Ігри складної діяльності дітей 2 - 3 років

До двох років предметні ігри дитини стають все більш складними. Гра в пісок («пасочки»), катання машинки, складання пірамідок з кубиків - це досить типові ігрові заняття таких дітей. Вони ще не здатні грати в спільні ігри, але їм приносить задоволення «гра поруч», тобто коли поруч грають інші діти або дорослі.
Дітей у цьому віці вже починають залучати прості групові ігри. Наприклад, у малюка викликає захват, коли дорослий грає з ним в «Догонялки» , або примітивні «хованки» (закриває обличчя руками, а потім підглядає із-за долонь), або «ховає» на очах дитини під коробочку або ганчірочку іграшку і пропонує йому знайти її.
Це так звана гра «Ку-Ку» . В основі гри маленьких дітей часто лежать ілюзії. Спочатку вони охоче бавляться власними ручками і ніжками, а потім іншими предметами, які виступають символами того, що вони уявляють.
Дитині для гри в цьому віці необхідна допомога дорослого. Сам він ще не завжди вміє пристосувати іграшку для гри, придумати сюжет. Самі елементарні ігри для дітей у віці 2 - 3 років пов'язані з використанням простих іграшок.
ВАРІАНТИ ІГОР ДЛЯ ДІТЕЙ З 2 ДО 3 РОКІВ
? Гра «Що везе машинка»
В іграшкову машинку ставлять кубик, і малюк його возить. Потім дитині пропонують замінити кубик в машинці на щось інше: «Що ще ти можеш відвезти на машинці?». Це можуть бути інші іграшки: ведмедик, інші кубики, м'ячик. Або це може бути неігровий предмет: черевичок, рукавиця, мамина щітка і т. д. Ця гра має серйозний потенціал розвитку.
Дитина, розміщуючи предмети в кузов машинки, вдосконалює свої знання про форму, фактуру предметів, про співвідношення їх обсягів. Він дізнається, що великий черевик або круглий м'ячик не «влазять» в кузов машинки, а предмет зі складною формою (наприклад, лялька) слід помістити в кузов певним чином, щоб він не випав з нього під час руху.
? Гра «Кубики»
Всі діти із задоволенням складають пірамідки з кубиків. Однак для дітей трьох років цій грі треба надати сюжет. Наприклад, запропонувати побудувати з кубиків будиночок для певних персонажів (краще, якщо це будуть реальні іграшки: звірятка, ляльки). Дитина, будуючи будиночок, повинен співвідносити, розуміти, для кого він його будує: для зайчика - високий, щоб вмістилися вушка; для черепашки - широкий і низький, і т. д.
Важливо придивлятися, які іграшки використовує дитина і вчасно прийти йому на допомогу, запропонувати нову іграшку. У цій грі розвиваються координація, конкретне просторове мислення, сприйняття пропорційних відносин.
Дитина в цьому віці не може довго утримувати увагу на одній і тій же діяльності. Буквально через 15 хвилин гра може йому набриднути. Тому треба заохочувати інтерес, розвиваючи одночасно його творче мислення.
Наприклад, якщо будиночок з кубиків не підійшов для запланованої іграшки, можна підбадьорити дитину питанням: «А хто інший може жити в цьому будиночку?». На дитину добре впливає і інтерес, що проявляється до гри дорослим, заохочення, схвалення: «Як добре ти придумав, молодець!».
Коли сюжет гри захопить дитину, він може далі грати самостійно, без участі дорослого.