Як закінчити грудне вигодовування

Грудне вигодовування - природній процес, як і саме народження дитини. Грудне молоко надзвичайно корисно, більше того - незамінне для малюка. Однак, все на світі має свій початок і кінець, тому рано чи пізно перед кожною мамою постає питання, як закінчити грудне вигодовування. Бувають випадки, коли дитина сама відмовляється від грудей - в силу віку чи інших причин, але статистично це відбувається рідко, в основному ініціатива виходить від матері. Зазвичай турботлива годуюча мати цікавиться не просто тим, як припинити годувати груддю, її цікавить, як правильно закінчити грудне вигодовування. Про це і піде мова в статті.

Коли краще закінчувати грудне вигодовування?


На це питання відповідь однозначна: в своє час. Тобто тоді, коли до цього готові і мама, і малюк. Але як визначити, що цей час настав? По-перше, не варто поспішати: як правило, час фізіологічної готовності до припинення грудного вигодовування настає не раніше виповнення дитині півтора років, а частіше - навіть пізніше. До цього часу раціон малюка вже досить різноманітний, часто до півтора-двох років залишаються тільки нічні годування.
У мами до цього періоду, як правило, настає останній лактаційний період - інволюція молочної залози або природне згасання лактації. Як раз в цей період буде правильно закінчити грудне вигодовування. Детальніше на відео.

Ознаки інволюції


Нижче перераховані основні ознаки початку припинення лактації.

Від початку вигодовування пройшло не менше півтора років. У більш короткий термін інволюція настає рідко, як правило, внаслідок гормональних порушень або настанні вагітності.

Годування призводять до фізичної втоми, слабкості, приносять відчуття спустошення.

Поява психологічної втоми від годувань, які раніше приносили позитивні емоції і умиротворення.

З'являється напруженість і больові відчуття в області сосків.

Дитина явно не наїдається: частіше вимагає груди, смокче обидві груди в одне годування.

Тривалі перерви між годуваннями (більше 12 годин) не викликають у мами фізичної дискомфорту, пов'язаного з переповненою груддю.

Як закінчити грудне вигодовування

Коли подібні ознаки будуть спостерігатися у мами протягом приблизно двох місяців, закінчити грудне вигодовування можна буде природно і безболісно. Важливе застереження: кидатися згортати грудне вигодовування відразу ж при появі ознак згасання лактації не варто, так як молоко в період інволюції стає настільки ж цінною, як на самому початку, його склад стає схожий на молозиво. Завдяки цьому ще півроку після завершення вигодовування імунітет дитини перебуває під захистом антитіл, отриманих з маминого молока.

Передчасне припинення грудного вигодовування


Передчасним вважається припинення годувань до настання природного згасання лактації. На жаль, бувають ситуації, коли закінчити грудне вигодовування раніше відпущеного природою терміну необхідно. Для цього є наступні причини:

Пізній викидень або мертвонародження;

У матері є алкогольна або наркотична залежність;

Мати хвора герпесом, при цьому висипання з'явилися на грудях;

Мати ВІЛ-інфікована;

Виявлення у матері злоякісної пухлини, лікування якої вимагає проведення опромінення та хіміотерапії;

Мати хвора на туберкульоз в активній стадії;

Лактазна недостатність у немовляти;

Мати змушена приймати деякі ліки, несумісні з грудним вигодовуванням, наприклад, метронідазол або левометицин;

У матері є важкі захворювання внутрішніх органів;

Виникнення гострого гнійного маститу;

Аномалії розвитку молочних залоз і сосків у матері.

Закінчення грудного вигодовування безболісно для мами


Дострокове припинення грудного вигодовування несе наслідки і для дитини, і для мами, тому жінкам варто ознайомитися з деякими рекомендаціями, як закінчити грудне вигодовування мамі.

якщо є можливість, намагайтеся припинити лактацію поступово шляхом скорочення кількості годувань, зміни харчування, за допомогою народних засобів. Пам'ятайте, що природне припинення лактації захищає від порушень в роботі ендокринної системи;

при необхідності дострокового згортання годування груддю краще звернутися до консультанта по грудному вигодовуванню;

звернення до фахівців потрібно перед початком застосування препаратів, що пригнічують лактацію;

не варто вдаватися до перев'язці грудей, так як це може призвести до маститу, а згодом - до утворення кіст, абсцесу, виникнення мастопатії;

не можна намагатися різко знизити кількість випивається рідини, це може призвести до негативних наслідків для організму.

Як правильно припинити годувати груддю


Вище були розглянуті випадки, коли припинення годування груддю викликано медичною необхідністю. В інших випадках рішення, коли краще закінчувати грудне вигодовування, мати повинна прийняти самостійно. При цьому досить важко абстрагуватися від всюдисущих порадників, які точно знають, коли і як закінчити годування груддю. Прислухатися до порад має сенс, тільки якщо вони виходять від компетентних людей. Кілька секретів на відео.

Відхід з будинку


Одним з варіантів, як закінчити грудне вигодовування, багато педіатри, в тому числі доктор Комаровський, називають догляд матері з дому на кілька днів. За цей час малюк, що знаходиться під опікою тата чи бабусі, звикає обходитися без грудей.
Тепер кілька рекомендацій, як припинити годувати груддю дитину.

По-перше, малюк повинен бути абсолютно здоровий. Застуди, загострення алергії, прорізування зубів тощо - протипоказання до припинення годувань.

По-друге, не варто відлучати дитину від грудей, якщо передбачаються зміни в його житті, будь то подорож, переїзд, початок ходіння в дитячий сад і т.д.

По-третє, слід пам'ятати, що літо - не найкращий час для припинення грудного вигодовування у зв'язку збільшеним ризиком підхопити шлунково-кишкову інфекцію.

Знову ж таки, як припинити годувати груддю, якщо кількість виробленого молока ніяк не знижується? Краще почекати і дочекатися моменту готовності організму.
Не варто забувати і про психологічні аспекти. Іноді проблема, як закінчити грудне вигодовування, мамі доставляє набагато більше незручностей, ніж дитині. Щоб уникнути цього, потрібна впевненість у прийнятому рішенні. Зрештою, правильно припинити годувати грудьми - справа техніки, набагато важливіше бути морально готовими до такого важливого кроку в житті мами і дитини.