Розвиваючі ігри до 1 року
Ігри для дитини 8,9,10 місяців
Розглянемо серію розвивальних ігор для дитини 8-10 місяців.
Протягом цього періоду дитина удосконалює контроль пози при стоянні, робить перші кроки, може усувати бар'єри та перешкоди на шляху до мети. Він з великим задоволенням роздивляється і розглядає предмети, у нього виникають цілеспрямовані специфічні маніпуляції: катання м'яча, натискання кнопки дзвінка, зняття кілець, самостійне використання пляшечки, вкладання коробочок один в одного, обертання рухомих деталей. Дитина може керувати вашим поведінкою з допомогою жестів, промовляючи певні звуки та склади. Він може відповісти на питання: «Де очі?», «Де м'ячик?» і т. д. Малюк повертає голову до званій предмету, вистачає його, показує пальцем або бере і простягає дорослому названий предмет. Не змушуйте дитину виконувати дію, яке у нього не виходить, поверніться до цього завдання через день, два. М'якість, терпіння, уважне ставлення - ось основні помічники в заняттях з малюком.
Боулінг
Цілі гри : розвиток координації руху, вміння використовувати іграшку за призначенням, виконання простих рухів, тренування спритності та вміння керувати своїми рухами.
Необхідні матеріали та наочні посібники : ковдру, м'яч, пластмасові кеглі.
Рекомендації : грайте в кімнаті, де є достатньо місця для гри, щоб дитина випадково не розбив дзеркало або інші предмети.
Хід гри : розстеліть ковдру на підлозі, посадіть на нього малюка, поставте кеглі в шаховому порядку недалеко від того місця, де сидить дитина. Сядьте поруч. Покажіть дитині, як котиться м'яч і як він може збити кеглі. При цьому радісно говорите: «Потрапили, дивися, які ми влучні. Давай порахуємо, скільки збито кеглів, раз, два» і т. д. Потім нехай дитина спробує збити кеглі сам. Малюк досить швидко вчиться катати м'яч і направляти його в потрібну сторону. Найбільший захват у нього викликають збиті кеглі. Хваліть дитину за влучність та спритність. Після гри разом приберіть іграшки на місце.
Барикада
Цілі гри: подолання перешкод, розвиток координації рухів, загальної моторики, прийняття самостійних рішень.
Необхідні матеріали та наочні посібники : подушки різних розмірів, м'які валики, скачані з ковдр, улюблені іграшки дитини.
Рекомендації : коли ви будете будувати барикади, подбайте про безпеку малюка, не робіть перешкоди надто високими і нездоланними.
Хід гри : на підлозі спорудите різні перешкоди з ковдр, подушок, іграшки покладіть на невеликій відстані від імпровізованої барикади, посадіть дитину перед цією конструкцією. Споруджені бар'єри повинні бути невисокими, щоб іграшки були в полі зору малюка. Спостерігайте, що буде робити дитина, з чого він почне подолання барикад. Якщо малюк не може підкорити збудовані перешкоди тривалий час, хоча і намагається, кілька спростіть завдання, замініть високу подушку на більш низьку або валик з ковдри на подушку-думку. Наступного разу постарайтеся, щоб смуга перешкод дещо ускладнилася, але була під силу дитині. Якщо ж малюк не намагається подолати перешкоди, постарайтеся зацікавити улюбленою іграшкою, покладіть її спочатку на край бар'єра, але так, щоб вона впала за межі барикади, коли дитина потягнеться за іграшкою. Як правило, гра викликає у малюка масу вражень і позитивних емоцій. Обов'язково хваліть дитину за будь-які спроби до дії, нехай вони навіть не увінчалися успіхом.
Дай мені, будь ласка
Мета гри: розвиток предметного спілкування, розуміння зверненої мови, емоційного контакту, навичок гри в парі.
Необхідні матеріали та наочні посібники: різні іграшки, які вже знайомі дитині і з якими він любить грати.
Хід гри : сядьте поруч з граючим малюком. Трохи пограйте разом з ним, поговоріть, повторюйте його улюблені слова, подстройтесь під його інтонацію і настрій. Поставте дитині питання: «Де у Наташі (ім'я дитини) м'ячик?» Малюк починає шукати очима м'ячик, рухатися в його напрямку. Коли шуканий предмет виявиться у нього в руках, попросіть дитину: «Дай мені, будь ласка, м'ячик». Після того як ви отримаєте м'ячик, похваліть дитину, скажіть йому спасибі, обов'язково скажіть кілька слів про іграшці: «Круглий м'ячик, гарний, а який прудкий, подивися, як стрибає!» Підкиньте його вгору, коли він почне стрибати, радісно скажіть: «Весело стрибає, раз, два, три, давай його наздоженемо». Після цього спробуйте разом з дитиною наввипередки наздогнати м'яч. Зробіть щось подібне і з іншими іграшками, імпровізуйте, після гри разом приберіть іграшки на місце.
Пірамідка
Цілі гри : розвиток дрібної моторики рук, вміння знаходити застосування предметів, виконання простого повторення за дорослим.
Необхідні матеріали та наочні посібники : пластмасова пірамідка, ковдру.
Хід гри : посадіть дитину на розстелену на підлозі ковдру, сядьте поруч. Візьміть в руки пірамідку і покажіть, як можна її розібрати, а з кілець побудувати вежу. Знімаючи кільця, рахуйте, скільки їх, вважайте і тоді, коли будуєте вежу. Розповідайте малюкові, якого кольору кільця, якого розміру (велике, мале). Зібрати пірамідку дитині досить складно, тому допоможіть йому, хоча незабаром він зможе зробити це і без вашої допомоги, з часом навчиться будувати вежу. Хваліть малюка за кмітливість і наполегливість.
Якщо у дитини не виходить побудувати вежу або зняти кільця і це заняття його дратує, відверніть увагу малюка, приберіть пірамідку, поверніться до гри через кілька днів з того моменту, на якому малюк зупинився. Спрямовуйте дитину, щоб він доводив розпочату справу до кінця.
Велика, маленька
Мета гри: розвиток дрібної моторики рук, розвиток і закріплення понять «маленький», «великий», пізнавальної активності.
Необхідні матеріали та наочні посібники : яскраві коробки різних розмірів, матрьошка.
Хід гри : ви вже грали з дитиною в гру «Чарівна коробочка», дана гра є більш складним варіантом. Поставте перед дитиною коробку, подивіться, що він буде робити. Якщо дитина тривалий час не може відкрити коробку, необхідно показати, як це робиться. Для дитини має бути повною несподіванкою те, що в коробці знаходиться інша коробка. Поспостерігайте, щоб малюк самостійно вийняв маленьку коробку. Нехай він спробує її відкрити, і так до самої маленької коробочки. Відкриття дитини супроводжуйте вигуками подиву, радісними вигуками, розпалюйте інтерес малюка питанням: «Давай подивимося, що там всередині, відкривай швидше» і т. д. Після того як дитина добереться до останньої коробочки (в останню коробку покладіть сюрприз), покажіть, як можна зібрати їх у зворотному порядку. Нехай малюк пробує самостійно виконати цю операцію. Досить тривалий час він буде помилятися, але поступово дійде до рішення. Будьте терплячі, намагайтеся не підказувати рішення задачі як можна довше. Якщо у дитини не виходить вкласти одну коробку в іншу і він починає злитися і вередувати, треба відволікти його увагу і приберіть коробки, через кілька днів знову поверніться до гри з того моменту, на якому зупинилися. Доведіть гру до кінця, щоб дитина зібрала коробки згідно з їх розміром, навіть якщо це займе кілька днів.
В якості закріплення запропонуйте малюкові розібрати і зібрати матрьошку.
Обов'язково хваліть дитину за її успіхи і спроби що-небудь зробити.
Перебіжчик
Мета гри : розвиток координації руху, розвиток вестибулярного апарату центру рівноваги.
Необхідні матеріали та наочні посібники : яскрава іграшка, прогулянкова коляска.
Рекомендації : рекомендовано грати всією сім'єю,
Хід гри.
1-й варіант: гра проводиться вдома. Члени родини сідають в коло на невеликій відстані один від одного. Дитини поставте біля дивана, відійдіть від нього на невелику відстань і покажіть йому яскраву іграшку, запропонуйте дитині взяти її. Підбадьорюйте дитину, хваліть за сміливість, для впевненості малюка простягніть йому руку допомоги, щоб він намагався дотягнутися, тримайте іграшку в іншій руці. Після того як малюк добереться до вас, дайте йому іграшку, нехай він трохи з нею пограє. Коли дитина відволікається, передайте іграшку наступного члена сім'ї і почніть гру спочатку.
2-й варіант : гра проводиться вдома. Члени родини сідають по колу на невеликому; відстані один від одного. Дитини поставте в центр кола, тато кличе малюка і простягає до нього руки: «Іди до мене, малюк». Після того як дитина добирається до папи, той радісно обіймає сміливця. Потім малюка кличе мама, і тато теж висловлює на цей рахунок схвалення: «Йди до мами, де наша мама?» Дитина з великим задоволенням і азартом грає, радісний настрій дозволяє налагодити контакт з малюком.
3-й варіант : гра проводиться на прогулянці. Поставте малюка близько коляски, нехай він візьметься за її ручку. Обережно штовхайте коляску вперед, щоб дитина пересувався з її допомогою. З плином часу дитина буде штовхати коляску швидше і швидше, що буде викликати у нього радість і захват. Хваліть дитину за її успіхи. Можна супроводжувати спроби дитину читанням вірша:
Важка дорога
Від печі до порога!
Від порога до столу
Теж дуже важка.
Топ-топ, топ-топ,
Похитнулася (похитнувся) - лясь!
А сидить, не плаче:
Не забилася (забився), значить.
(Олена Благинина)
Залізниця
Мета гри : розвиток уміння орієнтуватися, координувати рухи, розвиток навичок прийняття рішення в несподіваних ситуаціях.
Необхідні матеріали та наочні посібники : стільці, ковдри, подушки, стіл, яскрава широка кольорова стрічка, іграшки.
Рекомендації : перший раз проробіть шлях разом з дитиною.
Хід гри: широку яскраву кольорову стрічку (залізницю) прокладете по всій кімнаті, як орієнтир, нехай «залізниця» проходить під столом, стільцями, з табуреток зробіть тунель. Зображуючи паровоз, проползайте під столом, через тунель, при цьому кличте малюка за собою. В тунелі покладіть іграшку, щоб дитина побачив її, зупинився, взяв з собою. «Веселий потяг» приваблює малюка. Він з великим задоволенням слід за батьками, веселий голос мами або тата вселяє в нього впевненість і хоробрість, в кінці шляху малюка чекає радісна бабуся (дідусь). Надалі малюк самостійно слід по залізниці, що проходить через всі перешкоди, щоб ощасливити своїм приїздом маму чи тата. Після закінчення гри радійте разом з малюком, що він нарешті приїхав, що його нарешті дочекалися. Обійміть дитини, поцілуйте, притисніть до себе, що викликає єднання батьків і дитини.
Сторінки: 1 2