Як часто ви чули від свого чада відомості не відповідні дійсності? Скільки разів ваша дитина валив вас в шок розповідаючи небилиці, перебільшену або зовсім перекручену інформацію представляючи її за правду? Думаю кожен народитесь стикався з таким феноменом як дитяча брехня .
Дитина починає брехати в період розвитку уяви та мовлення . Найчастіше це пов'язано з тим, що ще зовсім маленька дитина ще не в змозі відрізнити реальність від вигадки. Тому він вважає свої фантазії, елементи гри, за допомогою яких відбувається пізнання навколишнього світу, реальністю. На цьому етапі розвитку дитина не може чітко визначити межу між реальним світом та його власним. На думку психологів даний період закінчується приблизно в п'ятирічному віці. Дитяча брехня не є приводом для занепокоєння батьків, це один з етапів розвитку дитини як особистості.
Існує кілька причин, які можуть спровокувати дитячу брехню . З ними зараз ми і спробуємо розібратися.
Напевно, однією з основних причин дитячого обману є захисна реакція, викликана саме поведінкою батьків, їх безтактністю і байдужістю до проблем, які турбують малюка. Створені заборони, поведінка йде в розріз з інтересами вашого чада змушують його вдатися до брехні. У даному випадку варто розібратися, які саме ваші дії спонукали дитини до вигадки небилиць. Якщо це неувага, необґрунтовані обмеження, прояви егоїзму щодо особистого життя вашої дитини, то мабуть виправивши тактику своєї поведінки ви будете чути менше неправдивої інформації з вуст вашого малюка.
Ще одним видом дитячої брехні є припис собі неіснуючих переваг, хвастощі вигаданими успіхами. Причиною такої поведінки є бажання виправдати надії батьків, відповідати їх вимогам і бажанням. Що б уникнути даного виду брехні у свого чада не варто пред'являти занадто завищених вимог до дитини, пам'ятайте, що задоволення особистого марнославства не може порівнюватися з психічним здоров'ям вашого малюка.
Так само брехня може бути викликана уязвлением дитячого самолюбства. У цьому віці малюк дуже чутливий до оцінки оточуючими власної личности.Поэтому несправедливість щодо його персони сприймається дуже болісно. В даному випадку переінакшуючи ситуацію малюк як би відновлює справедливість.
Не рідкісні й випадки безпричинної брехні. Вона зустрічається як у самих маленьких, у вигляді фантазій, так і у дітей більш старшого віку, які так само можуть присочинить, що б надати більшу вагу своєї персони в очах громадськості. Така брехня може свідчити про незадоволеності собою, своїм становищем у суспільстві, або ж є свідченням дуже розвиненої уяви.
Батькам, які зіткнулися з цією проблемою варто пам'ятати, що дитяча брехня не є в повному розумінні тією брехнею, під якою ми розуміємо це слово, це відповідна реакція на оточення дитини, на проблеми виникають у його взаємовідносинах з оточуючими. Тому, спочатку, слід розібратися в причині самої брехні що б вирішити дану проблему.