Розвиваючі ігри для дітей від 7 до 10 років

Ми пропонуємо вам ігри для розвитку мови, словникового запасу та семантичних конструкцій.
Освоєння грамоти - одна з перших наук, яку опановує дитина в школі. Разом з тим це складна діяльність, і більшість дітей відчувають серйозні труднощі з уроками мови (російської і іноземної). Але разом з тим, діти з великим ентузіазмом сприймають гру в слова, особливо насичену творчим компонентом. Їх прагнення «перекручувати» мова (відображається природна потреба моделювати і варіювати тонкощі звучання, конструкцій і т. д. для розвитку сприйняття мови) можна успішно поставити «на службу» навчанні.
Нижче пропонується ряд ігор, які пробуджують інтерес дитини до освоєння мови. Пропоновані в іграх букви, слова, фрази, тексти дорослий може заміняти на інші. Тим самим можна повторювати гри багаторазово. Грати можна як з однією дитиною, так і з групою. Але групова робота в цьому віці більш цікава і приваблива для дітей.

? Гра «Хто більше складе слів»


Доцільно, хоча б на перших етапах, грати разом з дитиною, щоб він освоїв необхідну форму роботи. Для гри знадобляться кольорові олівці і фломастери, ручка.
Перший варіант . З наступного набору літер російського алфавіту треба скласти і записати якомога більше різних слів. Можна використовувати весь набір букв або їх частину, але не можна додавати нові літери.
Про Т Р А Й К Р К О Л А Б
Другий варіант. Скласти якомога більше слів із запропонованого нижче набору букв російського алфавіту, але використовувати можна тільки літери окремих рядків або стовпців.
До Ш А О Ч Е К А
О А Р К Л Л Т Й
А Л Е Л Я Т О
З Р К О Т О
Можна використовувати не всі букви з рядка або стовпця, але не можна додавати нові літери.

? Гра «В гості до первісного племені»


Завдання
- Уяви, що в незвіданих джунглях ти знайшов плем'я, що живе як первісні люди. Вони не вміють говорити словами, і ти вирішив створити для них мову. Твоє завдання - придумати слова для позначення основних понять. Ти можеш скористатися наступними звуками і буквами:
А, Д, О, Ш, І, У, У, Т, Е, К, И, Н, Я, Г, Ф, Е, М, Л.
Постарайся, використовуючи ці букви, придумати слова, що означають такі поняття: Здрастуйте, До побачення, Твій, Ім'я, Радість, Я, Ти, Подорож, Час, Довго, Дарувати Подарунки, Гості, Їжа, Відпочинок, Робота, Допомога, Ти.
- Склавши словник для аборигенів, ти можеш почати з ними спілкуватися. Звернися до них з вітальною промовою. Для цього переведи на придуманий тобою мову наступний текст.
Здрастуй! Я Коля.
Як твоє ім'я? Я довго подорожував. Я радий тобі. Я дарую тобі подарунок. Я допоможу тобі працювати. Ти приїжджай до мене в гості.
- Тепер придумай сам, що ти ще скажеш жителю джунглів. Якщо тобі не вистачає придуманих слів, то придумай нові. Головне, що використовувати для нових слів можна тільки зазначені вище літери.
- Молодець! Тепер тобі не страшні зустрічі з дикунами.

? Гра «Склади вірш»


Дітям пропонується підібрати якомога більше рим до слова КВІТКА. (Наприклад, квітка - пелюстка, квітка - холодок, квітка - хустка тощо) А тепер одержані рим він повинен (можна з допомогою дорослого) спробувати написати вірш. Як варіант можна використовувати будь-яке інше слово. Краще взяти просте слово, добре рифмуемое з багатьма іншими. В якості допомоги можна використовувати будь-орфографічний словник, віршовані тексти.

? Гра «Чепушинка»


Дітям пропонується назвати будь-які слова, що починаються з наступних літер:
Ц, В, Е, Т, О, До
Тепер з кожним словом, що починаються з цих букв, він повинен придумати закінчене речення. З отриманих пропозицій треба скласти смішний розповідь. Необхідно вжити усі слова, але кожне в своєму самостійному реченні. Додавати в розповідь інші слова можна. Вийшов розповідь -«чепушинка». Веселий і смішний.
А тепер запропонуйте дитині намалювати ілюстрацію до складеному розповіді.

? Гра «Смішинки»


Ця гра ефективна для засвоєння граматичних форм пропозицій.
Перший варіант . Необхідно підібрати до пропонованих іменником якомога більше прикметників, так щоб вийшло смішно.
ЗАВДАННЯ
СЛОН
ЧАЙНИК
ЗОШИТ
УЧЕНЬ
М'ЯЧИК
Другий варіант. Нижче наведені пари слів. Їх треба з'єднати за допомогою прийменника або падежу (наприклад, «пиріг з капустою»).
ПИРІГ - КАПУСТА
ЗАМОК - ОКЕАН
СИР - ЛИСИЦЯ
ВІТЕР - ЧЕРЕВИК
МОЛОКО - КНИГА
ЛАМПА - КІШКА
КРОКОДИЛ - ЯЛИНКА
БАБУСЯ - ТОРТ
СЛОН - КОСМОС
КРАСА - ЗЛІСТЬ
ЖАРТ - УРОК
Третій варіант. Придумати якомога більше слів на букву К.
Четвертий варіант . Скласти невелику розповідь, всі слова якого починаються на букву Н.

? Гра «Постав запитання»


Використовуючи наведені нижче пари слів, запропонуйте дитині поставити питання - Наприклад, пара «кріт - книга». «Кріт купив книгу. Як він буде її читати?»
ЛЯЛЬКА - ТІСТЕЧКО
ВОРОНА - ВЕЛОСИПЕД
СІРНИК - МОРЕ
ОГІРОК - СОКИРА
ТРАМВАЙ - БАБУСЯ
ПОДУШКА - ЗАЛІЗО

? Гра «скажи навпаки»


Наступний текст запропонуйте дитині.
- Прочитай уважно розповідь і скажи, хто вчинив погано. Зміни зміст оповідання так, щоб поганий герой став хорошим і ніхто не постраждав.
Обман
Вася залишився вдома з малим братом Сергієм. Сергійкові дуже подобалося залишатися разом зі старшим братом, так як той завжди вигадував цікаві ігри. І зараз Вася запропонував пограти в охоту. Хлопці бігали по кімнатах, ховалися за уявними деревами і «стріляли» в уявних звірів. Було дуже весело. Від одного незручного руху Васі впала й розбилася на скалки китайська ваза, яку папа нещодавно привіз із поїздки. Діти злякалися. У Васі майнуло в голові, що на футбол в неділю його батько точно не візьме. І тоді визріло рішення: «Сергію, давай скажемо, що це ти розбив вазу. Ти маленький, тобі дістанеться менше, так і на футбол тобі необов'язково, ти ще не все розумієш. А якщо не погодишся, я з тобою більше ніколи грати не буду!» Молодший брат довго не погоджувався, але потім здався. Загроза «ніколи не грати» подіяла.
Коли прийшли батьки, діти сказали, що ненавмисно розбив вазу Сергійко. У неділю батько не взяв Сергійка з собою на футбол.
Подібна гра розвиває не тільки словниковий запас дитини, вміння конструювати речення, але й моральні оцінки, почуття справедливості.

? Гра «розповідь ланцюжком»


Запропонуйте дитині скласти зв'язну розповідь, використовуючи слова: РОЗБІЙНИК, ДЗЕРКАЛО, ШЕНОК наступним чином. Перше речення складається з вказаних слів тільки слово «розбійник». Друге речення включає слова «розбійник» і «дзеркало». Третя пропозиція включає всі три слова. Четверта пропозиція включає слова «дзеркало» і «щеня». І, нарешті, п'яте пропозиція включає тільки слово «щеня».
Приклади інших варіантів слів:
ФІКУС, ЛАЗНЯ, КОВБАСА.
ОЗЕРО, ЛАМПА, ЦУКЕРКА.
Можна запропонувати свої набори слів, збільшити їх кількість. Головне, щоб це були іменники, які не пов'язані очевидною асоціативної зв'язком.