Психологічні вправиПсихологічні ігри та вправи для школярів
Вправи - це ретельно підготовлені психофізичні заняття для загону. В процесі їх виконання створюється атмосфера творчого пошуку, опрацьовуються можливості прийняття нестандартних рішень, підвищуються взаємодопомога і підтримка в колективі. На прикладі захоплюючих, але досить складних вправ група вчиться вирішувати спільну задачу, виробляти тактику і стратегію її розв'язання. Беручи участь у вправах, хлопці починають долати бар'єри у спілкуванні, пізнають один одного ближче, завдяки чому відбувається природне і швидке згуртування групи. Аналіз кожної вправи дає дітям можливість зрозуміти, як було виконано завдання, прийнято рішення, хто зайняв активну позицію і як це вплинуло на результат. Хлопці думають і над тим, що можна зробити інакше і краще в наступний раз, як подолати труднощі в житті більш ефективним способом. Вправи - це процес взаємонавчання, в якій учасники пізнають все з власного досвіду, згідно своїм діям.
Дані вправи проводяться в організаційний період для розкріпачення і створення атмосфери відкритості і довіри.
ПСИХОЛОГІЧНІ ВПРАВИ
Екскурсія
Інвентар: По одному хустці на пару для зав'язування очей.
Опис вправи: Всі учасники розбиваються на пари. Вожатий розповідає легенду гри: «Ви з другом вирішили відвідати місто, в якому вам так давно хотілося побувати, але раптово один «осліп». Але ви все одно зробите все можливе, щоб ваш друг зміг побачити місто вашими очима. Ви повинні водити одного за руку і розповідати, що відбувається навколо, попереджати його про перешкоди. В парі спочатку один стає сліпим, вибираючи місто, в якому він хотів би побувати, а зрячий проводить екскурсію протягом 2-3 хвилин. Потім учасники міняються.
Рекомендації: При обговоренні поговорити з учасниками, наскільки вони довіряли один одному, що сподобалося, що ні, чи змогли вони уявити і відчути розповідь напарника.
Дрозд
Опис вправи: Учасники утворюють два кола - внутрішній і зовнішній. Гравці внутрішнього кола стають спиною до центру, утворюються пари. Учасники повторюють слова та рухи за ведучим:
• «Я дрозд, ти дрозд», - відкритою долонею показують на себе і сусіда.
• «У мене ніс і у тебе ніс», - торкаються кінчиками пальців до свого носа і до носі сусіда.
• «У мене щічки аленький і в тебе щічки аленький», - смикають свої щічки і сусіда.
• «Ми з тобою два друга», - тиснуть руку.
• «Ми любимо один одного», - обіймаються.
Потім зовнішній коло робить крок вправо, і утворюються нові пари, вправа триває, поки пари не повернуться на вихідні позиції.
Рекомендації: Рухи робляться одночасно зі словами. Це вправа проводиться до середини зміни, але не на етапі знайомства.
Мийна машина
Опис вправи: Учасники розбиваються на пари і стають в шеренгу обличчям один до одного - це сама «мийна машина». Одна пара розбивається, і один з них встає на початку шеренги - це «річ», яку необхідно відмити, а інший в кінці - це «вішалка». «Річ» починає повільно рухатися всередині шеренги, а всі її гладять, чіпають, кажуть ласкаві слова і т. д., тобто «миють». «Сушарка» приймає в свої обійми вимиту «річ» і «сушить» її, міцно-міцно обіймаючи. Потім «річ» і «вішалка» міняються місцями. Гра продовжується до тих пір, поки через «мийну машину» не пройде кожен учасник гри.
Рекомендації: Вправа повинна проходити динамічно, щоб його темп не знижувався. Проводити можна ближче до середини зміни, особливо при погіршенні общеотрядного настрою.
Неваляшка
Опис вправи: Учасники розбиваються на пари, стають один позаду іншого. По команді ведучого перший падає (коліна не згинати), другий ловить першого. Далі міняються місцями.
Рекомендації: Важливо передбачити місце проведення та контролювати відстань між падаючим і ловящим. Крім цього слід врахувати, що вправа проводиться на етапі формування довірчих відносин у загоні.
Маятник
Опис вправи: Всі учасники встають у коло, а один - в центр кола. Дуже важливо, щоб у тих, хто стоїть у колі, одна нога була поставлена трохи вперед для стійкості. В учасника, який стоїть у центрі кола (по черзі всі побувають у цій ролі), ноги повинні бути разом, руки схрещені на грудях, очі заплющені (побажанню). Після того як стоїть в центрі учасник отримає позитивну відповідь на запитання «чи Всі готові?», він опускається на чиїсь руки, і група плавно передає його по колу або акуратно перекидає його. Учаснику, який стоїть у центрі, не слід забувати про те, що ноги його повинні бути весь час разом і не згинатися.
Рекомендації: Учаснику-маятникові необхідно повністю довіритися загону, а загону взяти на себе відповідальність за збереження маятника. Також важливо передбачити місце проведення.
ПСИХОЛОГІЧНІ ІГРИ

Вгадай, хто ти

Інвентар: Маркер, стакеры або папір формату А4 з англійськими шпильками.
Опис гри: Кожному учаснику на спину вішається папірець з назвою тварини або предмета. Для того щоб здогадатися про те, що на папірці написано, учасники пересуваються по майданчику і задають питання з відповідями тільки «Так» або «Ні» іншим гравцям (наприклад: «У мене є пір'я?», «Я хижак?», «Я живу у воді?»). Одному учаснику можуть відповідати відразу декілька гравців. Ті, хто вгадав, що написано на його спині, допомагають відповідати на питання.
Варіації гри:
• Учасник показують гравцеві жестами і мімікою, яка тварина або предмет на його спині. Той в свою чергу перераховує свої здогади до тих пір, поки не відгадає.
• Всі сидять у колі, папірець з назвою пишеться гравцями і клеїться на лоб сусіду ліворуч, потім гравці по черзі ставлять запитання з відповідями «Так» або «Ні» сусідові праворуч, намагаючись відгадати, хто він («Я травоїдна?», «Я живу в Африці?»). Якщо сусід відповідає «Так», то можна задавати наступне запитання, якщо «Ні», хід переходить до відповідає, і далі він ставить запитання своєму сусіду праворуч.
Рекомендації: Для молодших загонів краще використовувати не назви, а картинки із зображенням тварин або предметів, а для старших імена відомих людей.
Передай пантоміму
Опис гри: Команда стає в шеренгу в потилицю один одному, ведучий просить повернутися першого гравця до нього обличчям і каже йому слово. Гравець, який отримав слово, повертає наступного і пантомімою зображує слово. Пантоміма переходить від гравця до гравця, але тільки останній повинен вимовити слово (за принципом зіпсованого телефону).
Рекомендації: Після гри можна обговорити питання взаєморозуміння між людьми, і в загоні зокрема.
Ха-ха-ха
Опис гри: Всі учасники лягають на підлогу (землю), кладуть голову на живіт іншому учаснику, утворюючи довгу ланцюг. Перший гравець говорить: «Ха», другий: «Ха-ха» і т.д. Гра починається заново, якщо хто-небудь засміється.
Рекомендації: Важливо передбачити місце проведення. Проводиться на етапі довіри й добрих стосунків у колективі. Можливе використання як стрессоснимающего вправи.
Прорив
Опис гри: Ведучий запитує: чи Здатні ви досягти свого, незважаючи ні на які перешкоди? Здатні захистити свої позиції, відстояти своє, незважаючи на потужний натиск супротивника? Зараз ми можемо спробувати свої сили в цих двох напрямках. Давайте розділимося на дві частини і утворимо два кола - внутрішній і зовнішній. За моїм сигналом учасники, що стоять у внутрішньому колі, починають рухатися за годинниковою стрілкою, а ті, хто знаходиться у зовнішньому колі, - проти годинникової стрілки. За сигналом ведучого - бавовні - зупиняйтеся. Утворилися пари. Завдання «зовнішнього партнера» будь-якими доступними йому засобами (це можуть бути слова, фізична сила в межах пристойності, хитрість тощо) прорватися в центр. Завдання «внутрішнього партнера» - не пустити ні за що. Він також застосовує всі наявні у нього на озброєнні способи перешкоди до свого супротивника.
Отже, якщо завдання зрозуміло, то ми можемо приступити до першого поєдинку.
Гра повторюється кілька разів. В кінці визначаються найбільш наполегливі гравці.
Рекомендації: Після закінчення гри можна обговорити цілепокладання людини, наполегливість у досягненні мети, які методи застосовували хлопці і які сприяють досягненню мети.
Три предмета
Інвентар: Три предмети різної величини та обсягу (наприклад, скотч, м'яч, маркер).
Опис гри: Учасники стають в коло. Вожатий кидає перший предмет гравцеві, що стоїть навпроти, називаючи його ім'я. Гравець, який спіймав м'яч, також перекидає його наступного, називаючи його ім'я. Не можна передавати предмет стоїть поряд. Кожному гравцеві в руки повинен потрапити предмет, пройшовши всіх, повернутися назад, до вожатого. Кожен гравець запам'ятовує, кому передає предмет, тобто встановлюється чітка послідовність. Запам'ятавши послідовність, гру починають з одного предмета. Поступово до гри долучаються інші два предмета, і в підсумку всі три предмета одночасно беруть участь у грі. Завдання групи - повернути по ланцюжку всі предмети, не зронивши ні один з них. Якщо хоч один предмет впустив хто-небудь з гравців, все починається заново.
Рекомендації: Можливе поступове збільшення кількості предметів за погодженням з групою. Коли з трьома предметами учасники легко справляються, можна поставити запитання: «А з чотирма зможете? А з п'ятьма? А з шістьма?» Механізм гри такий же. Головне, що може показати вправу: що завжди є до чого прагнути навіть суперсплоченному колективу.
Вежа з коробков
Інвентар: Порожні сірникові коробки за кількістю учасників.
Опис гри: По команді ведучого учасник підходить до столу і залишає один коробок, з іншим порожньою коробкою повертається до команди і передає його наступному учаснику. Той повинен покласти коробок на попередній і т.д. Якщо башта падає, вправа виконується спочатку.
Рекомендації: Вправа краще проводити в закритому приміщенні. Для молодших загонів краще використовувати повні коробки, але слідкуйте, щоб діти не користувалися сірниками. Вправу можна включити в якості конкурсу в общелагерное захід.
Хрю
Опис гри: Учасники стоять або сидять у колі. Завдання групи по черзі вимовляти слово «хрю», поступово прискорюючи, дійти до мінімальної кількості часу на весь коло.
Рекомендації: Можна використовувати як розвантажувально-релаксаційна вправа. Або замінити «хрю» на «переможемо» і проробляти кожен раз перед якими-небудь змаганнями або іншими заходами.
Гомеостат
Опис гри: Гомеостат - це прилад, який використовують психологи для вивчення групової сумісності. Ми для цих же цілей замість приладу скористаємося вправою. Учасників просять встати в коло, витягнути вперед руку, стиснуту в кулак, і за знаком ведучого викинути довільну кількість пальців. Завдання: не розмовляючи, не переглядаючись і не використовуючи ніяких інших способів спілкування, добитися того, щоб усі гравці викинули одне і те ж кількість пальців. Спроби повторюються довільне число раз.
Рекомендації: Вправа дозволяє вожатим виявити лідерів, під яких підлаштовується більшість, одинаків, які не захочуть узгоджувати свої дії з іншими гравцями, або окремі угруповання, які вирішили проблему всередині своєї групи, але не бажають підлаштовуватися під інших.
Броунівський рух
Інвентар: Тенісні м'ячі.
Опис гри: Учасники встають у коло. Ведучий один за іншим вкочує в центр кола три тенісних м'ячика. Вони не повинні зупинятися або катитися за межі кола, м'ячі можна штовхати ногою або рукою. Якщо учасники успішно виконують завдання, ведучий вкочує додаткову кількість м'ячів.
Рекомендації: Кількість м'ячів можна збільшити, тим самим встановити командний рекорд за кількістю м'ячів в колі.
Тин
Опис гри: Учасники групи разом з ведучим встають в коло і беруться за руки. Потім ведучий дає команду повернутися на 180 градусів, не розчіплюючи рук. Необхідно зафіксувати це положення. Потім за командою «раз» потрібно Знову розвернутися і встати в початкове положення, також не розчіплюючи рук.
Рекомендації: Вправа проходить емоційно, вимагає масу нестандартних рухів, що призводить до внутрішньому розкріпаченню.