Розвиваючі ігри для дітей від 1 року до 2 років

Розвиваючі ігри від 1 до 2 років


Цікаві пізнавальні гри для дитини від 1 до 2 років
Розглянемо серію розвивальних ігор для дитини 1-2 років.
У цьому віці дитина вже впевнено ходить, звільнив руки для дослідницької діяльності. У цей період для малюка провідною залишається предметна діяльність, а ще йому дуже хочеться дізнатися, що там всередині?
Думка дитини від 1 року до 2 років ще не може обійтися без руки, малюк «мислить руками» (К. Хатт), розбираючи, дряпаючи, ламаючи. Тим самим дитина перетворює предмети в доступну для нього форму. Мислення дитини зайнято тим, що поруч, що можна доторкнутися, помацати, спробувати на смак, розгвинтити або розібрати. Все більше і більше розвивається розуміння зверненої до дитини мови, у 2 роки малюк не тільки поповнює словниковий запас, але й будує речення. Дитина починає активно користуватися мовою для спілкування, вона стає засобом розвитку мислення і регуляції поведінки. Малюк все більше і більше опановує предметними діями (поводження з предметами згідно загальноприйнятій їх призначенням), Зростає допитливість, з'являються перші питання: «Що це?», «Навіщо?», «Чому?» Розвивається сприйняття кольору, форми, розміру. Дитина продовжує проявляти ігрові дії у вигляді наслідування діям і поведінці дорослих. Удосконалюється координація. Дитина привчається до охайності та саморегуляції своїх фізіологічних функцій.

Ігри, що розвивають фізичні дані дитини координацію, силу і спритність


Хлоп-хлоп


Цілі гри: розвиток координації та точності рухів, виконання дій на зіставлення, розвиток уваги, розвиток слухового і зорового аналізаторів, масаж активних зон долонь рук, розвиток уміння орієнтуватися.
Батькам на замітку . Розумовий розвиток част про випереджає фізичний. Варто зазначити, що фізичний розвиток є потужним стимулом розумового розвитку.
Рекомендації : бажано, щоб члени сім'ї грали всі разом для того, щоб дитина могла орієнтуватися і аналізувати правильність виконання рухів.
Хід гри : учасники гри стають у коло, вибирається ведучий (дивіться варіанти считалочек у розділі «Бабусина скриня»), який стає в коло і починає промовляти вірш і показувати руху, всі інші виконують руху слідом за ним:
Повторюй мерщій за мною,
Хлоп-хлоп-хлоп перед собою.
А потім над головою.
Ліворуч, праворуч, не поспішай,
Мені долоньки покажи.
Сядемо - хлоп,
І встанемо - хлоп,
Плескати не втомилися.
Хлопнемо навіть за спиною,
Потім знову над головою,
Хлоп-хлоп-хлоп перед собою.
Повторюй мерщій за мною.
Темп задається довільно по мірі того, як учасники гри оволоділи рухами. Після закінчення гри ведучий похвалить тим, хто був найбільш уважним і правильно виконував вправи.
Батькам на замітку. Точність - вміння надавати руху або ідеї закінчений вигляд.

Верхолаз


Мета гри: розвиток координації, чіпкості рук, м'язів тіла.
Необхідні матеріали та наочні посібники: шведська сходи або вертикальна сходи на дитячому майданчику.
Рекомендації : спочатку обов'язково будьте з дитиною поруч і підтримуйте його. Слід зазначити, що вгору малюк забереться швидше, ніж він спуститься з висоти.
Хід гри : малюка підведіть до сходів, поставте на нижню сходинку, допоможіть зачепитися руками за поперечину. Покажіть дитині, як потрібно підніматися по вертикальній драбині, підтримуючи його при цьому. Можна підбадьорити малюка, примовляючи:
Руки, ноги,
Раз і два,
Лізу вгору наполегливо.
Не паморочиться голова,
Дивлюся вгору завзято.
Малюк досить швидко засвоює принцип руху вгору, зі спуском справа йде складніше, тому перший час дорослим рекомендується знімати його з досягнутої висоти. Надалі він освоїть під Вашим контролем і спуск зі сходів.
Я тихесенько спускаюся
З маленької вершини.
Ногу ставлю обережно,
Руку тихо опускаю.
Швидко виходить,
Земля не гойдається.
Після підйому або спуску обов'язково похваліть маленького верхолаза.
Батькам на замітку . Грайте з дітьми тільки в хорошому настрої, інакше гра не принесе радості ні вам, ні вашій дитині.

Наввипередки


Цілі гри : вироблення координації руху, розвиток швидкості і спритності, позитивне ставлення до змагальному процесу.
Необхідні матеріали та наочні посібники : яскраві іграшки, 2 стільця, свисток.
Рекомендації: грають всі члени сім'ї вдома або на прогулянці.
Хід гри.
1-й варіант : гра проводиться вдома: стільці ставляться на невеликій відстані від граючих, на стільці необхідно покласти іграшки, на рахунок: «Раз, два, три, біжи» або по свистку учасники гри повинні добігти до стільця і взяти іграшку. Після того як перша частина гри закінчена (добігли до стільця), учасникам гри необхідно повернутися на вихідні позиції разом з іграшкою. Для продовження гри наступні учасники виконують дії навпаки: несуть іграшку на стілець і повертаються назад без неї. Якщо розміри кімнати не дозволяють поставити стільці і в цілях безпеки грають (грають тільки малюки), можна грати і без стільців, іграшки можна покласти на підлогу. Переможцю співають веселу пісеньку.
2-й варіант: граємо на прогулянці. Краще всього грати в парку або лісі, іграшки на невеликій відстані укладаються на землю або на пеньок. Хід гри може бути той самий, або дещо зміненим по вашому розсуду.

Зарядка


Цілі гри: розвиток координації та точності рухів, виконання дій на зіставлення, розвиток уваги, слухового і зорового аналізаторів, масаж активних зон долонь рук і стопи, вміння орієнтуватися, зміцнення м'язів тіла.
Необхідні матеріали та наочні посібники : ритмічна музика, свисток.
Рекомендації : вважайте чітко і веселим голосом, щоб дитині передалося ваш позитивний настрій.
Хід гри.
1-й варіант: увімкніть ритмічну музику, поставте дитину перед собою, весело починайте читати вірш, виконуючи чітко руху, стежте за тим, щоб малюк не збивався з ритму. Якщо він відстає, кілька сповільніть темп. Коли дитина повністю освоїться з темпом і вправами, можна збільшити темп. Для початку гри і рухів можна використовувати і свисток («Починаємо гру», і Ви свистять у свисток).
Ручками похлопаем:
Раз, два, три, раз два, три.
Ніжками потопаем:
Раз, два, три, раз два, три.
Сіли - раз,
Встали - два,
Захиталася голова.
Три, чотири - стрибнули, сіли-посиділи.
Тупнули, хлопнули,
Далі полетіли.
Після гри похваліть малюка за старання.
2-й варіант: можна запропонувати малюкові дути в свисток, щоб почати гру, дитині це дуже подобається, і він з великим задоволенням буде виконувати це завдання. Дещо пізніше можна запропонувати малюкові провести гру-зарядку: дитина показує вправи, а ви повторюєте. В даному випадку можна виконувати вправи під музику або ви озвучуєте вірш, а малюк показує рухи.

Гімнаст


Цілі гри : розвиток координації та точності рухів, чіпкості рук, розвиток зорового аналізаторів, масаж активних зон долонь рук, вміння орієнтуватися, зміцнення м'язів тіла.
Необхідні матеріали та наочні посібники: поперечина.
Батькам на замітку . Якщо у дитини виникає страх, не варто наполягати на продовження гри або вправ і тим більше іронізувати чи соромити.
Рекомендації : дорослі обов'язково повинні страхувати дитину.
Хід гри : грайте вдома, підніміть малюка на рівень поперечини, нехай він зачепиться руками, потім обережно відпустіть дитину, щоб він зміг висіти самостійно. Після того як він освоїться, можна йому показати, як можна підтягуватися на перекладині, при цьому ви допомагаєте дитині впоратися з підйомом тіла, підтримуючи його і піднімаючи вгору. При підйомі вгору можна примовляти:
Зачепився дуже міцно,
Упився, немов я прищіпка.
Чіпкі Руки,
М'язи міцні.
Повисіла і підтягнувся,
Вліво, вправо повернувся.
Повисіла ще трохи,
Тато дивиться дуже строго.
Каже: «Пора йти»,
А мені з татом по дорозі.
При цьому заохочуйте малюка, хваліть за успіхи і можливі досягнення.
Граємо на прогулянці. Хід гри такий же, як і при грі вдома. Слідкуйте, щоб малюк не поранився об металеву щаблину. Бажано, щоб тато показав малюкові, як необхідно підтягуватися і висіти на перекладині, які вправи можна виконувати в положенні вис на перекладині. Схвалення і похвала вкрай необхідні дитині.
Важливо знати, що, коли дитина просто висить на перекладині, розслабляються м'язи спини, міжхребцеві зв'язки і м'язи, що сприяє правильній поставі і відпочинку м'язів хребта.
Батькам на замітку . Центр рівноваги у дитини недосконалий. Ігри, спрямовані на розвиток почуття рівноваги, повинні проводитися при обов'язковому страхуванні дітей дорослими.

Канатоходець


Мета гри : розвиток координації руху, «рівноваги», тактильної чутливості стоп.
Необхідні матеріали та наочні посібники: мотузочок або крейду, легкий хустку.
Рекомендації: грати краще всього босоніж або тонких шкарпетках.
Хід гри : розкажіть дитині казку про канатоходце, про те, який він спритний. Запропонуйте малюкові потренуватися, щоб бути спритним, як канатоходець. Розкладіть На підлозі мотузку, бажано по прямій. Попросіть дитину пройти по мотузці і не впасти (не сходити з мотузки). Покажіть малюкові, як можуть допомогти в даній ситуації руки. В кінці шляху похваліть його за спритність. Ускладните завдання, запропонуйте малюкові пройти по канату» з зав'язаними очима. Зав'яжіть дитині очі легким хусткою, і нехай він спробує пройти по канату». Контроль над правильністю виконання надано рецепторів стоп малюка. Перший час страхуйте малюка, будьте поруч, а з закритими очима дитина найбільш вразливий. В кінці шляху обов'язково похваліть «канатохідця» за спритність і сміливість.
Грати можна і на прогулянці, тоді замість мотузки використовуйте намальовану крейдою межу, причому надайте дитині можливість самому намалювати «канат», а потім по ньому пройти. В кінці гри обов'язкова похвала.

Тигреня (кошеня)


Цілі гри : зміцнення м'язів спини, розвиток координації рухів, уяви.
Необхідні матеріали та наочні посібники: ковдру, іграшкова кицька.
Хід гри : попросіть дитину показати, як ходить кішка. Спостерігайте, що буде робити дитина в ролі тварини, як буде себе вести, як буде пересуватися. Попросіть дитину показати, як рухається кішка, на прикладі іграшки.
Розкажіть малюкові, що живе в Африці велика кішка-тигр, яка говорить «р-р-р» замість «мяу». Попросіть дитину показати, як буде себе вести тигр, якщо він потрапить до вас у квартиру, що він їсть, де буде спати і т. д. При цьому прочитайте дитині вірш:
Ви не стійте дуже близько,
Я тигреня, а не киска.
Похваліть «тигреня» за те, що він знає правила поведінки великої кішки в квартирі і їм слід.
Сторінки: 1 2