РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 5 ДО 6 РОКІВ
Поступово діти звикають грати самостійно. Багатство вражень, доступних їх розумінню, допомагає їм придумувати більш складні сюжети, включати в гру різноманітні іграшки та інші предмети, якими їм дозволяють користуватися.
Однак керівництво дитячою грою з боку дорослих, увага до неї зберігає свою значимість для дитини. Мати або хто-небудь із старших у сім'ї може допомогти дітям вибрати тему для гри, нагадавши їм яке-небудь цікаве подія, яке відбулося нещодавно, наприклад, відвідування дитячого містечка, виставу в театрі новорічної ялинки. Діти з задоволенням реконструюють це подія в ігровій формі. Це дуже важливі гри, так як вони виявляють інтереси дитини, розвивають його моторику, пам'ять, уяву, стимулюють творчість.
У тих випадках, коли дитині надано самостійність і ініціатива, у неї формується вміння вирішувати виниклі труднощі своїми силами. Не слід зловживати підказками у грі, так як в цьому випадку роль дитини надто пасивна, исполнительна. Це веде до розвитку негативних якостей - пасивності, невпевненості, байдужості.
Маленька дитина вбирає в себе враження, які отримує з навколишнього життя - і хороші і погані. Він спостерігає непорядні вчинки, чує грубі слова, стає свідком неповажних відносин людей між собою. Він змушений давати якісь оцінки спостережуваного. Але для цього він не володіє достатнім досвідом і знаннями. Разом з тим допитливість і життєва активність «штовхають» його все спробувати в своїй поведінці. Не розуміючи правильної моральної основи даних явищ, дитина переносить їх у гру. Дуже важливо допомогти йому розібратися в ситуації і сформувати у нього правильні моделі поведінки.
У цей період важливо розширювати ігрове поведінка, спрямоване на формування трудових навичок. Запропонуйте дитині зробити на підвіконні сад для ляльки з кімнатних квітів, але доглядати за квітами він буде по-справжньому. Дитина із задоволенням відгукнеться на ідею полагодити кран з татом (допомогти потримати інструменти) або з мамою сготовить суп, пиріжки або котлети, витерти пил, підмести підлогу, забити цвях, полагодити іграшку, виконуючи доступні йому операції під контролем дорослого. Для дитини це буде гра, і тому не треба його «змушувати», а викликати інтерес наслідками (наприклад, вимити руки ляльку і нагодувати її приготованим обідом).
Ми пропонуємо ряд сюжетних ігор , які можна використовувати для віку 5-б років, спрямованих на комплексний розвиток моторики, уваги, пам'яті, уяви активної творчої діяльності, поведінкових моделей. У деякі з ігор можна включати і дітей чотирьох років, але це залежить від розвитку дитини. Головне - щоб йому було цікаво. Не можна примушувати дитину виконувати гру через силу або пред'являти йому завдання надмірною для нього труднощі. На цьому етапі важливо включати в гру дитини такі форми поведінки, в яких він повинен елементарно прогнозувати наслідки. Крім того важливо супроводжувати їх розгорнутою інформацією. Діти в цьому віці дуже чутливі до людської мови, так як це період її активного розвитку. Тому ігри дітей мають супроводжуватися розгорнутої мовленнєвої формою. У ній закріплюються сюжет і правила гри, формуються предметні зв'язки і логічні наслідки. Разом з тим гра повинна бути образною, орієнтованої на емоційне сприйняття дитини. Як, наприклад, наступна гра.
? Гра «Історії про кульці»
Для гри використовується повітряна кулька.
«Подивися, це повітряна кулька. Дивись, який він красивий.
Давай складемо з тобою казку про повітряну кульку. Розкажи, де подорожував повітряна кулька, що він бачив, з ким зустрівся, що дізнався. Почали?»
Якщо діти неактивні, то дорослий може почати складати казку сам:
Жив-був повітряний кулька. Кулька був прив'язаний на довгій ниточці, але він був дуже веселий і дуже цікавий. І одного разу вирішив повітряна кулька відправитися подорожувати. Він обірвав свою ниточку і
? Гра «Поганий хлопчик (дівчинка)»
Дитині пропонується пригадати, як веде себе поганий хлопчик (дівчинка), і зобразити це поведінка. Потім задати питання:
- Мамі (татові, бабусі і т. д.) сподобається така поведінка? Чому?
- Друг (подружка) захоче з тобою грати, якщо ти будеш себе так вести? Чому?
- Діду Морозу (або улюбленої іграшці) сподобається це поведінка? Чому?
- Тобі самому подобається такий хлопчик (дівчинка)? Чому?
Коли дитина відповість на ці питання, попросіть його показати, як веде себе хороший хлопчик (дівчинка). І знову поставити вищенаведені питання.
Як варіант цієї гри можна запропонувати дитині поведінка поганого або хорошого хлопчика з допомогою ляльки чи ведмедика. Іноді це доцільно провести в два етапи. Спочатку дитина показує погану чи хорошу поведінку на іграшці, а потім зображує сам.
Сподобалися вам гри тоді загляньте сюди .