Ігри для розвитку дітей 3 - 4 років. Трудові ігри

Цей вік відноситься до перехідного від раннього дитинства до дошкільного. Він ускладнений «кризою трьох років». В цей період у дитини різко загострюється прагнення до самостійності. Однак недолік життєвого досвіду, свідомого розуміння дійсності, розвитку вищих здібностей, призводить до того, що дитина самостійно себе реалізувати не може.
Його прагнення до незалежності виражається в підвищенні примхливості, впертості, непослуху. Все разом це викликає напругу і дитину, і його батьків. Виникає багато конфліктів. Дитина в цей період вимагає підвищеної уваги і розуміння з боку дорослих і одночасно відчуття самостійності в своїх діях.
Рішення цих проблем певною мірою здійснюється продуманим ігровим взаємодією. Гра дозволить дитині уточнити уявлення про навколишній світ, розвине розумові здібності, збагатить його почуття. Виконувані по ходу гри дії сприяють розвитку наполегливості, завзятості, дисциплінують характер, формують терпіння.
Крім загальних завдань і функцій гри у цей період особливо повинні бути спрямовані на розвиток моторики дитини, словникового запасу, формування основних навичок догляду за собою (одягтися, вмитися, прибрати іграшки і т. д.).

РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 3 ДО 4 РОКІВ


? Гра на відтворення відомих предметів
Вам знадобляться кілька картинок досить великого розміру і декілька більш дрібних квадратиків. Дайте дитині уважно розглянути всі картини. З допомогою квадратиків закрийте одну картину, а потім починайте по черзі в різних місцях знімати квадратики. Після відкриття кожного чергового «шматочка» основний картини попросіть дитину вгадати, що за картина захована під квадратиками. Хто з дітей раніше вгадає, що за картина «захована», той і виграв.
? Гра «Кішки-мишки»
Варіант для маленьких дітей полягає в загальній веселій метушні всіх дітей («мишок») за одним дорослим («кішкою»). В результаті всі «мишки» повинні зловити «кішку».
? Гра «Русі-лебеді»
Це теж активна моторна гра, яка розвиває координацію дітей. Всі діти зображують «гусей-лебедів», махають, як крилами, ручками і «перелітають» з одного місця на інше, за вказівкою дорослого. («Тепер ми полетіли на стільчики! Хто швидше? А тепер - на диван і т. д.). Гра супроводжується приговоркой.
- Гуси-Гуси!
- Га-га-га! - відповідають діти.
- Їсти хочете?
- Так-так-так!
- Так ідіть же сюди! (на диван! І т. д.)
Краще, коли ця і попередня ігри проводяться на свіжому повітрі.
? Гра «Зоопарк»
Ця гра спрямована на розвиток мовлення дитини сприйняття звуків, уваги і пам'яті. Діти встають е коло. Дорослий каже, що вони будуть різними звірятками, які живуть у зоопарку. Він «йде по зоопарку» і зупиняється перед конкретною дитиною. Завдання дитини - «перевтілитися» у відповідного звіра. Покричати, як звір (качка крякає, ведмідь ричить, лисичка дзявкає, дятел стукає і т. д.) або зобразити егс рухами (зайчик стрибає, сорока - літає, тигр біжить і т. д.). Дорослий повинен допомагати дітям у грі. Наприклад, спочатку дітям можна розповісти про тварин, спробувати їх зобразити, а потім вже «йти в зоопарк».
? Гра «Шоколадка»
Діти діляться на команди - по 3 людини, але команди повинні складати рівне число учасників. Кожній команді видається одна маленька шоколадка. За сигналом ведучого перший гравець розгортає шоколадку, відкушує від неї шматочок і передає наступному гравцеві. Наступний відкушує ще шматочок і передає наступному. Завдання полягає в тому, щоб якомога швидше з'їсти всю шоколадку і щоб кожному обов'язково дісталося по шматочку.
? Гра «Веселий Там-Там»
Всім гравцям роздаються барабани, коробки або інші предмети, які є «там-тамами». У дорослої провідного теж свій «там-там». Дорослий руками на своєму «там-тамі» відбиває який-небудь простий ритм. Наприклад, та-та, та-та. Діти разом на своїх «тамтамах» повинні повторити. І так далі. Гра викликає у дітей багато веселощів, формує первинні навички спільної дії і розвиває слухове сприйняття, почуття ритму.

«Трудові» ігри для дітей 3-4 років


Науковими дослідженнями встановлено, що трудові ігри, тобто ігри, в яких освоюються елементарні трудові навички, благотворно впливають одночасно і на фізичний, і на психічний розвиток дитини: підвищується працездатність і діяльність всього організму, вдосконалюється нервова система.
Трудові дії зміцнюють м'язи дитини, сприяють розвитку уваги, спостережливості, кмітливості. У трудовій діяльності малюк дізнається багато нового, цікавого для нього про предмети і матеріали, які використовує. Наприклад, дитина на практиці переконується, що зліпити пиріжок можна тільки з мокрого піску, що в дерев'яну дощечку можна вбити цвяха, що папір легко гнеться, рветься і т. д.
Мати, спостерігаючи за трирічною дитиною, може зауважити, що, якщо йому запропонувати витерти ганчіркою стіл, він буде без кінця повторювати це рух. Це відбувається тому, що він, опановуючи процесом трудового руху, отримує багато радості.
У цих іграх дітям пропонується щось корисне робити разом з дорослими.
- Давай разом приберемо кубики.
- Давай розмішуєм чай.
- Допоможи мені готувати кашу - потримай ложку.
- Витри стіл.
Всі дії дитини, які відповідають трудовим, треба заохочувати і вводити в ігрове поведінка.