Алергія у дітейАлергія у дітей - це вид імунних реакцій організму, які протікають з ушкодженнями власних тканин та органів. Простіше кажучи, під впливом яких-небудь речовин (алергенів), часто абсолютно нешкідливих, імунна система видає реакцію, як на щось дуже небезпечне і чужорідне.
В останні роки алергія все частіше вражає саме дітей і найбільш характерними її видами стала харчова алергія, алергія органів дихання (риніт і бронхіальна астма).
Причини алергії у дитини
У зростаючого організму імунна система в умовах підвищеного навантаження часто може давати збої. Тому діти набагато частіше за дорослих страждають на атопічний дерматит, поліноз, харчовими та лікарськими алергіями, бронхіальну астму, кропив'янку, риніти, набряком Квінке і т.д.
Найпоширеніший вид алергії у дітей - харчові реакції. У немовлят вони викликані продуктами, які їдять мами - цитрусові, шоколад, мед, томати, копченості. Організм дітей трохи старшого віку, які переходять на загальний стіл, може не приймати яєчний білок і білок коров'ячого молока.
Ще однією причиною алергії можуть стати хімічні добавки, біологічно активні речовини, гормони й антибіотики, які містяться в їжі, або ж переїдання потенційно небезпечних продуктів - шоколаду, солодощів, ранніх фруктів, цитрусових та ін.
Потужними алергенами для дітей стають шерсть домашніх тварин, тополиний пух, корм для птахів і риб, чистячі засоби, аерозолі, парфумерія, квітковий пилок, домашній пил, молоко, яйця, мед, пестициди та інші хімічні речовини у фруктах і овочах і багато іншого.
Чималу роль в розвитку алергії у дитини відіграє і наявність цих реакцій у батьків. Якщо обидва страждають від таких захворювань, їх дитина має ймовірність отримати погану спадковість до 80%.
Іноді поштовхом до розвитку алергії може стати збій в роботі внутрішніх органів, ендокринної системи, шлунково-кишкового тракту, печінки і т.д.
Види алергенів
В даний час визначено понад 20 тис. алергенів різного характеру, які умовно поділяють на кілька груп:
Побутові - кліщ дерматофагоидес, що мешкає в килимах, подушках, матраци, постільну білизну і живиться лусочками епідермісу людини. Шкурки та екскременти кліщів, навіть цілі особини потрапляють в дихальні шляхи, викликаючи алергію. Менш поширені реакції на домашню і бібліотечну пил, пір'я і пух в подушках.
Інсектні - отрути, слина і частинки комах викликають як місцеві, так і загальні алергічні реакції.
Епідермальні - алергію дають шерсть і лупа домашніх тварин, пір'я птахів, луска риб. Важливо знати, що шерсть - не єдиний тваринний алерген, тому лисі породи кішок і собак не можуть бути повністю нешкідливі.
Лікарські - будь-який препарат може викликати алергію, але особливо цим відрізняються вітаміни, місцеві анестетики, антибіотики, нестероїдні протизапальні засоби, препарати для зниження тиску.
Пилкові - відносяться до сезонних алергенів, що виникають з середини весни до середини осені. Реакції викликає дрібна пилок з хорошими летючими властивостями, що включає в себе часто до 10-15 різних алергенів одночасно.
Харчові - найчастіше алергію викликають м'ясо, риба, молоко, шоколад, яйця, пшениця, томати і бобові, хімічні добавки в харчових продуктах, підживлення, нітрати, інші добрива та стимулятори, застосовувані при вирощуванні худоби, птиці, овочів і фруктів.
Промислові - хімічні речовини, з якими контактує людина в побуті або за родом професійної діяльності.
Перехресні - речовини, різні за походженням і потрапляють в організм різними шляхами, можуть містити схожі за будовою алергени, що збільшує сумарне вплив, наприклад, яйце і протигрипозна вакцина, гриби і домашній пил, амброзія та мед.
Симптоми алергії у дітей
В деяких випадках симптоми алергії важко відрізнити від застуди я - чхання, кашель, нежить, сльозяться очі, головний біль, втома. Але при звичайних захворюваннях зазвичай немає свербежу в очах і горлі, їх супроводжує підвищення температури, може виникнути запалення горла. Застуда триває зазвичай 7-10 днів, а от алергічні симптоми проходять тільки після їх лікування або припинення контакту з алергенами.
Наявність імунної реакції можна визначити за деякими характерними симптомами:
1) Нежить тривалістю більше 10 днів, секрет носа прозорий, водянистий і рідкий.
2) часте Чхання або тривалий (3 і більше разів поспіль).
3) Подразнення, свербіж, почервоніння та сльозоточивість очей.
4) Темні взбухшіе кола під очима, викликані закладеністю носа.
Види алергічних реакцій та захворювань
Кожен з алергенів здатний викликати свою характерну реакцію, що переростає в різні захворювання.

Харчові алергени

Найпоширеніший вид алергену для маленьких дітей. Проявляється в першу чергу ексудативно-катаральним діатезом - червоними або рожевими плямами на сідницях і обличчі. При їх появі треба виключити всі можливі алергени з раціону матері або дитини, і вони пройдуть без спеціального лікування.
Друга стадія розвитку харчової алергії - дитяча екзема у вигляді свербежу мокнучих бульбашок. Також може викликатися деякими щепленнями і ліками. Вимагає обов'язкового лікування у вигляді мазей і антигістамінних.
Третя стадія - атопічний дерматит - виявляється нестерпним свербінням, почервонінням і лущенням шкіри, її сухістю та потовщенням, розчухами на обличчі, шиї, згинах ліктів, під колінами, під волоссям. Ця стадія вимагає активного лікування, в іншому випадку може перейти в хронічну форму і мучити людину все життя.

Респіраторні або аероаллергени

Другий частою різновидом алергій є респіраторні реакції - риніт, поліноз, кон'юнктивіт, альвеоліт, ларингіт, бронхіальна астма тощо Викликаються вони знаходяться у повітрі частками чужорідного білка.
Алергічний риніт (нежить) проявляється у двох видах:
Перший сезонний поліноз, викликаний пилком квітучих трав і дерев, у супроводі алергічного кон'юнктивіту. Він проявляється сверблячкою повік і печінням під ними, сльозотечею, світлобоязню, набряком та запаленням кон'юнктиви, іноді посилюється симптомами сінної лихоманки - температурою, синіми колами під очима і припухлістю повік.
Лікується сезонний поліноз антигістамінними препаратами, а також ліками, які за призначенням лікаря приймають для профілактики перед початком сезону цвітіння.
Другий - ідіопатичний алергічний риніт, спричинений алергенами в повітрі квартири. Таке захворювання вимагає постійного контролю і тривалого лікування.
Алергічний ларингіт у дитини проявляється охриплістю голосу, набряком гортані, утрудненням ковтання з синдромом Крупу. Перша стадія ларингіту протікає короткими безболісними нападами, які можна лікувати в домашніх умовах теплими ваннами, інгаляціями, рясним питвом. На другій стадії вже обов'язкова госпіталізація, так як вона може супроводжуватися порушенням серцевого ритму і спазмами. Третя і четверта стадії супроводжуються яскраво вираженою задишкою, ціанозом, несвідомим станом, може відбутися зупинка серця.
Астматичний бронхіт у дітей розвивається під впливом сильних запахів, забруднень атмосферного повітря. Проявляється свистящими хрипами в грудній клітці. В періоді загострення для лікування бронхіту можна використовувати мікстури від кашлю і розріджують мокротиння препарати.
Алергічний альвеоліт - найсерйозніша дитяча алергічна хвороба, викликана пір'ям і послідом птахів, вологим сіном, зерном, грибками. Найчастіше покупка папуги дитині стає її стартовим механізмом. При альвеолите уражаються значні ділянки легені, вони стають безповітряними і щільними, різко обмежують дихальну функцію і ємність легенів. Захворювання супроводжується лихоманкою, ломотою, сухим кашлем, болем у кінцівках.

Інсектні алергени

Алергії на укуси комах, як правило, найбільш важкі. До них відносяться системні реакції типу анафілактичного шоку і набряку Квінке, здатні привести до летального результату, якщо напад вчасно не купований.
Набряк Квінке - це набряк тканин обличчя і шиї, шкіра в цій зоні набуває червоний колір. Набряк дихальних шляхів призводить до задишки, утруднення дихання, без належної допомоги відбувається їх повна обструкція і смерть.
Анафілактичний шок спочатку супроводжується загальними симптомами алергії. Спочатку хворий збуджений, але поступово пригнічується свідомість до повної його втрати, різко падає тиск, частішає серцебиття і дихання, виникає задишка.
Анафілактичний шок може бути викликаний і іншими причинами, крім укусів комах. Це може бути введення лікарських засобів, особливо антибіотиків, рентгеноконтрастних речовин, рідкісні алергії на продукти харчування. У дітей шок розвивається після введення вакцин, сироваток, гамма-глобуліну.
Лікування алергії у дітей
Так як найчастіше алергія у дітей виникає на продукти харчування, то першими рекомендаціями щодо лікування є повне виключення алергену з раціону і дотримання гіпоалергенної дієти для дитини або годуючої мами.
Діти з ураженнями шкіри від харчової алергії зазвичай страждають порушеннями сну і підвищеною збудливістю. Для них рекомендуються щовечірні лікувальні ванни з ромашкою, чередою. При загостреннях харчових реакцій призначаються ліки від алергії, а також препарати для поліпшення ферментації.
Лікування атопічного дерматиту починається з тих же прийомів, що і проста харчова алергія: гіпоалергенна дієта, щадний режим водних процедур, усунення свербіння за допомогою лікарських препаратів. Гострі напади запалення і мокнутия знімають рослинними примочками (ромашка, шавлія, кора дуба, череда). Використовуються лікувальні ванни з настоями ромашки, череди, крохмалем або содою.
У разі неефективності щадних методів лікування атопічного дерматиту призначають гормональні мазі, що впливають на клітини, які безпосередньо відповідають за розвиток і підтримку алергічного запалення на шкірі. Після їх застосування зменшується почервоніння, висипання на шкірі, свербіж, мокнучі ділянки загоюються. Гормональні засоби використовують тільки за призначенням лікаря і дуже нетривалий час, так як у кожного препарату своя специфіка впливу.
Профілактика алергії
В даний час високоефективних заходів щодо запобігання алергії не розроблено. Але визначення та усунення алергену з навколишнього середовища може зробити непотрібним лікарський лікування.
Для профілактики харчової алергії рекомендується:
- не давати дітям до 12 місяців коров'яче молоко, якщо в сім'ї є алергіки;
- курячі яйця в прикорм вводяться тільки з 1 року, а горіхи і рибу - не раніше 3 років;
- вилучення з раціону продуктів, що дали позитивну реакцію на алергопроби.
Для профілактики алергії на побутовий пил:
- обов'язкова вологе прибирання не рідше 1 рази в тиждень і легке прибирання раз на 2 дні;
- видалення з квартири всіх збирачів пилу - м'яких іграшок, килимів, фіранок, штор тощо;
- постільні приналежності повинні бути з синтетичних матеріалів, а пір'яні подушки - закриті спеціальними чохлами;
- необхідна регулярна обробка приміщень акарицидными препаратами (кошти, що вбивають кліщів);
- бажано повісити в спальні очищувач повітря.

Для профілактики алергії у дитини на пилок рослин:

- бажана зміна регіону проживання на період цвітіння алергенних рослин;
- небажані виїзди з дитиною на природу;
- вікна в квартирі бажано не відкривати або завісити вологою марлею;
- бажано виключити з раціону продукти бджільництва, трав'яні збори і все, що може містити трави.