Розвиваючі ігри для дитини в 3,5 - 4,5 місяця.
Розвиваючі ігри для дітей до 1 року
В які ігри можна грати з дитиною 3,4,5 місяців
Що цікавить малюка в 3,5 - 4,5 місяця
В цей період у дитини з'являється потреба спілкуватися з дорослими, при вигляді близьких він прагне викликати їх на спілкування, посміхається, подає голос, не зводить з дорослих очей. Крик стає більш різноманітним з відтінком чуття: в різних ситуаціях ваш малюк кричить і плаче по-новому, таким чином він намагається керувати вами. В цей період активно розвивається моторно-зорова координація.
Різко збільшується інтерес до зорового обстеження навколишнього світу, виражений інтерес до власних частин тіла, до ніг і особливо до рук. Дитина може сам з собою розмовляти, радість, задоволення або образу висловлює рухової або голосової активністю. Предмети досліджуються, коли дитина доторкається до них як руками, так і яснами і губами, тому для визначення і виділення себе з навколишнього світу він тягне руки і ноги в рот. З'являються перші зуби - це ще одна причина того, що всі відправляється в рот.
Все більше вдосконалюється моторика: дитина активно тягнеться до іграшки, захоплює її і відправляє в рот (цілеспрямованість дій), причому малюк візуально контролює свої дії.
Розвиваються м'язи спини, верхніх і нижніх кінцівок, дитина перевертається зі спини на живіт, може відривати від опори передню частину тулуба, піднімаючи її на руках. Малюк може спробувати сісти, якщо знайде підручні засоби (поперечину, руки батьків), все більш впевнено стоїть на ніжках, коли ви його підтримуєте.
Батькам на замітку . Надайте дитині можливість візуально досліджувати навколишній його світ. Частіше переміщайте його по кімнаті.
Сіли, встали
Мета гри: розвиток загальних навичок моторики, зміцнення м'язів спини і кінцівок, розвиток аналізаторів, емоційного контакту.
Необхідні матеріали та наочні посібники : м'яке ковдру.
Рекомендації : заняття можливі при хорошому освоєнні ігор «Чіпкі ручки», «Маленький гімнаст», «Тягнемо, потягнемо».
Хід гри: дитини покладіть на розстелену на підлозі ковдру, поговоріть з ним, викличте відповідну посмішку. Дайте малюкові схопитися за ваші вказівні пальці, підбадьорюючи дитини, виконайте гру в 4 етапи, при цьому промовите вірш, не забувайте страхувати дитину.
1-й етап : з положення лежачи допоможіть дитині перейти в положення сидячи.
Сіли,
Раз, два, три.
2-й етап: з положення сидячи допоможіть дитині перейти у положення стоячи.
Встали,
Раз, два, три.
3-й етап : із положення стоячи допоможіть дитині перейти в положення сидячи.
Раз, два, три.
Сіли.
4-й етап: з положення сидячи допоможіть дитині перейти у положення лежачи.
Раз, два, три.
Лягли.
Вважайте чітко, весело. Дітлахам подобається ця гра, після того як вони лягли, завжди чекають повторення. Малюк досить скоро буде впізнавати слово « три ».
Великий, маленький
Мета гри: розвиток відчуття простору, вестибулярного і зорового аналізаторів, емоційного контакту.
Рекомендації: при освоєнні гри рухи виконуйте спочатку повільно, щоб дитина зміг звикнути до того, що відбувається.
Хід гри : перш ніж приступити до гри, візьміть долоньки дитини, помасажуйте їх, посміхніться малюкові.
1-й варіант : візьміть дитину на руки, походіть по кімнаті, покажіть йому навколишнє. Після ознайомлення з кімнатою притисніть малюка до себе, повільно присядьте, потім встаньте, примовляючи:
Був малюк з тата зростанням,
Раптом став зовсім маленьким,
Маленьким бути дуже непросто,
Ти рости на радість всім.
2-й варіант: візьміть дитину під пахви, підніміть його над собою, щоб він бачив кімнату з висоти, потім сядьте і поставте малюка на ніжки поруч з собою, «пройдіться» по кімнаті, озирніться, обіграйте наведене нижче вірш (знайдіть норку мишки, зобразіть комарика і т. д.), на слові «рости» підніміть дитину знову над собою.
Був велетнем,
Гномиком став,
У нірку до сірої мишки потрапив,
Фіранку підтягнув
І комарика злякав,
Хотів наздогнати,
Так не вміє літати.
Комара не прогав.
Швидше рости.
Допоможіть емоційного контакту з малюком, посміхайтеся і смійтеся у відповідь, після того як він «виріс», притисніть його до себе.
Батькам на замітку . Для повноти рухів одяг малюка має бути просторим і зручним, не сковувати рухи.
Сховаємо хлопчика, сховаємо дівчинку
Цілі гри: вироблення цілеспрямованих дій, розвиток емоційного контакту
Необхідні матеріали та наочні посібники: ковдру, легкий хустку.
Рекомендації : приступати до гри після освоєння гри «Де мій»
Хід гри : розстеліть на підлозі ковдру, покладіть малюка на спину, сядьте поруч з ним, зробіть «потягуши», трохи попойте разом з ним для встановлення психологічного зв'язку. Візьміть легкий хустку, дайте дитині його в руки і починайте читати вірш:
Білочка приходила,
Мамі з татом говорила:
Сховайте дівчинку
Мою білочку.
Сховайте хлопчика,
Білого зайчика (легенько накриваєте дитини вільним краєм хустки).
Щоб старий пес Барбос,
Ваших діток не забрав.
Ми Барбосу скажімо: «Кыш».
Виходь скоріше, малюк (кінцівка повинна бути більш швидкою, при цьому Ви перший час разом з малюком звільняє його від хустки).
Гра, проведена на емоційному підйомі, дуже подобається малюкові, і він з великим задоволенням в неї грає. Після того як ви «звільніть» дитини (а в подальшому після його самостійного звільнення), обов'язково зафіксуйте свою радість ніжним дотиком і посмішкою.
Відіжмемося, відпочинемо
Мета гри : розвиток м'язів плечового пояса, м'язів спини, тактильної чутливості, відчуття тіла.
Необхідні матеріали та наочні посібники: ковдру, музика.
Рекомендації для гри необхідний простір, тому грати краще на підлозі.
Хід гри : розстеліть на підлозі ковдру, покладіть дитину на живіт, дайте йому деякий час адаптуватися. Нехай малюк почне виявляти рухову активність, піднімати тіло, спираючись на руки. Обхопіть руками коліна дитини і обережно підніміть ніжки малюка на невелику висоту. Зафіксуйте це положення, нехай дитина до нього звикне. Якщо дитині важко, то грайте перший час кілька секунд, надалі поступово збільшуйте час занять.
Коли дитина адаптується, він з великим задоволенням почне «віджиматися». Якщо дитина опустився на ковдру, зачекайте кілька хвилин, поки він відпочине, після чого він знову буде готовий до продовження гри.
Зуби, зуби, зуби
Цілі гри: розвиток аналізаторів, дрібної моторики рук, масаж ясен.
Необхідні матеріали та наочні посібники: спеціальні кільця, іграшки, зроблені з різних матеріалів (безпечних для малюка), призначені для прорізування зубів і масажу ясен.
Рекомендації: іграшки такого плану краще купувати в аптеці.
Хід гри : малюк лежить на спині. Перш ніж почати гру, установіть з ним зоровий контакт. Потім піднесіть до дитині іграшку. Якщо вона викликала інтерес і дитина потягнувся до неї, ви, вимовляючи слова пісеньки, тримайте іграшку на відстань, що дозволяє дитині дотягнутися до неї і взяти в руки.
Мишка сушок насушила,
Мишка мишок запросила,
Мишки сушіння їсти сталі,
Мишки зубики зламали.
Наш зубок - як дубок,
Не обломиться зубок.
Дитина неодмінно потягне іграшку в рот, щоб почухати ясна. Дозвольте йому зробити це, нехай малюк деякий час пограє самостійно. Як тільки він переключить свою увагу, візьміть малюка на руки, притисніть його до себе і скажіть:
Наш зубок - як дубок,
Не обломиться зубок.
Батькам на замітку. Враховуючи те, що дитина практично будь-яку річ, якою заволодів, тягне в рот, іграшки повинні бути постійно чистими.
Сховаємо іграшку
Цілі гри : розвиток цілеспрямованих дій, розвиток зорових реакцій, емоційного контакту.
Необхідні матеріали та наочні посібники : яскрава іграшка, носовичок.
Батькам на замітку . Якщо дитина промахується і не може схопити іграшку рукою, вкладіть предмет йому в руку або піднесіть до нього настільки близько, щоб він зміг без праці її взяти.
Рекомендації : іграшка повинна бути з ручкою, щоб дитина зміг її взяти.
Хід гри: покладіть малюка до себе на коліна обличчям до себе, посміхніться, трохи поговоріть, покажіть дитині іграшку, якщо він зацікавиться і потягнеться до неї, дайте можливість її дістати і самостійно пограти.
1-й варіант: переведіть дитину в положення «напівсидячи-напівлежачи», спиною до себе, нехай він зручно влаштується. Пограйте з ним, розглядаючи разом іграшку, розкажіть дитині про її властивості (пищить, з гуми або пластмаси, червоного або іншого кольору тощо), потім візьміть носовичок і накиньте його на іграшку. Спостерігайте, що буде робити дитина. Якщо дитина тривалий час не діє, то допоможіть йому «звільнити» предмет. Активно ховайте іграшку, якщо дитина її знаходить, хваліть малюка, підтверджуйте похвалу дотиком і інтонацією голосу.
Закінчуючи гру, покладіть дитину до себе на коліна обличчям до себе, посміхніться йому, притисніть до себе.
2-й варіант: після того як дитина освоїться з грою на ваших колінах, можна грати і на підлозі. Дитини покладіть на розстелене рядно, самі сядьте поруч. В руки дайте малюкові іграшку. Потім ви накидываете хустку на іграшку, а дитина її «звільняє». Гра закінчується похвалою і посмішкою.
Перевертні (або я від бабусі пішов)
Цілі гри: розвиток м'язів спини, м'язів верхніх і нижніх кінцівок, координації, розвиток аналізаторів.
Необхідні матеріали та наочні посібники: ковдру.
Рекомендації: для гри необхідний простір, тому краще грати на підлозі. Займатися краще до їди або через 1 год після годування.
Хід гри: розстеліть ковдру на підлозі, покладіть дитину на спину, посміхніться, трохи поговоріть, візьміть його долоні в свої руки, трохи помасажуйте. Розкажіть дитині казку «Колобок», обіграйте всі дії, розставляйте голосові акценти, привертаючи увагу дитини. Зобразіть з дитиною, як бабуся пекла Колобок і поставила на вікно остигати. Після того як Колобок скочив з вікна і покотився по стежині, наспівуючи пісеньку, запропонуйте дитині перевернутися зі спини на живіт і назад. Дитина з великим задоволенням спочатку з вашою допомогою, а згодом і сам виконує перевороти.
Я Колобок, Колобок,
За стодоли метен.
По засіках скребен,
На сметані мешен.
У грубку сажнів,
На віконці стужен.
Я від бабусі пішов,
Я від дідуся пішов.
По мірі того як Колобок здійснює подорож і зустрічає різних тварин, кількість переворотів може бути збільшено (станом дитини). Малюк як би робить прогулянку з Колобком і котиться по доріжці.
Після гри похваліть дитину, притисніть до себе і поцілуйте.
Батькам на замітку. Якщо дитина навчився перевертатися, не залишайте його без нагляду на столі чи дивані, спустіть в манеж або на підлогу.