Батьки, які довірили виховання дитини дитячому саду, повинні усвідомити для себе, що адаптація дитини до нових умов цілком природний і закономірний процес. Навіть, незважаючи на те, що найчастіше він відбувається не дуже гладко. У деяких дітей вона виявляється надто болючою: дитина, не бажаючи розлучатися з батьками, вередує, влаштовує істерику і упрямствует з найменшого приводу. Забираючи його з садка, батьки просто не дізнаються колишнього слухняного і веселого дитини: малюк часто пригнічений, пасивний і замкнутий у собі. До того ж у нього може пропасти апетит знизитися імунітет. Разом з тим, приводячи дитину в дитячий садок, батьки бачать, що інші діти ведуть себе спокійно, активно і весело проводять весь день в саду, дізнаючись для себе багато нового і корисного. Закономірне питання: у чому ж справа?
Нові іграшки, нові обличчя, спілкування, різноманітні ігри та заняття - все це має, здавалося б, зацікавити дитини , а зовсім не відштовхнути від дитячого колективу. Вся справа в згаданій вище адаптації до нового середовища. Психологи і педагоги точно підмітили, що найкраще адаптується до нового оточення дитина з багатодітної сім'ї. Якщо ж малюк один у сім'ї, зайво опікуємося, залежний від батьків і невпевнений у своїх силах, то його адаптація до саду виявиться складнішим і тривалішим. Для таких дітей підготовка до Дитячого садка (ясел) повинна початися мінімум за півроку до того, як він переступить поріг.
Перше, що рекомендовано зробити батькам, це максимально розширити оточення малюка. Слід частіше відвідувати дитячі майданчики, парки, спеціалізовані розвиваючі заняття і т.п. Дитина повинна засвоїти, що нова середовище і нові люди зовсім не несуть будь-якої загрози чи негативу, а навпаки - звідти можна почерпнути багато нового і цікавого. Можна брати малюка з собою на природу, в магазин, на виставку або в гості, крок за кроком адаптуючи до спілкування з людьми різного віку, статі та соціального статусу. Непоганим відповіддю на питання - як привчити дитину до саду - вважається спільний перегляд художнього або публіцистичного фільму про нього. Зрозуміло, показаного тільки в позитивному ключі. Перед першим відвідуванням садка необхідно «підігнати» режим дитини під режим цього дитячого закладу. Необхідно потренувати його самостійно їсти, взуватися, одягатися, користуватися туалетом і мити руки. Відмінною ідеєю може стати залучення дитини до вибору нового одягу для саду.
Перший час розумно залишати малюка всього на 1-2 години. Завдяки цьому він м'якше «віллється» в колектив. Поступово дозу слід збільшувати, а залишити його (з найменшими проблемами) на весь день можна не раніше як з третього тижня. Коли ж дитина почне стабільно і повноцінно відвідувати Дитячий садок, не слід видавати йому своїх побоювань, переживань або поганого настрою. Приходити вранці і ввечері слід завжди вчасно, а також постаратися налагодити довірчі відносини з співробітниками саду. Дуже непогано, якщо дитина принесе з дому якусь іграшку: завдяки ній його не покине відчуття звичної домашньої обстановки.
Проте адаптація навіть найбільш підготовлених і слухняних дітей вимагає деякого часу. Для цього батькам необхідні витримка і терпіння. Як правило, дитина звикає до Дитячого саду за 1-2 тижні повноцінного відвідування. У критичних випадках процес затягується на місяць. Більш тривалі терміни вимагають звернення до дитячого психолога. Коли ж процес адаптації залишиться позаду, дитина з жалем буде залишати Дитячий сад, а вранці з радістю поспішати потрапити туди.