузов в процесі серйозного удару легко деформується і затискає знаходяться в салоні автомобіля людей.
В цілому від міцності, маси і висоти знаходження кузова від дорожнього покриття залежить багато, якщо говорити про безпеку водія і пасажирів. У разі зіткнення більш важкого і легкого ТЗ, страждає більше легке. У випадку більш низької посадки другого МС - збиток буде ще значніше. З іншого боку, висока посадка знижує стійкість ТЗ під час руху (в процесі зіткнення це проявляється особливо).
Раз уже сталося зіткнення, рекомендується не панікувати та зберігати тверезість розуму. Необхідно об'єктивно оцінити цю обстановку, бути готовим до надання постраждалим першої медичної помочи. Потрібно повідомити про це відповідним службам, шукати свідків і не втрачати самовладання.
Як не потрапити в ДТП (аварію на дорозі)?
Бажаємо тільки приємних, безпечних і благополучних вам автомобільних поїздок!