Ігри на розвиток дрібної моторики у дітей 1-2 років

Ігри для дітей від 1 до 2 років, спрямовані на розвиток дрібної моторики рук


Розвиваючі ігри для дітей від 1 року до 2 років


На долонях і кінчиках пальців зосереджена велика кількість активних точок, які стимулюють мозкову діяльність і активізують здібності людини.

Місимо тісто


Мета гри : розвиток дрібної моторики рук, активних зон долоньок і пальців.
Необхідні матеріали та наочні посібники: борошно, широка миска, склянка з водою.
Рекомендації : під час ігри надіньте на малюка фартух, щоб його одяг залишалася по можливості чистою.
Хід гри : поставте перед дитиною на дитячий столик широку миску насипте туди трохи борошна, нехай малюк повозиться трохи з сухою борошном, потім налийте в миску невелику кількість води, покажіть дитині руху (в повітрі), щоб він міг замісити тісто, при цьому приговаривайте:
Місимо, місимо тісто,
А вона ні з місця!
Замісили на дріжджах -
Не втримаєш на вожжах.
Мешу, мешу тісто,
Є в печі місце,
Буду пекти коровай,
Переваливай, давай!
Дайте дитині досхочу повозитися з «тестом», нехай він спробує зробити з нього хліб, пиріжки і т. д. Після гри разом приберіть все зі столика, наведіть чистоту.
? Батькам на замітку. Помічено, що діти найбільше люблять допомагати батькам в їх повсякденних справах. Використовуйте це для зміцнення взаєморозуміння і довіри.

Збираємо горох


Мета гри: розвиток дрібної моторики, тактильної чутливості пальців рук, зорового аналізатора.
Необхідні матеріали та наочні посібники: відерце, горох або квасоля.
Рекомендації : не залишайте дитину без нагляду, щоб він не подавився горохом або квасолею, не засунув їх у ніс.
Хід гри: на килимі розсипте горох (квасоля), почніть збирати його в відерце, залучаючи стуком горошин про дно відра малюка, або попросіть дитину допомогти вам зібрати горох. Уважно спостерігайте, що буде робити малюк. Досить швидко він збере вам весь горох. Похваліть малюка за старанність.

Починаємо малювати


Цілі гри : розвиток дрібної моторики, розвиток почуття кольору, форми, розвиток уяви.
Необхідні матеріали та наочні посібники: пензлик, акварельні фарби, гуаш, листок ватману, чисті ганчірки для рук, книжки-розмальовки з проявляються кольоровими картинками.
Хід гри : посадите малюка за дитячий стіл.
1-й варіант: у книжкових магазинах можна придбати книжки-розмальовки для самих маленьких. Колір в цих диво-книжки проявляється, якщо намочити картинку. Дитині слід показати, як все це відбувається, якщо «розфарбовувати» картинку пензликом з водою. Нехай дитина самостійно розфарбовує книжку. Разом з ним розглядайте отримані картинки. Розповідайте, якого кольору і якої форми на картинці предмети, запитуйте, що намальовано на картинці.
2-й варіант : запропонуйте дитині намалювати на ватмані фарбами пензликом картину. Після того, як він закінчить малювати, попросіть його розповісти, що зображено на малюнку. Похваліть дитину за вигадку.
3-й варіант : запропонуйте дитині намалювати гуашшю і руками картину на ватмані. Покладіть поруч з ним чисті ганчірки, якими він може витирати руки. Надайте дитині повну свободу творчості. Після того, як картина буде закінчена, попросіть розповісти, що він намалював. Похваліть малюка за вигадку. Після гри разом наведіть робоче місце в порядок.
? Батькам на замітку. Організуйте для дитини місце для гри і стіл для творчих занять. З раннього віку привчайте малюка до акуратності і порядку.

Сортувальник


Цілі гри: розвиток дрібної моторики рук, тактильної чутливості, розвиток ретельності, вміння доводити справу до кінця, розвиток почуття кольору та форми.
Необхідні матеріали та наочні посібники : широка миска, дві коробки, квасоля і горох.
Рекомендації: не залишайте дитину без нагляду, щоб він не подавився горохом або квасолею, не засунув їх у ніс.
Хід гри.
1-й варіант : попередньо у широкій мисці змішайте невелику кількість гороху і квасолі, попросіть малюка допомогти вам розібрати в різні коробки квасоля і горох. Намагайтеся, щоб основну роботу виконав малюк, хваліть його за старанність і посидючість.
2-й варіант: змішайте в широкій мисці квасоля різного кольору, знову попросіть малюка допомогти вам.
Якщо дитина втомилася або відволікається, зробіть перерву, пограйте в рухливу гру, а потім знову приступайте до перебиранию плодів. Якщо ж і це не допомагає, припиніть гру, через кілька днів поверніться до неї знову.

«Крабики» причепилися


Мета гри: розвиток дрібної моторики рук, точності рухів, кмітливості.
Необхідні матеріали та наочні посібники : шпильки для волосся «краб», картонна коробка.
Хід гри.
1-й варіант: покажіть дитині шпильку, поясніть, як можна прикріпити на стінку коробки. Попросіть малюка прикріпити всі наявні шпильки на бортик коробки. Запитайте дитину, куди ще можна прикріпити «крабиков». Надайте малюкові поле для самостійної діяльності. Похваліть його за вигадку і кмітливість.
2-й варіант: спробуйте пограти в «крабиков», які чіпляються до одягу, при цьому малюкові необхідно непомітно підійти до татові чи мамі і причепити «краба» до їх одязі. Якщо йому це вдається, тато чи мама повинні будуть причепити «краба» до одягу малюка, весело наздоганяючи його. В кінці гри «крабики» збираються в коробку до наступної гри.

Годинник: переставляємо стрілки


Цілі гри: розвиток дрібної моторики рук, точності рухів, навичок виконання дрібної роботи, знання рахунку, розвиток артикуляції.
Необхідні матеріали та наочні посібники : іграшкові годинник.
Хід гри: посадіть дитину перед собою, покажи ті йому годинник, запитайте його, що говорять годинник і як вони ходять, при цьому нахиляйте голову вправо-вліво.
Тік-так, тік-так,
Не спар ні хвилинки,
Тік-так, тік-так -
Вже які добу.
Тік-так, тік-так.
Йти годинник втомилися.
Тік-так, тік-так -
Потихеньку встали.
Ви дуже здивовані і не знаєте, що робити. Запропонуйте малюкові попрацювати годинами і перекладати самому стрілки на одну поділку, на два ділення тощо), при цьому він повинен імітувати звуки ходу годинника. Похваліть малюка за його роботу.

Збираємо, розбираємо пірамідку


Цілі гри : розвиток точності рухів, дрібної моторики t>vk, розвиток почуття кольору та форми, самостійності в прийнятті рішень.
Необхідні матеріали та наочні посібники: пластмасова пірамідка.
Хід гри : посадіть дитину на підлогу або за дитячий стіл (за бажанням дитини), поставте перед ним зібрану пірамідку, попросіть показати вам, як вона розуміється. Промовляйте, якого кольору кільце знімається в даний момент, велике чи маленьке.
Після того як пірамідка розібрана, попросіть малюка зібрати пірамідку, спостерігайте, в якому порядку він буде збирати іграшку. Перший час не загострювати на цьому уваги, головною є мета - збір пірамідки.
Надалі поясніть дитині, як правильно збирати іграшку. Вдалі спроби, а також будь-які самостійні дії відзначаються похвалою. Якщо у малюка щось не виходить, треба відволікти його, приберіть пірамідку, поверніться до гри через кілька днів з того моменту, де ви зупинилися.

Кільце-тренажер


Цілі гри: розвиток сили кисті рук, масаж активних зон долонь.
Необхідні матеріали та наочні посібники: гумове кільце-тренажер для м'язів кисті.
Рекомендації виберіть нетуге кільце, щоб малюк міг його стиснути обома руками.
Хід гри : посадіть дитину перед собою, покажіть йому кільце-тренажер, нехай малюк з ним трохи пограє. Покажіть, який ви сильний і можете стиснути кільце. Допоможіть малюкові теж стиснути кільце обома руками. Постійно підбадьорюйте і хваліть дитину.
Я буду силачем,
І це точно знаю.
Все буде дарма,
Всім Вам я обіцяю.
Можна проводити змагання на кількість стиснень кільця-тренажера: хто більше всіх разів стисне кільце, той і переможець.

Мозаїка


Мета гри : розвиток дрібної моторики рук, уяви, самостійності в грі, кольоровідчуття.
Необхідні матеріали та наочні посібники : мозаїка.
Рекомендації : не залишайте дитину без нагляду, щоб він не подавився «цвяхом».
Хід гри: посадіть дитину перед собою або за дитячий стіл, покладіть перед ним мозаїку. Покажіть малюкові, як можна виймати і вставляти «гвоздики» в осередку. При цьому промовляйте, якого кольору ви взяли гвоздик. Надайте дитині свободу творчості. Після того, як візерунок буде готовий, обов'язково похваліть малюка, покажіть роботу татові, бабусі. Акуратно складіть разом з дитиною мозаїку в коробку до наступного разу.
? Батькам на замітку . Зберігайте малюнки малюка і по можливості вироби, вони вам допоможуть у майбутньому в спілкуванні з підростаючим і взрослеющим дитиною.

Чарівні намиста


Мета гри: розвиток дрібної моторики рук і уяви.
Необхідні матеріали та наочні посібники: сувора нитка, товста голка з тупим кінцем, макаронні вироби з отвором посередині різного розміру і кольору, широка тарілка.
Рекомендації : допоможіть дитині навчитися працювати з голкою.
Хід гри : перед дитиною поставте макаронну суміш, спільно просуньте сувору нитку у вушко голки, покажіть, як можна нанизати макарони на нитку, при цьому просіть малюка самого вибирати послідовність набору бус. В кінці гри акуратно зав'яжіть сувору нитку, щоб не розсипалися намисто. Чарівні намиста можна подарувати мамі, бабусі. Похваліть дитину за витримку і старанність.

Фантики


Цілі гри : розвиток дрібної моторики, уяви, розвиток емоційного контакту.
Необхідні матеріали та наочні посібники : фантики від цукерок, невелика коробка.
Хід гри : зберіть кілька гарних фантиків від цукерок і покажіть їх малюкові, разом розгляньте малюнки на фантиках. Здивування малюка не знає кордонів. Покажіть дитині, як можна скласти фантики, щоб їх можна було покласти в коробочку. Віддайте дитині його скарб. Спостерігайте за малюком, як він буде себе вести надалі. Малюкові нескінченне число раз захочеться поділитися своєю радістю від придбання. Попросіть подарувати кілька фантиків вам. Як правило, діти охоче діляться іграшками (фантиками), але ще більше радіють їх повернення через деякий час назад.
? Батькам на замітку. Схильність малюка до збирання самих несподіваних і незвичайних предметів з поясненням їх застосування дозволяє припустити роботу уяви і творчої думки.
Відпочиньте, пальчики
Мета гри: розслаблення м'язів кисті.
Хід гри: встаньте лицем один до одного, витягніть руки вперед, примовляючи, стискайте пальці в кулак і повертайтеся у вихідне положення, в кінці вірша потрясіть вільно кистями рук:
Ми грали, малювали,
Наші пальчики втомилися.
Ми трохи відпочинемо
І знову почнемо грати.
Ніс - підлога - стеля
Мета гри: розвиток моторики, точності рухів на прохання дорослих, уваги, емоційного контакту.
Необхідні матеріали та наочні посібники: ритмічна музика.
Рекомендації: гру слід проводити на емоційному підйомі, грають всі члени сім'ї.
Хід гри: увімкніть ритмічну музику, встаньте лицем один до одного, промовляючи: «Ніс - підлога - стеля», показуйте на зазначений об'єкт пальцем, прискорюйте темп надалі змінювати послідовність слів: «Стеля - підлога - ніс» і т. д. Заохочуйте малюка, якщо він помилився, помиляйтеся і самі. Гра повинна проходити весело, незважаючи на помилки і невдачі.
Похваліть в кінці гри дитини за уважність, точність рухів.