Труднощі, що супроводжують годуючу маму
Відомо, що грудне молоко - найбільш повноцінне харчування для немовляти в перші роки життя. Воно забезпечує вашого малюка не тільки харчуванням, але дає імунітет проти різних захворювань, формує тісний і міцний зв'язок з дитиною, визначає мовленнєвий розвиток малюка.
Однак, мама, твердо вирішила годувати свого малюка груддю, повинна бути готова зіткнутися віч-на-віч з можливими труднощами, що підстерігають її.
На самому початку годування, через всього декілька годин після народження дитини, у молодої мами виробляється не молоко, а молозиво. По іншому його називають «природна вакцина». І таке визначення дано цілком обґрунтовано. Всього одна крапелька молозива містить потужний імунний конгломерат у вигляді антитіл до різних форм інфекційних і простудних захворювань. Крім цього молозиво чудово засвоюється незрілим шлунком і кишечником вашого малюка і не викликає алергії.
Приймаючи рішення годувати малюка груддю будьте готові до того, що перші три дні (до «приходу» молока) ви можете відчувати болючі відчуття при годуванні. І вони не пов'язані із захопленням соска ротиком немовляти. Вся справа просто в тому, молозиво виробляється в невеликій кількості. А, задовольняючи смоктальний рефлекс малюка ссанням практично «порожній» (поки виробляється тільки молозиво) грудей, мама дратує і без того «незвичні» до подібних екзекуціям соски. У підсумки вона має проблему у вигляді почервонінь, тріщин і навіть екзем сосків. Причому «нажити ці неприємності» можна дуже швидко, а от позбутися від них виходить, іноді лише через півтора - два місяці.
Що тут можна зробити?
1. Ні, додатково поїти водичкою не потрібно. Спробуйте іноді просто покачати його. Годуйте з однієї груді, то з іншої. Слідкуйте за правильним захопленням соска ротиком немовляти при годуванні. Якщо ви відчуваєте наполегливо неприємні або хворобливі відчуття - не терпіть, а «покажіть» малюкові ще і ще раз, як правильно захоплювати груди.
2. Скористайтеся маззю Бепантен, Д-пантенол, маслом шипшини або смерековим маслом, а також бальзамом Караваєва Вітаон.
3. Якщо ні один засіб, перераховане вище, не допомагає, помастіть тріщинки маззю Гентаміцин Акос. Але майте на увазі, що вона містить антибіотик, а значить, соски потрібно мити всякий раз, коли ви будете прикладати малюка.
На третій - четвертий день після пологів прийде, нарешті, довгоочікуване молоко. Його називають «перехідний молоком». І тут вас чекає новий виток» труднощів, а саме:
1. Груди наливаються, стає щільна, важка і гаряча. Це означає, молока занадто багато, і вам слід спочатку (до тих пір, поки не врегулюється співвідношення «попит - пропозиція») обмежити вживання рідини (приблизно 5 - 7 днів).
2. З приходом молока проблема тріщин сосків зазвичай йде сама собою. Однак, якщо вона вас як і раніше турбує, слід ще раз уважно проконтролювати захоплення грудей при годуванні. Будьте впевнені, що ця проблема рано чи пізно йде просто тому, що малюк росте, його ротовий апарат стає більше, а смоктальний навик удосконалюється. До моменту виповнення дитині трьох місяців кожна мама відчуває блаженство при годуванні.
3. Буває так, що малюк все ж не висмоктує кількості молока, яке прийшло, і ви виявляєте ущільнення і болючість при дотику до цих місць. Це лактостаз або застій молока. Такий «недуга» іноді супроводжується підвищенням температури (до 40 градусів). Не слід зціджувати (прихильники традиційного підходу грудного вигодовування, скоріше за все не зрозуміють подібної думки). Все ж таки повторюся ще раз - не слід зціджувати! Лише пропонуйте хворобливу груди частіше. Нехай дитина сама відрегулює обсяг вироблюваного молока. Він висмокче необхідну частку, а решту молоко «перегорить» - зайве «перегорить», і наступного разу виробиться рівно стільки, скільки було спожито. При зціджуванні ми втручаємося в цей процес, і «плутаємо» свій організм, а значить, посилюємо проблему.
Через два - три тижні після пологів ваша груди стане м'яка, безболісна. Це зовсім не означає, що «молоко пропало», і дитина голодна. Це означає, що співвідношення «попит-пропозиція» врегульовано, і молока прибуває рівно стільки, скільки споживає малюк. Вітаю, ми досягли етапу вироблення «повноцінного молока». Воно буде вироблятися навіть через півроку після того, як ви закінчите годувати грудьми, станете відлучати дитину. Деякі мами годують рік, інші - два. Природою передбачено годування дитини до трьох з половиною - чотирьох років. Ближче до чотирьох років молоко також переходить в стадію молозива, посилюючи, таким чином, ще раз імунну систему малюка.
У висновку хочеться побажати мамам удачі в організації грудного вигодовування і подоланні всіх труднощів, пов'язаних з цим відповідальним, нелегким, але цілком природним процесом.