Застосування насіння льонуВажко переоцінити цей дивовижний продукт, подарований нам природою - насіння льону. Наші предки чудово знали про цілющі властивості льону. Так, наприклад, одяг та постільна білизна з льону були в кожній родині. З насіння цього чудесного і, до речі, вельми, красивої рослини готували масло, і ним лікували багато хвороб, а ще з нього робили борошно, яку використовували у випічці.
Користь льону
Льон насичений жирними кислотами, такими як лінолева, ліноленова, олеїнова, він містить безліч мікроелементів і вітамінів, до його складу входять протеїни та лігнани. Завдяки багатому складу льон просто незамінний при профілактиці та лікуванні хвороб кишечника і шлункового тракту, в онкології, при серцево-судинних захворюваннях. Так, саме лігнани уповільнюють розвиток ракових клітин. При лікуванні насінням льону серцево-судинних хвороб знижується ризик виникнення інфаркту і мікроінфаркту, а також аритмії. Застосовують його і для лікування та профілактики цукрового діабету - в цьому випадку посилюється дія інсуліну.
Льон і його похідні корисні при вирішенні більш інтимних проблем. У випадках з нерегулярними менструаціями і порушенням циклу у жінок, олію льону нормалізує гормональний фон, допомагає при ПМС. Крім того, вживання олії льону сприяє підвищенню лібідо у жінок, а у чоловіків стимулює вироблення тестостерону.
Препарати на основі льону слід приймати і післяопераційним хворим. Вони підвищують імунітет і не дають розвинутися запальним процесам. Незамінні вони і в комплексі заходів при розсіяному склерозі, алергії, хворобах нирок і артриті.
При ожирінні препарати, що містять похідні насіння льону, нормалізують обмін речовин хворого. Також насіння льону застосовується і в косметології.
Лляне насіння в раціоні

Для загального зміцнення організму та профілактики багатьох з перерахованих вище хвороб необхідно приймати близько 5-ти грамів лляного насіння в день.
В розмеленому вигляді його можна вживати, запиваючи великою кількістю води. Ще його можна поєднувати з медом у співвідношенні один до одного, крім того додавати в тісто, каші та салати. Розмелене насіння добре поєднується з кисломолочними продуктами, наприклад, з кефіром або сметаною.
На Сході з льону роблять так званий урбеч. Це очищені обсмажені або не обсмажені, але мелені насіння льону, в які додають цукор або мед. Хоча урбеч вважається ласощами, його корисні властивості неоціненні. При далеких переходах або виснажливої роботи урбеч на основі льону дає витривалість, покращує клітинний обмін, «вирівнює» гормональний фон, зміцнює імунітет.
Ще з насіння льону варять кисіль. На склянку гарячої води кладуть 2 чайні ложки лляної борошна. Варити на повільному вогні 10 хвилин, не забуваючи помішувати. Вживають за хвилин двадцять до їжі, попередньо охолодивши. Цукор додавати не варто.
Застосування препаратів льону в медицині
При лікуванні різних захворювань необхідно пам'ятати, що курс лікування становить від 1-го до 6-ти місяців.
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту льон приймають у вигляді настою борошна. Його готують в термосі. Столову ложку борошна заливають 300-ми грамами окропу. Збовтують і остуджують. Приймають три рази в день по 0,5 склянки за 30 хвилин до їжі, попередньо збовтавши суміш.
Для «сердечників» дозування інгредієнтів в настої дещо інша. Так, дві ложки борошна заливають склянкою гарячої води, наполягаючи 10 хвилин. В даному випадку термос не обов'язковий.
При ожирінні та порушенні обміну речовин теж застосовують льон, але у вигляді відвару з його насіння. 3 столових ложки борошна заливають 0,5 л окропу, після варять на водяній бані 30 хвилин. Остуджують. Доза прийому - один стакан 4-5 разів на день, за годину до їжі.
Допоможе настій, так і відвар льону при лікуванні хворобах горла, таких як ангіна, фарингіт і ларингіт. Свіжоприготованим і процідженим настоєм або відваром льону потрібно полоскати хворе горло кожні півгодини.

Настій з насіння льону допомагає попередити онкологічні захворювання, а також уникнути рецидивів у людей, що перенесли рак.
Для цього потрібно чайну ложку насіння (не муки) льону залити 0,5 склянки окропу. Настоювати 15 хвилин.
Для полегшення зубного болю і болю при лицьової невралгії насіння льону засипають в мішечок і попередньо розігрівши його, прикладають до вогнища болю. Накладанням мішечка полегшують біль і при жовчних коліках.
Для лікування артритів застосовують масло лляного насіння. Ним змащують хворі місця. Масло володіє протизапальним ефектом сприяє зменшенню болю. Лікувальний ефект буде сильніше, якщо зовнішнє застосування поєднувати з прийомом масла всередину. Потрібно приймати по столовій ложці олії щоранку і щовечора, протягом місяця.
Як ми вже говорили, олію льону ефективно при розсіяному склерозі. Вранці перед їжею треба розсмоктати ложечки дві олії. Для посилення ефекту один раз в три дні хворому роблять масаж ніг і рук на основі лляної олії.
Застосовують льон і при шкірних захворюваннях. Насіння льону слід перемолоти в кавомолці, і розбавити водою до отримання кашоподібної маси. Її накладають на вогнища хвороби у вигляді компресу і змінюють його 2 рази на добу. Застосовується при дерматитах, лишаях, псоріазі та екземі.
Запобіжні заходи при застосуванні льону
Слід пам'ятати, що всі похідні льону, як то - відвар, настій або борошно гарні і придатні до застосування тільки, коли вони свіжі. Про це ніяк не можна забувати, тому що препарати з льону, контактуючи з повітрям, дуже швидко окислюються. Коли це відбувається, замість корисних мінералів, вітамінів і антиоксидантів в організм людини потрапляють вільні радикали, що завдають йому шкоди. Тому будь-який препарат, приготований на основі льону, потрібно вживати у свіжому вигляді, в день його приготування і ніяк не готувати про запас.
Що стосується масла льону, то воно повинно зберігатися в пляшці з темного скла і тільки в холодильнику. На олії не можна смажити їжу і навіть нагрівати його. Зробивши це, ви отримаєте «багатий» канцерогенами і вкрай шкідливий продукт.
Необхідно пам'ятати і про передозування. Норма прийому олії льону становить 2 столові ложки на день для дорослої людини.
Не забуваємо і про те, що зустрічаються і випадки індивідуальної непереносимості людиною того або іншого продукту або ліки. Тому початок лікування вимагає крайньої обережності. Спочатку зробіть пробу з крапельки олії льону на тильній стороні руки. Якщо шкіра не почервоніє, не виникне свербіж або інші неприємні відчуття протягом півгодини - все в порядку. Якщо ж ви алергік, краще підстрахуватися і перед вживанням препарату прийняти антигістамінний засіб.