Психологія п'яти-шестирічних дітей дуже відрізняється від дітей молодшого шкільного віку, які будь-програш сприймають нормально. А для п'ятирічних малюків перемога - це все. Справа в тому, що в такому віці діти хочуть бути самими розумними, найкращими. Вміння програвати ввічливо і коректно - це мистецтво, яке можна вдосконалювати. Тільки від батьків залежить, як швидко навчиться дитина. Програвати гідно - дуже важливий соціальний навик, який стане в нагоді дитині в майбутньому.
У дітей такого віку перемога викликає такий захват, що вони готові перетворити в змагання звичайні справи, як одягання і їжа.
Як навчитися програвати і не відчувати постійні образи? - надавати дитині можливість програвати - показати як правильно вести себе у випадку програшу, не перехвалювати у разі виграшу дитини і не хвалитися у разі своєї перемоги.
- переконуйте дитину, що його люблять, незалежно від того, як він вміє грати в ту чи іншу гру.
- не намагайтеся завжди втішати дитину, якщо він програв, малюк повинен розуміти, що існує перемога і поразка, і це абсолютно нормально.
- заохочуйте дитину за активне прагнення навчитися, підвищити шанси на перемогу.
- дайте зрозуміти дитині, що вам не важливо виграє він чи ні, головне - участь.
- навчайте дитину поважати почуття друзів - якщо він виграє, не потрібно цим хизуватися, і в цьому випадку друга треба підбадьорити, так як він програв.
- не давайте дитині вихлюпувати емоції на інших людей, у разі програшу, дозвольте йому потопати ногами, пробігтися, покричати, але не більше.
Для того, щоб виграти дитина може придумати нові правила гри, зручні йому, сказати, що інші гравці його обманюють. Таке неправильне сприйняття програшу потрібно відразу припиняти, інакше в школі з дитиною не будуть грати однолітки.
У малюка потрібно виховувати здоровий дух суперництва, а не нескінченне прагнення бути лідером. якщо він не хоче грати, змушувати його не варто, нехай він краще поспостерігає за іншими дітьми і зрозуміє, що програвати не страшно.
Дитина повинна розуміти, що мета будь-якої гри - це весело провести час. Але також наполягайте, щоб він грав чесно, так як за допомогою цього він отримує досвід перемоги і поразки. Дуже важливо навчити дитину програвати, поки він маленький, тому що чим дитина менша, тим легше пояснити йому, що вигравати завжди неможливо.