Вітрянка у дітей - симптоми, ознаки, лікуванняВітрянка, або вітряна віспа - це гостре інфекційне захворювання, що передається переважно повітряно-крапельним шляхом і виявляється появою висипань на всьому тілі у вигляді бульбашок, які дуже сильно сверблять, підвищенням температури, симптоми інтоксикації (слабкістю, сонливістю, головним болем тощо).
Викликає вітрянку вірус під назвою varicella zoster, який, крім цього, є і збудником оперізувального лишаю.
Вітрянка відноситься до типових "дитячим" захворювань. Найчастіше їй хворіють діти дошкільного і молодшого шкільного віку. Крім того, в дитячому віці захворювання протікає набагато м'якше і спокійніше, ніж у дорослих.
Вітрянка - дуже заразне захворювання. Джерелом інфекції є хвора дитина, яка починає поширювати вірус вже за кілька днів до появи висипань. У зв'язку з цим вберегти інших дітей від зараження практично неможливо, тому дуже часто вітрянка з'являється у вигляді "спалахів" захворюваності в дитячих садах і школах.
Дитина залишається заразним, поки у нього з'являються нові висипання. Як тільки нові висипання перестають з'являтися - ймовірність заразитися від нього різко падає.
Вітрянка у дітей - інкубаційний період
Інкубаційний період вітрянки становить від 7 до 23 днів. В цей час вірус себе ніяк не проявляє - дитина зовні виглядає абсолютно здоровим. В кінці інкубаційного періоду з'являються перші ознаки захворювання: погіршується самопочуття, з'являється втома, дитина стає вередливою, підвищується температура.
Протягом вітрянки у дітей, симптоми вітрянки
Починається вітрянка як звичайне ГРЗ - гостро підвищується температура, з'являється сонливість, вередливість, головний біль, слабкість, апатія. І запідозрити, що це вітрянка можна тільки після того, як з'являться перші висипання.
Висип при вітряній віспі зазвичай починається з появи червонуватих цяток на шкірі, частіше спочатку на обличчі. З часом вони перетворюються в так звані везикули, або бульбашки.
Висипання сильно сверблять і доставляють чимало турбот. Однак чіпати їх не можна, так як при руйнуванні цілісності бульбашки дуже велика ймовірність приєднання вторинної бактеріальної інфекції, що може призвести до його нагноєння. У цьому випадку на цьому місці часто залишаються некрасиві рубці. Якщо ж везикула залишилася цілою - з часом вона покривається скоринкою і зникає, не залишаючи після себе жодних слідів.
Висип у перші дні поширюється по всьому тілу, зачіпаючи не тільки шкіру, але і слизові оболонки. Що характерно для вітрянки - це поява нових "подсипаній". У зв'язку з цим у одного хворого можна побачити і червонуваті цятки, і везикули, кірочки.
До речі, змазують бульбашки зеленкою не тільки для того, щоб попередити їх нагноєння, але і ще з однієї причини - так як зеленка довго залишається на тілі, з її допомогою легко визначити, чи з'являються нові висипання.
Гостра фаза захворювання зазвичай триває 3-4 днів. В цей час ще тримається висока температура, симптоми інтоксикації, з'являються нові підсипання. Надалі найчастіше захворювання йде на спад. Скоринки зазвичай зникають через 1-2 тижні після появи висипу.
Ускладнення вітрянки
Найчастішим ускладненням вітряної віспи є приєднання вторинної бактеріальної інфекції, нагноєння пухирців. Це погіршує перебіг хвороби. Зазвичай в таких випадках призначають антибіотики.
Інші ускладнення зустрічаються набагато рідше. При появі будь-якого з них обов'язково необхідно звернутися до лікаря. Швидше за все, в таких випадках потрібна госпіталізація. Ось деякі з них:
Ветряночная пневмонія (запалення легенів). В деяких випадках вірус може потрапляти в легені і викликати їх запалення. Найчастіше таке може відбуватися у ослаблених дітей, що палять, а також у вагітних жінок.
Вірусний енцефаліт - запалення тканини головного мозку. У дітей частіше уражається область мозочка, що проявляється порушенням координації рухів. У більш дорослих людей вірус зачіпає і інші області мозку, що може проявлятися сильним головним болем, нудотою, чутливістю до світла і іншими симптомами.
Втрата зору - в деяких випадках вірус може вражати рогівку ока, приводячи до появи рубця, який перекриває полі зору.
Артрит - запалення суглобів. Проявляється у вигляді болю в суглобах. Зазвичай проходить після зникнення висипки.