Розвиваючі ігри для дітей від 5 до 6 років. Моторні ігри

Діти 5-6 років дуже рухливі і потребують активних моторних іграх. У цьому віці домінує розвиток конкретного мислення і формуються навички групової взаємодії. Основною умовою прогресивного розвитку дитини виступає надання йому широких можливостей рухової активності, через яку розвиваються як вищеназвані характеристики, так і психічна організація дитини в цілому.
? Гра «Бавовна сусідові»
Ця гра добре розвиває увагу і координацію рухів. Діти сідають у коло близько один до одного. Кожен учасник гри кладе свої долоні на стегна сусіда праворуч і ліворуч. Визначають, з кого починається гра. По команді ведучого перший гравець плескає долонькою по стегну сусіда праворуч. Сусід повинен як можна швидше грюкнути по стегну першого гравця («повернути» бавовна) і грюкнути по стегну сусіда праворуч. Той повинен «передати» бавовна своєму сусідові праворуч, не забувши перед цим «повернути» бавовна сусідові зліва і т. д.
Гра йде у швидкому темпі. Той гравець, який помилиться, вибуває з гри, стільці зсуваються, і гра продовжується. Перемагають останні три (чи два, на розсуд організаторів гри) гравця, які не збилися до кінця.
? Гра «Стрибки на одній нозі»
Всі учасники шикуються у шеренгу і по команді починають стрибати до певної межі на одній нозі. Перемагає найшвидший.
? Гра «гусячі бігу»
Спочатку дітям пропонується спробувати, як бігають гуси (навприсядки, швидко і вперевалку). Потім визначають дистанцію, і всі гравці шикуються на старті. Діти сідають навпочіпки і готуються тікати, як гуси. По команді ведучого всі починають бігти «гусячим кроком». Визначають переможця. Гра може повторюватися, поки дітям це цікаво. Вона може бути включена як елемент у складні сюжетні ігри (наприклад, «Веселі старти» або «Пошук скарбів») і може служити штрафним фантом в іграх, де це потрібно.
? Гра «Змагання зайчиків»
Гра аналогічна попередньої техніки. Всі діти шикуються в шеренгу, змикаються ноги і по команді ведучого стрибають з зімкнутими ногами («зайчики») до фінішу. Всі вітають самого швидкого «зайчика». Його можна нагородити морквою або листком капусти.
Варіантом цієї гри є стрибки на одній нозі. Всі учасники стають на одну ногу і прагнуть як можна швидше дострибати до фінішу.
? Гра «Стометрівка жаб»
Це теж активна і дуже весела гра. Тепер змагаються «жаби». «Жаби» можуть повзти рачки, стрибати на корточках з опорою на руки і «плисти» - повзти по-пластунськи. Визначте дистанцію: це «дорога» - за неї треба «повзти»; це «купини» - за ним треба стрибати; це «ставок» - за нього треба «плисти». Потім всі шикуються на старті, і по команді ведучого починається змагання. В ході гри ведучий може підказувати, що почалися «купини» або «ставок», а потім знову «дорога» і т. п. для тренування уваги та оперативної пам'яті виключити підказки і, якщо дитина збився, призначати йому штрафні фанти (наприклад, пострибати «жабою» навколо столу, стільця). Виграє самий жвавий і точний.
? Гра «Багатоніжка»
Дітей ділять на дві команди і розставляють по зростанню: від найвищого до найнижчого. Перший сідає навпочіпки і просовує ліву руку між своїх ніг назад. Що стоїть за ним бере цю руку своєю правою рукою, а ліву просовує між ніг назад. Третій гравець тримається правою рукою за ліву (просунутую) руку другого, а ліву просовує тому, і так триває ланцюжок всієї команди. З'явилися дві «багатоніжки». Тепер пора почати змагання. По команді ведучого «багатоніжки» починають біг за стартовою смугою. Якщо на маршруті «багатоніжка» розсипається, вона повинна знову з'єднатися і продовжити біг. Перемагає та команда, чия «багатоніжка» першою дісталася до фінішу.
? Гра «Газетний ковпак»
Всі учасники гри діляться на дві команди. Заготовляємо дві шапки з газети (як раніше робили на швидку руку газетні шапки для захисту від сонця). Шапки «газетні ковпаки» повинні бути великими, об'ємними. Проводиться естафета. Команди шикуються у дві шеренги, і перші учасники надягають за «газетним ковпака» і біжать до певної відмітки і назад. Передають «газетний ковпак» другого гравця у своїй шерензі, і той знову біжить. «Ковпак» не можна притримувати руками, але, якщо він звалився з голови, його треба знову надіти і продовжувати дистанцію. Перемагає команда, яка першою закінчила естафету.
? Гра «Естафета задом - наперед»
Всі гравці шикуються в колони (за кількістю команд) спиною до фінішу. Перший на старті отримує естафетну паличку. По команді ведучого перші члени команди біжать спиною до фінішу, там обертаються на 180 градусів і спиною біжать назад. Передають естафетну паличку наступному члену своєї команди, і все повторюється і т. д. Виграє найшвидша команда.
? Гра «Подорож по болоту»
Гра проводиться за принципом естафети. Організовуються дві команди. Кожна команда отримує по два аркуші паперу А4. Обидві команди повинні перебратися через «болото». (Необхідно заздалегідь визначити, яка частина кімнати буде «болотом».) За «болоту» можна рухатися тільки по «купинах». «Купина» - це аркуш паперу, який гравець кладе перед собою і встає на нього обома ногами. Потім кладе перед собою другий аркуш паперу і переходить на нього. Бере аркуш, що залишився позаду, і кладе попереду і т. д., поки не перейде все «болото». Потім листи віддаються наступному гравцеві команди, і все повторюється, поки не перебереться через «болото» вся команда. Якщо гравець заступив за лист, то він повертається і встає в хвіст своєї команди, для того, щоб повторити спробу. Перемагає команда, яка перша перейшла «болото».